Προς το περιεχόμενο

ενισχυτής ήχου αυτοκινητου


Χρήστος15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να το δω προσεκτικά αυτό, είναι τρίθυρο το αυτοκίνητο και τα καθίσματα μετακινούνται για ανοίγουν χώρο πίσω, αλλά και από κάτω έχουν βάση μεταλλική που δεν αφήνει περιθώρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω δει ένα νέο μοντέλο της JL AUDIO, το MX500/4, ενώ το παλιότερο που είχα δει ήταν το HX280/4 υποθέτω το αντίστοιχο του MX280/4. Το 500/4 είναι ελαφρώς μεγαλύτερο σε διαστάσεις αλλά και λίγο πιο δυνατό από το δεύτερο. Τι γνώμη έχετε, αξίζει; Περισσότερο με ενδιαφέρει ένας ενισχυτής μικρός σε διαστάσεις για την περίπτωση που μπορεί να μπει κάπου σχετικά κρυμμένος αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει και θα δώσει λίγο δύναμη στο ηχοσύστημα που αυτή τη στιγμή βασίζεται στην πηγή του. Φυσικά δεν μιλώ για δυνατές εντάσεις, απλώς να υπάρχει καλύτερος ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτον να μας πεις και μας πως πάει ΜΧ... Παίζει και να είσαι ο πρώτος στην Ελλάδα... :)

 

Διάλεξε ένα μηχανάκι και βάλτο πάνω, το αν αξίζει η όχι θα το κρίνεις εσύ, οι ανάγκες σου και η τσέπη σου. Σίγουρα θα δεις μεγάλη διαφορά στα δυναμικά σε σχέση με τα ενισχυτάκια της πηγής, από κει κι πέρα... τι να σου πω....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μία άποψη, έστω κι από το θεωρητικό κομμάτι αφού δεν έχει φορεθεί, σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που δηλώνει ο κατασκευαστής, τι θα έλεγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε καν θα έμπαινα στο τριπ να δώσω λεφτά για μικρό ψηφιακό, όσο βολικός κι αν είναι. Στα 200€ κυκλοφορούν πηγάρες με ψηφιακούς ενισχυτές στα 4χ40rms...

 

https://www.skroutz.gr/s/6437863/Sony-MEX-XB100-BT.html

Επεξ/σία από Navu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ούτε καν θα έμπαινα στο τριπ να δώσω λεφτά για μικρό ψηφιακό, όσο βολικός κι αν είναι. Στα 200€ κυκλοφορούν πηγάρες με ψηφιακούς ενισχυτές στα 4χ40rms...

 

https://www.skroutz.gr/s/6437863/Sony-MEX-XB100-BT.html

 

Το θέμα είναι ότι αν υπάρχει ήδη πηγή γιατί καλύπτει άλλες ευκολίες, μάλλον θα πρέπει να θεωρηθεί ότι τότε ένας επιπλέον ενισχυτής κρίνεται απαραίτητος (πάλι βέβαια αυτό μπορεί να θεωρηθεί υποκειμενικό).

Οπότε το να πάρω το ρίσκο να βάλω κάτι που δεν έχει δοκιμαστεί εδώ και επομένως δεν υπάρχουν απόψεις... ε, δεν είναι και λίγο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας ρε παιδια.μια ερωτηση απορια..εχει καει ο ενισχυτης του αυτοκινητου και ειμαι στοψαξιμο...ποιαη διαφορα δικαναλου με τετρακαναλου? 4 ηχεια εχω και ενα γουφερ..ο προηγουμενος δε θυμαμαι τι ηταν.επισης ειναι δευτερος που εχει καει..γτιμπορει να καιγετε? ποια η αποψη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/11/2018 στις 2:58 ΜΜ, oneironaut84 είπε

Γεια σας ρε παιδια.μια ερωτηση απορια..εχει καει ο ενισχυτης του αυτοκινητου και ειμαι στοψαξιμο...ποιαη διαφορα δικαναλου με τετρακαναλου? 4 ηχεια εχω και ενα γουφερ..ο προηγουμενος δε θυμαμαι τι ηταν.επισης ειναι δευτερος που εχει καει..γτιμπορει να καιγετε? ποια η αποψη σας?

Η διαφορά 2κάναλου και 4κάναλου ενισχυτή είναι σχεδόν προφανής: ο ένας διαθέτει 2 κανάλια ενίσχυσης, άρα εξυπηρετεί 2 ηχεία, ο άλλος διαθέτει 4 κανάλια ενίσχυσης άρα εξυπηρετεί 4 ηχεία. Το γιατί σου καίγονται έχει να κάνει με πολλά, αλλά οι αιτίες είναι 2 βασικά: κακή εγκατάσταση ή/και κακή ρύθμιση.

 

Τηλεδιαγνώσεις δεν γίνονται, αλλά αν θες πες μας από τι αποτελείται το ηχοσύστημά σου χοντρικά (τι πηγή, ηχεία, καλωδιώσεις, μπαταρία, κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...