Προς το περιεχόμενο

Android smartphones με Intel x86 αρχιτεκτονική


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η ερωτηση μου ειναι

1ghz cortex A9 = 1ghz atom ?

Δεν βαζω το χερι μου στη φωτια αλλα και εγω νομιζω πως ναι, εχω την εντυπωση πως η διαφορα ειναι στην L2 cache και στο FSB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερωτηση μου ειναι

1ghz cortex A9 = 1ghz atom ?

Πριν λίγες μερες είχε βγει ένα bench που έλεγε πως όχι. Αν θυμάμαι καλα βάση αυτου ,η intel ισχυριζόταν ότι 1πυρηνος επεξ τής για κινητα στο 1.6 giga ήταν εως και x2 δε σχεση με 2πυρηνο cortex. Αλλα δεν το βρίσκω τώρα. Εδω ούτε στους risk δεν ισχύει. Τα mhz δε λενε τίποτα απο μονα τους. Στο παρακάτω βίντεο

http://techblog.gr/tablet/ti-omap-5-dual-core-800mhz-%ce%b5%ce%bd%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%af%ce%bf%ce%bd-nvidia-tegra-3-quad-core-1-3ghz/

βλέπεις ένα 2πυρηνο στα 800 mhz να ειναι 2 φορές γρηγορότερο απο 4πυρηνο στα 1.3 σε καποια τεστ..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τη συχνότητα και μόνο (εντελώς μπακάλικα), όταν βλέπεις 1 Ghz για παράδειγμα, σημαίνει ότι μέσα σε ένα δευτερόλεπτο, τα τρανσιστοράκια του cpu θα αλλάξουν κατάσταση (1 κ 0) 1 δις φορές. Τώρα το πως αξιοποιείται αυτό το 1 ghz είναι άλλο θέμα (instruction set, caches κτλ κτλ κτλ). Κάτι αντίστοιχο όπως τα MP στις κάμερες.

 

Εντός θέματος:

Μόνο και μόνο ότι η x86 είναι η κυρίαρχη πλατφόρμα που χρησιμοποιούμε όλοι μας καθημερινά, είναι αρκετό για να κυριαρχήσουν smartphones και tablets βασισμένα σε αυτή τη αρχιτεκτονική. Όχι μόνο σε επίπεδο λογισμικού αλλά και υλικού. Τότε είναι που θα υπάρχει και το πρόσφορο έδαφος να πουλήσουν τρελά λύσεις του στύλ dock stations κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι x86 κυριάρχησαν στα pc. Οι υπερυπολογιστες όμως παντα έτρεχαν και θα τρέχουν risk.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ηδη παραπολλα tablet σε x86 πλατφορα(που τρεχουν xp/vista/7),που σιγουρα θα ειναι οι πρωτοι που θα θελησουν να τα αναβαθμισουν σε windows8!

Τα tablet που θα τρεχουν σε Χ86 πλατφορμα τρεχουν κανονικα ολα τα προγραμματα των λαπτοπ&ντεσκτοπ!

Ομως τα tablet σε arm πλατφορμα, οχι!

 

 

Το ξερω οτι υπαρχουν απλα δεν ειναι αρκετα ωριμα απο θεμα "πακετου" για να υποστηριξουν ολα τα υπολοιπα.....εγω απλα αισιοδοξω στο γεγονος οτι τα Win8 σε συνδυασμο πχ με ενα καλο και ισχυρο tablet απο Nokia που εχουν στενη συνεργασια ή απο Samsung μερια τοτε σιγουρα παραταω το Android και το Galaxy tab που εχω και χτυπαω ενα Win8 το οποιο αν δουλευει οπως περιπου τα WP7 απο smoothness και επιδοσεις μιλαω τοτε γεια σας......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι υπαρχουν απλα δεν ειναι αρκετα ωριμα απο θεμα "πακετου" για να υποστηριξουν ολα τα υπολοιπα.....εγω απλα αισιοδοξω στο γεγονος οτι τα Win8 σε συνδυασμο πχ με ενα καλο και ισχυρο tablet απο Nokia που εχουν στενη συνεργασια ή απο Samsung μερια τοτε σιγουρα παραταω το Android και το Galaxy tab που εχω και χτυπαω ενα Win8 το οποιο αν δουλευει οπως περιπου τα WP7 απο smoothness και επιδοσεις μιλαω τοτε γεια σας......

Τι εννοεις δεν εχουν ολο το πακετο?

Ο i5 SB,4gb ram,128gb ssd κ.α.,δε σου ειναι αρκετα για να τρεξουν οτιδιποτε τρεχει σε ενα λαπτοπ?

