Προς το περιεχόμενο

Πρόκληση ατυχήματος χωρίς άμεση επαφή


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες

 

Με αφορμή ένα αρκετά πρόσφατο στούκο που είχα, μου γεννήθηκε η εξής απορία.

 

Αν εγώ π.χ. παραβιάσω την σήμανση και προκαλέσω ατύχημα χωρίς όμως να έχω άμεση επαφή με άλλο αμάξι, θεωρούμαι υπαίτιος του ατυχήματος;

 

Για παράδειγμα, πετάγομαι από ΣΤΟΠ που μπαίνει σε λεωφόρο. Διερχόμενος οδηγός (o Α) επί της λεωφόρου φρενάρει για να με αποφύγει και καταφέρνει να σταματήσει χωρίς να πέσει πάνω μου. Άλλος οδηγός πίσω από αυτόν όμως (ο Β) δεν προλαβαίνει να φρενάρει εγκαίρως και πέφτει πάνω στον Α. Εγώ βέβαια που έκανα και την μαλακία παραμένω απλός θεατής χωρίς κανένα από τα άλλα δυο αυτοκίνητα να με έχει χτυπήσει.

 

Σε τέτοια περίπτωση υπαίτιος για το τρακάρισμα ουσιαστικά ποιός θεωρείται; Εγώ που πετάχτηκα από το STOP και ουσιαστικά παραβίασα σήμανση, ο Β που δεν τηρούσε αποστάσεις και έπεσε επάνω στον Α , ή υπάρχει συνυπαιτιότητα;

 

Είναι καθαρά πληροφοριακό το θέμα αφού στην περίπτωσή μου (ήμουν ο Β) η οδηγός που προκάλεσε το ατύχημα έκανε πως σταμάτησε και ξαφνικά σηκώθηκε και έφυγε σαν κυρία. Δεν τηρούσα μεγάλη απόσταση, βοήθησε το βρεγμένο οδόστρωμα και μάλλον και το ABS (ABS με 20χαω; έλεος;) και βεβαίως ανέλαβα την ευθύνη. Απλά αργότερα ενημερώθηκα και από τον ασφαλιστή μου αλλά και από τον ασφαλιστή του παιδιού που χτύπησα πως ο οδηγός που παραβίασε το ΣΤΟΠ, αναλόγως των συνθηκών και αν δεν την έκανε με ελαφρά, ενδεχομένως να έπαιρνε μερική ή πλήρη υπαιτότητα, και παραξενεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την κοινή λογική και το Δίκαιο, η ευθύνη ανήκει σ' αυτόν που πετάχτηκε. Στο ιδιότυπο δίκαιο της ελληνικής ασφάλτου, που είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των λεσχών της απάτης, που ονομάζονται κατ' ευφημησμόν "ασφάλειες αυτοκινήτου", το θέμα θα κλείσει γρήγορα μόνο άν τα φορτώσουν πάνω σου :(

 

Αν έχεις μάρτυρες/βίντεο και έχεις κρατήσει τον αριθμό του αυτοκινήτου που πετάχτηκε, η λύση είναι να κάνεις εναντίον του οδηγού/ιδιοκτήτη του "αγωγή επ' αδικοπραξία" (ή κάπως έτσι). Η διαδικασία θα τραβήξει, απλά έχεις πιθανότητες να δικαιωθείς.

 

Περισσότερα, άν ρίξει καμμιά ματιά στο θέμα ο paredwse, ως καθύλην αρμόδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα ακριβως τετοιο τρακαρισμα θα σου πω τι εγινε.

γκομενα στα λιμανακια σταματαει πανω σε στροφη να κανει επιτοπου να κοψει διπλη διαχωριστικη να μπει στο Island.

εγω πισω της την βλεπω και φρεναρω,οι 2 πισω μου καρφωθηκαν πανω μου.

πληρωσε 50% η γκομενα 50% ο τελευταιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...