Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia προσχώρησε στο The Linux Foundation


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Nvidia ανακοίνωσε ότι πλέον ανήκει στο The Linux Foundation και θα υποστηρίζει το Linux ενεργά από εδώ και πέρα.

 

Μέχρι τώρα η AMD (πρώην ATI) και η Intel υποστήριζαν το The Linux Foundation και τις διαφορές διανομές για το Linux, τώρα πια με τη προσθήκη της Nvidia και οι τρεις μεγάλες εταιρείας GPU υποστηρίζουν το Linux.

 

Αν και η απόφαση της Nvidia να στηρίξει το The Linux Foundation είναι θετική δεν είναι γνωστό ακόμα αν η εταιρεία θα δώσει το κώδικα για όλους τους drivers της ή θα είναι επιλεκτική.

 

Τέλος εκτός από την Nvidia ακόμα τρεις εταιρείες προσχώρησαν στο The Linux Foundation και αυτές είναι η Fluendo, Lineo Solutions και η Mocana.

 

Source.png Πηγή: technewz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πες ρε φιλε τριτονα πως γυνετε τοσο καιρο η Nvidia να εχει κσλυτερη υποστιριξει απο την ΑΤΙ ?

 

Υ.Γ

Thanks ηθελα και εγω να το ποσταρω αλλα δεν μπορεσα.

Υ.Γ2

Ειδες εβαλα TO Linux :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικα ερωτηματα ειναι αλλα οσον αφορα τις GPU:

 

1.Αν και ποτε θα ανοιξει τον κωδικα των drivers

 

2.Αν γινει το παραπανω, θα εχουμε ενσωματωση module σε kernel ή πακετακι τυπου xf86-video-nvidia για τον Xorg :P ή τιποτα απο τα 2?

 

Πολυ καλα νεα παντως για τους κατοχους nvidia(ο γραφων :P ) και γενικα το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα νεα παντως για τους κατοχους nvidia(ο γραφων :P ) και γενικα το linux.

Σε μισω :P εγω εχω φορητο με ΑΤΙ ως γνωστον και εγω τραβηξει τα πανδεινα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον κλειστο (fglrx) ή τον αχοιχτο (radeon) driver?

Κοιτα οταν λες ανοικτο φαντοζομαι εννωεις τον Xorg ε ?

Mε τον fglrx εχω καλες επιδοσεις αλλα εχω προβλημα υπερθερμανσεις και με τον ανοικτο εχω σπασιματα στο βιντεο και μερικες φορες προβληματα στο UI οπως πχ με το Cairo Dock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι drivers πολύ δύσκολα να ανοίξουν. Ακόμη και των tegra είναι δύσκολο. Όπως μου είχε πει χαρακτηριστικά ένας από τους senior developers του Mali της ARM, η Apple περιμένει στην γωνία με 2000 δικηγόρους. Επίσης δεν δίνουν στοιχεία για τους optimal τρόπους για να προγραμματίσεις το hardware τους για τον ίδιο λόγο.

 

Αυτά για να καταλάβουμε πόσο κακό κάνουν οι πατέντες και αυτοί που τους κάνουν κατάχρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι drivers πολύ δύσκολα να ανοίξουν. Ακόμη και των tegra είναι δύσκολο.

Λογικα μιας και πλεον υπαρχει το ubuntu για Android δεν θα επρεπε να τους δωσουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα μιας και πλεον υπαρχει το ubuntu για Android δεν θα επρεπε να τους δωσουν ?

 

Όχι απαραίτητα. Αν και δεν έχω ιδέα πως δουλεύει το ubuntu για android δεν νομίζω να χρειάζεται να είναι open οι drivers για να τρέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...