Προς το περιεχόμενο

Δεσμευμένη πώληση: δικαστική απόφαση την κρίνει «αθέμιτη υπό οποιονδήποτε συνθηκών»


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πάρουμε τη λύση των σπασμένων στα σοβαρά (γιατί υπάρχουν πολλοί μη-μου-άπτου νόμιμοι τύποι που θεωρούν την πειρατεία αλητεία και τη βρίσκουν βλέποντας την απόδειξη από τα αγορασμένα windows-νταξ το παρατράβηξα λίγο :P), τότε είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Θα χρεωνόσουν 50 ευρώ λιγότερα για τον υπολογιστή και θα είχες ακριβώς το ίδιο προϊόν στο μηχάνημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν πάρουμε τη λύση των σπασμένων στα σοβαρά (γιατί υπάρχουν πολλοί μη-μου-άπτου νόμιμοι τύποι που θεωρούν την πειρατεία αλητεία και τη βρίσκουν βλέποντας την απόδειξη από τα αγορασμένα windows-νταξ το παρατράβηξα λίγο :P), τότε είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Θα χρεωνόσουν 50 ευρώ λιγότερα για τον υπολογιστή και θα είχες ακριβώς το ίδιο προϊόν στο μηχάνημά σου.

Σ'αυτο που λες οι μονες χαμενες θα ητα οι κατασκευαστριες εταιριες ή εμεις και οχι τοσο η ms!

Ειναι γελιο να πιστευουμε,οτι μια κατασκευαστρια εταιρια θα αγοραζε την αδεια για τα windows,σχεδων τζαμπα και θα σου πουλουσε μηχανημα χωρις τα windows 50ευρο πιο φτηνο απο αυτο με τα windows και να χανει,η ιδια,50ευρο με καθε υπολογιστη linux,που θα πουλα!

Το ξανα λεω.Η καλυτερη λυση ειναι να βγαζουν και μερικα κοματια με linux(αν και θα μεινουν,τα περισσοτερα,στα ραφια),αλλα να ξερεις οτι το κερδος που θα εχεις,ειναι μαξιμουμ κανενα 15ευρο,μπορει και λιγοτερα!

 

Και τελος,αν γινει αυτο που λες τα πραγματα θα εχουν ως εξης:

Το λαπτοπ που περνεις τωρα με 500ευρο με windows,θα το παιρνεις με linux και αυτος που το θελει με windows θα το πλειρωνει 50ευρο παραπανω,απ'οτι θα το επερνε τωρα!

Στην ουσια εσυ,θα νωμιζες οτι θα κερδιζες 50 ευρο,απλα δε θα ηξερες οτι απλα θα εχανες μια αδεια που λιανικα αξιζει 80+ και εγω που θα επερνα με windows,θα πληρωνα 50ευρο παραπανω στην εταιρια(οχι κατ'αναγκη στη ms),για μια αδεια που θα επερνα δωρεαν!Και σ'ολα αυτα,θα εχουμε και μια ms,να προσπαθει με ζηλο να σταματισει τη χρηση του πειρατικου λογισμικου της!

Κατ'αλλα σκευτομαστε τη "πολυαγαπημενη μας" ms και οχι τον εαυτο μας!!! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ektor7, ή δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς ή μάλλον δεν είσαι καλά πληροφορημένος. Στην περίπτωση που δεν δεχτείς το EULA, τότε η κατασκευάστρια εταιρία σου επιστρέφει το ποσό των 50 ευρώ (περίπου, αν θυμάμαι καλά). Αυτό το ποσό βάση της λογικής είναι το ποσό που δίνει η εταιρία κατασκευής στη Microsoft για την άδεια χρήσης. Αλλιώς αν την έπαιρνε σχεδόν τσάμπα όπως λες, γιατί να επιστρέφει στον πελάτη παραπάνω λεφτά απ' όσα δίνει στην MS? Δεν θα ήταν καθαρή σπατάλη αυτό γα την εταιρία? Ξέρεις πολλές εταιρίες που να μην "ψειρίζουν" και το τελευταίο ευρώ που μπορούν να γλιτώσουν/κονομήσουν? Οπότε αυτά που λες πως θα πληρώνουν 50 ευρώ παραπάνω δεν στέκουν και πολύ.

