Προς το περιεχόμενο

Εύκολο πρόγραμμα για backup


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να πέρασαν 2.5 χρόνια αλλά παραμένουμε πιστοί στο insomnia. :)

Ναι το πρόγραμμα αυτό το χρησιμοποιώ από τότε και είναι γαμάτο.

Κάνει όλα αυτά που λέω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

σε εξωτερικό σκληρό που δεν θα είναι ολη την ώρα συνδεδεμένος αλλά μία στο τόσο για να κάνει μόνο backup το προτείνεις; 

έχει αυτή τη δυνατότητα ανύχνευσης της τελευταίας ''σύνδεσης'' του σκληρού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εξωτερικό σκληρό που δεν θα είναι ολη την ώρα συνδεδεμένος αλλά μία στο τόσο για να κάνει μόνο backup το προτείνεις;

έχει αυτή τη δυνατότητα ανύχνευσης της τελευταίας ''σύνδεσης'' του σκληρού;

Δεν ξέρω γιατί εγώ κάνω backup mannualy όποτε θυμηθώ να τον συνδέσω. Αφού δηλαδή είναι αποσυνδεμένος και μπαίνω στον κόπο να τον συνδέσω δεν μου είναι κάτι να αφιερώσω αλλα 5 δευτερόλεπτα για να κάνω και το backup. Βέβαια μπορεί να κάνει κι αυτό που λες, δεν ξέρω. Έχει και δυνατότητα δημιουργίας συντόμευσης συγκεκριμένων ενεργειών που έχεις ορίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εξωτερικό σκληρό που δεν θα είναι ολη την ώρα συνδεδεμένος αλλά μία στο τόσο για να κάνει μόνο backup το προτείνεις; 

έχει αυτή τη δυνατότητα ανύχνευσης της τελευταίας ''σύνδεσης'' του σκληρού;

 

Δεν ανιχνεύει την τελευταία φορά που συνδέθηκε ο δίσκος, ανιχνεύει όμως ποια από τα αρχεία που είναι ήδη στον εξωτερικό δίσκο έχουν μεταβληθεί και αντικαθιστά μόνο εκείνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ερρρρρώτηση

 

μπορεί το freefilesync να εντοπήσει αλλαγές ανάμεσα σε έναν φάκελο και το backup του που είχα κάνει μόνος μου ή πρέπει να έχει γίνει το backup μέσα από το πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερρρρρώτηση

 

μπορεί το freefilesync να εντοπήσει αλλαγές ανάμεσα σε έναν φάκελο και το backup του που είχα κάνει μόνος μου ή πρέπει να έχει γίνει το backup μέσα από το πρόγραμμα?

 

Ναι μπορεί.

Δεν παίζει ρόλο αν το έκανες με το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον μέσα 2019, έχετε να προτείνετε κάποιο απλό και δωρεάν πρόγραμμα για backup αρχείων; (Windows 10) Δύο πράγματα με ενδιαφέρουν:

1. Μετά το full backup, να πατάω ένα κουμπί και να ενημερώνει τα τροποποιημένα αρχεία μόνο.

2. Να είναι απλό και να έχει σαν γραφικό περιβάλλον μια μια στοιχειώδη καλαισθησία :P

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, philos είπε

Πλέον μέσα 2019, έχετε να προτείνετε κάποιο απλό και δωρεάν πρόγραμμα για backup αρχείων; (Windows 10) Δύο πράγματα με ενδιαφέρουν:

1. Μετά το full backup, να πατάω ένα κουμπί και να ενημερώνει τα τροποποιημένα αρχεία μόνο.

2. Να είναι απλό και να έχει σαν γραφικό περιβάλλον μια μια στοιχειώδη καλαισθησία :P

https://freefilesync.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 απο εμενα μόνο   https://freefilesync.org/

Σημαντικο πως υπαρχει και σε mac αν σε ενδιαφερει.

 

Kανω backup σε 4 διαφορετικους εξωτερικους δισκους απο το 2016 - {φωτο, μουσικη, data, αρχεια δουλειας} και ειναι τρομερο.

Για καθε ενα δισκο εχω συντομευση στην επιφανεια εργασιας. Οτι backup θελω τρεχω την καταληλη συντ.

Κοιτα λιγο -  Video Tutorials & Screenshots στο site και σεταρε το οπως γουσταρεις. (μπορεις να κανεις και απο εξωτερικο σε εσωτερικο υπολογιστη)

βλεπει οτι αλλαγες κανεις και αλλαζει το αρχειο με το νεο.

Εγω εχω για Main 2 εξωτερικους και κανω backup σε άλλους 2 εξωτερικους & στους εσωτερικους

σε windows & mac.

Κάνε αυτα που σου λεω και θα με θυμηθείς.

 

freeFile.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος να κάνει back up με το freefilesync ένα φάκελο του pc στην sd του κινητού, συνδέοντας το κινητό με usb. Ακούγεται κουφό αλλά θέλω να έχω και στα 2 τη μουσική μου και δε μ' αφήνει. Ουσιαστικά δε μου εμφανίζει το κινητό στον file explorer που ανοίγει εντός του προγράμματος. Να ανφέρω ότι αν μπω από τον "Υπολογιστή" μου το εμφανίζει κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/8/2019 στις 5:32 ΜΜ, Ηλεκτροσόκ είπε

Έχει δοκιμάσει κάποιος να κάνει back up με το freefilesync ένα φάκελο του pc στην sd του κινητού, συνδέοντας το κινητό με usb. Ακούγεται κουφό αλλά θέλω να έχω και στα 2 τη μουσική μου και δε μ' αφήνει. Ουσιαστικά δε μου εμφανίζει το κινητό στον file explorer που ανοίγει εντός του προγράμματος. Να ανφέρω ότι αν μπω από τον "Υπολογιστή" μου το εμφανίζει κανονικά. 

Ναι γίνετε.

 

 

info.png.6cd9ac348b465668454bed6d2fcac67b.pnginfo.png.6cd9ac348b465668454bed6d2fcac67b.pnginfo.png.6cd9ac348b465668454bed6d2fcac67b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...