Προς το περιεχόμενο

Ασχολείται κανείς με Windows Gadgets development; Έχω πρόβλημα!


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Αν κάποιος φίλος έχει ασχοληθεί με ανάπτυξη Windows Gadgets και μπορεί να μου λύσει την απορία, θα του ήμουν υπόχρεος.

 

Έχουμε και λέμε: Φτιάχνω ένα γκατζετάκι για να προβάλλω ορισμένες χρήσιμες (σ' εμένα) πληροφορίες στο desktop. Θέλω το κείμενο που θα περιέχει το gadget να είναι selectable ώστε να μπορεί να επιλεγεί τμήμα του και να γίνει copy στο clipboard. Το πρόβλημα είναι πως αν τοποθετηθεί το κείμενο μέσα σε <p> element, αυτό δεν είναι selectable. Το ίδιο και αν τοποθετηθεί χύμα ως textnode μέσα σε <div> element. Ο μόνος τρόπος που βρήκα για selectable κείμενο είναι μέσα σε <textarea> και λίγο καράτε από πάνω (ορισμός του overflow property του textarea σε auto για να μην φαίνεται στο άσχετο η scrollbar και ορισμός του border σε none), αλλά είναι λύση που δε μου αρέσει ιδιαίτερα. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει override αυτή η συμπεριφορά, ώστε να χρησιμοποιήσω τα υπόλοιπα elements που θα περίμενα εξαρχής να μου δώσουν το αποτέλεσμα που θέλω; Έχω κάνει attach ένα ZIP που περιέχει ένα δοκιμαστικό gadget, για να δείτε τί εννοώ.

 

Ευχαριστώ!

Test1.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...