 

Δεν ξέρω αν η καλύτερη λύση θα 'ταν να πουλιούνται laptop με linux (κι ας μείνουν στην άκρη στην αρχή,αν και δεν το πιστεύω), αλλά σίγουρα είναι ένα καλό πρώτο βήμα. Ίσως θα 'ταν καλύτερα να υπάρχει και η επιλογή χωρίς προεγκατεστημένο λειτουργικό. Βέβαια αυτό είναι για τους πιο έμπειρους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια εταιρια αγοραζει τις αδειες 50ευρο απο την ms???

50ευρο την αγοραζω εγω,σα φυσικο προσωπο!!!

Για την ακριβια,οταν αγορασα πρι 2 χρονια,απο γνωστη αλυσιδα καταστηματων ηλ.ειδων στην Αμερικη,το windows home premium(upgrate version) στα 90$,ημουν σε σκεψη να πιασω το windows home premium OEM στα 75$,αλλα τελικα προτιμησα το πρωτο για να μπορω να εχω την επιλογη να το χρησιμοποιησω αν χρειαστει και σε αλλο κομπιουτερ!

Τα 75$ για τα OEM,πριν 2 χρονια ηταν περιπου 50ευρο!

Σημερα μπορεις να βρεις τη premium,ακομη κ κατω των 50$!

 

Μια εταιρια αγοραζει απο την MS,πανω απο 5 000 000 αδειες τον χρονο!!!Θεωρεις λογικο να τις αγοραζει με τις ιδιες τιμες που θα τις αγορασει λιανικα ο καθενας μας?!!!!!!!

 

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι η HP,Dell,Toshiba,Acer,Lenovo κ.α. πολλες εταιριες αγοραζουν τα oem windows 50ευρο ή ακομα και 50$ την καθε αδεια,τι να πω...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν η καλύτερη λύση θα 'ταν να πουλιούνται laptop με linux (κι ας μείνουν στην άκρη στην αρχή,αν και δεν το πιστεύω), αλλά σίγουρα είναι ένα καλό πρώτο βήμα. Ίσως θα 'ταν καλύτερα να υπάρχει και η επιλογή χωρίς προεγκατεστημένο λειτουργικό. Βέβαια αυτό είναι για τους πιο έμπειρους χρήστες.

Δε ξερω τι γινεται σε αλλες ευρωπαικες χωρες,αλλα αν γινοτα μια τετοια δικη στη Βουλγαρια,που εζησα,ο μηνυτης θα εχανε σιγουρα τη δικη!

Ο λογος ειναι,οτι μπορεις να βρεις και να αγορασεις σχεδων οτι λαπτοπ θες,ειτε με,windows,ειτε με linux και ακομη αρκετα μοντελα πωλουντε και με dos(μοντελα του 2011&2012)!

 

Ενα παδειγμα:

http://www.technopolis.bg/b2c/details/511753/P11010101/Laptop-DELL-INSPIRON-N5110/-00963_6GB

 

post-192952-0-19234900-1334218168_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό αυτό, δηλαδή λες ότι δεν γουστάρω ρε φίλε να πληρώσω τα windows που μου δίνεις εσύ... Θα τη βρω την άκρη μόνος μου με ότι γουστάρω, οπότε παίρνεις πίσω τα λεφτά των windows, και χαλαρά προστρέχεις στο piratebay :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα 9 σελίδες και ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως κάποιοι κατηγορούν πρωτίστως τη Microsoft για όλο αυτό το "πρόβλημα".

 

Η Microsoft μια χαρά έχει βγάλει την ουρά της απ' έξω και σου αναφέρει στην EULA ότι εγώ πούλησα στη Samsung τα Windows να τα βάλει στο μηχάνημά της αλλά αν εσύ δεν τα γουστάρεις, μην αποδεχτείς τούτη εδώ την EULA και πήγαινε στη Samsung να πάρεις λεφτά πίσω.

