Προς το περιεχόμενο

Αγορά Tablet-Απορίες


Stelis90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

μετά από 2 χρόνια πούλησα το 18,4" laptop μου λόγο πρακτικότητας.

 

Οι ανάγκες μου άλλαξαν, η εγγύηση έληξε και πήρα την απόφαση να το σπρώξω...όπως και έγινε...

 

Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω κάτι μικρότερο, κάτι πιο φορητό.

 

Το πρόβλημα είναι ότι τα netbook ποτέ δε με ενθουσιάζανε, τα θεωρούσα πολύ μικρά και αδύναμα.

 

Από την άλλη μεριά ακόμη και τα 15άρια laptop μου φαίνονται πλεον μεγάλα, και θέλω να ξεφύγω από το standard consept "οθόνη-πληκτρολόγιο".

 

Αρχισα να κοιτάζω λοιπόν τα tablet και μετά από ψάξιμο κατέληξα στο Asus Transformer TF300T

 

Εχω όμως τις εξής απορίες και ελπίζω να γνωρίζει κάποιος κάτι περι αυτών..

 

1. Θα είναι σταθερο; ή αλλιώς θα κολλάει όπως το κινητό μου;(LG Optimus 2X με Android 2.3.4)

 

-Γιατί αν είναι να κολάει, να χρειάζεται κάθε 24 ώρες επανεκίνηση, και μερικές φορές να τη κάνει και μόνο του, ευχαριστώ πολύ δε θα πάρω...

 

2. Για να μη μακρυγορώ και γράφω λίστες 1-100, τι διαφορά θα έχει πρακτικα/λειτουργικά από ένα netbook/laptop;

-Δηλαδή τι περισσότερο ή λιγοτερο θα μπορώ να κάνω με αυτό;

Καταλαβαίνω ότι είναι αφής, ότι δεν τρέχει windows(αν και απορώ αν μπορεί να δεχτεί linux), δεν έχει την ίδια δύναμη, δεν παίζει τα παιχνίδια των windows, αλλά υπάρχει κάποιος άλλος πιο ουσιαστικός περιορισμός;

 

Εγώ το προορίζω για εργασίες γραφείου.

 

Δηλαδή να γράφω κάνα word, excel, να εκτυπώνω, να περνάω μέσα αρχεία, και σερφάρισμα στο διαδύκτιο, youtube, κατέβασμα τραγουδιών, βίντεο.

 

Το πιο εξεζητημένο που δεν το απαιτώ αλλά θα ήταν πολύ βολικό εάν γινόταν, είναι να μπορώ να βάλω κάποιο compiler μέσα και να γράφω προγράμματα(c,c#, java, HTML) γι αυτό και αναρωτιέμαι αν μπορώ να βάλω linux...

 

Απλά πράγματα....θα μπορώ να τα κάνω;

 

Ευχαριστώ Πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι άλλο, διάβασα στο internet ότι τα windows 8 θα υποστιρίζουν τους επεξεργαστές ARM, άρα λογικά και το συγκεκριμένο tablet...

 

Και τις εφαρμογές που είναι στημένες για x86 επεξεργαστές θα τις μεταφράσουν....αυτό σημαίνει ότι θα μπορεί μετά το tablet να τρέχει windows και όποια εφαρμογή χρησημοποιώ σε αυτά....

 

Αρα μετά από tablet μετατρέπεται εξολοκλήρου σε netbook.....

 

Σωστά τα λέω ή κάνω λάθος;

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...