Προς το περιεχόμενο

γεννημενος το '94 - ψηφιζω?


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικά αυτός ο γείτονας ειναι παράφρονας , όλο ψέματα λέει.

ευχαριστώ πολύ φίλε μου ! ειχε μαυρίσει η ψυχή μου βραδιάτικα , ειμαι πολυ νεος για να καταδικαστώ σε φυλάκιση για κάτι τόσο αστείο.

 

νασε καλά! να σε εχει καλά η Παναγιά η μαλαματούσα! χώμα να πιάνεις και Μαλαμας να γίνετε

τι λες ωρε?σκεψου να σε βοηθουσα και πραγματικα πολυ:P

 

Τώρα έβαλα και τα δικά μου στοιχεία για να δώ και ούτε σε εμένα τα λέει. Μάλλον δεν έχουν ετοιμάσει τους καταλόγους με τα σχολεία και τα εκλογικά τμήματα ακόμα και δεν τα έχουν αναγράψει και στο ίντερνετ. Μόλις σήμερα ανακοινώθηκαν επίσημα οι εκλογές...

 

αχα οκ ευχαριστω πολυ φιλε:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα έβαλα και τα δικά μου στοιχεία για να δώ και ούτε σε εμένα τα λέει. Μάλλον δεν έχουν ετοιμάσει τους καταλόγους με τα σχολεία και τα εκλογικά τμήματα ακόμα και δεν τα έχουν αναγράψει και στο ίντερνετ. Μόλις σήμερα ανακοινώθηκαν επίσημα οι εκλογές...

 

 

 

Για το που θα πας ανέφερα μια σελίδα ποιο πρίν, ακόμη δεν ανακοίνωσαν τα εκλογικά τμήματα. Από το ίντερνετ δεν μπορείς να ψηφίσεις. Αν δεν μπορείς να πας δεν ξέρω αν μπορείς να ψηφίσεις με γράμμα, αλλά νομίζω μπορείς να στείλεις κάποιον άλλον με εξουσιοδότηση αλλά δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λέω.

 

Αν δεν ψηφίσεις δεν υπάρχει ούτε φυλακή ούτε τίποτα. Παλιότερα μέχρι το 2000 υπήρχε θέμα όταν υπήρχαν ακόμα τα εκλογικά βιβλιάρια.

 

 

 

καλά δεν πειράζει ,απλά just in cage ηθελα να ξέρω τι να κάνω.

θα πάω να ψηφίσω γιατι έχω μεγάλα σχέδια για αυτή τη χώρα.

τον εαφτό μας τον ψηφίζουμε έτσι ?

 

τι λες ωρε?σκεψου να σε βοηθουσα και πραγματικα πολυ:P

 

εισαι ταπεινός φίλε μου και θα πάς μπροστά στην ζωη σου! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερουσες δημοσκοπησεις για πολιτικα και οχι μονο θεματα εχει στο π

ψαξτε να βρειτε ποιος ψηφιζει τι,και θα εκπλαγειτε ποσο μεγαλες "συμπτωσεις" ειναι αυτες των ψηφοφορων συγκεκριμενων κομματων οσον αφορα ηλικια,μορφωση και επαγγελματα.rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποχη ειναι η αγανακτηση του λαου, μπορει αυτο να γινει και με τα λευκα και ακυρα.

αλλα θα πρεπει καποιος να ειναι πολυ μπαγλαμας ωστε να παει (να δωσει σημασια στις εκλογες) και να ριξει λευκο/ακυρο

 

Καμία σχέση , αυτά τα λένε τα καθεστωτικά κόμματα. ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΩΝΤΑΙ τα λευκά - άκυρα στα ποσοστά..

 

 

 

Τα λευκα δεν πανε στο πρωτο κομμα?τι αηδια ειναι αυτη?

 

Οχι παντως δεν θα ριξω ουτε λευκο ουτε ακυρο..

 

Μπράβο ρε !!

