Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηχείων για σύνδεση σε TV


likoyrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. έχω μια SAMSUNG LCD TV . Την έχω συνδέσει με ένα laptop . Η τηλεόραση έχει μια optical έξοδο . Υπάρχουν ηχεία που να συνδέονται σε αυτή την έξοδο? Αν όχι υπάρχουν ενναλακτικές λύσεις?

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tι ακριβως θελεις να κανεις ? Να ακους τα τηλεοπτικα προγραμματα απο εξωτερικα ηχεια η ταινιες που μπορει να θελεις να παιζεις στο laptop (απλα τσεκαρω επειδη το ανεφερες )?

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι ακριβως θελεις να κανεις ? Να ακους τα τηλεοπτικα προγραμματα απο εξωτερικα ηχεια η ταινιες που μπορει να θελεις να παιζεις στο laptop (απλα τσεκαρω επειδη το ανεφερες )?

Με ενδιαφέρει να ακούω μουσική , που την έχω στο laptop , καθώς και ταινίες που πάλι θα τις βλέπω δια μέσω του laptop. Δεν με ενδιαφέρει ν´ ακούω τα τηλεοπτικά προγράμματα. Αυτά μία χαρά ακούγονται και απο τα ηχεία της TV . Ξέρω οτι υπάρχει και η λύση του home theater αλλά λόγω κρίσης ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσοτερες tv απο το optical out βγαζουν αναλογικο ηχο (stereo) , αν η ταινια που θα βλεπεις εχει πχ dts δεν θα μπορουν τα ηχεια που εχεις συνδεσει απο το optical out να παιξουν ηχο πχ 5.1 ... Οστοσο πρεπει η συνδεση του laptop με την tv να ειναι με hdmi και οχι με vga ...

Επεξ/σία από Lost1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ενδιαφέρει να ακούω μουσική , που την έχω στο laptop , καθώς και ταινίες που πάλι θα τις βλέπω δια μέσω του laptop. Δεν με ενδιαφέρει ν´ ακούω τα τηλεοπτικά προγράμματα. Αυτά μία χαρά ακούγονται και απο τα ηχεία της TV . Ξέρω οτι υπάρχει και η λύση του home theater αλλά λόγω κρίσης ....

 

Αρα θες ηχοσυστημα που θα το συνδεσεις στο laptop.Ποιο μοντελο ειναι το λαπτοπ , τι θυρες εχει ?

Ποιο ειναι το budget ?

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτερες tv απο το optical out βγαζουν αναλογικο ηχο (stereo) , αν η ταινια που θα βλεπεις εχει πχ dts δεν θα μπορουν τα ηχεια που εχεις συνδεσει απο το optical out να παιξουν ηχο πχ 5.1 ... Οστοσο πρεπει η συνδεση του laptop με την tv να ειναι με hdmi και οχι με vga ...

Η σύνδεση με την TV είναι με VGA.

 

Αρα θες ηχοσυστημα που θα το συνδεσεις στο laptop.Ποιο μοντελο ειναι το λαπτοπ , τι θυρες εχει ?

Ποιο ειναι το budget ?

Όχι απαραίτητα . Έχω συνδέσει την είσοδο της TV με την έξοδο ήχου στο Η/Υ ( Samsung NC 10 ) με καρφάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτερες tv απο το optical out βγαζουν αναλογικο ηχο (stereo) , αν η ταινια που θα βλεπεις εχει πχ dts δεν θα μπορουν τα ηχεια που εχεις συνδεσει απο το optical out να παιξουν ηχο πχ 5.1 ... Οστοσο πρεπει η συνδεση του laptop με την tv να ειναι με hdmi και οχι με vga ...

 

dafuq?

το οπτικο βγαζει μονο ψηφιακο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dafuq?

το οπτικο βγαζει μονο ψηφιακο ηχο.

 

Αν συνδεσουμε ενα pc με οπτικη ινα με ενα stereo ενισχυτη , και παιξουμε κατι stereo απο το pc ακουμε κανονικα ηχο στα ηχεια , το ιδιο συμβαινει αν συνδεσουμε την tv με τον ενισχυτη μεσω optical , αρκει η πηγη να παιζει stereo (tv ή pc)...

 

Το θεμα ειναι αν βαλουμε στο pc μια ταινια με dts αν η tv με optical out μπορει να δωσει στον ενισχυτη dts , ασχετα αν μπορει ο ενισχυτης να το παιξει ή οχι , ειναι θεμα tv ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...