Προς το περιεχόμενο

Η Sony παρουσιάζει επίσημα το πρώτο της Ultrabook VAIO T11/T13


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια κακα τα ψεματα οσο οι τιμες των ultrabook ειναι τοσο κοντα στα αντιστοιχα macbook ειναι σαν να σου λενε παρε apple... το ιδιο ισχυ και με τα tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε χε! Απο αρχες Δεκεμβριου εχω το ux31 της asus...rolleyes.gif

Η sony ειναι παντα αλλου σε ολες τις εξελιξεις των φορητων υπολογιστων. Που και που βγαζει και κανενα μοντελο το οποιο ειναι αλλου και στα χαρακτηριστικα και στην τιμη, και ετσι καταληγει να το παιρνουν 10 ατομα παγκοσμιως και καπιοι φαν με sony των 700 ευρω λενε: πο πο! κοιτα ποσο μπροστα ειναι η σονυ! Σορρυ δεν ειναι μπροστα, ειναι η αλλου η κανα χρονο πισω...

Οντως ολα τα ultrabook ειναι μια αντιγραφη του macbook air, που τρεχουν windows.

To asus μου ειναι η καλυτερη και πιο πιστη αντιγραφη.

Ειχα απο καιρο συνηθησει να χρησιμοποιω netbook, 2 περασαν απο τα χερια μου, απαραδεκτα λογο της πολυ μικρης ισχυς τους και συνηθως της μικρης οθονης, μετα πηγα σε ultraportable subnotebook της acer και ναι ηταν κανονικος υπολογιστης με 5,5 ωρες αυτονομια και μετα ειχα λιγα λεφτα 1000 ευρω για φαγωμα και πηρα το ux31.

Πολυ καλο αλλα η οθονη δεν ειναι καθολου καλης ποιοτητας για τετοιο ακριβο συστημα και αυτονομια 4 ωρες και δεν ειναι και πολυ καλο το trackpad του. Κατα τα αλλα σαν το macbook air ειναι και αυτος ο απολυτος φορητος υπολογιστης.

Ουτε neetbook ουτε ταμπλετες ουτε γκουμουτσες φορητοι των 4 κιλων και της 1 ωρας αυτονομιας....

Αν θελετε κατι αντιστοιχο με λιγοτερα λεφτα παρτε εναν ultraportable 13 -15 ιντσων της acer η .της asus. Υπαρχουν πολλα μοντελα αλλα δεν τα βρισκες ευκολα στην Ελληνικη αγορα... Παρομοια η εμπειρια χρησης τους με το ux31, ενταξει ειναι απο πλαστικο, λιγο πιο βαρια και λιγο πιο παχια. Αλλα μπαινουν παλι μεσα σε οποιαδηποτε τσαντα πιανοντας πρακτικα τον χωρο του ux31 (καπου εκειmrgreen.png) δηλαδη τον χωρο που επιανε 1 βιβλιο. Για μενα δεν υπαρχει πισογυρισμα σε γκουμουτσες φορητους, ακομα και αν μου εδιναν το πιο δυνατο και ακριβο δεν θα δεχομουν την ανταλλαγη. Για τους χρηστες mac, μια καλη επιλογη ειναι ολα τα μεγαλα macbook pro. Πρακτικα ειναι ultraportable υπολογιστες και χωρανε μεσα στην καθε τσαντα πιανοντας και αυτοι τον χωρο ενος βιβλιου...

 

Για πιο χαι καταστασεις προτεινω η apple και η asus να φτιαξουν κατι σαν macbook air με 15 ιντσες οθονη 1920x1200 και ακομα δυο ωριτσες μπαταρια. Αν κυκλοφορουσε ποτε κατι τετοιο θα ψηνομουν χοντρα να το αγοραζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε εμένα φαίνεται σχεδόν ίδιο το πληκτρολόγιο με ενός mabook ?!

 

 

δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι πρώτη η Sony με τα VAIO έβαλε σε laptop αυτό το είδος keyboard και μετά η Apple...

 

Το αυτό... επίσης των vaio εμένα με ικανοποιεί παραπάνω από αυτό των macbook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε εμένα φαίνεται σχεδόν ίδιο το πληκτρολόγιο με ενός mabook ?!

(Όχι ότι έχει σημασία αλλά να... το παρατήρησα και το είπα)

 

 

δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι πρώτη η Sony με τα VAIO έβαλε σε laptop αυτό το είδος keyboard και μετά η Apple...

 

 

Το αυτό... επίσης των vaio εμένα με ικανοποιεί παραπάνω από αυτό των macbook

 

Ακριβως...

 

Εδω ultraportable (βαρους 822gr !!!) της sony του 2003 με island sytle keyboard:

 

http://www.pcworld.com/article/237782/sony_vaio_x505_2003.html

 

vaio_wallpaper_x505_series_a.jpg

 

x505_11.jpg

 

Εδω διπλα στο macbook air:

 

2300772156_74946e2dd0.jpg

 

http://www.youtube.com/watch?v=seiFfDSyGW0

 

 

Το αντιστοιχο "ultraportable" της apple το 2003 ηταν αυτο...

 

ibook-8-23-06.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην επίσημη ανακοίνωση δεν λέει κάτι για φωτιζόμενο keyboard, ενώ στην αντίστοιχη για τα vaio e series 14p και το αναφέρει και το δείχνει στις φωτογραφίες, οπότε μάλλον οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...