Προς το περιεχόμενο

Samsung UE40D6000 ερωτήσεις


nipoa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρηκα την Samsung UE40D6000 σε πολύ καλή τιμή αλλά έχω λίγες μέρες περιθώριο να την πάρω απο εκεί που την βρήκα γιαυτό έχω κάποιες ερωτήσεις που δεν έχω πάρει καθαρή απάντηση μέχρι τώρα

 

- είναι 3D όπως γράφει στα χαρακτηριστικά της. Αυτο σημαίνει οτι αμα κατεβάζω 3d Ταινίες και με τον κατάλληλο εξοπλισμο (γυαλιά) θα μπορώ να βλέπω τις ταινίες αυτές? -- ή είναι κάποια ψευτο3d που κάνει καμιά μετατροπή;

 

- έχει usb θύρες και έρχεται με EXTRAS USB (MOVIE) .

Παίζει ταινίες σε format mkv, mpeg, avi με ξεχωριστούς υπότιτλους μέσω του usb stick;

 

- τι παίζει με το internet?

έχει ethernet θύρα. έχει ασύρματο wifi ή θα πρεπει να συνδεθεί μέσω καλωδίου στο Internet? θα μπορεί να συνδεθεί ασύρματα με την χρήση ενος Wireless USB;

 

Στο internet έχει κάποιο δικό της browser? θα μπορώ να μπαίνω σε συγκεκριμένες σελίδες? πχ στο youtube; Γενικά τι παίζει με αυτό το θέμα; Ξέρω οτι δεν είναι όπως σε ενα pc το borwsing αλλά τι δυνατότηες έχει. Με ενδιαφέρει γιατι θέλω να παίζω σειρές και ταινίες μέσω ιντερνετ ( Greek-movies ή youtube ) καθώς και βιντεοκλιπς μέσω youtube.

 

τέλος για gaming μέσω PS3 τι λέει ?

 

οτι άλλη πληροφορία έχετε είναι ευσπρόδεκτη.

Επεξ/σία από nipoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ειναι 3D κανονικο. Μετατροπή απο 2d σε 3d αυτη η σειρα δεν εχει. Μονο η νεα σειρα ΕS. Γυαλιά κανουν και απο την νεα σειρα των 19 ευρω

 

Στις ταινιες ισχυουν ολα αυτα που γραφεις, προσθεσε και ηχο dts.

 

Internet υποστηρίζει συγκεκριμένα sites και εφαρμογες που μπορεις να κατεβασεις απο το apps store. Υου tube παιζει κανονικα μεσω δικου της app. Web broser δεν εχει δικο της. Wi-fi υποστηριζει με την αγορα usb stick (δικο της μονον.) Ολα αυτ που της λειπουν τα εχει η 6100 ενσωματωμένα. Και browser και wi-fi και PVR (εγγραφη τηλ. προγραμμάτων) με μικρη χρηματικη διαφορα προς τα πανω.

 

Μια χαρα με το ps3 τι θεμα να εχει?

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προχτες αγορασα και εγω το παραπανω μοντελο και εχω μια ερωτηση

 

συνδεσα ενα usb stick να δω μια ταινια με εξωτερικους υποτιτλους srt .. τους οποιους δεν τους εβλεπε . τι παιζει με τους srt υποτιτλους.. πρεπει να κανω κατι?

 

παιζει ρολο σε πια υποδοχη usb βαζω το stick ?

Επεξ/σία από spacefart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο η υποδοχή usb.

Οι υπότιτλοι ήταν μέσα στον ίδιο φάκελο με την ταινία ή το επεισόδιο;

Πρέπει να έχουν ακριβώς τον ίδιο τιτλο με κατάληξη srt.

πχ House.S08E01.720p.HDTV - House.S08E01.720p.HDTV.srt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι υποτιτλοι ηταν μεσα στον ιδιο φακελο με την ταινια..

 

δεν ειχαν ομως το ιδιο ονομα με την ταινια.. λες να φταιει αυτο? αλλα και παλι δε θα επρεπε να μπορω να τους επιλεξω manually και να τους φορτωσω? εδω δε τους εβλεπε καν!

Επεξ/σία από spacefart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο υπότιτλος πρέπει αναγκαστικά να έχει ακριβώς το ίδιο όνομα με την ταινία.

