Προς το περιεχόμενο

Google Drive - η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται!


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστός! Αν κάποιος έχει απόλυτη ανάγκη τη χρήση μιας υπηρεσίας cloud, προτείνω ανεπιφύλακτα να παίρνει τις «προφυλάξεις» του! Η κρυπτογράφηση αρχείων είναι πλέον μια απλή διαδικασία που δεν παίρνει πολύ χρόνο. Με αυτό τον τρόπο και το απόρρητο των δεδομένων σου εξασφαλίζεις και την ευκολία μιας υπηρεσίας Cloud.

 

Στον τομέα της κρυπτογράφησης έχω να προτείνω τα:

http://www.freeotfe.org/download.html > Δεν χρειάζεται εγκατάσταση (portable), δεν χρειάζεται Admin Rights

http://www.truecrypt.org/ > Χρειάζεται Admin Rights

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω , απαραίτητη η κρυπτογράφηση σε αυτές τις υπηρεσίες , δεν ξέρω αν έχει γίνει κανένα συγκριτικό με κρυπτογραφημένους φακέλους σε αυτές τις υπηρεσίες , αλλά μακάρι να κάνει κάποιος , εγώ χρησιμοποιώ σε όλους τους δίσκους μου το truecrypt (windows&linux)και στα στικάκια για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο . Κ εμένα μου έχουν σβηστεί pdf στο skydrive που ήταν μόνο ιδιωτικά ,δεν τους πέφτει λόγος τι είναι (στην προκειμένη περίπτωση σκαναρισμένα βιβλία ).Και επειδή πλέον όλοι μας φακελώνουν ,ανεβάζετε τα αρχεία σας κρυπτογραφημένα αν και ούτε αυτό είναι πανάκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ και επαυξάνω , απαραίτητη η κρυπτογράφηση σε αυτές τις υπηρεσίες , δεν ξέρω αν έχει γίνει κανένα συγκριτικό με κρυπτογραφημένους φακέλους σε αυτές τις υπηρεσίες , αλλά μακάρι να κάνει κάποιος , εγώ χρησιμοποιώ σε όλους τους δίσκους μου το truecrypt (windows&linux)και στα στικάκια για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο . Κ εμένα μου έχουν σβηστεί pdf στο skydrive που ήταν μόνο ιδιωτικά ,δεν τους πέφτει λόγος τι είναι (στην προκειμένη περίπτωση σκαναρισμένα βιβλία ).Και επειδή πλέον όλοι μας φακελώνουν ,ανεβάζετε τα αρχεία σας κρυπτογραφημένα αν και ούτε αυτό είναι πανάκεια.

 

Με το truecrypt μόλις περάσεις κάτι στον εικονικό δίσκο που έχεις δημιουργήσει σου κάνει αυτόματα encryption???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι On the fly

 

Δηλαδή άμα πάρω μία φωτογραφία και της κάνω copy-paste από την επιφάνεια εργασίας στον εικονικό δίσκο του truecrypt τότε αυτό θα μου την κρυπτογραφήσει αυτόματα.

Αν πάρω αυτή τη φωτογραφία μετά ( χωρίς να έχω κάνει unmount το truecrypt ) από τον εικονικό δίσκο του truecrypt και την βάλω στον φάκελο του dropbox θα είναι κρυπτογραφημένη και εκεί ή όχι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το Drive, 2 παράπονα μόνο έχω:

 

1. θα ήταν πιο γρήγορο και εύκολο να παίρνει ο χρήστης το link για τα αρχεία του με δεξί κλικ όπως στο Public folder στο DropBox και όχι από ιστοσελίδα

 

2. θα ήταν καλό να υπάρχει η δυνατότητα συγχρονισμού φακέλου με άλλο χρήστη όπως στο Windows Live Mesh

 

Δεν θέλω να ξεφύγω από την είδηση, αλλά φαίνεται ότι η Google μαζί με το Google Drive ανέβασε και τον διαθέσιμο χώρο του Gmail κατά 1,5gb.

