Προς το περιεχόμενο

Έχουν .. Κόψει πέρα ? !!


MoviemakerGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για χρέωση παραλήπτη . ισχύει σε αυτή τη περίπτωση η τιμή "πακέτου" που έχει ο αποστολέας (φαντάζομαι πως όχι).

Επαναλαμβάνω πως ο κούριερ στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν χρεώνει τον παραλήπτη αλλά το κατάστημα που πουλά το προϊόν.

Το κατάστημα με τη σειρά του χρεώνει τον πελάτη. Η μεγαλύτερη απόδειξη για τα παραπάνω είναι ότι το κόστος της κουριερ αναγράφετε στην απόδειξη αγοράς του εμπορεύματος και δεν κόβει η κούριερ απόδειξη. Αν τα μεταφορικά δεν συμπεριλαμβάνονται στην απόδειξη λιανικής τότε απλά ο μαγαζάτορας που πούλησε το προϊόν έκλεψε το ΦΠΑ.

Αν η συμφωνία που έχει κάνει το κατάστημα με την acs δεν είναι καλή (π.χ.4,5ευρά στο φάκελο) ή το κατάστημα δεν έχει κάνει καθόλου συμφωνία τότε το αντίτιμο θα είναι από λίγο εως πολύ ακριβότερο από 4,5ευρά όπως εδώ.

Αν τώρα ο τόπικ στάρτερ δεν ρώτησε εξ αρχής το κόστος των μεταφορικών είναι καθαρά δικό του λάθος.

Κατά τη γνώμη μου αυτό που κάνουν η acs, η γενική και όλες οι κούριερ συμβαδίζει απόλυτα με τους βασικούς κανόνες της αγοράς παγκοσμίως.

Δε βρίσκω λόγο διαμαρτυρίας με άλλα λόγια.

12€ μεταφορικά πλήρωσα πριν λίγες μέρες για ένα δέμα 8kg από Βέλγιο.

 

Οι εταιρίες στην Ελλάδα απλά δν υπάρχουν όσον αφορά τις τιμές.

Το ίδιο ισχύει και εδώ.

Αν έλεγες τον κούριερ.

"φιλαράκο όπως το έφερες το δέμα σε μένα πάρε το και στείλε το πίσω στον Βέλγο που μου έστειλε, τα έξοδα δικά μου"

Νομίζεις ότι θα πλήρωνες 12€ στην ΊΔΙΑ πολυεθνική κούριερ?

Στην καλύτερη τα διπλά και βάλε.

Λογικό γιατί το υποκατάστημα στο Βέλγιο στέλνει προς υπόλοιπη Ευρώπη π.χ. 1 μύριο δέματα το τρίμηνο ενώ το υποκατάστημα Ελλάδος στέλνει τα τρυφερά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που πέφτετε όλοι από τα σύννεφα , αφού έχετε ακούσει για άλλο ένα μήνα της ζωής σας τις ίδιες ακριβώς ειδήσεις , ότι δηλαδή ΘΑ απελευθερωθούν τα κλειστά επαγγέλματα, άρα και οι μεταφορές.Πραγματικά τους λυπάμαι τους Ελληνες δημοσιογράφους που πρέπει κάθε μέρα να λένε τα ίδια πράγματα, σαν κασέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναλαμβάνω πως ο κούριερ στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν χρεώνει τον παραλήπτη αλλά το κατάστημα που πουλά το προϊόν.

Το κατάστημα με τη σειρά του χρεώνει τον πελάτη. Η μεγαλύτερη απόδειξη για τα παραπάνω είναι ότι το κόστος της κουριερ αναγράφετε στην απόδειξη αγοράς του εμπορεύματος και δεν κόβει η κούριερ απόδειξη. Αν τα μεταφορικά δεν συμπεριλαμβάνονται στην απόδειξη λιανικής τότε απλά ο μαγαζάτορας που πούλησε το προϊόν έκλεψε το ΦΠΑ.

Αν η συμφωνία που έχει κάνει το κατάστημα με την acs δεν είναι καλή (π.χ.4,5ευρά στο φάκελο) ή το κατάστημα δεν έχει κάνει καθόλου συμφωνία τότε το αντίτιμο θα είναι από λίγο εως πολύ ακριβότερο από 4,5ευρά όπως εδώ.

Αν τώρα ο τόπικ στάρτερ δεν ρώτησε εξ αρχής το κόστος των μεταφορικών είναι καθαρά δικό του λάθος.

Κατά τη γνώμη μου αυτό που κάνουν η acs, η γενική και όλες οι κούριερ συμβαδίζει απόλυτα με τους βασικούς κανόνες της αγοράς παγκοσμίως.

Δε βρίσκω λόγο διαμαρτυρίας με άλλα λόγια.

 

Το ίδιο ισχύει και εδώ.

Αν έλεγες τον κούριερ.

"φιλαράκο όπως το έφερες το δέμα σε μένα πάρε το και στείλε το πίσω στον Βέλγο που μου έστειλε, τα έξοδα δικά μου"

Νομίζεις ότι θα πλήρωνες 12€ στην ΊΔΙΑ πολυεθνική κούριερ?

Στην καλύτερη τα διπλά και βάλε.

Λογικό γιατί το υποκατάστημα στο Βέλγιο στέλνει προς υπόλοιπη Ευρώπη π.χ. 1 μύριο δέματα το τρίμηνο ενώ το υποκατάστημα Ελλάδος στέλνει τα τρυφερά του.

