Προς το περιεχόμενο

ASUS Transformer Pad 700, tablet με Full HD ανάλυση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτονομια?????Εδω γελαμε και μαλιστα πολυ..

Αναλυση-Οθονη??? 2048χ1500 και κατι ψηλα...και εδω μπορουμε να γελασουμε (οχι τοσο πολυ)

Υποστηριξη απο κοινοτητα??Δεν εχω δει περισσοτερο κοσμο απο την κοινοτητα του τζειλμπρεικ.

Ολος ο πλανητης προσπαθει να σπασει το καθε λιτουργικο του μηλου.

Ενταξει ρε φιλε μην προσπαθεις τοσο πολυ να μας πεισεις οτι εισαι φανατικος με καποιο

λειτουργικο...Φαινεται.Καλο ειναι που εσενα σε βολευει το ανδροιντ γιατι εισαι σουπερ

χακερας αλλα οι περισσοτεροι οπως ειπε και πιο πανω ενα παλικαρι δεν ειναι σαν εσενα.

Εχω ενα νεξους ς για να μην νομιζεις οτι ειμαι κολλημενος σαν κι εσενα.

Φιλικα παντα για να μην παρεξηγηθω.

Ααα και μην ξεχασω...Δεν αρεσει σε ολους η αμστελ..

 

Με το dock φτανει 19 ωρες αυτονομια... Αναλυση τετοια εσυ που ειδες; Ακομα με φημες εισαι. Κοινοτητα μαλλον δεν εχεις ιδεα απο adroid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή είμαι ψιλάσχετος γενικά με τα tablets, μπορεί να μου πει κάποιος σε τι μπορεί να είναι χρήσιμο εκτός απο το να σερφάρεις ξαπλωμένος; Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν tablets με επεξεργαστή κειμένου και Excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι ψιλάσχετος γενικά με τα tablets, μπορεί να μου πει κάποιος σε τι μπορεί να είναι χρήσιμο εκτός απο το να σερφάρεις ξαπλωμένος; Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν tablets με επεξεργαστή κειμένου και Excel.

Και τα iPad και τα Android έχουν σουίτες Office. Μάλιστα με το Onlive μπορείς να έχεις δωρεάν τις πλήρεις εκδόσεις του Office στο cloud, αρκεί βέβαια να έχεις σύνδεση internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτονομια?????Εδω γελαμε και μαλιστα πολυ..

Αναλυση-Οθονη??? 2048χ1500 και κατι ψηλα...και εδω μπορουμε να γελασουμε (οχι τοσο πολυ)

Υποστηριξη απο κοινοτητα??Δεν εχω δει περισσοτερο κοσμο απο την κοινοτητα του τζειλμπρεικ.

Ολος ο πλανητης προσπαθει να σπασει το καθε λιτουργικο του μηλου.

Ενταξει ρε φιλε μην προσπαθεις τοσο πολυ να μας πεισεις οτι εισαι φανατικος με καποιο

λειτουργικο...Φαινεται.Καλο ειναι που εσενα σε βολευει το ανδροιντ γιατι εισαι σουπερ

χακερας αλλα οι περισσοτεροι οπως ειπε και πιο πανω ενα παλικαρι δεν ειναι σαν εσενα.

Εχω ενα νεξους ς για να μην νομιζεις οτι ειμαι κολλημενος σαν κι εσενα.

Φιλικα παντα για να μην παρεξηγηθω.

Ααα και μην ξεχασω...Δεν αρεσει σε ολους η αμστελ..

εγώ βλέπω άλλος είναι ο φανατικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι ψιλάσχετος γενικά με τα tablets, μπορεί να μου πει κάποιος σε τι μπορεί να είναι χρήσιμο εκτός απο το να σερφάρεις ξαπλωμένος; Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν tablets με επεξεργαστή κειμένου και Excel.

 

Ό,τι απλό κάνεις σε έναν υπολογιστή (δηλαδή εκτός από προγράμματα και παιχνίδια που θέλουν δυνατά μηχανήματα) ΘΑ τα κάνεις και σε ένα tablet. Φαίνεται να υπάρχει μια τάση να αντικαταστήσουν τα netbooks χωρίς αυτό να έχει συμβεί ακόμα.

Εν προκειμένω βλέπουμε να συνδυάζονται tablet - netbook

 

Σε κάθε περίπτωση, για να μη γελιόμαστε, είναι πρωτίστως προϊόντα διασκέδασης, τουλάχιστον προς το παρόν, και έπειτα δουλειάς. Και όλα αυτά του τύπου "εγώ το έχω ανάγκη για να κάνω τη δουλειά μου κλπ" τα βρίσκω κάπως υπερβολικά. Ενδεχομένως να κάνουν ΚΑΙ τη δουλειά μας πιο εύκολη πλέον και αυτό είναι σημαντικό αλλά φαντάζομαι τις δουλειές μας τις κάναμε και πριν τα tablets. Πέρα λοιπόν από ένα ατομικό και ελαφρύ προϊόν διασκέδασης (ταινίες - μουσική - παιχνίδια - βιβλία - internet - κλπ), είναι και εργαλεία δουλειάς και εκπαίδευσης. Οι δυνατότητες εμφανίζονται τώρα και ειδικά στην εκπαίδευση είναι μεγάλες (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει και αρνητικά).

