Προς το περιεχόμενο

όλα τα .exe ανοίγουν με το vlc


Cernic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά το ξέχασα. Spybot έτρεξες; Τι άλλο πρόβλημα έχεις αν ανοίγουν τα .exe δε κατάλαβα...Πως τα ανοίγεις;

Για να τρέξεις sfc, πήγαινε στο \Windows\system32 και βρες το cmd.exe. Δεξί κλικ και εκτέλεση ως διαχειριστης.

Απάντησέ μου όμως ποια είναι τα προβλήματα που βλέπεις, γιατί αν δεν έχεις άλλο πρόβηλμα τότε δε χρειάζεται κατα 99% να το τρέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε moderator αλεξ βλεπω με εβαλες στο ματι:P

τεσπα συγνωμη θα τα βαζω...

flik το προβλημα μου ειναι οτι ολα τα εικονιδια γινονται με το ιδιο icon...δηλαδη ολα ειναι vlc αμα πατησω ανοιγμα με winrar ολα γινονται με το σηματακι του WINRAR...με αποτελεσμα να γινετε της τρελης η να ψαχνω καθε φορα απο το program files για να ανοιξω καποιο προγραμμα...ενα αλλο προβλημα ειναι οτι το pc αγοραστηκε απο multirama εχω γνησιο key για τα windows 7 αλλα cd δεν μου δωσαν...πηγα ρωτησα και μου ειπαν δεν δινουν με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω format...ειδα οτι τα partision στον σκληρο ειναι 2 αλλα το ενα ειναι κρυφο...με αποτελεσμα να μην ξερω πως να κανω φορματ...γραφει μετα απο επαννεκινηση για recovery να πατησω f9 παταω αλλα τιποτα τρεχει τα win...ηλικρινα δεν ξερω τι να κανω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε moderator αλεξ βλεπω με εβαλες στο ματι:P

τεσπα συγνωμη θα τα βαζω...

flik το προβλημα μου ειναι οτι ολα τα εικονιδια γινονται με το ιδιο icon...δηλαδη ολα ειναι vlc αμα πατησω ανοιγμα με winrar ολα γινονται με το σηματακι του WINRAR...με αποτελεσμα να γινετε της τρελης η να ψαχνω καθε φορα απο το program files για να ανοιξω καποιο προγραμμα...ενα αλλο προβλημα ειναι οτι το pc αγοραστηκε απο multirama εχω γνησιο key για τα windows 7 αλλα cd δεν μου δωσαν...πηγα ρωτησα και μου ειπαν δεν δινουν με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω format...ειδα οτι τα partision στον σκληρο ειναι 2 αλλα το ενα ειναι κρυφο...με αποτελεσμα να μην ξερω πως να κανω φορματ...γραφει μετα απο επαννεκινηση για recovery να πατησω f9 παταω αλλα τιποτα τρεχει τα win...ηλικρινα δεν ξερω τι να κανω.....

Άνοιξε έναν φάκελο, ή μπες στον "Υπολογιστή μου", κάτι απλά για να ανοίξει ο explorer.

Πήγαινε "Οργάνωση" και επιλογές αρχείων και φακέλων. Εκεί Στς επιλογές φακέλων, στη καρτέλα "προβολή" βρες και αποεπίλεξε το "Απόκρυψη επεκτάσεων γνωστών τύπων αρχείων". Αυτό για να βλέπεις τις επεκτάσεις.

Τώρα αυτό που λες πάντα γίνεται γιατί όταν πατάς άνοιγμα με και διαλέγεις απο μια λίστα, έχει απο κάτω μόνο του επιλεγμένη την εντολή "πάντα άνοιγμα αυτού του τύπου με αυτό το πρόγραμμα". Αν το κάνεις στα .docx άνοιγμα με και επιλέξεις vlc θα επιλέξει όλα τα docx να τα ανοίγει με vlc. Εσύ απλά επιλέγεις το σωστό και μετά θα τα ανοίγει όλα.

 

Τώρα που το γράφω, εννοείς ΟΛΑ τα αρχεία, όλους τους τύπους; Αν κάνεις αυτό για .avi πχ γίνονται όλα τα αρχεία έτσι;

Δεν μου απάντησες, τα .exe είναι κανονικά; Τι γίνεται εκεί;

 

Το κρυφό partition λογικά είναι για να επαναφέρεις τον υπολογιστή στην αρχική κατάσταση.

Απάντησε μου σε αυτά που σε ρωτάω λίγο πιο καθαρά και ψύχραιμα, και θα δούμε.

 

Edit:

Σχετικά με τις επεκτάσεις, δες στον πίνακα ελέγχου/προγράμματα/ορισμός προεπιλεγμένων προγραμμάτων μήπως σε βοηθήσει.

Έχει όλα τα προγράμματα που έχεις εγκατεστημένα και τα θέτεις ως default το καθε ένα στο είδος του.