 

Και ως γενική παρατήρηση :

Αυτούς που δεν ασχολούνταν με τα κοινά στην αρχαιότητα τους έλεγαν "ιδιώτες" δηλαδή ανόητους - ηλίθιους..

 

Αυτό δηλαδή που είναι μια ικανή μάζα νεοελλήνων που μας έφεραν σε αυτά τα χάλια.. Περίπου το 1/3 του πληθυσμού υπολογίζω εγώ.

 

Α ρε αρχαία Σπάρτη και Καιάδας που χρειάζεται....

 

Η αποχη ειναι αυτό που βολευει φέτος, περισσότερο από καθε αλλη φορά τα 2 "μεγάλα" κοματα.

 

Ακριβώς.

 

λαθος.

αν δεν πανε πολλοι να ψηφισουν δεν θα μπορει να βγει καποιο κομμα,

απο την αλλη αν και καλα ψηφισεις μικρο κομμα θα το δεις την επομενη να κανει συμαχια με καποιο μεγαλο

και να βγαινει κυβερνιση.

 

Αυτό είναι ηθικό και όχι συνταγματικό - νομικό κώλυμμα. Αν δεν πάει να ψηφίσει τουλάχιστον το 50% του εκλογικού σώματος..

Αλλά τους ξέρεις για ηθικούς αυτούς που μας κυβερνήσανε ;

 

Ασάλιωτο ξανά θα στον φορέσουν ότι ποσοστά και να πάρουν, αρκεί να εκλεγούν...

 

Υπάρχει (υπήρξε) κόσμος που έχει φάει ξύλο, έχει περάσει βασανισήρια και έχει θυσιαστεί για να έχουμε εμείς σήμερα το δικαίωμα να ψηφίζουμε. Η ψήφος μας είναι κατά τη γνώμη μου ο ελάχιστος φόρος τιμής σε αυτούς τους ανθρώπους. Σκέψου ότι κάποιοι από αυτούς ίσως είναι ή ήταν συγγενείς σου.

 

Αποχή σημαίνει παράδοση άνευ όρων. Όποιος δεν πάει να ψηφίσει, δεν έχει το δικαίωμα να γκρινιάζει και να κρίνει τους κυβερνόντες. Η αποχή συμφέρει μόνο τα μεγάλα κόματα. Το σύνταγμα και ο εκλογικός νόμος είναι έτσι δομημένα που ακόμα και με 10 ψήφους βγαίνει κυβέρνηση. Όσο δεν δίνεις σημασία στις εκλογές, να ξέρεις ότι κανείς δεν πρόκειται να δόσει σημασία σε εσένα.

 

Ακριβώς, πρέπει να τους πολεμήσουμε με τα δικά τους μέσα.. Δεν στοιχίζει τίποτα.

Η απάθεια όμως στοιχίζει τρομερά..

 

 

 

που θα μάθω πως ψηφίζουν ? και που παω για να ψηφίσω? μπορώ να το κάνω απο το ιντερνετ η να στείλω γράμμα ? (σε περίπτωση που έχω γρίπη και δεν μπορώ να παρευρεθώ για παράδειγμα).

 

αν δεν ψηφίσεις σε κλείνουν φυλακή οπως μου είπε ενας γείτονας ? (λέει ψηφίστηκε νόμος , αλλα δεν ξέρω μπορει να λεει βλακείες οπως έλεγε το 2000 οτι θα καταστραφεί ο κόσμος και δεν έγινε τπτ).

 

Ναι βέβαια !!!