 

Επίσης, δεν μπορεί να υπάρξει λύση με το να πουλάει μια εταιρεία μηχανήματα χωρίς Windows. Από το bloatware που βάζουν στα Windows ρίχνουν και την τιμή του μηχανήματος, άρα σε περίπτωση μηχανήματος χωρίς λειτουργικό, θα ανέβαζαν το κόστος του με αποτέλεσμα μειωμένα έσοδα. Ή θα ανέβαζαν και την τιμή των μηχανημάτων με Windows. Πάλι θα βγαίναν να κράξουν κάποιοι.

 

Άμα θέλουν, όλες αυτές οι επιτροπές ανταγωνισμού και πράσινα άλογα, να βγάλουν μια σωστή απόφαση, να υποχρεώνουν τις εταιρείες να βγάζουν το ίδιο μηχάνημα ΜΕ και ΧΩΡΙΣ λειτουργικό και μάλιστα, το σκέτο μηχάνημα, πιο φτηνό. Να δούμε μετά αν η κάθε Samsung θα διανοηθεί να βγάλει κιχ ή θα κάνει την παλαβή για να μην αποκαλυφθεί αυτό που ξέρουμε όλοι, ότι γίνονται συμφωνίες κάτω από το τραπέζι...

 

Όσο για την χαζομάρα που αναφέρουν κάποιοι για Mac και κινητά χωρίς λειτουργικό, γιατί δεν κάνουν μια ανάλογη μήνυση να δούμε το αποτέλεσμα; Ως γνωστόν, εδώ στην Ελλάδα έχουμε μαζευτεί όλοι οι έξυπνοι και στο εξωτερικό είναι πρόβατα που βόσκουν στους αγρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα 9 σελίδες και ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως κάποιοι κατηγορούν πρωτίστως τη Microsoft για όλο αυτό το "πρόβλημα".

 

Η Microsoft μια χαρά έχει βγάλει την ουρά της απ' έξω και σου αναφέρει στην EULA ότι εγώ πούλησα στη Samsung τα Windows να τα βάλει στο μηχάνημά της αλλά αν εσύ δεν τα γουστάρεις, μην αποδεχτείς τούτη εδώ την EULA και πήγαινε στη Samsung να πάρεις λεφτά πίσω.

 

Επίσης, δεν μπορεί να υπάρξει λύση με το να πουλάει μια εταιρεία μηχανήματα χωρίς Windows. Από το bloatware που βάζουν στα Windows ρίχνουν και την τιμή του μηχανήματος, άρα σε περίπτωση μηχανήματος χωρίς λειτουργικό, θα ανέβαζαν το κόστος του με αποτέλεσμα μειωμένα έσοδα. Ή θα ανέβαζαν και την τιμή των μηχανημάτων με Windows. Πάλι θα βγαίναν να κράξουν κάποιοι.

 

Άμα θέλουν, όλες αυτές οι επιτροπές ανταγωνισμού και πράσινα άλογα, να βγάλουν μια σωστή απόφαση, να υποχρεώνουν τις εταιρείες να βγάζουν το ίδιο μηχάνημα ΜΕ και ΧΩΡΙΣ λειτουργικό και μάλιστα, το σκέτο μηχάνημα, πιο φτηνό. Να δούμε μετά αν η κάθε Samsung θα διανοηθεί να βγάλει κιχ ή θα κάνει την παλαβή για να μην αποκαλυφθεί αυτό που ξέρουμε όλοι, ότι γίνονται συμφωνίες κάτω από το τραπέζι...

 

Όσο για την χαζομάρα που αναφέρουν κάποιοι για Mac και κινητά χωρίς λειτουργικό, γιατί δεν κάνουν μια ανάλογη μήνυση να δούμε το αποτέλεσμα; Ως γνωστόν, εδώ στην Ελλάδα έχουμε μαζευτεί όλοι οι έξυπνοι και στο εξωτερικό είναι πρόβατα που βόσκουν στους αγρούς.

 

Δεν εχει δικαιωμα καμμια επιτροπη να σου πει ποσο ακριβως πρεπει να πουλας. Το πιο φτηνο ειναι σχετικο. Σε μια τετοια αντιμετωπιση, η καθε εταιρια μπορει να σου πει, οκ το βαζω πιο φτηνο, και τελικα η διαφορα τους να ειναι 10-20 δολλαρια.

