Προς το περιεχόμενο

Μπαταρία Ι.Χ.


xnoudas_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω ένα Seat Ibiza του 2000. Η Μπαταρία αλλάχτηκε πριν 1 χρόνο και 2 μήνες (είναι BOSCH). Χθες που πήγα να ανοίξω με τον τηλεχειρισμό δεν υπάκουσε στην εντολή και θεώρησα ότι τελείωσε η μπαταρία του control, αλλά και με το κλειδί δεν άνοιξε το κεντρικό κλείδωμα, παρά μονο η πόρτα του οδηγού. Μου φάνηκε περίεργο και κοίταξα στο καντράν και δεν εμφανιζόταν τίποτα (ο χιλιομετρητής σβηστός)! Έκανα προσπάθεια να βάλω μπροστά την μηχανή, αλλά δεν ακούστηκε ο παραμικρός θόρυβος από την μίζα. Έβαλα μπροστά με την βοήθεια του γείτονα (καλώδια από μπαταρία σε μπαταρία) και πήρε αμέσως (λιγότερο από μισό λεπτό συνδεδεμένα). Έκανα μια μεγάλη βόλτα (περίπου 40-50χλμ στον περιφεριακό, χωρίς φανάρια) και σήμερα που δοκίμασα πήρε με την μια μπροστά χωρίς να ζοριστεί καθόλου. Μέτρησα με βολτόμετρο την μπαταρία και σβηστός δείχνει 12,98V. Υπάρχει η πιθανότητα να με αφήσει άμεσα η μπαταρία, ή υπάρχει πιθανότητα να σωθεί με κάποιο τρόπο;

 

ΥΓ το όχημα είχε καθίσει 3-4 μέρες χωρίς συναγερμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ειχε καθησει με τιποτα εσωτερικα η εξωτερικα φωτα αναμμενα; σε ουτε εναμιση χρονο δεν ειναι λογικο να χαλασει η μπαταρια. μηπως θυμασαι τελευταια να επεσες σε καμια μεγαλη λακουβα με ταχυτητα (ωστε να εκοψε στοιχειο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όχι δεν έπεσα σε καμία λακούβα.

Η αλήθεια είναι (ξέχασα να το αναφέρω) πως καμία φορά ανάβει μόνο του το κασετόφωνο και αναγκάζομαι να βγάλω το φλεξ καλώδιο της πρόσοψης του για να το απενεργοποιήσω (πράγμα που είχα ξεχάσει αυτή τη φορά). Όμως δεν ψάχνω την αιτία του προβλήματος, αλλά εάν υπάρχει τρόπος να μην μείνω από μπαταρία και να την σώσω. Το 12,98V είναι αποδεκτή τιμή ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη φυσικα και ειναι αποδεκτη τιμη. και αφου ειναι τοσο νεα η μπαταρια και αυτη ηταν η πρωτη της φορα που πατωσε..τοτε θα ειναι οκ. αλλα το θεμα ειναι να κοιταξεις τι στο προκαλεσε, γιατι δεν θα αντεξει πολλα τετοια η μπαταρια, ειδικα οσο θα ''γερναει''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, μην ξαναπάρεις Bosch μπαταρία.

Υπερτιμημένες και πολυδιαφημισμένες, ενώ αναγράφουν και ανακριβή στοιχεία.

 

Τα 12.98v είναι πολύ καλά, και 12.5 να έβλεπες είσαι στο όριο.

Αγόρασε ένα μικρό φορτιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πρώτη φορά πάτωσε... Έχει και σκατόκρυο όμως και αυτό παίζει μεγάλο ρόλο πιστεύω.

Πήρα ξανά Bosch γιατί η προηγούμενη μου κράτησε σχεδόν 7 χρόνια!

Οι φορτιστές τι κόστος έχουν;

Να κάνω ένα μικρό ταξιδάκι να φορτίσει, ή δε χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και παιζει ρολο το κρυο, αλλα σε 2-3 μερες δεν θα σε αφηνε μια φορτισμενη μπαταρια απλα απο το κρυο. αλλος ειναι ο λογος.

 

με τα σημερινα αυτοκινητα και δυναμω, η μπαταρια εχει φορτισει επαρκως για μπολικες μιζιες ακομα και ενα 10λεπτο οδηγησης.