Μπορείς να ψηφίσεις και με sms :-D

 

 

αν δεν πας να ψηφίσεις , όχι μόνο σε κλείνουν φυλακή , αλλά βάζουν και 2 φουσκωτούς να σου ανοίξουν το γκρόβερ..:-D

 

Τα θες και τα γράφεις ;

 

 

===================================================================

Ποστάρω και κείμενο φίλου νομικού σχετικά με τα λευκά και την προπαγάνδα στην οποία έχουν επιδοθεί καθεστωτικά παπαγαλάκια :

 

 

ΠΕΡΙ ΛΕΥΚΩΝ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΩΝ

Αγαπητοί φίλοι,

 

Επειδή πολλά και διάφορα ακούγονται και, κυριώτατα, γράφονται και κυκλοφορούν διαδικτυακά, δήθεν περισπούδαστα, περί της «δύναμης της λευκής (η και ακύρου) ψήφου», παρακαλώ σημειώσατε τα εξής:

 

Σύμφωνα με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο (ήτοι του νόμου 3231/2004 ως ούτος ετροποποιήθη με τις διατάξεις του νόμου 3434/2006), η Λευκή ψήφος πλέον αθροίζεται και συν-προσμετράται με τα Άκυρα.

 

Δεν υπάρχει πιο ξεκάθαρη διατύπωση στο Φύλλο εφημερίδας της Κυβέρνησης (ΦΕΚ) της 7ης Φεβρουαρίου 2006, στο οποίο δημοσιεύεται ο ανωτέρω 3434/2006 νόμος, στο άρθρο 1 του οποίου και δη στο τελευταίο εδάφιο διαβάζουμε: «τα λευκά ψηφοδέλτια ΔΕΝ προσμετρούνται στα έγκυρα». Ξεκάθαρα, σε τέτοιο βαθμό που δεν επιτρέπει καμία αμφισβήτηση, αντίθετη ερμηνεία κλπ κλπ!

 

Προφανώς όμως αυτό δεν...

πτοεί τα κέντρα παραπλάνησης του εκλογικού σώματος, τα οποία διατείνονται ότι το 51% των Λευκών, ακυρώνει τις εκλογές !!! Πουθενά, σε κανένα σημείο του νόμου 3434/06 δεν αναφέρεται το παραμικρό! Από κανένα άρθρο του Συντάγματος δεν προκύπτει κάτι ανάλογο! Ασχετα με την προσωπική μου άποψη, αυτή είναι η πραγματικότητα! Προσωπικά θεωρώ, ότι θα έπρεπε να υπήρχε μια πρόβλεψη για το λευκό και την σχέση του με τα έγκυρα ψηφοδέλτια και θα ήταν δημοκρατικώς ορθόν οι πολίτες να έχουν τρόπο να εκφράσουν την άποψη ότι κανένα κόμμα δεν θα έπρεπε σε μια συγκεκριμενη χρονική συγκυρία να μπορεί να σχηματίσει Κυβέρνηση, αν κι εφόσον κανένα δεν αντιπροσωπεύει την θέλησή τους! Συμφωνώ ότι αν το 51% των ψηφοφόρων, ψήφιζε λευκό, τότε θα έπρεπε να είχαμε επανάληψη των εκλογών στη χώρα! Το βρίσκω δίκαιο! Αυτή τη στιγμή όμως στη χώρα μας, δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με το ισχύον νομικό καθεστώς που διέπει τις εκλογές στην Ελλάδα!

 

Είναι δε βεβαιότατον ότι, το να αναπαράγει κάποιος μια ψευδή ή φανταστική τέτοια άποψη, έχει κάποιο σκοπό και αυτός είναι ένας και μοναδικός : να αυξήσουν τα ποσοστά τους τα κόμματα που τελικως θα εισέλθουν στην Βουλή, μιας και στο τελικό αποτέλεσμα ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΩΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΥΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΚΥΡΑ!!!! Διότι, πολύ απλά, αν τα λευκά προσμετρούνταν στα ΕΓΚΥΡΑ ψηφοδέλτια, θα ΜΕΙΩΝΑΝ τα ποσοστά των κομμάτων ! Τώρα αυτός που ψηφίζει ΛΕΥΚΟ διαμαρτυρόμενος ενάντια στα κόμματα, στην ουσία ΤΑ ΒΟΗΘΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥΣ !!! Αυτό είναι η απόλυτη αλήθεια όσο παράδοξο κι αν ακούγεται!!! Αυτή είναι η πραγματική κατάσταση με τον εκλογικό μας νόμο και όλα τα άλλα που ισχυρίζονται κάποιοι , αποτελούν παραπλάνηση του Ελληνικού λαού.

