Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Τρισδιάστατο Avatar για μεταφράσεις σε πραγματικό χρόνο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερευνητές της Microsoft κατασκεύασαν ένα λογισμικό μετάφρασης σε πραγματικό χρόνο, χρησιμοποιώντας τη φωνή αλλά και ένα τρισδιάστατο μοντέλο του προσώπου του χρήστη. Το Monolingual TTS παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στην έκθεση TechFest 2012 που διοργάνωσε η εταιρεία την προηγούμενη εβδομάδα, αποτελώντας μια τεχνολογία που θα μπορούσε να βοηθήσει σημαντικά την εξέλιξη και το ρεαλισμό των avatar.

 

Το λογισμικό δημιουργεί μια 3D εικόνα του προσώπου μέσω ενός αισθητήρα Kinect και στη συνέχεια ανάλογα το κείμενο που πληκτρολογείται ή τη φωνή που ηχογραφείται, η εικόνα αυτή τροποποιείται με ιδιαίτερα ρεαλιστικές κινήσεις έτσι ώστε να φαίνεται σαν να μιλάει μία από τις υποστηριζόμενες γλώσσες. Υποστηρίζονται προς το παρόν 26 γλώσσες, ενώ το ηχητικό αποτέλεσμα διαφοροποιείται από τον ήχο ενός ρομπότ, καθώς μιμείται τη φωνή του χρήστη. Το πρόγραμμα χρειάζεται περίπου μία ώρα επεξεργασίας για να υοθετήσει μια συγκεκριμένη φωνή και εάν μελλοντικά μπορέσει να ενσωματωθεί σε smartphones, θα αποτελεί ένα ενδιαφέρον βοήθημα στους ταξιδιώτες αλλά και σε όσους ενδιαφέρονται για την εκμάθηση ξένων γλωσσών.

 

 

Link.png Site: pcworld.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικά υποστηρίζει..; Αν δεν υποστηρίζει δεν με νοιάζει... :P

Kαι πάλι, δεν μου λέει και κάτι το συγκεκριμένο project, software τι ακριβώς είναι...

Δεν κατάλαβες καλά, το 3D avatar δεν είναι ο τύπος στο στην οθόνη, αλλά η Κινεζούλα... :-D

 

H προφορά της στα αγγλικά είναι χειρότερη από αυτή του avatar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του video δεν είναι το anatar αλλά η κινέζα.

 

Θα προτιμούσα να μιλάει Κινέζικα και να έχει υπότιτλους ή κάτι τέτοιο.

Α, ξέχασα, αυτά τα κάνει η Google και όχι η Microsoft.

Καλύτερα να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο.

 

Εδώ δεν καταλαβαινόμαστε μεταξύ μας, ο υπολογιστής μας έλειπε ...

 

Χωρίς πλάκα είναι πολύ ''politically correct'' (ηθικά σωστό) να μιλάει ο ερευνητής για την έρευνά του, ακόμα και αν δουλεύει σε εταιρία.

 

Αλλά εδώ πια παραπάει ...

Παίζει και να είναι η ''παρουσιάστρια'' αυτή που ξέρει τα λιγότερα-χειρότερα Αγγλικά από την ομάδα ανάπτυξης.

Εγώ θα ντρεπόμουν με τέτοια προφορά να πρωταγωνιστώ σε promo-βίντεο.

<όχι πως δεν μπορώ να ... πατάω κουμπάκια στο pc, αλλά που χρόνος...>

<Μπράβο της !! χαράς το κουράγιο της να εκτεθεί ! >

χάχανά

Video Video: lol

http://www.youtube.com/watch?v=TYYzGrqnVVs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα ντρεπόμουν με τέτοια προφορά να πρωταγωνιστώ σε promo-βίντεο.

 

 

 

[κράξιμο mode]

Τί είπες τώρα τιτανο-τεράστιε. Δηλαδή, αν η συγκεκριμένη ερευνήτρια, έκανε την ανάπτυξη και την παραγωγή της συγκεκριμένης τεχνολογίας, δεν έπρεπε να βγει να μιλήσει διότι ό greek-μήτσουλας βρήκε την προφορά της κάπως. Πάτε καλά;

Επιπλέον, είναι και κάτοχος 9 πατεντών, αλλά μάλλον δεν έχει καμία σημασία για εσένα.

Παιδιά, πρωτού γράψετε κάτι τόσο εριστικό, κάντε μια παύση για μερικά δευτερόλεπτα, σκεφτήκε και μετά πληκτρολογίστε.

[/κράξιμο mode]

 

Στο σοβαρό τώρα, η ερευνήτρια έχει πάρα πολύ καλή προφορά, δεν κομπίαζει και είναι πανεύκολο να την καταλάβεις. Μου ήταν πολύ δυσκολότερο να καταλάβω την προφορά 2-3 τεξανών, παρά την συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι όπως τα λενε ο alex και ο marios... ΕΛΛΑΔΑ η χώρα της εύκολης κριτικής χωρίς κανένα νόημα.

 

Μπράβο στον "μπιλαρα" και τους ανθρώπους του που κάνουν πραγματικό innovation και όχι πόζα και εφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του video δεν είναι το anatar αλλά η κινέζα.

 

Θα προτιμούσα να μιλάει Κινέζικα και να έχει υπότιτλους ή κάτι τέτοιο.

Α, ξέχασα, αυτά τα κάνει η Google και όχι η Microsoft.

Καλύτερα να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο.

