Προς το περιεχόμενο

Toshiba m800 + intel q9100 αναβάθμιση


naskoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Έχω τρεις ερωτήσεις για το ίδιο θέμα...

 

Είπα να διαθέσω κάποια χρήματα για την αναβάθμιση του laptop μου μετά από πολύ καιρό. Πήρα ένα SSD και πρόσθεσα 1Gb RAM. Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή του από intel P8400 (Core 2 Duo) σε Q9100 (Core 2 Quad)...

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:


  1.  
  2. Υποστηρίζεται από το Laptop μου? Δεν μπορώ να βρω πουθενά αν το Toshiba m800 υποστηρίζει quad επεξεργαστή και τι socket έχει!
  3. Αξίζει η αναβάθμιση?
  4. Θα ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες από τον προηγούμενο?

 

Χαρακτηριστικά:


  •  
  • Toshiba m800-107
  • model no: PPM81E-00L00VGE
  • cpu: Intel® Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz
  • RAM: SODIMM Synchronous 800 MHz 4Gb(2x2Gb) DDR2
  • storage: OCZ VERTEX 2 SATA II 2.5" SSD 128Gb
  • graphics: Mobile Intel® GMA 4500MHD

 

Για την πρώτη ερώτηση:

Τρέχω linux οπότε δεν μπορώ να βάλω το cpu-z για να δω το socket της μητρικής (δοκίμασα με wine αλλά τπτ).

 

Δοκίμασα την εντολή "lshw" αλλά και πάλι καμία σημαντική πληροφορία για τη μητρική. Επισυνάπτω την έξοδο της στο αρχείο lshw.html.

 

Δοκίμασα την εντολή "sudo dmidecode | more" και πάλι τπτ. Επισυνάπτω την έξοδο της στο αρχείο dmidecode.txt.

 

Το μόνο που έβγαλα από τα παραπάνω είναι ότι η μητρική είναι TOSHIBA M800 και υποστηρίζει μέχρι 800MHz FSB... Έτρεξα και άλλα προγράμματα αλλά δεν πήρα καμία παραπάνω πληροφορία...

 

Ο επεξεργαστής που έχει ήδη πάνω (P8400) υποστηρίζει 2 sockets BGA479, PGA478 αλλά δεν ξέρω ποια από τα δύο έχω... Ο Q9100 υπστηρίζει PGA478...

 

Το ενθαρυντικό είναι ότι και οι δύο επεξεργαστές υποστηρίζουν socket P, απ' ότι διάβασα...

Με όσα έχω δει μέχρι τώρα πιστεύω ότι θα υποστηρίζεται αλλά θα ήθελα τη γνώμη ενός πιο ειδικού για σιγουριά!!

 

 

Για την δεύτερη ερώτηση:

Μετά την εγκατάσταση του SSD και την αναβάθμιση της RAM (+1Gb), ο υπολογιστής ξανανιωσε! Το μόνο που τον κρατάει πίσω είναι ο επεξεργαστής απ'ότι βλέπω. Όχι ότι είναι κανένας πεταμένος επεξεργαστής, δεν έχω παράπονο είναι αρκετά δυνατός, αλλά ο q9100 έχει 4 πυρήνες και 12Mb L2 cache! Δεν παίζω παιχνίδια στο Laptop (φαίνεται και από την κάρτα γραφικών), κυρίως προγραμματίζω και επεξεργάζομαι φωτογραφίες... Στο τελευταίο project που εργάζομαι τον βλέπω να τελικιάζει αρκετά συχνά...

 

Για την τρίτη ερώτηση:

Απ' ότι είδα ο P8400 καταναλώνει 25W, ενώ ο Q9100 45W... Μήπως η αυξημένη κατανάλωση και οι παραπάνω πυρήνες θα αυξήσουν και την θερμοκρασία??

 

Ευχαριστώ πολύ, συγγνώμη για την μεγάλη έκταση του μηνύματός μου!

naskoos

lshw.html

dmidecode.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική μουεμπειρία 99% δεν θα λειτουργήσει η αναβάθμιση που θες να κάνεις, με το δικό μουToshiba qosmio f50 Intel core 2 duo T9400 8gb ram 2x hdd (1 ssd 90gb & 1 hdd 500gb) προσπάθησα να βάλω το intel quad core Q9000 και δεν τον δέχτηκε ακόμα και αν έχειτο ιδιο fsb δεν έμπαινε ούτε στο bios. Θαπρέπει να αλλάξεις και την επιφάνεια της ψύχρας καθώς ο τετραπυρηνος έχει μεγαλύτερηεπιφάνεια καθώς επίσης και η τροφοδοσία του έχει μεγαλύτερες ανάγκες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική μουεμπειρία 99% δεν θα λειτουργήσει η αναβάθμιση που θες να κάνεις, με το δικό μουToshiba qosmio f50 Intel core 2 duo T9400 8gb ram 2x hdd (1 ssd 90gb & 1 hdd 500gb) προσπάθησα να βάλω το intel quad core Q9000 και δεν τον δέχτηκε ακόμα και αν έχειτο ιδιο fsb δεν έμπαινε ούτε στο bios. Θαπρέπει να αλλάξεις και την επιφάνεια της ψύχρας καθώς ο τετραπυρηνος έχει μεγαλύτερηεπιφάνεια καθώς επίσης και η τροφοδοσία του έχει μεγαλύτερες ανάγκες.

 

 

Κρίμα...

 

Σ' Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...