Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμος ο Mozilla Firefox 11


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξερω, αυτες χρησιμοποιω :D (opera, ff, ie) και παραδοξως κοβουν πολλα περισσοτερα απο την easylist (default του adblock στον ff).

 

To the point, λιστες με την ευλογια της ms, αν και με μια απλη αναζητηση στο google βρισκεις αρκετες

http://ie.microsoft.com/testdrive/Browser/TrackingProtectionLists/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι φαντάζομαι κατανοητό οτι το tracking protection είναι διαφορετικό από το σοβαρό και παραμετροποιήσιμο adblocking. :whistle:

 

Δηλαδή πάμε να συγκρίνουμε IE+tracking protection+3rd party Ad removal με FF+adblock+noscript+RequestPolicy+Ghostery;

Εντάξει κύριοι, σας ανακοινώνω τα αποτελέσματα:

 

lada.vs.ferrari.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Σε ότι αφορά anti-tracking λειτουργίες ο firefox παίζει μπάλα μόνος του, χρόνια μπροστά σε σχέση με τους άλλους browsers. Nα προσθέσω και το better privacy στα απαραίτητα πρόσθετα αυτού του είδους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FF+adblock+noscript+RequestPolicy+Ghostery;

Εντάξει κύριοι, σας ανακοινώνω τα αποτελέσματα:

 

Αυτή την στιγμή έχω AdBlock, RequestPolicy και Ghostery. Χρειάζεται να περάσω και το Noscript, η θα έχω στο τέλος πιο αργό browsing με όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φαντάζομαι κατανοητό οτι το tracking protection είναι διαφορετικό από το σοβαρό και παραμετροποιήσιμο adblocking. :whistle:

 

Δηλαδή πάμε να συγκρίνουμε IE+tracking protection+3rd party Ad removal με FF+adblock+noscript+RequestPolicy+Ghostery;

Εντάξει κύριοι, σας ανακοινώνω τα αποτελέσματα:

 

lada.vs.ferrari.jpg

Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που βάζεις το Ghostery μόνο στον Firefox ενώ υπάρχει και για ΙΕ;

Επίσης πόσα κιλά λιγότερο παραμετροποιήσιμο είναι το tracking protection απο το adblock;Γιατί εγώ μια χαρά βλέπω παραμετροποιούνται και τα 2

 

Ααααα,η Ferrari με το adblock+requestpolicy μόλις έβγαλε αυτό

Screen Shot 2012-03-17 at 8.00.22 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή έχω AdBlock, RequestPolicy και Ghostery. Χρειάζεται να περάσω και το Noscript, η θα έχω στο τέλος πιο αργό browsing με όλα αυτά;

Θα σου έλεγα βγάλε το ghostery, βάλε το noscript. Τα tracking scripts τα πιάνεις (και) με το noscript. ;)

 

 

Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που βάζεις το Ghostery μόνο στον Firefox ενώ υπάρχει και για ΙΕ; Επίσης πόσα κιλά λιγότερο παραμετροποιήσιμο είναι το tracking protection απο το adblock;Γιατί εγώ μια χαρά βλέπω παραμετροποιούνται και τα 2 Ααααα,η Ferrari με το adblock+requestpolicy μόλις έβγαλε αυτό Screen Shot 2012-03-17 at 8.00.22 PM.png

 

Το ghostery λάθος μου, αλλά ούτε καν θα μπω στη διαδικασία να τσακωθώ για fanboyσμούς και τσουτσουνομετρήματα. Οποιος κάνει δουλειά με browser καταλαβαίνει ακριβώς τι είπα. Χρησιμοποιώ και τους 4 γνωστούς browsers για διαφορετικές δουλειές και σε διαφορετικά hardware setups, όλοι έχουν + και - . Επειδή "παραμετροποίηση" και "παραγωγικότητα" είναι όροι ελαφρώς υποκειμενικοί, είναι πλέον προφανές οτι άλλο ζητάω εγώ από τον browser κι άλλο εσύ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή έχω AdBlock, RequestPolicy και Ghostery. Χρειάζεται να περάσω και το Noscript, η θα έχω στο τέλος πιο αργό browsing με όλα αυτά;

 

Iσα ισα με το noscript θα τρεχει και πιο γρηγορα ο browser.