 

Εδώ δεν καταλαβαινόμαστε μεταξύ μας, ο υπολογιστής μας έλειπε ...

 

Χωρίς πλάκα είναι πολύ ''politically correct'' (ηθικά σωστό) να μιλάει ο ερευνητής για την έρευνά του, ακόμα και αν δουλεύει σε εταιρία.

 

Αλλά εδώ πια παραπάει ...

Παίζει και να είναι η ''παρουσιάστρια'' αυτή που ξέρει τα λιγότερα-χειρότερα Αγγλικά από την ομάδα ανάπτυξης.

Εγώ θα ντρεπόμουν με τέτοια προφορά να πρωταγωνιστώ σε promo-βίντεο.

<όχι πως δεν μπορώ να ... πατάω κουμπάκια στο pc, αλλά που χρόνος...>

<Μπράβο της !! χαράς το κουράγιο της να εκτεθεί ! >

χάχανά

Video Video: lol

http://www.youtube.com/watch?v=TYYzGrqnVVs

 

 

καλα λεει ο λαμπρος. εγω αν ειμουν στην θεση της κυριας θα εβαζα την γιαγια μου να κανει την παρουσιαση που ξερει καλα αγγλικα και εχει και προφορα (για να μην εκτεθω ;) ) αντε πια με αυτα τα χαλια της microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ντρεπόμουν με τέτοια προφορά να πρωταγωνιστώ σε promo-βίντεο.

 

Γιαυτο εσυ εισαι εκει που εισαι και αυτη ειναι εκει που ειναι.

Αυτη ξερει να κανει αλλα οχι να μιλαει, ενω εσυ, προφανως το αντιθετο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[κράξιμο mode]

Τί είπες τώρα τιτανο-τεράστιε. Δηλαδή, αν η συγκεκριμένη ερευνήτρια, έκανε την ανάπτυξη και την παραγωγή της συγκεκριμένης τεχνολογίας, δεν έπρεπε να βγει να μιλήσει διότι ό greek-μήτσουλας βρήκε την προφορά της κάπως. Πάτε καλά;

Επιπλέον, είναι και κάτοχος 9 πατεντών, αλλά μάλλον δεν έχει καμία σημασία για εσένα.

Παιδιά, πρωτού γράψετε κάτι τόσο εριστικό, κάντε μια παύση για μερικά δευτερόλεπτα, σκεφτήκε και μετά πληκτρολογίστε.

[/κράξιμο mode]

 

Στο σοβαρό τώρα, η ερευνήτρια έχει πάρα πολύ καλή προφορά, δεν κομπίαζει και είναι πανεύκολο να την καταλάβεις. Μου ήταν πολύ δυσκολότερο να καταλάβω την προφορά 2-3 τεξανών, παρά την συγκεκριμένη.

 

Καλά τα λέω! B)

 

και ναι πάμε καλά. Όλοι εμείς ...

Εν τω μεταξύ Greek-Λάμπρουλας (μη μου αλλάζεις και το όνομα χαχα) :angry:

 

Φυσικά και μπορείς να λες ότι θες, αλλά μετά θα πάρεις την κάθε παπαρ....ια που σου πουλά ο διαφημιστής - μανατζαρέος.

Το αν θες να πάει η δουλεία σου και ο κόπος σου στα χαμένα γιατί δεν το προώθησες σωστά, δικό σου θέμα.

*Και φυσικά μπορώ να κρίνω την παρουσίασή σου, ειδικά όταν τη βγάζεις και στο youtube.*

 

Καλό θα ήταν να ξέρεις τι είναι η πατέντα πριν το βάλεις για μέτρο σύγκρισης.

Ενημερωτικά πάντως δεν είναι καρπούζια να γιομίσεις το τραπέζι, ούτε και Gb να συγκρίνεις σκληρούς.

Μάζεψες και 2-3 κλακαδόρους και κάτι έγινε... B)

:shifty: :shifty:

Δεν είχα παρατηρήσει πως είναι στην Ασία και Όχι στην Αμερική. (!) :unsure:

Οκ αυτό δικαιολογεί πολλά ...

Και πάλι θα προτιμούσα να τα πει στην γλώσσα της και να έχει μετάφραση ή κάτι τέτοιο.

''Ερευνητές της Microsoft κατασκεύασαν ένα λογισμικό μετάφρασης σε πραγματικό χρόνο'' Χμμμ καλά μα γιατί δεν..(?)

 

Επίσης στεκόμαστε τώρα σε κάτι θέματα ....

Έχω την εντύπωση πως τελευταία η Microsoft προωθεί αρκετά την έρευνά της (με σύντομα βιντεάκια λίγο παρόμια)

και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος λόγος (?).

Εκτός από την οθόνη αφής 1ms τα άλλα θα με εντυπωσίαζαν αν ήμουν ,μάλλον, στο 70 με Atari.

...και θα έλεγα <Πω πω ! Ρε κοίτα πόσο γαμ...τα θα είναι όλα σε λίγα χρόνια, αμάξια να πετάνε, ρομπότ να μιλάνε >

 

Τέλος πάντων δεν ξέρω τι θέλει η εταιρία (να ανεβάσει τις μετοχές της?) ούτε πόσο καινοτόμα και πρωτοποριακά είναι

αυτά που παρουσιάζει από το ερευνητικό της εργαστήρι,

αλλά εμένα αυτό το βίντεο δεν με ενθουσίασε. (και ας είμαι ... Ελληνάρας)

χαχαχα

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...