Προς το περιεχόμενο

Java Compiler


p8grs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μου προτείνετε αν γνωρίζετε κανέναν compiler για Java στον οποίο να μην χρειάζεται να φτιάχνω poject για να γράψω ενα αρχείο .java. Δηλαδή θέλω κάτι σαν το Dev C++ ή CodeBlocks τα οποία τα χρησιμοποιώ για να προγραμματίζω σε C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφεις τον κώδικα σου σε απλό txt και το σώσεις ως onoma.java

Σε command line γραφεις javac onoma.java (enter)

το τρεχεις γράφοντας java onoma (enter)

 

Αρκετό για τα πρώτα βήματα στη java.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου προτείνετε αν γνωρίζετε κανέναν compiler για Java στον οποίο να μην χρειάζεται να φτιάχνω poject για να γράψω ενα αρχείο .java. Δηλαδή θέλω κάτι σαν το Dev C++ ή CodeBlocks τα οποία τα χρησιμοποιώ για να προγραμματίζω σε C.

 

Γιατί δεν παίζεις με τον Eclipse?? Μπορείς να γράφεις και C/C++, και Java, στο ίδιο περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που θες το κάνει το Geany.

 

Ζητάς New File απο C,C++,Java κ.α. με ένα κουμπί κάνεις compile και με ένα το τρέχεις.

 

Όμως θα πρέπει να έχεις τους compilers (τους οποίους πρέπει να εγκαταστήσεις χωριστά) στο PATH του συστήματος σου.

 

 

Από το πως έχεις διατυπώσει την ερώτηση καταλαβαίνω ότι δεν έχεις μάθει την διαφορα του IDE και του compiler (πιθανά τώρα να ξεκινάς).

 

 

 

Αν ψάξεις στο forum θα βρείς πολλές συζητήσεις με το ίδιο θέμα ξανά και ξανά.

 

Θα σου πω απλά στα γρήγορα (με κίνδυνο να υπεραπλουστεύσω).

 

Compiler είναι το "εργαλείο" - "πρόγραμμα" που παίρνει τον κώδικα σου και στου παράγει το εκτελέσιμο.

 

IDE είναι το περιβάλλον στο οποίο αναπτύσσεις (γράφεις!) τον κώδικα σου και σε βοηθάει με διαφορους τρόπους.

 

Σε πρώτη πρώτη φάση ένα IDE καλεί τον compiler π.χ. με κουμπί και σου κάνει το compile.

 

Ενώ χωρίς αυτό πρέπει να καλείς τον compiler από γραμμή εντολών και να του δίνεις ως είσοδο τον (/ τους) κώδικα σου.

 

Τώρα υπάρχουν μερικά IDE που κυκλοφορούν το setup τους μαζί με κάποιον compiler για ευκολία στην εκπαιδευτική διαδικασία κυρίως.

 

Από κει ξεκινάει η μεγάλη παρεξήγηση καθώς πολλοί καταλαβαίνουν ότι ο editor που ανοίγει είναι και compiler ή ότι υπάρχει ένας compiler για το Dev-Cpp και ένας για το CodeBlocks ενώ για παράδειγμα αυτά τα δυο χρησιμοποιούν ακριβώς τον ίδιο compiler (μιλώ για αυτόν που βάζει το CodeBlocks κατά την default εγκατάσταση, γιατί διαφορετικά μπορεί να συνδεθεί με παρα πολλους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα επειδή χρησιμοποιώ την Java συνέχεια :shifty: , αυτό που με έχει βοηθήσει πολύ είναι το Netbeans IDE

έχει τα πάντα. Η έκδοσή του είναι η 7.1.1 αλλά εγώ χρησιμοποιώ την 6.7.1 διότι έχει και ενσωματωμένο plugin για UML διαγράμματα. Επίσης στην σελίδα του θα βρεις και Tutorials όπου σου εξηγούν πώς θα το χρησιμοποιήσεις καθώς και πώς θα γίνει και πιο εύκολος ο προγραμματισμός πάνω σε Java. Είναι πολύ εύχρηστο και δυνατό. Κατά τη γνώμη μου έχει τα πάντα, είναι καλύτερο από το Eclipse και η μόνη του διαφορά με το Microsoft Visual Studio είναι το ότι έχει και Java...

 

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και έχω κερδίσει πολλές ώρες προγραμματισμού και Debuggin με τη βοήθειά του....δωσ' του μια ευκαιρία.... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

@isay: Αυτό που μου προτείνεις το είχα δει στο youtube που ένας έφτιαχνε ένα .bat αρχείο αλλά στο δικό μου laptop η εντολή javac δεν μου δίνει το αναμενόμενο αποτέλεσμα αν κ έχω εγκαταστήσει σωστά to JDK 7 και το JAVA FX.