Συν του οτι, υπαρχει παντα η περιπτωση που λεει ο εκτορας, που η MS, να δει τα αντιτυπα της να μειωνονται και να αρχισει να κελιδωνει τα πειρατικα το ενα μετα το αλλο.

Οποτε χαμενη δε θα βγει παλι η εταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, για σκέψου το λίγο καλύτερα... Δεν είπα να αποφασίσει και πόσο θα πουλάει, είπα να υποχρεώσει τους κατασκευαστές (όπως έκανε στην MS με IE και WMP) να δίνουν επιλογή λειτουργικού ή μηχάνημα χωρίς λειτουργικό. Και φυσικά μπορεί να υποχρεώσει να πωλούνται πιο φτηνά τα "σκέτα" μηχανήματα. Ποιά θα είναι η τιμή τους δεν ξέρω, αλλά και αυτό μπορεί να ελεγχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, για σκέψου το λίγο καλύτερα... Δεν είπα να αποφασίσει και πόσο θα πουλάει, είπα να υποχρεώσει τους κατασκευαστές (όπως έκανε στην MS με IE και WMP) να δίνουν επιλογή λειτουργικού ή μηχάνημα χωρίς λειτουργικό. Και φυσικά μπορεί να υποχρεώσει να πωλούνται πιο φτηνά τα "σκέτα" μηχανήματα. Ποιά θα είναι η τιμή τους δεν ξέρω, αλλά και αυτό μπορεί να ελεγχθεί.

 

Μα το ιδιο ειπαμε. Εστω οτι καποια επιτροπη ανταγωνισμου, αναγκασει την καθε samsung να εχει και μηχανημα σκετο, το οποιο θα εχει πιο φτηνο. Το ποσο πιο φτηνο, δεν μπορει να το επιβαλλει αυθαιρετα καμμια επιτροπη. Αρα η καθε εταιρια μπορει να πει "εγω αγοραζω το καθε ΟΕΜ 15 ευρω, αρα το σκετο μηχανημα θα το εχω 15 ευρω φτηνοτερο". Νομιμοτατη σε ολα.

Αξιζει να παρεις το μηχανημα 15 ευρω φτηνοτερα χωρις το πακετο των windows; Θεωρω πως οχι.

Απο την αλλη, αν δει η μαμα MS οτι τα αντιτυπα της αρχιζουν και πεφτουν, λογω αγορας σκετων μηχανηματων, μπορει να αρχισει να κλειδωνει τις πειρατικες κοπιες.

Οποτε ποιος ειναι τελικα ο χαμενος; Για ενα κερδος 15-20 ευρω, στην τελικη βγαινεις παλι χαμενος.

 

Και τελος, ειναι ενα θεμα, που απασχολει ενα μηδαμηνο ποσοστο αγοραστων. Οι πιο πολλοι τα θελουν τα windows μαζι τους, ουτε να κατσουν να πειραματιστουν θελουν, ουτε να ασχοληθουν με εγκαταστασεις κλπ. θελουν ενα μηχανημα να δουλεψουν, και αν γινει η στραβη, με ενα F8 στην αρχη, να το επαναφερουν στην αρχικη του κατασταση για να ξαναδουλεψουν.

Αρα μια εταιρια που πουλα 100 laptop το μηνα, ζητημα να πουλησει 5 χωρις λειτουργικο, αν η διαφορα τιμης δεν ειναι τοση ωστε να αποτελει σημαντικο παραγοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ βαθιές οι ρίζες του καρτέλ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να εξυγιανθεί. Δεν μπορεί τώρα να προσφέρει 60€ επιστροφή και μετά να ισχυρίζεται πως το λειτουργικό κοστίζει 15€...