Πάντως, αν κάποιος ήθελε να διαβάσει κάτι online έπρεπε ή να έχει smartphone (μικρή οθόνη) ή netbook (ούτε ιδιαίτερα καλή οθόνη, ούτε πολύ βολικά). Τα tablets καλύπτουν και αυτό το κενό.

Τώρα υπάρχουν και άνθρωποι που τα χρησιμοποιούν ΚΑΙ για τη δουλειά τους, κυρίως ως κειμενογράφους ή όταν θέλουν να βρουν κάτι στο internet εδώ και τώρα, να ελέγξουν τα email τους κλπ (Βέβαια εγώ δεν ξέρω καμιά δουλειά που να περιλαμβάνει μετακινήσεις 24/7 και παράλληλα να ελέγχεις και τα email σου και παράλληλα να δουλεύεις πάνω σε tablet αλλά ίσως να μου διαφεύγει και κάτι).

 

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι, φτηνά tablets θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν και τα desktop σε πολλές δουλειές. Ειδικά άμα η εργασία δε χρειάζεται δυνατό μηχάνημα, σου δίνει ο εργοδότης ένα tablet και σου λέει δούλευε και από το σπίτι 24/7! Ολοκληρο tablet σου έδωσα!!!! :mrgreen:

 

edit: όπως είπαν και πιο πάνω, υπάρχουν εφαρμογές τύπου office σε όλα τα tablets (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ βλέπω άλλος είναι ο φανατικός...

Μονο φανατικος δεν ειμαι και φαινεται

απο το οτι εχω ανδροιντ κινητο.Ειχα και

μηλο και το αλλαξα.Αν ημουν οπως λες

δεν θα το αλλαζα.Και για τον φιλο παραπανω

και απο xda ξερω και απο κοινοτητες ξερω

αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα..

Οπως ειπα ολα εχουν καλα και ασχημα

αλλα στην τελικη μετραει με το τι νιωθει

ανετα ο καθενας..

Επεξ/σία από karajim80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλυση-Οθονη??? 2048χ1500 και κατι ψηλα...και εδω μπορουμε να γελασουμε (οχι τοσο πολυ)

Εμενα γιατι δε μου λεει κατι,αυτο?

Ειμαι 99.9% σιγουρος,οτι αυτοι που θα τρεξουν να παρουν το καινουριο ipad με αυτη την αναλυση(2048χ1536), θα ειναι ακριβος,οι ιδιοι που θα τρεξουν να το παρουν ειτε βγει με μια HD αναλυση!Και μαλυστα με ακριβος τον ιδιο ενθουσιασμο και στις δυο περιπτωσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιάφορο απο την στιγμή που έχουμε ταμπλετ με 89 ευρω που κάνουν άνετα τις δουλειές τους...

w00t?! ποιο ταμπλετ 89 ευρώ κάνει άνετα ό,τι κάνει το asus transformer pad; 89 ευρώ δεν είναι τίποτα, να το τσιμπήσω άμα είναι! :mrgreen:

(αλήθεια ρωτάω γιατί δεν ξέρω, δεν ειρωνεύομαι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα,θα μ'αρεσει οταν θα τους βγουν τα ματια εξω και αυτους που θα παρουν το transformer και αυτους που θα παρουν το νεο ipad,απ'τη τεραστια αναλυση,αλλα κανεις τους δε θα το παραδεχτει,οτι ειναι προβληματικη μια τετοια αναλυση σε τοσο μικρες οθονες!

Εκτος φυσικα αν φροντισουν και βαλουν καποια ρυθμηση,τουλαχιστον, που να σου επιτρεπει να ρυθμησεις την αναλυση που θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα,θα μ'αρεσει οταν θα τους βγουν τα ματια εξω και αυτους που θα παρουν το transformer και αυτους που θα παρουν το νεο ipad,απ'τη τεραστια αναλυση,αλλα κανεις τους δε θα το παραδεχτει,οτι ειναι προβληματικη μια τετοια αναλυση σε τοσο μικρες οθονες!

Εκτος φυσικα αν φροντισουν και βαλουν καποια ρυθμηση,τουλαχιστον, που να σου επιτρεπει να ρυθμησεις την αναλυση που θες!

 

Εισαι τελειως λαθος..

Εκτος αν νομιζεις πχ οτι στο iphone 4 που εχει 4πλασια αναλυση απο το iphone 3gs τα γραμματα, το μενου κλπ φαινονται 4 φορες μικροτερα .