 

Μην τους ακούτε, μην παρασύρεσθε!!

 

 

 

ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω επίσης, αν και είμαι 99% σίγουρος, ότι σύμφωνα με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο της ενισχυμένης αναλογικής, το 1ο κώμα παίρνει +50 έδρες στη βουλή. Άρα, η μοιρασιά γίνεται για τις υπόλοιπες 250.

 

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος όμως, αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας διορθώσει.

 

Είμαι απόλυτα σίγουρος πάντως ότι η αποχή-άκυρο-λευκό βολεύει το 1ο κόμμα που προφανώς δεν έχει συμπαθούντες σ' αυτή την κατηγορία αλλά δεν έχει και αντιπάλους αφού δε ψήφισαν άλλο κόμμα για να το ενισχύσουν αλλά βγήκαν εκτός καταμέτρησης. Είναι γελοίο να ζούμε τέτοια κρίση και να μη χρησιμοποιεί ο οποιοσδήποτε το μοναδικό ουσιαστικό όπλο για να αλλάξει η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απόλυτα σίγουρος πάντως ότι η αποχή-άκυρο-λευκό βολεύει το 1ο κόμμα που προφανώς δεν έχει συμπαθούντες σ' αυτή την κατηγορία αλλά δεν έχει και αντιπάλους αφού δε ψήφισαν άλλο κόμμα για να το ενισχύσουν αλλά βγήκαν εκτός καταμέτρησης. Είναι γελοίο να ζούμε τέτοια κρίση και να μη χρησιμοποιεί ο οποιοσδήποτε το μοναδικό ουσιαστικό όπλο για να αλλάξει η κατάσταση.

Οι εκλογες εξ'αλου δεν ειναι δικαιωμα αλλα υποχρεωση,ειδικα στην εποχη μας.δεν πρεπει ΠΑΛΙ να την πατησουμε και να βγουν οι ιδιοι στην κυβερνηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκλογες εξ'αλου δεν ειναι δικαιωμα αλλα υποχρεωση,ειδικα στην εποχη μας.δεν πρεπει ΠΑΛΙ να την πατησουμε και να βγουν οι ιδιοι στην κυβερνηση..

Ρε φίλε koslibro, παρόλο που δεν είσαι ούτε 18, πολιτικά είσαι πολύ οριμότερος από πολλούς που έχουν τα διπλά ή τριπλά σου χρόνια. Μπράβο σου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε koslibro' date=' παρόλο που δεν είσαι ούτε 18, πολιτικά είσαι πολύ οριμότερος από πολλούς που έχουν τα διπλά ή τριπλά σου χρόνια. Μπράβο σου!!!![/quote']

 

Χαχα σε ευχαριστω ρε φιλε,να'σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω με βεβαιοτητα οτι ψηφιζεις καθοτι το 2007 που ειχαν γινει εκλογες ειχα παει μαζι με το κολλητο μου, ψηφιζαμε πρωτη φορα κ οι δυο , αυτος ανηλικος καθ οτι ενηλικιωνοταν νοεμβρη ενω εγω ενηλικος απο Αυγουστο (οι εκλογες ηταν οκτωβρη τοτε) και ψηφισαμε και οι δυο κανονικα :P

 

απο την σελιδα που μου εδωσες φιλε,με βρισκει μεν ως καταχωρημενο,ομως εκει που λεει εκλογικο τμημα,διευθυνση και σχολια,τα εχει κενα..τι παιζει?με ξεχασαν?:P

 

θα τα συμπληρωσουν εν καιρώ θελω να πιστευω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...