Προς το περιεχόμενο

Smart charger AA/AAA IQ328 27€ FBAmazon (δωρεαν μεταφορικα)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικά ο φορτιστής όταν έχει τελειώσει την φόρτιση αναφέρει τα mAh της μπαταρίας.

 

Πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό;

 

Αν τις εβαλες σε προγραμμα μονο για φορτιση τοτε δεν λαμβανεις υποψη σου αυτη τη μετρηση. Κατα τη φορτιση αυτα τα mAh δειχνουν στο περιπου ποσα χρειαζοταν η μπαταρια για να γεμισει. Δηλαδη μπορει να ηταν μισοαδεια οταν την εβαζες για φορτιση.

 

Για να μετρησεις τη δυναμη μιας πληρως φορτισμενης μπαταριας θα πρεπει να μπει σε προγραμμα που θα περιλαμβανει και εκφορτιση αφου εκει θα μετρησει ποσο πραγματικα αντεχει η μπαταρια. Επειδη δεν εχω τον συγκεκριμενο φορτιστη δεν ξερω να σου πω αλλα αν κοιταξεις στο manual του θα βρεις τα καταλληλα προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι εννοείς. Ναι μετά από εκφόρτιση ήταν. Μάλιστα μετά από πρόγραμμα φρεσκαρίσματος, όπου εκφορτίζει και φορτίζει τις μπαταρίες μέχρι να εντοπίσει την μέγιστη χωρητικότητα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να ρωτησω κατι αλλο - απο οτι καταλαβαινω απο τα παραπανω δεν εχει την δυνατότητα να μετράει το φορτιο που απομένει σε μπαταρίες που δεν ειναι επαναφορτιζόμενες (θα ηταν χρησιμο).

 

οποτε πως τις μετραμε? με το βολτομετρο ανα χειρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω να ρωτησω κατι αλλο - απο οτι καταλαβαινω απο τα παραπανω δεν εχει την δυνατότητα να μετράει το φορτιο που απομένει σε μπαταρίες που δεν ειναι επαναφορτιζόμενες (θα ηταν χρησιμο).

οποτε πως τις μετραμε? με το βολτομετρο ανα χειρας?

 

"Φορτιο που απομενει" δεν μπορεις να μετρησεις αν δεν το αφαιρεσεις ολο μεσα απο την μπαταρια για να το "ζυγισεις" και να δεις ποσο ηταν. Αν βαλεις δηλαδη εκφορτιση μπορεις να δεις ποσο ειχε μεσα η μπαταρια. Μετα ομως θα πρεπει να την πεταξεις.

 

Στιγμιαια μπορεις να μετρησεις μονο την ταση και το ρευμα ωστε να παρεις μια εικονα χοντρικα αν η μπαταρια σου ειναι γεματη - μισογεματη - αδεια. Αυτα μπορεις να τα μετρησεις με πολυμετρο. Αν θες να μετρησεις μονο ταση και δεν εχεις πολυμετρο, μπορεις να βαλεις μια απλη μπαταρια για 1-2 δευτερολεπτα στον φορτιστη (εκφορτιση προγραμμα) και να δεις την ταση της.

 

Ο φορτιστης οπως λεει και το ονομα του ειναι για να φορτιζει μπαταριες επαναφορτιζομενες, οχι για να μαντευει στο περιπου την κατασταση μιας απλης μπαταριας. Γι αυτη τη δουλεια υπαρχουν τα "καταλληλα" πολυ φτηνα πραγματακια για καποιον που δεν εχει πολυμετρο και κανουν 1.5 ευρω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω και εγώ τις εμπειρίες μου με τον φορτιστή, οι οποίες -δυστυχώς- διαφέρουν από των υπολοίπων...

Δυστυχώς στην περίπτωσή μου ο φορτιστής άντεξε μόνο για ~1 λεπτό !

Αφού μπήκε στην πρίζα και άρχισα να δοκιμάζω κάποιες μπαταρίες, χρειάστηκε να αλλάξω πρίζα μετά από ~1 λεπτό...

 

εεε λοιπόν αυτό ήταν. Δεν άναψε ποτέ!