 

Οι εταιριες φροντιζουν να κρατησουν ιδιο το μεγεθος του ui ωστε να μπορεις να κανεις κλικ, να βλεπεις τις επιλογες κλπ.

 

Και φυσικα δεν επιτρεπεται να ρυθμισεις την αναλυση, αλλωστε οι tft οθονες δουλευουν με μεγιστη ευκρινεια μονο στην native αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι τελειως λαθος..

Εκτος αν νομιζεις πχ οτι στο iphone 4 που εχει 4πλασια αναλυση απο το iphone 3gs τα γραμματα, το μενου κλπ φαινονται 4 φορες μικροτερα .

 

Οι εταιριες φροντιζουν να κρατησουν ιδιο το μεγεθος του ui ωστε να μπορεις να κανεις κλικ, να βλεπεις τις επιλογες κλπ.

 

Και φυσικα δεν επιτρεπεται να ρυθμισεις την αναλυση, αλλωστε οι tft οθονες δουλευουν με μεγιστη ευκρινεια μονο στην native αναλυση.

Τοτε τι εχουν να προσφερουν τετοιες αναλυσεις σε τοσο μικρες οθονε?Γιατι δε τον ειδα το hal9000 και τοσο ενθουσιασμενο γι'αυτο που εβλεπε και ψαχνοταν να βρει ταινια σε fullhd για να σχολιασει τη ποιοτητα της εικονας,ασχετο οτι σε μια super ips οθονη και hd να ηταν η ταινια παλι το ιδιο εντυπωσιακη θα φαινοταν!

 

Εδω ψαχνεις με το καλαμακι να βρεις 15" λαπτοπ που να μην ειναι μεχρι hd και ξαφνικα θυμηθικαν ολοι οτι τα 10" tablet χρειαζονται ντε και καλα fullhd οθονες!

Τοσο καιρο για να παρεις ενα λαπτοπ 15"/17" με ips οθονη,επρεπε να ακουμπισουμε 1000+ευρο παραπανω για την οθονη και τωρα εχει γεμισει ο τοπος με tablet που διαθετουν SUPER IPS οθονες και μαλιστα ολο το μηχανημα δε ξεπερνα τα 500ευρο!

 

Και αναρωτιέμαι,ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ,ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΑΚΟΥΜΠΟΥΣΑΜΕ ΓΕΡΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ,ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΤΟ 1000αρικο ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΓΙΑ ΤΙΣ "ΑΚΡΙΒΕΣ" IPS ΟΘΟΝΕΣ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε τι εχουν να προσφερουν τετοιες αναλυσεις σε τοσο μικρες οθονε?

Τα γραμματα θα ειναι πολυ πιο ευκρινη, δεν θα χρειαζεται ζουμ για να δεις μια πληρη σελιδα στον browser κλπ.

 

 

Εδω τι προσφερε η μεταβαση σε υψηλοτερη αναλυση στις μολις 3.5" :

 

iphone-3gs-vs-iphone-4.jpg

 

iphone-4-vs-iphone-3GS-resolutions-comparison.png

 

iphone-4-screen-comparison.jpg

 

iphone4_screen_super.jpg

 

 

 

iphone-4-retina.jpg

 

iPhone-4-vs-iPhone-3GS-Screen.jpg

 

iphone-4-screen-vs-iphone-3gs-screen.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γραμματα θα ειναι πολυ πιο ευκρινη, δεν θα χρειαζεται ζουμ για να δεις μια πληρη σελιδα στον browser κλπ.

 

 

Εδω τι προσφερε η μεταβαση σε υψηλοτερη αναλυση στις μολις 3.5" :

 

iphone-3gs-vs-iphone-4.jpg

 

iphone-4-vs-iphone-3GS-resolutions-comparison.png

Ρε haha με κοροιδευεις,θα δεις διαφορα στα γραμματα σε οθονη 10" απο hd σε 4000χ2000p?!

Δεν ηρθα απ'τις σπηλιες ξερεις?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε haha με κοροιδευεις,θα δεις διαφορα στα γραμματα σε οθονη 10" απο hd σε 4000χ2000p?!

Δεν ηρθα απ'τις σπηλιες ξερεις?!

Ισως και να ηρθες απο τις σπηλιες γραφοντας τετοιες ανακριβειες:

 

Εμενα,θα μ'αρεσει οταν θα τους βγουν τα ματια εξω και αυτους που θα παρουν το transformer και αυτους που θα παρουν το νεο ipad,απ'τη τεραστια αναλυση,αλλα κανεις τους δε θα το παραδεχτει,οτι ειναι προβληματικη μια τετοια αναλυση σε τοσο μικρες οθονες!

 

Ηταν λαθος αυτο που ειπες οτι θα τους βγουν τα ματια εξω στο νεο transformer και στο νεο ipad και αυτην την ανακριβεια διορθωσα.

 

Μετα με ρωτησες τι προσφερουν οι οθονες του transformer και του ipad σε σχεση με τις τωρινες και σου ειπα τι περιμενουμε να βελτιωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...