 

Συμφωνώ ότι τα σκέτα μηχανήματα θα τα αγόραζαν πολύ λιγότεροι, το σχόλιό μου είχε να κάνει με όσους κατηγορούσαν την Microsoft για το όλο ζήτημα. Πέρα από αυτό, όμως, δεν μπορείς να λέγεσαι "Επιτροπή Ανταγωνισμού" και να μην κάνεις κάτι έτσι ώστε το 99% των μηχανημάτων να μην έρχονται με μονόδρομο τα Windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ βαθιές οι ρίζες του καρτέλ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να εξυγιανθεί. Δεν μπορεί τώρα να προσφέρει 60€ επιστροφή και μετά να ισχυρίζεται πως το λειτουργικό κοστίζει 15€...

 

Συμφωνώ ότι τα σκέτα μηχανήματα θα τα αγόραζαν πολύ λιγότεροι, το σχόλιό μου είχε να κάνει με όσους κατηγορούσαν την Microsoft για το όλο ζήτημα. Πέρα από αυτό, όμως, δεν μπορείς να λέγεσαι "Επιτροπή Ανταγωνισμού" και να μην κάνεις κάτι έτσι ώστε το 99% των μηχανημάτων να μην έρχονται με μονόδρομο τα Windows...

 

Μα 15 ευρω τα αγοραζει, 60 - 100 το αγοραζεις εσυ σε ενα καταστημα. Το οτι αποφασισε να δωσει 60 σε μια μεμονωμενη περιπτωση (ισως για να μην παρει διαστασεις το θεμα), δε σημαινει οτι θα εδινε και με τοση διαφορα τιμης ολα της τα μηχανηματα.

Κι οπως σαωστα λες, καρτελ ειναι, αν γινει η αναγκαστικη πωληση σκετων μηχανηματων, λογικα θα υπαρξει συμφωνια μεταξυ και των εταιριων, αλλα και με τη ms στο ποια θα ειναι η διαφορα σκετου και μη.

 

Για το σχολιο με την κατηγορια περι ms με βρισκεις συμφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, για σκέψου το λίγο καλύτερα... Δεν είπα να αποφασίσει και πόσο θα πουλάει, είπα να υποχρεώσει τους κατασκευαστές (όπως έκανε στην MS με IE και WMP) να δίνουν επιλογή λειτουργικού ή μηχάνημα χωρίς λειτουργικό. Και φυσικά μπορεί να υποχρεώσει να πωλούνται πιο φτηνά τα "σκέτα" μηχανήματα. Ποιά θα είναι η τιμή τους δεν ξέρω, αλλά και αυτό μπορεί να ελεγχθεί.

Αυτο που λες,που δε συμφωνω εγω προσωπικα,πρεπει να το εφαρμοσει και η apple στα μηχανηματα της,οσο παραλογο και αν ακουγεται!

Επειδη η ms,δεν υποχρεωσε(ακομη) τις εταιρειες που θελουν να τρεχουν τα μηχανηματα τους το λογισμικο της,να τα κλειδωσουν στα windows,θα πρεπει να αποζημιωνει το καθενα επειδη μονο και μονο,σ'αφηνου το ελευθερο να επιλεξεις οτι λογισμικο θες?Τι σόι λογικη ειναι αυτη?

Αν το εφαρμοσει η MS,να το εφαρμοσει και η apple!Αν και επαναλαβανω,δε συμφωνω μ'αυτη τη λογικη,του επιστρεφω λεφτα,λογο λογισμικου!!!

Καμια εταιρεια δεν ειναι υποχρεομενη να βαλει windows στα μηχανηματα τους!!!

Μπες στην Dell και θα δεις οτι μπορεις να αγορασει το μηχανημα,χωρις λογισμικο ή ακομη και με linux!!

post-192952-0-22688300-1334617078_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα κι εγώ, δεν θα το πει κανείς... Να ξεκαθαρίσουμε πρώτα, ότι δεν αποζημιώνει η Microsoft τον αγοραστή, αλλά ο κατασκευαστής. Πάμε παρακάτω...