Βγαλε ομως το Ghostery αν ειναι να το βαλεις,την ιδια δουλεια κανει και το Noscript.

 

Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που βάζεις το Ghostery μόνο στον Firefox ενώ υπάρχει και για ΙΕ;

 

To Ghostery στον IE δεν μπορει να κανει block τα tracking cookies,οπως γινεται στον Firefox. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσα ισα με το noscript θα τρεχει και πιο γρηγορα ο browser.

Βγαλε ομως το Ghostery αν ειναι να το βαλεις,την ιδια δουλεια κανει και το Noscript.

 

 

 

To Ghostery στον IE δεν μπορει να κανει block τα tracking cookies,οπως γινεται στον Firefox. :devil:

 

done

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή έχω AdBlock, RequestPolicy και Ghostery. Χρειάζεται να περάσω και το Noscript, η θα έχω στο τέλος πιο αργό browsing με όλα αυτά;

 

 

Με το adblock μόνο μπορείς να κάνεις την περισσότερη δουλειά που θα σου κάνουνε και τα υπόλοιπα πρόσθετα που έγραψες αν το θέμα είναι πως να εμποδίσεις το tracking. Τώρα αν σε ενδιαφέρει κάτι πιο γενικό όπως το να εμποδίζεις όλα τα scripts ανεξαρτήτως αν κάνουν tracking ή όχι βάλε no script.

 

Γενικά αν ενεργοποιηθούν/ρυθμιστούν κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες από αυτά τα 4 πρόσθετα μπορούν να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα (π.χ. μπορούν και τα τέσσερα να μπλοκάρουν το google-analytics καθένα βέβαια με τον δικό του τρόπο). Το θέμα είναι να κάνει ένα πρόσθετο κάθε δουλειά και να μην βάλεις 2 μαζί, η να ρυθμίσεις 2 διαφορετικά πρόσθετα να κάνουνε το ίδιο πράγμα(πχ. no script και ghostery)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το adblock μόνο μπορείς να κάνεις την περισσότερη δουλειά που θα σου κάνουνε και τα υπόλοιπα πρόσθετα που έγραψες αν το θέμα είναι πως να εμποδίσεις το tracking. Τώρα αν σε ενδιαφέρει κάτι πιο γενικό όπως το να εμποδίζεις όλα τα scripts ανεξαρτήτως αν κάνουν tracking ή όχι βάλε no script.

 

Γενικά αν ενεργοποιηθούν/ρυθμιστούν κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες από αυτά τα 4 πρόσθετα μπορούν να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα (π.χ. μπορούν και τα τέσσερα να μπλοκάρουν το google-analytics καθένα βέβαια με τον δικό του τρόπο). Το θέμα είναι να κάνει ένα πρόσθετο κάθε δουλειά και να μην βάλεις 2 μαζί, η να ρυθμίσεις 2 διαφορετικά πρόσθετα να κάνουνε το ίδιο πράγμα(πχ. no script και ghostery)

 

 

ενταξει το adblock μπλοκαρει και τις διαφημισεις.

γενικα η λυση adblock+noscript ειναι η καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρότεινα ως λύση για να μπλοκάρει διαφημίσεις και tracking μαζί, για να μην χρειάζεται να επιλέγει τα scripts που θα επιτρέψει σε κάθε σελίδα στην αρχή. Αλλά όταν ρυθμίσεις το no script μετά είναι όλα όπως πρέπει, ο firefox έχει αρκετές λύσεις για να επιλέξει κάποιος ότι τον βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...