 

ενα φτηνο αυτοματο φορτιστη βαζει συχνα πυκνα το lidl κι εχει ενα 20ευρω. εγω εχω ενα τετοιο αλλα κι ενα μεγαλο με auto/manual, αλλα και το μικρο ειναι μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις ταξίδι για να φορτίσει η μπαταρία;

Να μου έλεγες για ξεμπούκωμα, να το καταλάβω.

 

Φορτιστής, κάτι τέτοιο:

http://www.amazon.co.uk/Ring-Automotive-RSC500-Maintenance-Charger/dp/B00499DTVK/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1329509624&sr=8-9

 

Κατά καιρούς βγάζει και το Lidl έναν παρόμοιο στα 19.90 (κανονική 30).

Δεν τον βλέπω τώρα στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα μενεις αθηνα ελα απο φιλαδελφεια λεφτα να στην φορτισω εγω σε 1 ωριτσα να την ισιωσουμε..

εβαλες προσφατα κανενα ηχοσυστημα?

μου μυριζει διαρροη..

τπτ χενον η κανενα λαμπακι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Kezar* ευχαριστώ. Θεσσαλονίκη είμαι, άμα κατέβω μόνο που προσφέρθηκες σου χρωστάω τουλάχιστον καφεδάκι. :)

Όχι, όλα μαμά είναι πάνω, δεν υπάρχει καμία μετατροπή πέραν του συναγερμού που έχω πλέον απενεργοποιήσει. Ούτε ζάντες που είναι χρήσιμες δεν έχει και είμαι με τα σίδερα...

 

Το πρόβλημα όπως είπα πριν είναι στο ραδιοκασετόφωνο που ανάβει από μόνο του πραγματικά όποτε του καυλώσει.

H SEAT ήθελε αν θυμάμαι καλά πέρυσι που ρώτησα 350 ή 450 ευρώ για το ανταλλακτικό. Απαράδεκτο ποσό για να πάρεις κάτι που παίζει κασέτα! Και μου είπαν πως πάει φιξ όλη η πρόσοψη με το κουτί που έχει τις πλακέτες!!! Μόνο πλακέτα δεν υπάρχει να παραγγείλω από κάπου. Ούτε στο e-bay δε το βρήκα, ούτε από κάπου το Part Number.

 

Είναι αυτό στο 4 δευτερόλεπτο.

http://www.youtube.com/watch?v=NjbcQoLZcls

 

Οπότε κάθε φορά που είμαι στο αμάξι κάθομαι και βγάζω την πρόσοψη και τοποθετώ το φλεξ καλώδιο για να μπει σε λειτουργία η οθόνη που περιέχει και τις ρυθμίσεις του κλιματισμού για να αποφύγω την λειτουργία του. Αυτό είναι που ξέχασα και με γονάτισε.

 

Έχετε υπόψη σας κανένα με καινούρια ή second hand spare parts στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

 

Ξεμπούκωμα δε χρειάζεται, οδηγώ μέσα στην πόλη με κάθε ευκαιρία με μια ταχύτητα κάτω από τον μέσο όρο.

Το δυναμό ξέρω πως δουλεύει από κάποιες στροφές και πάνω, γιαυτό είπα να πάω κάπου μακριά για να φορτίσει λίγο παραπάνω. Τέσπα, ευχαριστώ παιδιά όπως και να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαζεις εκει περα μια 2din οθονουλα λεω εγω να εισαι κουκλος απο το chinavision.com? με 150 ευρωα η 200 με gps πανω και οτι αλλο θες...

επισης δεν νομιζω να ειναι το φλεξ καλωδιο..κατι με την γειωση μου μυριζει..

πισω απο την προσοψη πρεπει να εχει 1 μαυρο καλωδιο η καφε που πηγαινε σε καποια βιδα η σασι για τσεκαρε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κοιτάξει το θέμα γείωση. Έχει 3 πλεξούδες από πίσω αλλά δεν έρχονται οι τάσεις ξεχωριστά για κάθε τμήμα του καντράν για να βγάλω το κασετόφωνο off και δεν είμαι σε φάση να είμαι με τα κολλητήρια και τις μπαλαντέζες από πάνω να το απομονώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...