Προς το περιεχόμενο

Ερευνητές κατασκεύασαν κβαντική μηχανή με ασύλληπτες επιδόσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θυμαμαι καλα πειραματικο κβαντικο επεξεργαστη εχουν φτιαξει και παλαιοτερα (4 Qbit) το θεμα ειναι οτι η κβαντικη μηχανικη ειναι ενας αλλος κοσμος οπου δεν ισχυουν οι φυσικοι νομοι που γνωριζουμε, αυτο προκαλει ασταθεια, λαθη αποτελεσματων και χρειαζετε πολυ μελετη ακομα για να βγει καποιος επεξεργαστης αρκετα σταθερος και απροβληματιστος που θα μπορεσει να βγει στο εμποριο ακομα και για χρηση σε super-computer. Αυτα γνωριζω εγω χωρις βεβαια να ειμαι ειδικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν θυμαμαι καλα πειραματικο κβαντικο επεξεργαστη εχουν φτιαξει και παλαιοτερα (4 Qbit) το θεμα ειναι οτι η κβαντικη μηχανικη ειναι ενας αλλος κοσμος οπου δεν ισχυουν οι φυσικοι νομοι που γνωριζουμε, αυτο προκαλει ασταθεια, λαθη αποτελεσματων και χρειαζετε πολυ μελετη ακομα για να βγει καποιος επεξεργαστης αρκετα σταθερος και απροβληματιστος που θα μπορεσει να βγει στο εμποριο ακομα και για χρηση σε super-computer. Αυτα γνωριζω εγω χωρις βεβαια να ειμαι ειδικος.

 

οι νόμοι της φυσικής ισχύουν πάντα, δεν ειναι άλλος κόσμος. Απλά δεν είμαστε συνηθισμένοι με τις κβαντικές ιδιότητες των σωματιδίων, άρα και με τους φυσικούς νόμους που τις διέπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι φυσικοί νόμοι που εννοούσε είχε να κάνει με την κλασική έννοια του προγραμματισμου που υπάρχει μέχρι στιγμής όπου μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο τύπου

 

if (x==0)

 

Κάτι τέτοιο δεν γίνεται άμεσα στη προκειμένη περίπτωση του κβαντισμού προγραμματισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι νόμοι της φυσικής ισχύουν πάντα, δεν ειναι άλλος κόσμος. Απλά δεν είμαστε συνηθισμένοι με τις κβαντικές ιδιότητες των σωματιδίων, άρα και με τους φυσικούς νόμους που τις διέπουν.

 

Δεν νομιζω οτι ισχυουν παντου οι νομοι της φυσικης.Τουλαχιστον στο εσωτερικο των σωματιδιων (οπου αποτι ξερω ειναι τομεας μελετης της κβαντικης)δεν ισχυουν ουτε τα μαθηματικα καθως εχουμε μεχρι και απειρες διασταστεις χωροχρονου.Τελος παντων ειναι ενα βημα πολυ μπροστα αν οντως επιφερει σωστα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ισχυουν παντου οι νομοι της φυσικης.Τουλαχιστον στο εσωτερικο των σωματιδιων (οπου αποτι ξερω ειναι τομεας μελετης της κβαντικης)δεν ισχυουν ουτε τα μαθηματικα καθως εχουμε μεχρι και απειρες διασταστεις χωροχρονου.Τελος παντων ειναι ενα βημα πολυ μπροστα αν οντως επιφερει σωστα αποτελεσματα.

 

 

επειδη ειμαι φυσικος σε ενημερωνω οτι ισχυουν κανονικοτατα οι νομοι της φυσικης. απλα δεν μιλαμε για κλασσικη φυσικη , η οποια δεν εχει εφαρμογη στις διαστασεις των στοιχειωδων σωματιδιων, αλλα ισχυουν οι νομοι της κβαντομηχανικης και της πυρηνικης φυσικης για τα στοιχειωδη σωματια.

 

Αυτο με τις διαστασεις που λες ειανι το εξης. Οι διαστασεις ειναι 4 , 3 διαστασεις χωρου και 1 διασταση χρονου που μας κανουν το χωροχρονο. Οι παραπανω διαστασεις ειναι θεωρητικες και ειναι μονο μαθηματικα μοντελα που βοηθουν για την ευρεση καποιων λυσεων.

