Προς το περιεχόμενο

Αγορά Αctive Subwoofer


chill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παλιό μου sub δυστηχώς τα έφτυσε οπότε ψάχνω τον αντικαταστάτη του. Βρήκα το Blaupunkt sub gtb-8a ως ιδανικό replacement αλλά από μια έρευνα στο net δεν εντόπισα κάποιο κατάστημα στην Αθήνα να το έχει. Αν έχετε κάποιο μαγαζί στα υπ' όψην σας ή κάποια εναλλακτική λύση για sub μοιραστείτε το......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα που δεν το βρήκες ;)

Ευκαιρία για κάτι καλύτερο.

Emphaser,Focal,Hifonics κτλ.

Καλή μάρκα για καλή απόδοση.Ας είναι και μεταχειρισμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω καλύτερο γιατί δεν θέλω να δώσω περισσότερα. Μια χαρά με έβγαλε 7 χρόνια το sub της blaupunkt. Διαθέτω 100€ βαριά βαριά 120€. Επειδή δεν γνωρίζω σχετικά με αυτά αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο να προτείνεις δώσε link σε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ηδη κουτα; απλη η ενεργη οπως αυτο που βρηκες τωρα; τι ακριβως τα εφτυσε;

 

εγω εχω αυτο εδω κι ειμαι πολυ ευχαριστημενος:

http://www.crutchfield.com/S-AqYsKnXiAzu/p_109GTO12BP/JBL-Grand-Touring-Series-GTO1204BP.html#customer-reviews-tab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούτα; Δεν σκαμπάζω και πολλά όπως είπα......

 

Τα έφτυσε, έγινε μη λειτουργκικό. Έκαναν μέτρηση με ένα μηχάνημα στο συνεργείο που το πήγα και μου είπαν πως έχει καεί. Το πρόβλημα που είχε ήταν ότι όταν ανέβαζα την ένταση (όχι τρελά στο 10/60 ας πούμε) το sub πήγαινε να ξεκινήσει και κοβόταν ο ήχος του. Το είχα σε μικρή σκάλα όλο τον καιρό (2/14) δεν είναι ότι το είχα τέρμα ανεβασμένο

 

Το θέμα είναι ότι έχω μάθει με sub και τώρα χωρίς αυτό, δεν θέλω ούτε να ανοίξω το ηχοσύστημα στο αυτοκίνητο. Κάνω και πολλά km καθημερινά, οπότε χωρίς μουσική είναι απάλευτη η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ...η κουτα ειναι το κουτι που ειναι μεσα το subwoofer ρε συ :P

 

αυτο που δειχνεις τωρα, εχει πανω του ρυθμιστικα κτλ, δηλαδη δειχνει να εχει ενσωματωμενο ενισχυτη (εξου και το ενεργο). ειναι και αυτο που εχεις τωρα ετσι; γιατι ετσι οπως το περιγραφεις δειχνει να εχει ενισχυτη και να την ακουσε αυτος κι οχι το ηχειο. μαλλον μπαινει σε protection mode και κοβει; ισως ειναι και επισκευασιμο, με κοστος βεβαια αρκετα μικροτερο απο το να παρεις κατι καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργο/ανενεργο sub = To sub σου εχει ενσωματωμενο ενισχυτη η ειναι εξωτερικος, πχ στο πορτ παγκαζ?

 

Εχεις κουτα? = Οχι το μεγαφωνο, αλλα ο υπολοιπος ξυλινος/πλαστικος θαλαμος που περιεχει το 8ιντσο μεγαφωνο.

 

Αν το sub που ειχες ηταν μη ενεργο και αν εχεις κουτα, με το μπατζετ σου μπορεις να πας σε ποιοτικο κατασκευαστη sub.

 

Αν οχι, τοτε πρεπει να ψαξεις για ενεργο sub γιαυτο να ξερεις οτι ενα 90% των sub που θα βρισκεις ειναι μη ενεργα. Προσεχε μην παρεις μη ενεργο sub και σου ειναι αχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

 

Ναι έχει δικό του κουτί το sub. Δεν έχει πάνω του ρυθμιστικά και ενώ είναι συνδεδεμένο με την μπαταρία (μπλε-κόκκινο χοντρό καλώδιο, το αναφέρω γιατί δεν είδα τέτοιου είδους σύνδεση στο blaupunkt που αναφέρω στο αρχικό μήνυμα) Θα κοιτάξω και τα χαρτιά του, το βράδυ μόλις γυρίσω για να είμαστε σίγουροι......μην σας πω θα το βγάλω και μια φώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλτο καλυτερα μια φωτο, να δουμε για τι προκειται, γιατι προσωπικα δεν εχω καταφερει να καταλαβω αν ειναι ενεργο η οχι.

 

ποσους ενισχυτες εχεις; αν εχεις εναν, ποσα καναλια εχει; γενικα...το subwoofer σου δουλευει μεσω ενισχυτη η οχι;

 

δες λοιπον το manual, βγαλε μας και μια φωτο και να το συζητησουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως λεει και πανω στην κουτα...active subwoofer, δηλαδη με ενσωματωμενο ενισχυτη :P

 

με 100-100κατι ευρω δεν παιρνεις ενισχυτη και subwoofer (εκτος ισως απο μεταχειρισμενα κι αν). οποτε σε αυτα τα χρηματα ισως πρεπει να πα; παλι στη λυση που εχεις βρει.

σκεψου ομως και την επισκευη του δικου σου. ξαναλεω οτι ακουγεται σαν να ειναι προβλημα στον ενισχυτη που εχει ενσωματωμενο και δεν ειναι απιθανο να επισκευαζεται με λογικο, πολυ μικροτερο απο το να αγορασεις κατι νεο, κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν το είδα....ευτηχώς που υπάρχει το insomnia και οι χρήστες του :-D

 

Οπότε περιμένω τις προτάσεις σας για active sub μέχρι τα 120€ αν έχετε καμία.

 

Μεγαλοβδομάδα θα πάω στην cintroen για έναν έλεγχο και θα τους πω να το τσεκάρουν αν διορθώνεται, αλλά καλό είναι να μαι προετοιμασμένος για το χειρότερο, ήτοι την αγορά ενός νέου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/c/317/hxeia-autokinhtou.html?from=catspan&keyphrase=%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF+subwoofer

 

σου βρηκα 2 που θα σου βγουν αρκετα φθηνοτερα και μαλιστα ειναι και μεγαλυτερο το ηχειο και στις 2 περιπτωσεις (αφου αυτο που λες ειναι 8αρι) και το ενισχυτακι που εχουν μεσα ειναι επισης ισχυροτερο και στις δυο περιπτωσεις (και ειναι και μαγαζι στην αθηνα που νομιζω εψαχνες).

 

10αρι στα 62 ευρω:

http://www.shopcenter.gr/pegasus/products01/show00.php?code=317104&pcode=SHOW_PROD317104

 

12αρι στα 70 ευρω:

http://www.shopcenter.gr/pegasus/products01/show00.php?code=317105&pcode=SHOW_PROD317105

 

 

btw...στη citroen δεν εχουν να κανουν κατι με το subwoofer που εχεις βαλει extra :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...