Αν είναι μόλυνση, τότε προβλήματα υπάρχουν στα εκτελέσιμα. Αν εσύ έχεις μόνο πρόβλημα στα έγγραφα, πολυμέσα, συμπιεσμένα κτλ τότε δεν είναι μόλυνση αλλά θέμα ρύθμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχουν προβλημα ολα τα εκτελέσιμα πχ Firefox explorer ολα...ας πουμε για να μπω στον Firefox πάω απο το program files άμα Πατησω στο εικονίδιο που ειναι στην επιφάνεια εργασίας είτε μου ανοίγει το vlc η οποίο άλλο προγράμμα έχω επιλεξει η μου βγάζει ότι δεν μπορει να ανοιχτή και ας πουμε άμα επιλέξω το εικονίδιο του Firefox και Πατησω άνοιγμα με Firefox όλα τα προγράμματα γίνονται με το εικονίδιο του Firefox...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Φίλε μου έχουν προβλημα ολα τα εκτελέσιμα πχ Firefox explorer ολα...ας πουμε για να μπω στον Firefox πάω απο το program files άμα Πατησω στο εικονίδιο που ειναι στην επιφάνεια εργασίας είτε μου ανοίγει το vlc η οποίο άλλο προγράμμα έχω επιλεξει η μου βγάζει ότι δεν μπορει να ανοιχτή και ας πουμε άμα επιλέξω το εικονίδιο του Firefox και Πατησω άνοιγμα με Firefox όλα τα προγράμματα γίνονται με το εικονίδιο του Firefox...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ας πουμε άμα ξανά κατέβασω το .exe του Firefox το κανω κανονικά εγκατάσταση και στην επιφάνεια εργασίας έχει τον κονο του vlc σαν εικονιδιο...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως συμβαίνει μόνο με τις συντομεύσεις (.lnk);

Πρέπει όπως σου περιέγραψα να δεις ποιοι τύπου αρχείων έχουν πρόβλημα. Σίγουρα οι συντομεύσεις έχουν.

Κατέβασε αυτό το προγραμματάκι:

http://www.winhelponline.com/blog/wp-content/uploads/unassoc_1_4.zip

 

Ψάξε για lnk και πάτησε "remove file association (User)".

Κάνε το ίδιο για ότι τύπο αρχείου ανοίγει με άλλο πρόγραμμα.

Τα .exe δεν έχουν, αφού απο τα Program files ανοίγουν. Αλλά στην επιφάνεια εργασίας υπάρχουν οι συντομεύσεις (lnk) που θα έπρεπε να δείχνουν στα .exe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω πάθει δυο φορές με το vlc σε φίλους. Την πρώτη απλα το απεγκατεστησα και οταν το ξανά πέρασα όλα λειτουργούσαν μια χαρα. Σε άλλο φίλο μου δεν ένιωθε και το ξυλωσα εντελώς. Το αναφέρουν και στο φόρουμ του προγράμματος το πρόβλημα.

Δοκίμασε να το απεγκαταστησεις τρέξε ένα registry cleaner και ξανά περνά το.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου το ανεβαζα, να μην παιδευεσαι αλλο, αλλα το φορουμ δεν αφηνει αρχεια .reg :mad:

 

Ειναι αυτο το αρχειο εδω

http://www.winhelponline.com/fileasso/exefix_cu.reg

και το εχω παρει απο εδω

http://www.winhelponline.com/blog/restore-exe-file-asso-windows-7-vista-incorrectly-associated/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε moderator αλεξ βλεπω με εβαλες στο ματι:P

 

 

σε διαβεβαιώνω ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο... δεν μου είναι ιδιαίτερα αρεστό να κάνω τέτοιου είδους παρατηρήσεις να σου πω την αλήθεια, νιώθω σαν να είμαι από του σπαστικούς δασκάλους που κατά καιρούς είχαμε, αλλά είναι αναγκαίο κακό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου το ανεβαζα, να μην παιδευεσαι αλλο, αλλα το φορουμ δεν αφηνει αρχεια .reg :mad:

 

Ειναι αυτο το αρχειο εδω

http://www.winhelponline.com/fileasso/exefix_cu.reg

και το εχω παρει απο εδω

http://www.winhelponline.com/blog/restore-exe-file-asso-windows-7-vista-incorrectly-associated/

Με τα .exe δεν είχε πρόβλημα, και αν είχε θα διορθώθηκε, αφού το έκανε και με το notepad και με το .reg που είχε παραπάνω.

Αν κατάλαβα καλά, υπάρχει πρόβλημα με τις συντομεύσεις και όχι με τις εφαρμογές, γι' αυτό μπόρεσε να τρέξει το hijackthis πχ.

Αν τα λέω σωστά φίλε Cernic, λογικά με αυτό που σου έστειλα, θα μπορέσεις κάνοντας remove file association στα lnk να διορθώσεις το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μήπως συμβαίνει μόνο με τις συντομεύσεις (.lnk);

Πρέπει όπως σου περιέγραψα να δεις ποιοι τύπου αρχείων έχουν πρόβλημα. Σίγουρα οι συντομεύσεις έχουν.

Κατέβασε αυτό το προγραμματάκι:

http://www.winhelponline.com/blog/wp-content/uploads/unassoc_1_4.zip

 

Ψάξε για lnk και πάτησε "remove file association (User)".

Κάνε το ίδιο για ότι τύπο αρχείου ανοίγει με άλλο πρόγραμμα.

Τα .exe δεν έχουν, αφού απο τα Program files ανοίγουν. Αλλά στην επιφάνεια εργασίας υπάρχουν οι συντομεύσεις (lnk) που θα έπρεπε να δείχνουν στα .exe.

Γεια σας παιδια .. γραφτηκα μονο και μονο για να απαντησω εδω ..

 

μετα απο 4-5 forum και αναλλογα topic, το μονο που επιασε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ηταν αυτο ..

 

(το δικο μου προβλημα ηταν κατα τη μεταφορα ενος αρχειου "συντομευσης" μεσω skype η γυναικα μου πατησε open with wordpad)

 

Ευχαριστω φιλε μου flik !! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...