 

Η φυσικη στοιχειωδων σωματιδιων δεν ειναι κατι μαγικο. Απλα δεν διεπεται απο τους νομους της κλασσικης φυσικης που μαθαινουμε στο λυκειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι φυσικοί νόμοι που εννοούσε είχε να κάνει με την κλασική έννοια του προγραμματισμου που υπάρχει μέχρι στιγμής όπου μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο τύπου

 

if (x==0)

 

Κάτι τέτοιο δεν γίνεται άμεσα στη προκειμένη περίπτωση του κβαντισμού προγραμματισμού.

 

Αυτό θα είναι το εύκολο... το δύσκολο θα είναι να κανεις την assembly που θα στηρίζεται η ανώτερη γλώσσα για να κάνει τον συγκεκριμένο έλεγχο :P γιατί σίγουρα μια θέση x θα μπορεί να πάρει την τιμή 0 και σίγουρα θα μπορείς να το ελέγξεις απλά το πως είναι το θέμα.. και εκεί ξεφεύγουμε από τις high level γλώσσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ξεχάσω ποτέ ..... έναν γείτονα μας συνταξιούχο που δούλευε στην IBM και στους τοίχους του σπιτιού του είχε καδράκια με αληθινές μητρικές (της IBM δικού του σχεδιασμού) ..... τότε εγώ προτοαγόρασα υπολογιστή, έναν HYUNDAI 16v με πράσινη οθόνη !!!, (270.000 δραχμές) .... με λειτουργικό DOS και την δισκέτα Floppy drive που ήταν σαν βιβλίο Link.

HiEnd η δισκέτα ..... σε σχέση με κάτι Commodore που φορτώναν τα διάφορα από κασέτα.

 

Μου έλεγε τότε ο Τρελογείτονας .... προσπαθώντας να με μπάσει στο νόημα τον υπολογιστών .... τι είναι το δυαδικό σύστημα ..... και ότι η επόμενη μεγαλύτερη ανακάλυψη που θα γίνει στον κόσμο ..... θα είναι ένας υπολογιστής που δουλεύει με Δεκαδικό σύστημα ..... καλή του ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κβαντικός επεξεργαστης:

 

κόστος 20 ντάλαρς

μέγεθος απειροελάχιστο

επεξεργαστική ισχύς πολακυσμύρια πιταφλόπ

 

I/O Interface:

 

κόστος 200000000 ντάλαρς

μέγεθος ίσα με το σπίτι

βάρος 173 τόνοι (μετρικοί)

πλατφόρμα 287 intel core I7 σε παράλληλη διάταξη

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ισχυουν παντου οι νομοι της φυσικης.Τουλαχιστον στο εσωτερικο των σωματιδιων (οπου αποτι ξερω ειναι τομεας μελετης της κβαντικης)δεν ισχυουν ουτε τα μαθηματικα καθως εχουμε μεχρι και απειρες διασταστεις χωροχρονου.Τελος παντων ειναι ενα βημα πολυ μπροστα αν οντως επιφερει σωστα αποτελεσματα.

Απ τα πιο γαμάτα πράγματα στη φυσική,ολοι οι νόμοι τις φυσικής ισχύουν παντου και ΠΑΝΤΑ..αντιθετα με κάτι άλλους νόμους που έχω ακουστα... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δε καταλαβαίνω.

 

Διαβάζω ότι με 2 qubits έχουμε 4 καταστάσεις, με 3 qubits θα έχουμε 8, γενικά έχουμε 2 ^ (n qubits) καταστάσεις. Με τη σημερινή τεχνολογία, με 2 bits έχουμε 4 πιθανές τιμές, με 3 bits 8 πιθανές τιμές, κλπ. Δηλαδή τα ίδια, που είναι η διαφορά;

 

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

 

Ή το όλο point είναι στο «ταυτόχρονα», δηλαδή ενώ τα 2 bits μπορούν να μου δώσουν 00, 01, 10, 11 (μία τιμή από αυτές), τα qubits να μου δίνουν ταυτόχρονα τα ίδια, άρα και να πολλαπλασιάζεται εκθετικά ο όγκος της πληροφορίας που μπορεί να επεξεργαστεί την ίδια στιγμή;

 

Με τη σημερινη τεχνολογία εχεις OR καταστασεις ενω με τα κβαντα χρονου εχεις KAI καταστασεις.