Δεν μπορείς να τους φορτώσεις εσύ όπως κάνεις πχ με το VLC.

Αυτό πρέπει να φταίει.

Επεξ/σία από kostas_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε μην βάλεις πριν απο την κατάληξη .srt τίποτα en. ή gr. αν έχεις και τους δύο υπότιτλους. Θα επιλέξεις τον έναν απο αυτούς. Διαφορετικά η τηλεόραση δεν θα τους διαβάζει!

Μόνο με κάποιο εξωτερικό media player υπάρχει η δυνατότητα επιλογής μεταξύ διαφορετικών υποτίτλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα δουλεψε αυτο με τους υποτιτλους. ειχες δικιο.

 

και κατι αλλο.. συνδεσα χτες την τηλεοραση με την κεραια και δοκιμασα να πιασω καναλια.. βασικα τα καναλια στο αναλογικο τα επιανε χαλια.. και στο ψηφιακο επιανε 5-6 τα οποια και αυτα εδειχνε οτι ναναι. Στις επιλογες χωρας μου ζηταει τετραψηφιο αριθμο - εβαλα 0,0,0,0 - και με εβαλε μεσα.. στο ψηφιακο ειναι επιλεγμενη η Ελλαδα και στο αναλογικο ειναι επιλεγμενη η Ελβετια , ετσι απο την αρχη δε πειραξα τπτ ..

 

ειναι καποιος συγκεκριμενος κωδικος για την Ελλαδα που πρεπει να βαλω? παιζει ρολο αυτο? να ειναι θεμα κεραιας?? καμια ιδεα?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα με τους υπότιτλους.

Μόνο 5-6 ψηφιακά κανάλια πιάνεις; Ίσως είναι θέμα κεραίας. Κεντρική έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα υπηρχε θεμα με την μπριζα της κεραιας. δεν εκανε καπου καλη επαφη. διορθωθηκε οκ

 

μια αλλη ερωτηση. mp3 απο το usb η τηλεοραση δε παιζει ε? η θελει καποιο συγκεκριμενο αλλο φορματ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ολα κομπλε

 

θα γραψω εδω εντυπωσεις για οποιον ψαχνεται για αυτη τη σειρα.

 

Η εικονα ειναι παρα πολυ καλη σε οποια 1080p ταινια δοκιμασα. εντυπωσιακα χρωματα και πολυ καλο μαυρο.

 

Ειδα τον τελικο CL στο EΡΤ HD και εντυπωσιαστηκα μιας και ητραν η πρωτη φορα που εκατσα να δω αγωνα σε HD.

 

o media player της τηλεορασης αρκετα ικανοποιητικος. παιζει τα γνωστα φορματ avi, mpeg, mkv, mp4, wmv (αυτα δοκιμασα εγω τουλαχιστον και δεν υπηρχε κανενα προβλημα.. εκτος απο καποια avi τα οποια ηταν συμπιεσμενα με καποια codecs που δεν αναγνωριζε οPlayer - αλλα μου ετυχε μονο σε κανα δυο βιντεακια.

 

αυτο που με "ξυνισε" ειναι οταν παιζω mp3 απο τον player, δεν εχω βρει τον τροπο να τα προχωραω τα κομματια (πχ να το παω στο 3ο λεπτο του Track χωρις να περιμενω να παιξει ολο μεχρι εκει)

 

Ηχος πολυ καλος, η tv συνδεθηκε με ενα home cinema

 

3d ακομα δεν εχω κατσει ασχοληθει να δω καποια ταινια

 

Συνδεθηκε μεσω καλωδιου και με το ιντερνετ.. κατεβασα εφαρμογες και καποια apps , ενταξει πλακα ειχε.. ειδικα με το youtube.. browsing κανονικο οπως στο pc δε μπορεις να κανεις.. αλλα υπαρχουν εφαρμογες και players που σου επιτρεπουν μεσω αυτων να μπαινεις σε σιτε με βιντεο, μουσικη κτλ..

 

δεν εχω βρει ακομα τροπο να αλλαζω σειρα στα ψηφιακα καναλκια και να τα βαλω με τη σειρα που θελω εγω.. οποιος το εχει βρει ας το πει εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...