Προς το περιεχόμενο

ASUS Transformer Pad 700, tablet με Full HD ανάλυση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως και να ηρθες απο τις σπηλιες γραφοντας τετοιες ανακριβειες:

 

 

 

Ηταν λαθος αυτο που ειπες οτι θα τους βγουν τα ματια εξω στο νεο transformer και στο νεο ipad και αυτην την ανακριβεια διορθωσα.

 

Μετα με ρωτησες τι προσφερουν οι οθονες του transformer και του ipad σε σχεση με τις τωρινες και σου ειπα τι περιμενουμε να βελτιωσουν.

Ωραια λογικα θα διορθωσουν το μεγεθος των εικονιδιων και των γραματων ωστε να μην φαινονται αρκετα μικρα!ΟΚ!

Πιστευεις οτι εισαι σε θεση με την ικανοτητα των ματιων σου να ξεχωρισει την διαφορα ακομη και σε υψηλο zoomαρισμα μιας φωτογραφια σε οθονη 10" απο hd σε fullhd?Εγω αδυνατο παντος ακονη και σε 15αρι!

 

 

Και παρε και ενα screen shot,απο το FullHD 12αρι μου!

 

post-192952-0-96625000-1331114328_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H διαφορα σε σχεση με τα υπαρχοντα tablets(ipad 2 κλπ) θα ειναι εμφανης οταν πανε τα tablets σε αναλυσεις 2048x1536, ειδικα στα γραμματα και την ευκρινεια τους.

 

Και φυσικα "δεν θα βγουν τα ματια εξω αν χρησιμοποιεις τετοιο tablet" ουτε "ειναι προβληματικη μια τετοια αναλυση σε τοσο μικρες οθονες" , οπως λανθασμενα εγραψες προηγουμενως:

Εμενα,θα μ'αρεσει οταν θα τους βγουν τα ματια εξω και αυτους που θα παρουν το transformer και αυτους που θα παρουν το νεο ipad,απ'τη τεραστια αναλυση,αλλα κανεις τους δε θα το παραδεχτει,οτι ειναι προβληματικη μια τετοια αναλυση σε τοσο μικρες οθονες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν γραφτεί τόσα και τόσα post όπως του haHa που εξηγούν τι σημαίνει υψηλό ppi σε τέτοιες συσκευές και ποιά η διαφορά με τα λειτουργικά σε υπολογιστές και όμως ακόμη υπάρχουν κάποιοι που δεν καταλαβαίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορα σε σχεση με τα υπαρχοντα tablets(ipad 2 κλπ) θα ειναι εμφανης οταν πανε τα tablets σε αναλυσεις 2048x1536, ειδικα στα γραμματα και την ευκρινεια τους.

Συμφωνεις ομως οτι απο HD σε FullHD,σε μια 10" οθονη δε θα εχει διαφωρα ακομη και στα γραμματα?

 

Έχουν γραφτεί τόσα και τόσα post όπως του haHa που εξηγούν τι σημαίνει υψηλό ppi σε τέτοιες συσκευές και ποιά η διαφορά με τα λειτουργικά σε υπολογιστές και όμως ακόμη υπάρχουν κάποιοι που δεν καταλαβαίνουν...

Για δωσε Link!

Και πες μας και ποια ειναι η διαφορα ενος tablet 10" απο το tablet 12"(χ86,σε metro ui) απο το οποιο γραφω αυτη τη στιγμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνεις zoom θα έχει διαφορά...

Ποσο zoom πρεπει να κανεις και για ποιο σκοπο,για να χρειαζεται καποιος ενα το tablet 10" να εχει fullhd οθονη και οχι μια HD?

Και τι ρολο παιζει το λογισμικο,που να χρειαζεται καποιος διαφορετικο PPI σε καθε λογισμικο?

 

Δεν εχω προβλημα να αυξανονται οι αναλυσεις,απλα να υπαρχει μια ιατρικη/επιστημονικη λογικη στο που κ ποσο θα αυξανονται και οχι μαρκετικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η διαφορα στην αναλυση του asus με το ipad3, ειναι πολυ μικρή για να έχει πραγματικό νόημά να επιλέξεις το ένα απο το αλλο γι αυτό. Μεγαλύτερο ρολο παίζουν οι τεχνολογίες της οθόνης. Πχ ευχαρίστως θα προτιμούσα μια με λίγο λιγότερη αναλυση τεχνολογίας amoled.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποσο zoom πρεπει να κανεις και για ποιο σκοπο,για να χρειαζεται καποιος ενα το tablet 10" να εχει fullhd οθονη και οχι μια HD?

Και τι ρολο παιζει το λογισμικο,που να χρειαζεται καποιος διαφορετικο PPI σε καθε λογισμικο?

 

Δεν εχω προβλημα να αυξανονται οι αναλυσεις,απλα να υπαρχει μια ιατρικη/επιστημονικη λογικη στο που κ ποσο θα αυξανονται και οχι μαρκετικη!

 

όσο κάνεις, όσο μεγαλύτερη ανάλυση για μένα τόσο καλύτερα...

 

κάποιοι γκρινιάζουν για τα 2560x1440 των 27 ιντσών λέγοντας ότι "θα τους βγαίνουν τα μάτια", εγώ απαντάω σε αυτό...BULLSHIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol στο android δεν χρειάζεσαι να γίνεις hacker τα περισσότερα είναι free η φτηνά με JB ναι...