 

Η Apple, πουλάει υπολογιστές που τρέχουν το λογισμικό της, δεν πουλάει hardware. Το ίδιο και στα κινητά. Πουλάει software. Δεν είναι κατασκευαστής όπως όλοι οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούν λογισμικό τρίτου. Είναι το γνωστό ρητό "μια εταιρεία software που σέβεται τον εαυτό της, πρέπει να φτιάχνει το δικό της hardware". Γιατί, νομίζεις, με το που έκανε την αλλαγή σε Intel, έβγαλε και το Bootcamp; Για να αποφύγει τέτοιες καταστάσεις. Γιατί μέχρι τότε, η PPC αρχιτεκτονική επέτρεπε μόνο σε κάποιες διανομές Linux να τρέξουν σε Mac. Τα Windows δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα, οπότε όλα καλά. Με την αλλαγή, ήταν πλέον δυνατό να τρέξουν natively και τα Windows, οπότε έπρεπε να το επιτρέψει για να μην έχει παρατράγουδα.

 

Από κει και πέρα, το να λες ότι η Microsoft θα υποχρεώσει τους κατασκευαστές να κλειδώσουν τα μηχανήματά τους για να μην παίρνουν άλλο λειτουργικό, είναι ατυχές. Η Microsoft χρειάζεται περισσότερο τους κατασκευαστές παρά το αντίθετο. Όπως είπαν και κάποιοι πιο πάνω, τα Windows τα βρίσκεις πειρατικά πιο εύκολα από ό,τι βρίσκεις κερί σε εκκλησία.

 

Αν παράλληλα, η Microsoft έβγαζε και MS branded μηχανήματα με Windows, τότε δεν θα μπορούσε να της πει κανείς τίποτα και θα μπορούσε να τα έχεις κλειδαμπαρωμένα ως εκεί που δεν παίρνει.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα κι εγώ, δεν θα το πει κανείς... Να ξεκαθαρίσουμε πρώτα, ότι δεν αποζημιώνει η Microsoft τον αγοραστή, αλλά ο κατασκευαστής. Πάμε παρακάτω...

 

Η Apple, πουλάει υπολογιστές που τρέχουν το λογισμικό της, δεν πουλάει hardware. Το ίδιο και στα κινητά. Πουλάει software. Δεν είναι κατασκευαστής όπως όλοι οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούν λογισμικό τρίτου. Είναι το γνωστό ρητό "μια εταιρεία software που σέβεται τον εαυτό της, πρέπει να φτιάχνει το δικό της hardware". Γιατί, νομίζεις, με το που έκανε την αλλαγή σε Intel, έβγαλε και το Bootcamp; Για να αποφύγει τέτοιες καταστάσεις. Γιατί μέχρι τότε, η PPC αρχιτεκτονική επέτρεπε μόνο σε κάποιες διανομές Linux να τρέξουν σε Mac. Τα Windows δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα, οπότε όλα καλά. Με την αλλαγή, ήταν πλέον δυνατό να τρέξουν natively και τα Windows, οπότε έπρεπε να το επιτρέψει για να μην έχει παρατράγουδα.

 

Από κει και πέρα, το να λες ότι η Microsoft θα υποχρεώσει τους κατασκευαστές να κλειδώσουν τα μηχανήματά τους για να μην παίρνουν άλλο λειτουργικό, είναι ατυχές. Η Microsoft χρειάζεται περισσότερο τους κατασκευαστές παρά το αντίθετο. Όπως είπαν και κάποιοι πιο πάνω, τα Windows τα βρίσκεις πειρατικά πιο εύκολα από ό,τι βρίσκεις κερί σε εκκλησία.

 

Αν παράλληλα, η Microsoft έβγαζε και MS branded μηχανήματα με Windows, τότε δεν θα μπορούσε να της πει κανείς τίποτα και θα μπορούσε να τα έχεις κλειδαμπαρωμένα ως εκεί που δεν παίρνει.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

1.Η Apple πουλαει και μηχανηματα,οπως και η dell κ.α. εταιριες,οποταν το παραδειγμα σου δε στεκει!

2.Η MS με τη δικη σου λογικη,θα επρεπε στο δικο της λογισμικο-windows,να τρεχει μονο τον internet exploret και το bing σαν τη μονη μηχανη αναζητησης?!!!Οποτα και παλι,ουτε το αλλο παραδειγμα σου,δε στεκει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...