 

Εσύ αρνησε να καταλάβεις 2 πράγματα.. προφανώς θέλοντας να μπερδέψεις αυτούς που διαβάζουν το ποστ..

 

1) Οτι και τα 2 τα πράγματα τα έστειλαν φίλοι και όχι εταιρίες με χρέωση δική μου.

2) Ότι στην Γενική από Ρόδο για ένα δέμα πλήρωσα 4,60 και στην ACS από το Ηράκλειο για φάκελο 2 γραμμαρίων σχεδόν 14..

 

Αλλά πέρα απ'ολα αυτά επαναλαμβάνω ότι όποιος θέλει μπορεί αύριο το πρωί να πάρει τηλέφωνο και να ρωτήσει πόσο είναι οι χρεώσεις στην κάθε εταιρία για το παράδειγμα που ανέφερα,και προφανώς είναι αδικαιολόγητα ακριβα !!

 

Όλο αυτό το έγραψα και το κοινοποίησα αφενός γιατί νομίζω ότι δεν δίνουμε μεγάλη σημασία ακόμα σε τόσο οφθαλμοφανής διαφορές λόγω του ότι είναι 10 ευρώ,αν και αυτό εγώ το ονομάζω αισχροκέρδεια και ρε παιδιά συγνώμη αλλά δεν γίνεται όλοι οι μισθοί να πέφτουν περίπου στο 50% η ανεργία που και εγώ είμαι θύμα της να έχει χτυπήσει κόκκινο και τα πιο πολλά προϊόντα και υπηρεσίες να κάνουν ότι δεν έχουν καταλάβει τίποτα σφυρίζοντας αδιάφορα...

 

Ακόμα κάτι για να μην φανεί ότι έχω κανένα συμφέρων από όλο αυτό πρόσφατα τσακώθηκα με την Γενική γιατί μου καθυστέρησαν αδικαιολόγητα μια αντικαταβολή 2 εργάσιμες μέρες που ημερολογιακά όμως έγιναν 4 γιατί μεσολάβησε και Σ/Κ δηλαδή τα χρήματα μου έγιναν κατάθεση στον λογαριασμό μου όχι μετά από 3 μέρες όπως γίνονταν συνήθως αλλά συνολικά με το Σ/Κ σε 8.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, η γενική έχει πιο φθηνές τιμές.

και αντικαταβολή αν επιλέξεις (αν στείλεις κάτι) είναι αρκετά φθηνότερη από την acs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οτι και τα 2 τα πράγματα τα έστειλαν φίλοι και όχι εταιρίες με χρέωση δική μου.

2) Ότι στην Γενική από Ρόδο για ένα δέμα πλήρωσα 4,60 και στην ACS από το Ηράκλειο για φάκελο 2 γραμμαρίων σχεδόν 14..

Φίλος, χωρίς λογαριασμό στη γενική έστειλε δέμα με 4,60!!!!...

Αφού είπες ότι δεν έχεις απόδειξη (ή ότι σκατά κόβουν οι κούριερ).

Κάτι δε μου κολλάει εδώ, κάτι δε μας λες σωστά.

Παραδοσιακά η γενική ήταν φτηνότερη της acs αλλά ποτέ με τόσο μεγάλη διαφορά.

Τέλος να πω ότι στα τρυφερά μου τι κάνει η γενική, η acs κλπ.

Επειδή έχω καθημερινή επαφή και με τις δύο κούριερ λόγο δουλειάς είπα να βοηθήσω μπας και βγει άκρη.

Πολλοί γκρινιάζουν άδικα πολλές φορές όπως σε άλλο θρετ που άλλος φίλος παράγγειλε από Αμερική ζακέτα και του έκατσε στραβά που δε μπόρεσε να τη περάσει λαθραία. Όταν η κούριερ του ζήτησε δασμούς και ΦΠΑ νόμιζε ότι τον κλέβανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι μου το τελευταίο που θα σου ξαναγράψω είναι ότι αντί να με αμφισβητείς πάρε τηλέφωνο και ρώτα έτσι αφού έχεις καθημερινή επαφή θα κάνεις και ... οικονομία.. Καλή σου μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι μου το τελευταίο που θα σου ξαναγράψω είναι ότι αντί να με αμφισβητείς πάρε τηλέφωνο και ρώτα έτσι αφού έχεις καθημερινή επαφή θα κάνεις και ... οικονομία.. Καλή σου μέρα.

Επειδή ρώτησα στο λέω.

Για να στο αποδείξω θα προτείνω να πάρεις τηλ στη Γενική και να πεις ότι εσύ θέλεις να στείλεις ένα δεματάκι στη Ρόδο.

Θα διαπιστώσεις ότι η τιμή δεν είναι 4,60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο 6,95 μέχρι τα 2 κιλά αν μου το έστελνε σήμερα.. Παρ'ολα αυτά εγώ για πληκτρολόγιο της Apple στο κουτί του που μου έστειλε φίλος,μου ζητήθηκαν 4.60 και το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί επειδή ήταν πολύ πρωί 7:30 η ώρα άφησα 5 και έφυγα. να δεχτώ λοιπόν ότι ο υπάλληλος έκανε κάτι λάθος.. το 6,95 με το 13,60 είναι 100% πάνω.. αλλά και αυτό δεν μ'ενδιαφερει μ'ενδιαφερει ότι 13,60 για το φακελάκι και παραλαβή δική μου από το κατάστημα είναι πανάκριβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...