Ναι, είναι γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά τραγικά τα terms if service. Από την άλλη, εγώ μπορεί να ανεβάσω μόνο κάτι ψευτο-αρχεία με άδειους πίνακες κλπ όποτε ας τα πάρουν κι ας τα κάνουν γαργάρα.

 

Αποστολή από το GT-I9000 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή άμα πάρω μία φωτογραφία και της κάνω copy-paste από την επιφάνεια εργασίας στον εικονικό δίσκο του truecrypt τότε αυτό θα μου την κρυπτογραφήσει αυτόματα.

Αν πάρω αυτή τη φωτογραφία μετά ( χωρίς να έχω κάνει unmount το truecrypt ) από τον εικονικό δίσκο του truecrypt και την βάλω στον φάκελο του dropbox θα είναι κρυπτογραφημένη και εκεί ή όχι???

 

δεν θα είναι κρυπτογραφημένη οχι. Οτι μπαίνει κρυπτογραφείται, οτι βγαίνει αποκρυπτογραφείται on the fly. Απλά φτιάχνεις τον εικονικό δίσκο του truecrypt μεσα στο dropbox. Αυτό που θα φαίνεται στο cloud θα είναι ένα αρχείο κρυπτογραφημένο (αν θέλεις και χωρίς κατάληξη). Σε οποιο pc έχεις το truecrypt θα κάνεις Mount το αρχείο Και θα έχεις τον εικονικό δίσκο παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω μια εταιρία σαν την google να έμενε πίσω σε μια νέα τεχνολογία σαν το google.Και πιστεύω άργησε και πολύ.Δηλαδή ακόμα και το ubuntu με το ubuntu one έχει μπει εδώ και κάποιο καιρό στο παιχνίδι.Τέλος πάντων πιστεύω ότι πρέπει να ψαχτούμε πρώτα ποιο cloud μας συμφέρει και όχι να πηγαίνουμε μόνο στο όνομα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα είναι κρυπτογραφημένη οχι. Οτι μπαίνει κρυπτογραφείται, οτι βγαίνει αποκρυπτογραφείται on the fly. Απλά φτιάχνεις τον εικονικό δίσκο του truecrypt μεσα στο dropbox. Αυτό που θα φαίνεται στο cloud θα είναι ένα αρχείο κρυπτογραφημένο (αν θέλεις και χωρίς κατάληξη). Σε οποιο pc έχεις το truecrypt θα κάνεις Mount το αρχείο Και θα έχεις τον εικονικό δίσκο παντού.

 

Χμμμ κατάλαβα αλλά είναι λίγο ταλαιπωρία...

Για εμένα που χρησιμοποιώ κυρίως το box που δεν δημιουργεί φάκελο στο pc υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κρυπτογραφεί μεμονωμένα αρχεία για να μπορώ μετά να τα ανεβάζω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά τραγικά τα terms if service. Από την άλλη, εγώ μπορεί να ανεβάσω μόνο κάτι ψευτο-αρχεία με άδειους πίνακες κλπ όποτε ας τα πάρουν κι ας τα κάνουν γαργάρα.

 

Η άποψή μου είναι ότι το μεγαλύτερο κακό που μπορείς να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να τους αγνοήσεις. Να μη χρησιμοποιήσεις τα προϊόντα τους και να μη μιλήσεις/γράψεις γι αυτά ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είπανε και πριν

τα ανεβάζεις κρυπτογραφημένα

 

και παίρνουνε τα @@ σου, χρησιμοποιείς το χώρο που σου δίνουνε σε αυτό που σε βολεύει καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είπανε και πριν

τα ανεβάζεις κρυπτογραφημένα

 

και παίρνουνε τα @@ σου, χρησιμοποιείς το χώρο που σου δίνουνε σε αυτό που σε βολεύει καλύτερα

 

Και εγώ που χρησιμοποιώ το box πως θα τα κρυπτογραφήσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...