 

Όσο για το tablet war... έχω και το πρώτο transformer και το IPAD... στο καναπέ με 15 άτομα παρέα μάντεψε για πιο σφάζονται όλοι να πάρουν....

 

για το Android για αυτά που κάνει... το IPAD έχει μείνει στο design και στις λεπτομέρειες και χάνει το δάσος

 

το pixel και το response time δεν κάνει το λειτουργικό καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο κάνεις, όσο μεγαλύτερη ανάλυση για μένα τόσο καλύτερα...

 

κάποιοι γκρινιάζουν για τα 2560x1440 των 27 ιντσών λέγοντας ότι "θα τους βγαίνουν τα μάτια", εγώ απαντάω σε αυτό...BULLSHIT

Και για μενα ετσι ειναι,αλλα εκει που πρεπει και εκει που την χρειαζομαστε.

Και μια χαρα ειναι για την επαγγελματικη 27αρα της Dell,αυτη η αναλυση και πολυ πιο χρησιμη γι'αυτην,παρα για ενα 10ιντζο gadget!

 

Ασε που εκνευριστικα ακομη περισσοτερο τωρα με την Asus,που στο 17ρι Gaming laptop,των 1700-1800ευρων δε εχει φιλοτιμηθει να βαλει μια ips και ξαφνικα μου θυμηκε οτι των 500ευρο 10" gadget της χρειαζεται FULLHD SUPER IPS οθονη!

 

Γενικα μας παιζουν κανονικα και μεις τους κοιταμε με ανοικτο το στομα και τους θαυμαζουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποσο zoom πρεπει να κανεις και για ποιο σκοπο' date='για να χρειαζεται καποιος ενα το tablet 10" να εχει fullhd οθονη και οχι μια HD?

 

Και τι ρολο παιζει το λογισμικο,που να χρειαζεται καποιος διαφορετικο PPI σε καθε λογισμικο?

 

Δεν εχω προβλημα να αυξανονται οι αναλυσεις,απλα να υπαρχει μια ιατρικη/επιστημονικη λογικη στο που κ ποσο θα αυξανονται και οχι μαρκετικη![/quote']

 

Η ανάλυση του iPad (αν θα είναι όσο λέγεται) θα διπλασιαστεί όχι για λόγους marketing αλλά για τεχνικούς λόγους που έχουν να κάνουν με την ευκολία που θα προσφέρει στους developers η γραμμική αύξησή της. Όπως ακριβώς έγινε και στο iPhone. Για να παίζουν απευθείας όλες οι εφαρμογές που έχουν γραφτεί για τα προηγούμενα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μενα ετσι ειναι,αλλα εκει που πρεπει και εκει που την χρειαζομαστε.

Και μια χαρα ειναι για την επαγγελματικη 27αρα της Dell,αυτη η αναλυση και πολυ πιο χρησιμη γι'αυτην,παρα για ενα 10ιντζο gadget!

 

Ασε που εκνευριστικα ακομη περισσοτερο τωρα με την Asus,που στο 17ρι Gaming laptop,των 1700-1800ευρων δε εχει φιλοτιμηθει να βαλει μια ips και ξαφνικα μου θυμηκε οτι των 500ευρο 10" gadget της χρειαζεται FULLHD SUPER IPS οθονη!

 

Γενικα μας παιζουν κανονικα και μεις τους κοιταμε με ανοικτο το στομα και τους θαυμαζουμε!

 

Δεν ήξερα τι είναι οι IPS οθόνες αλλά από εδώ διάβασα αυτό:

 

IPS panels do not lighten and show tailing when touched, making them ideal for touchscreens.

 

οπότε φαντάζομαι ότι και γι αυτό την προτιμούν;

Δε χρειάζεται το ίδιο σε μια οθόνη λαπτοπ που δεν είναι touchscreen, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτίθεται ότι το IPS δεν είναι "gaming" :P

Η αληθεια ειναι οτι δε τις χρησημοποιουν σε gaming laptop,αλλα κ παλι ειμαι τσαντισμενος! :P

 

Δεν ήξερα τι είναι οι IPS οθόνες αλλά από εδώ διάβασα αυτό:

 

 

 

οπότε φαντάζομαι ότι και γι αυτό την προτιμούν;

Δε χρειάζεται το ίδιο σε μια οθόνη λαπτοπ που δεν είναι touchscreen, σωστά;

Συμφωνω απολυτα σ'αυτο που αναφερεις,αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των touchscreen συστηματων που κυκλοφορουσαν, πριν το μπαμ της αγορας για τα tablet,δεν ειναι με ips panel,πλην των πολυ ακριβων επαγγελματικων σειρων κ αυτο,οχι λογο του touchscreen!Ακομη και τωρα,τετοια συστηματα(all in one με touchscreen) των 1000-1500$ ξακολουθουν να μην εχουν ips!

 

Αληθεια ποια η διαφορα μεταξυ των ips και των pls?

Και γιατι στο Wikipedia,αναφερει οτι το Transformer Prime T700 ειναι με PLS panel?

http://en.wikipedia.org/wiki/IPS_panel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το PLS είναι το ανταγωνιστικό panel της Samsung...

 

btw το new Ipad είναι με 264ppi, αρκετά χαμηλότερο από το αντίστοιχο του Iphone4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...