 

Και τα δυνατα Tablet x86,να τα περιμενεις απο εταιρειες που κατασκευαζουν λαπτοπ(asus,dell,lenovo,toshiba,samsung,HP κ.α) και οχι τοσο απο τη NOKIA!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια μεγάλη απορία, οι εφαρμογές του Android δεν είναι σε Java; Bytecode έχει, απλά θα χρειάζεται μια άλλη JVM για να τρέξουν σε x86, σωστά; Αυτό σημαίνει ότι θα τρέχουν με το "βέλτιστο" των επιδόσεών τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την δικη μου ταπεινη γνωμη η Microsoft πιστευω θ ατους παρει ολους τα βρακια....και αυτο το στηριζω στο γεγονος οτι μολις βγουν tablets με Win8 θα γινουν αναρπαστα με την προυποθεση βεβαια,κατα την δικη μου γνωμη και αναγκη βασικα,αν μπορουν να τα κανουν να τρεχουν οι εφαρμογες και προγραμματα που δουλευουμε και στα laptops και desktops.Αυτο αν κανει ξεχαστε ipad,galaxy tabs και iclonepads.......

 

Πιστεύω ότι είναι δεδομένο κάτι τέτοιο, δεν είναι απλώς μια γνώμη (δική σου ή δική μου)!

Αν μπορείς να τρέξεις σε ένα κινητό τις εφαρμογές που τρέχεις και στον υπολογιστή σου, τότε είναι 1000% σίγουρο ότι όλοι θα στραφούν σε αυτό το κινητό.

 

Και αν έχει κανείς την πανέξυπνη ερώτηση "Αφού η οθόνη θα είναι τόσο μικρή, τι θα βλέπουμε?" 2 έχω να πω:

1) Έχουμε φτάσει σε Οθόνες "κινητών" 4.7 και 5 ίντσες, hello!!!!

2) HDMI connection λέγετε! Ακόμα και το LG Optimus 2x που έχω συνδέεται με την 37'' HD οθόνη μου, οπότε.. πού ακριβώς είναι το πρόβλημα??

 

-Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερωτηση μου ειναι

1ghz cortex A9 = 1ghz atom ?

 

Όχι ακριβώς διότι είναι διαφορετική η αρχιτεκτονική. Για παράδειγμα μια κάρτα γραφικών μπορεί να έιναι 100 φορές ποιο γρήγορη απο έναν αντίστοιχο επεξεργαστή όμως κάνει συγκεκριμένα πράγματα οπότε και δεν μπορεί να τον αντικαταστήσει! Google is your friend για λεπτομέριες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον οι RISK CPUs που χρησιμοποιούνται σήμερα σε smartphones/tablets είναι τόσο αδύναμοι, πως και καταλήγουν αυτές οι συσκευές να έχουν τόσο καλές επιδόσεις; Να φανταστώ παίζουν στον κώδικα τρελά optimizations;

 

Διότι δε στέκει ένα 1080p video να χάνει frames σε μηχάνημα με ισχύ gigaflops, αλλά να παίζει smooth σε smartphone των λίγων megaflops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον οι RISK CPUs που χρησιμοποιούνται σήμερα σε smartphones/tablets είναι τόσο αδύναμοι, πως και καταλήγουν αυτές οι συσκευές να έχουν τόσο καλές επιδόσεις; Να φανταστώ παίζουν στον κώδικα τρελά optimizations;

 

Διότι δε στέκει ένα 1080p video να χάνει frames σε μηχάνημα με ισχύ gigaflops, αλλά να παίζει smooth σε smartphone των λίγων megaflops.

 

Φυσικά και στέκει γιατί πολλά tablets - smartphones κάνουν hardware based αποκωδικοποίηση του h264. Δηλαδή έχουν ένα τσιπάκι που μπορεί να κάνει μόνο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά και στέκει γιατί πολλά tablets - smartphones κάνουν hardware based αποκωδικοποίηση του h264. Δηλαδή έχουν ένα τσιπάκι που μπορεί να κάνει μόνο αυτό...

Ακριβώς. Που πρακτικά σημαίνει ότι οι risk, δεν ειναι και τόσο risk, και έχουν δανείστει αρκετά απο τους cisk..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις, δε το σκέφτηκα αυτό.

 

Αλλά και πάλι η ισχύς σε smartphones δεν είναι τόση όση νομίζουμε τελικά. Έχω πιάσει κι εγώ τον εαυτό μου να κοροϊδεύω κάτι «τετραπύρηνα τέρατα» που βγαίνουν, λέγοντας ότι τόση ισχύς σε smartphones είναι άχρηστη. Ε, τελικά δεν είναι και τόση πολλή, απ' ότι φαίνεται...

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χωρίς να θέλω να σπάσω @ρχ--α οι επεξεργαστές risc δεν λέγονται με c; Απλά το βλέπω εδώ και 3 σελίδες.

 

Reduced instruction set computer δεν είναι;

 

Εμένα μου αρέσει η ιδέα του x86 σε κινητή συσκευή ειδικά αν κυκλοφορήσουν και dock για μετατροπή σε σταθερή ή τύπου padfone. Έναν atom dual core και 2gb ram, σε dock με 4 έξτρα ραμ και κάρτα γραφικών και είμαι μια χαρά και πετάω τον υπολογιστή μου σήμερα (ίσως υπερβάλλω λίγο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...