 

@nspyrou: Μέχρι στιγμής τον eclipse χρησιμοποιώ κ με έχει βοηθήσει πολύ αλλά έχω ένα παράπονο από αυτόν το οτι πρέπει να φτιάχνω project

 

@migf1: Αν και χρησιμοποιώ πάντα Notepad++ όταν προγραμματίζω δεν το ήξερα για το plugin θα το κοιτάξω

 

@virxen75: To JCreator μας το είχε προτείνει ο καθηγητής μου στην σχολή μου αλλά νομίζω πως δεν είναι free

 

@moukoublen: Σε ευχαριστώ για την ανάλυση γιατι τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι με τον προγραμματισμό (είμαι δεύτερο εξάμηνο) :-)

 

@bakoproductions: Αν και το είχα δοκιμάσει το Netbeans στο παρελθόν θα το ξαναδοκιμάσω μήπως αλαλάξω άποψη :-p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

...

@migf1: Αν και χρησιμοποιώ πάντα Notepad++ όταν προγραμματίζω δεν το ήξερα για το plugin θα το κοιτάξω

...

Με την προϋπόθεση πως έχεις εγκαταστήσεις το plugin κι έχεις στήσει την Java να τρέχει από γραμμή εντολών, τότε μέσα στο Notepad++ πατάς F6, και γράφεις ως temporary script κάτι σαν το παρακάτω:

 

>
npp_save
cd $(CURRENT_DIRECTORY)
javac $(FILE_NAME)
npp_run java $(NAME_PART)

Κατόπιν το σώζεις, π.χ. ως Java, Όταν θες να τρέξεις το ανοιχτό αρχείο, πατάς F6 διαλέγεις "Java" και κατόπιν ENTER. Από την 1η φορά και μετά δεν θα χρειάζεται να διαλέγεις "Java", απλά F6 και ENTER (κρατάει το τελευταίο σκριπτ που έχεις χρησιμοποιήσει).

 

Για αρχή μια χαρά είναι. Αν θελήσεις αργότερα να κάνεις πιο advanced πράγματα, τότε καλύτερα να συνεχίσεις σε ένα Java IDE (μπορείς και από Notepad++ με το plugin, αλλά προϋποθέτει να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις και πως να το κάνεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την προϋπόθεση πως έχεις εγκαταστήσεις το plugin κι έχεις στήσει την Java να τρέχει από γραμμή εντολών, τότε μέσα στο Notepad++ πατάς F6, και γράφεις ως temporary script κάτι σαν το παρακάτω:

 

>
npp_save
cd $(CURRENT_DIRECTORY)
javac $(FILE_NAME)
npp_run java $(NAME_PART)

Κατόπιν το σώζεις, π.χ. ως Java, Όταν θες να τρέξεις το ανοιχτό αρχείο, πατάς F6 διαλέγεις "Java" και κατόπιν ENTER. Από την 1η φορά και μετά δεν θα χρειάζεται να διαλέγεις "Java", απλά F6 και ENTER (κρατάει το τελευταίο σκριπτ που έχεις χρησιμοποιήσει).

 

Για αρχή μια χαρά είναι. Αν θελήσεις αργότερα να κάνεις πιο advanced πράγματα, τότε καλύτερα να συνεχίσεις σε ένα Java IDE (μπορείς και από Notepad++ με το plugin, αλλά προϋποθέτει να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις και πως να το κάνεις).

 

Τα έκανα αυτά που μου είπες αλλά μόλις έχω ανοίξει ένα αρχείο .java και πατάω F6 και ENTER μου λέει:

 

NPP_SAVE: C:\Users\Thanos\Thanos\Αρχεία\Source Files\Absolute Java\ch19\DrawStringDemo.java

CD: C:\Users\Thanos\Thanos\Αρχεία\Source Files\Absolute Java\ch19

Current directory: C:\Users\Thanos\Thanos\Αρχεία\Source Files\Absolute Java\ch19

javac DrawStringDemo.java

CreateProcess() failed with error code 2:

Δεν είναι δυνατή η εύρεση του καθορισμένου αρχείου από το σύστημα.

 

NPP_RUN: java DrawStringDemo

================ READY ================

 

Μήπως φταίει το ότι όταν γράφω javac στο cmd δεν μου βγαίνει αποτέλεσμα δηλαδή μου λέει πως δεν υπάρχει αυτή η λειτουργιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχεις σετάρει να τρέχει από γραμμή εντολών, για αυτό δεν σου δουλεύει και μέσα στο Notepad++

 

Για δες: http://introcs.cs.princeton.edu/java/15inout/windows-cmd.html

 

Οκ το έφτιαξα ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή αρχή :)

 

Κατέβασε κι από το επίσημο site την τεκμηρίωση της Java, είτε σε μορφή .chm είτε σε .pfd (προτίμησε σε .chm, αν υπάρχει) και κατόπιν βάλε στο Notepad++ το plugin Language Help (googlare το, για να βρεις το home-page του, που έχει πιο πρόσφατη έκδοση).

 

Όταν το περάσεις στο Notepad++ πες του για αρχεία με κατάληξη "java" να συνδέσει την τεκμηρίωση που κατέβασες και ονομάσέ το π.χ. "Java Docs".

 

Πλέον όποτε κάνεις δεξί κλικ πάνω σε keyoword/function-name/κλπ της Java θα διαλέγεις "Java Docs" στο μενού που θα ανοίγει και θα σε πηγαίνει στην τεκμηρίωση του συγκεκριμένου keyword/function-name, κλπ.

 

ΥΓ. Προφανώς μπορείς να κάνεις το ίδιο για οποιαδήποτε γλώσσα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...