Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με τα επαλ


shooterg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδικοτητα υδραυλικου γενικα στα ΕΠΑΛ δεν υπαρχει, οπως υπηρχε καποτε στα ΤΕΕ. Υπαρχει μονο σε ΕΠΑΣ το οποιο ομως ΔΕΝ δινει απολυτηριο λυκειου. Και φυσικα στα ΙΕΚ, αλλα για να πας πρεπει να εχεις απολυτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ θα σου γράψω έξω απ τα δόντια.

Κάνε κάτι που δε κάνουν οι άλλοι.

Ας είναι και στη σχολή του Καραγκιόζη που λέει ο λόγος.

Αρκεί να ξέρεις καλά τη δουλειά.

 

Τα πτυχία, τα χαρτιά δεν έχουν καμία σημασία πλέον. Χιλιάδες πτυχιούχοι κάθονται.

 

Πίστεψέ με, θα το έχεις δει και μόνος σου. Υδραυλικό,ηλεκτρολόγο,πλακά κτλ δε χρειαζόμαστε συχνά, όταν όμως τον χρειαζόμαστε, δε τον βρίσκουμε.

 

Αν μπορείς σε κάποια σχολή να γίνεις καλός σε μια τέτοια τέχνη, τότε μη το συζητάς.

Για μια απλή επίσκεψη, όσο φθηνός και να είσαι θα ζητάς ένα 20ρικο και θα σου λένε και ευχαριστώ. Με 3-4 επισκέψεις την ημέρα έχεις βγάλει ένα μεροκάματο που δε βγάζει εύκολα ένας κοινός εργαζόμενος (με ένα απλό 20ρικο την επίσκεψη έτσι?Δε συζητάω αν πρέπει να αλλάξεις καμια μπανιέρα ή να αλλάξεις θερμοσίφονες κτλ). Ο κόσμος δεν έχει λεφτά ούτε γνώση. Μια βρυση να χαλάσει οι περισσότεροι δε ξέρουν να τη φτιάξουν (στο εγγυόμαι αυτό). Χιλιάδες ειναι που τρέμουν να αλλάξουν μια λάμπα.

 

Γίνε ένας ΦΘΗΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ τεχνικός. Βγάλε όνομα στη πιάτσα.

 

Απ την άλλη, μη παραμελείς να καλλιεργείς το μυαλό σου, διαβάζοντας βιβλία. Συνήθως οι καλοί τεχνίτες είναι άνθρωποι της πιάτσας που δε μπόρεσαν να ασχοληθούν με τα γράμματα.

Σου προτείνω να γίνεις καλύτερος από έναν απλά καλό τεχνίτη.

 

Θες να πας στον ΟΑΕΔ?Να πας σε ΙΕΚ?Να γινεις απλά μαθητευόμενος?Οτι πιστεύεις εσύ θα κάνεις.

Σίγουρα καλό είναι να έχεις ένα χαρτί από μια σχολή να πιστοποιείς τις γνώσεις σου.

 

Αυτά και καλή επιτυχία.

 

 

Πέρασε στο ντούκου αυτή η γνώμη.

 

+1 από εμένα.

 

 

PC και τα σχετικά, ξέχνα τα. Είτε θα πας σε ΑΕΙ πληροφορικής, είτε υπάλληλος σε Multirama και Πλαίσιο.

 

Γίνε τεχνίτης. Δεν υπάρχουν.

 

 

Όλοι νομίζουν ότι είναι αναγκαστικό να σπουδάσουν. Έτσι, "πιάνει" δεν "πιάνει" το μυαλό καθεμιανού, ζορίζεται να μπει σε μία σχολή. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην έχουμε ανθρώπους που "πιάνουν" τα χέρια τους.

 

Μηχανικοί, με το τσουβάλι. Ελάχιστοι θα ξέρουν να σου φτιάξουν το ψυγείο, το πλυντήριο, την κουζίνα κτλ.

 

Ηλεκτρολόγος και υδραυλικός. Ειδικά υδραυλικός.

 

 

Αρκεί να είσαι φθηνός, όπως είπε και το παιδί παραπάνω.

 

 

Εάν είναι να δώσει κανείς 50€ για ένα καζανάκι, το φτιάχνει όπως όπως με ένα σχοινί. Εάν όμως είναι να δώσει 20€, θα φωνάζει υδραυλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικοτητα υδραυλικου γενικα στα ΕΠΑΛ δεν υπαρχει, οπως υπηρχε καποτε στα ΤΕΕ. Υπαρχει μονο σε ΕΠΑΣ το οποιο ομως ΔΕΝ δινει απολυτηριο λυκειου. Και φυσικα στα ΙΕΚ, αλλα για να πας πρεπει να εχεις απολυτηριο.

 

δηλαδη να παω σε ιεκ? δηλαδη να τελειωσω το λυκειο και να παω εκει? η να παω σε επασ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις?

