Προς το περιεχόμενο

αγορα αυτοκινητου χωρις εισοδημα στην ελλαδα


lambroukos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια,

 

εχω την εξης ερωτηση,μπορω να αγορασω αυτοκινητο στην ελλαδα με μηδενικη δηλωση? η περιπτωση μου ειναι η εξης,δουλευω στο εξωτερικο και φορολογουμαι μονο εκει,οποτε τα λεφτα αγορας του μπορω να τα δικαιολογησω με την βεβαιωση της μισθοδοσιας μου,τι γινεται ομως με το τεκμηριο διατηρησης που εχει (4480 ευρω)? θα πρεπει να πληρωσω καποιο φορο και στην ελλαδα η με καλυπτει το αφορολογητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά απο ό,τι ξέρω, αν μένεις στην Ελλάδα και έχεις εισόδημα απο το εξωτερικό, πρέπει να το δηλώνεις ούτως ή άλλως. Ξέρω, μεγάλη βλακεία, αλλά έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά απο ό,τι ξέρω, αν μένεις στην Ελλάδα και έχεις εισόδημα απο το εξωτερικό, πρέπει να το δηλώνεις ούτως ή άλλως. Ξέρω, μεγάλη βλακεία, αλλά έτσι είναι.

 

μα δεν μενω ελλαδα!! και επιπλεον το δηλωνω αλλα στο εξωτερικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι το μοναδικό σου περουσιακό στοιχείο στην Ελλάδα δεν υποχρεούσαι σε δήλωση. Αν τα τεκμήρια υπερβαίνουν τα 5.000 θα πρέπει να κάνεις δήλωση και να φορολογηθείς κανονικά.

 

Με μία υπεύθυνη δήλωση κατά την αγορά είσαι ΟΚ (το εισόδημα πως και τα τεκμήρια δεν υπερβαίνουν τα 5.000 ευρώ).

 

Αν αυξηθούν τα τεκμήρια όμως (υπάρχει μία πιθανότητα κοντά στο 100% να συμβεί αυτό) τότε στο μέλλον παίζει να χρειάζεται να υποβάλλεις δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...