Πηγαίνω στο κατάστημα απ'όπου αγόρασα τον αντάπτορα ρεύματος, υποψιαζόμενος πως κάτι έχει ο αντάπτορας και δοκιμάζουμε έναν άλλο,

ο οποίος φυσικά δε δούλεψε....

 

Επόμενη κίνηση ήταν να μετρήσουμε με πολύμετρο τον ίδιο τον μετασχηματιστή για να δούμε τί συμβαίνει

και αποδείχθηκε πως ήταν νεκρός !

 

Για να μην μπλέκω με αποστολές, επιστροφές, courier, ταχυδρομεία, καθυστερήσεις, ...., αγόρασα έναν κοινό μετασχηματιστή με την ελπίδα πως θα ξεπεράσω το πρόβλημα, αλλά δυστυχώς διαψεύσθηκα ...

Η συσκευή φαίνεται μεν να λειτουργεί, αλλά βγάζει λανθασμένες ενδείξεις...

 

 

Οπότε πάμε για άλλον φορτιστή, αλλά για ποιόν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φορτιστης οπως λεει και το ονομα του ειναι για να φορτιζει μπαταριες επαναφορτιζομενες, οχι για να μαντευει στο περιπου την κατασταση μιας απλης μπαταριας. Γι αυτη τη δουλεια υπαρχουν τα "καταλληλα" πολυ φτηνα πραγματακια για καποιον που δεν εχει πολυμετρο και κανουν 1.5 ευρω. ;)

 

Η ακρίβειά τους είναι βέβαια χαμηλή και παίζει από τεμάχιο σε τεμάχιο. Δες φώτο.

Καλύτερο είναι αυτό το πανάκριβο εργαλείο που λέγετε pulse load battery meter: http://www.ebay.com/itm/221060684378

post-206817-0-59736000-1341649858_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμβαινουν αυτα στα ηλεκτρονικα,απο την στιγμη που τοσος κοσμος εδωσε θετικα σχολια παει να πει οτι η περιπτωση σου ειναι εξαιρεση.

Αρα τον στελνεις πισω και το αμαζον θα σου τον αλλαξει αφου ειναι χαλασμενος,δεν πιστευω να υπαρχει κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμβαινουν αυτα στα ηλεκτρονικα,απο την στιγμη που τοσος κοσμος εδωσε θετικα σχολια παει να πει οτι η περιπτωση σου ειναι εξαιρεση.

Αρα τον στελνεις πισω και το αμαζον θα σου τον αλλαξει αφου ειναι χαλασμενος,δεν πιστευω να υπαρχει κανενα προβλημα.

Συμφωνώ πως πρόκειται μάλλον για μεμονωμένη περίπτωση,

από τη στιγμή που δεν αναφέρθηκε κάποιο άλλο παρόμοιο περιστατικό.

 

Ο ηλεκτρολόγος που επιβεβαίωσε τη βλάβη, μου είπε ότι πρόκειται για μετασχηματιστές "της πλάκας",

αφού είναι ηλεκτρονικοί και όχι ιδιαίτερα μεγάλης αξιοπιστίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς σας εμπειρία με επιστροφές στο Amazon ?

Ποια είναι η προβλεπόμενη διαδικασία ? Πρέπει πρώτα να τους ειδοποιήσω μέσω του σχετικού πεδίου της σελίδας τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στιγμιαια μπορεις να μετρησεις μονο την ταση και το ρευμα ωστε να παρεις μια εικονα χοντρικα αν η μπαταρια σου ειναι γεματη - μισογεματη - αδεια.

 

Η ακρίβειά τους είναι βέβαια χαμηλή και παίζει από τεμάχιο σε τεμάχιο. Δες φώτο.