Γυμνάσιο είσαι αυτή τη στιγμή ή Λύκειο?

Αν είσαι Λύκειο, να πας σε ΕΠΑΛ που να έχει αυτή την ειδικότητα και μετά ρίξε μια ματιά σε ΙΕΚ.

Προσοχή, ΠΡΩΤΑ να τελειώσεις το ΕΠΑΛ και μετά θα πας σε ΙΕΚ...

 

Αν και γενικά τα ΙΕΚ δε προσφέρουν και τίποτε το ιδιαίτερο...

 

Υ.Γ- Ρίξε μια ματιά στις τεχνολογικές σχολες μετά απο ΕΠΑΛ (με πανελλήνιες δηλαδη). Φέτος θα έβγαζαν λέει κάτι νέες σχολές. Εχω τελειώσει χρόνια το σχολείο για να τα θυμάμαι (οχι για υδραυλικούς σίγουρα (lol) αλλά ισως έχει κάτι που να σε ενδιαφέρει.

 

Υ.Γ-2- Προσοχή στα ΕΠΑΛ. Οι περισσότεροι πάνε απλά για να πάρουν ένα χαρτί. Ελάχιστοι ασχολούντε. Το ίδιο και στα ΙΕΚ.Πάρτο σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυμνάσιο είσαι αυτή τη στιγμή ή Λύκειο?

Αν είσαι Λύκειο, να πας σε ΕΠΑΛ που να έχει αυτή την ειδικότητα και μετά ρίξε μια ματιά σε ΙΕΚ.

Προσοχή, ΠΡΩΤΑ να τελειώσεις το ΕΠΑΛ και μετά θα πας σε ΙΕΚ...

 

Αν και γενικά τα ΙΕΚ δε προσφέρουν και τίποτε το ιδιαίτερο...

 

Υ.Γ- Ρίξε μια ματιά στις τεχνολογικές σχολες μετά απο ΕΠΑΛ (με πανελλήνιες δηλαδη). Φέτος θα έβγαζαν λέει κάτι νέες σχολές. Εχω τελειώσει χρόνια το σχολείο για να τα θυμάμαι (οχι για υδραυλικούς σίγουρα (lol) αλλά ισως έχει κάτι που να σε ενδιαφέρει.

 

Υ.Γ-2- Προσοχή στα ΕΠΑΛ. Οι περισσότεροι πάνε απλά για να πάρουν ένα χαρτί. Ελάχιστοι ασχολούντε. Το ίδιο και στα ΙΕΚ.Πάρτο σοβαρά.

 

εγω σιγουρα θα ασχολιθω σοβαρα αλλα σε επαλ δεν εχει για υδραυλικους..εχει ομως το επας...αν παω σε επαλ πχ μηχανικος αυτοκινητων και τελειωσω μπορω μετα να παω σε ιεκ υδραυλικος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σιγουρα θα ασχολιθω σοβαρα αλλα σε επαλ δεν εχει για υδραυλικους..εχει ομως το επας...αν παω σε επαλ πχ μηχανικος αυτοκινητων και τελειωσω μπορω μετα να παω σε ιεκ υδραυλικος?

Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω, καθως δουλευα απο τα 15 ως βοηθος υδραυλικου σε ενα μαστορα, αλλα τα ΕΠΑΛ δεν ειχαν τετοια ειδικοτητα. Επειδη δεν ηθελα να παω σε ΕΠΑΣ, τελειωσα στο ΕΠΑΛ ψυκτικος και τωρα ειμαι σε ΙΕΚ υδραυλικων. Στα ΙΕΚ μπορεις να πας οτι ειδικοτητα και να εχεις απο το ΕΠΑΛ, ακομα και απο Γενικα ερχονται ατομα. Παντως αν σε ενδιαφερει υπαρχει η ειδικοτητα Γενικης Μηχανολογιας, οπου περιλαμβανονται και καποια πραγματα για σωληνωσεις και κολλησεις (οπως και στους Ψυκτικους που ημουνα εγω).

 

Οπως σου ειπε και ο Κωστας βεβαια, και τα ΙΕΚ και τα ΕΠΑΛ καποια βασικα πραγματα σου μαθαινουν, και σου δινουν παραλληλα και το χαρτι για να κατοχυρωσεις αργοτερα επαγγελματικα δικαιωματα. Πρεπει να ασχοληθεις και μονος σου και αν γινεται να βρεις και εναν μαστορα (που να θελει να σου δειξει βεβαια, γιατι υπαρχουν και κατι μ*λ*κες που δεν δειχνουν, ενας θεος ξερει γιατι) να δουλευεις, εστω τα καλοκαιρια. Θα μαθεις πολυ περισσοτερα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου θα παω επαλ τοτε πληροφορικη η μηχανικος αυτοκινητων η καλυτερα ηλεκτρολογος και θα παω σε ιεκ μετα υδραυλικος..εχω εναν υδραυλικο που θα παω για πρακτηκη του χρονου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...