Δηλαδη ενω σημερα οι πιθανες τιμες απο 2 bits ειναι 00 OR 01 OR 11 OR 10 στα κβαντα χρονου εχουμε 00 AND 01 AND 11 AND 10. χοντρικά παντα και στην απλοποιημενη μορφη τους αυτα. Δηλαδη ανα πασα ωρα και στιγμη εχεις διαθεσιμους ολους τους πιθανους συνδιασμους (καταστασεις) των qubits

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με τη σημερινη τεχνολογία εχεις OR καταστασεις ενω με τα κβαντα χρονου εχεις KAI καταστασεις.

Δηλαδη ενω σημερα οι πιθανες τιμες απο 2 bits ειναι 00 OR 01 OR 11 OR 10 στα κβαντα χρονου εχουμε 00 AND 01 AND 11 AND 10. χοντρικά παντα και στην απλοποιημενη μορφη τους αυτα. Δηλαδη ανα πασα ωρα και στιγμη εχεις διαθεσιμους ολους τους πιθανους συνδιασμους (καταστασεις) των qubits

Το ζητούμενο ειναι αν αυτό μπορεί πρακτικά να αξιοποιηθεί, γιατί ειναι εξω απο τη συνηθη λογική. Φαντάζομαι ότι μεχρι στιγμής εμείς αξιοποιούμε την ύπαρξή ή μη τάσης. Και τα ονομάζουμε 0 και1. Αν παμε σε ατομα, συμβαίνουν ΦΥΣΙΚΑ φαινόμενα που σε πολους ακούγονται μαγικά, γιατί ειναι εκτός της συνηθης λογικής μας. Πχ ένα άτομό να εμφανίζεται ταυτόχρονα σε 2 σημεία. Αρχή απροσδιοριστίας Χάιζενμπεργκ κλπ. Ουδεμία σχεση εχω με φυσική, αλλα τυχαίνει να ασχολουμε λίγο. Μια τέτοια cpu δεν ξέρω τι προγραματισμο θα μπορούσε ποτε να δεχτεί.. Δηλαδή με τα ατομα θα μπορούσαμε να έχουμε 0 ΚΑΙ 1 ταυτόχρονα αν καταλαβαίνω καλα, και οσο μαγικό και αν ακούγεται. Αξιοποιηται κάποια πρακτικά αυτό;

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητούμενο ειναι αν αυτό μπορεί πρακτικά να αξιοποιηθεί, γιατί ειναι εξω απο τη συνηθη λογική. Φαντάζομαι ότι μεχρι στιγμής εμείς αξιοποιούμε την ύπαρξή ή μη τάσης. Και τα ονομάζουμε 0 και1. Αν παμε σε ατομα, συμβαίνουν ΦΥΣΙΚΑ φαινόμενα που σε πολους ακούγονται μαγικά, γιατί ειναι εκτός της συνηθης λογικής μας. Πχ ένα άτομό να εμφανίζεται ταυτόχρονα σε 2 σημεία. Αρχή απροσδιοριστίας Χάιζενμπεργκ κλπ. Ουδεμία σχεση εχω με φυσική, αλλα τυχαίνει να ασχολουμε λίγο. Μια τέτοια cpu δεν ξέρω τι προγραματισμο θα μπορούσε ποτε να δεχτεί.. Δηλαδή με τα ατομα θα μπορούσαμε να έχουμε 0 ΚΑΙ 1 ταυτόχρονα αν καταλαβαίνω καλα, και οσο μαγικό και αν ακούγεται. Αξιοποιηται κάποια πρακτικά αυτό;

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Το ότι έχει ταυτόχρονα 2 τιμές θα μπορούσες να πεις ότι είναι μια ακόμα μια τιμή, να μην το πείς 0 ΚΑΙ 1 αλλά 2!

Γενικά το να δώσουμε περισσότερες τιμές στην αναπαράσταση των δεδομένων μας θα μειώσει τραγικά τον όγκο τους, αλλά θα πρέπει να βρούμε τρόπο να τα επεξεργαζόμαστε. Το μεγάλο μπέρδεμα που μου φαίνεται τώρα είναι ότι αυτό το πράγμα πάμε να το κάνουμε στην "καρδιά" του υπολογιστικού συστήματος, γιατί σε μερικές "δευτερεύουσες" συσκευές του συστήματος θα ήταν πολύ πιο απλή η υλοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...