 

Μα ειναι χοντρικο ουτως η αλλως αυτο που θες να μαθεις. Δεν εχει νοημα να μαθεις με ακριβεια την ταση, τα 20mV ή τα 40mV διαφορας δεν εχουν κανενα νοημα κατα τη γνωμη μου. Μια μπαταρια 1.5V που εχει ταση 1.12V και μια που εχει 1.16V δεν εχουν καμια διαφορα στην κατασταση τους, ειναι και οι δυο για αλλαγη, σε κανενα ρολογακι θα δουλεψουν 1-2 μηνες και οι δυο. Αυτο που θες να δεις ειναι αν η ταση ειναι 1.5-1.55 (φουλ), 1.3-1.4 (μετρια) η 1-1.2 (ψοφια η πρωτη-ψιλοψοφια η δευτερη), ωστε να ξερεις βασικα αν θα πεταξεις μια μπαταρια η θα την κρατησεις. Δεν εχει αλλο νοημα η μετρηση με tester μιας απλης μπαταριας.  (πεταμενα λεφτα τα 30-40-50, τραγικα μπροστα στο 1.5€) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τιτανοτεράστιε Matrixxxx, μάστερ οφ ντιζάστερ, με έσωσες.

 

Είχα θέμα με τις διακοπές μου. Θα πάω Σαντορίνη και δεν ήξερα τι να κάνω από ενέργεια.

 

Κοίταζα για το techno BC 900 αλλά πήγαινε γύρω στα 60 το μαλλί.

 

Αγόρασα τον φορτιστή χτες από άμαζον στις 23 λίρες (30,5 γιούρια) με δωρεάν μεταφορικά και ξένιασα από τους τοπικούς κλέφτες.

 

Όταν πάρω τον φορτιστή θα γράψω αναλυτικά τεστ μπαταριών από sony cyber energy 2700 (που τις έχω 2-3 χρόνια) και κάτι duracell που πρότεινες στα 2450.

 

Με αυτά που έγραψες χρωστάω τουλάχιστον καφέ. Άμα είσαι περαστικός από περιστέρι πέρνα από το γραφεί μου. Κερνάω και φορτίσεις μπαταριών χαχαχαχχααχααχ.

 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δωσε (pm) διευθυνση να σου φερω καμια μπαταρια για γεμισμα οταν θα εχω διακοπη ρευματος! χαχαχαχα

 

Να σαι παντα καλα φιλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες, λίγο άσχετο αλλά προέκυψε ανάγκη στην πράξη.

 

Και εξηγούμε.

 

Θα πάω κάμπινγκ στην Σαντορίνη. Δηλαδή χρειάζομαι ενέργεια για φακό, κινητό, μικρά ηχεία, φορητός και φωτογραφική μηχανή.

 

Αντί να αγοράζω πρόσθετες εξωτερικές μπαταρίες για φόρτιση κινητού και φορητού, δεν υπάρχει τρόπος, κάποια έτοιμη λύση, να χρησιμοποιηθούν οι μπαταρίες που έχουμε έτσι ώστε να δώσουμε ενέργεια στο κινητό ή στο φορητό όποτε εμείς θέλουμε (δηλαδή κατά περίσταση);

 

Μιλάμε για τρελή ευκολία. Ξέρει κανείς αν υπαρχει τέτοια συσκευή; Έψαξα και δεν βρήκα κάτι.

 

Είδα όμως πολλά βίντεο για να φτιάξει κανείς ένα τέτοιο σύστημα και μάλιστα να φορτίζονται συσκευές usb.

 

Σκεφτείτε ότι όταν θα χρειαστείτε ενέργεια στις διακοπές σας, μπορείτε να την έχετε διαθέσιμη σε οποιαδήποτε συσκευή. Κάθεσε και φορτίζεις τις μπαταρίες 1 βδομάδα πριν πας διακοπές και μετά είσαι άνετος.

 

Υπενθύμιση υπάρχει και στο e-bay στα 34,8 ευρώ (τελική) με ευρωπαϊκό μετασχηματιστή.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/280929574175

 

Για να συμπληρώσω και εγώ από την μεριά μου, τον φορτιστή τον παρήγγειλα με 30,41 από άμαζον http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004Z5XXZU/ref=oh_details_o00_s00_i00

 

Έχει δωρεάν μεταφορικά και σε, περίπου, 1 βδομάδα θα τον έχετε έξω από την πόρτα σας.

 

Σημεία των καιρών: Βλέπω ωραίες προσφορές από άμαζον, ελαχιστα πιο ακριβές από τους ντόπιους αλλά βαριέμε να πάω στο μαγαζί του να το αγοράσω. Προτιμώ τον ντιλιβερά να μου το φέρει στην πόρτα μου.

 

Ρέκλαααααα. :devil:

Επεξ/σία από volman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...