Προς το περιεχόμενο

ασφαλεια για νεο οδηγο


χρηστοςπατρ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα!πριν 1 μηνα εβγαλα το διπλωμα και χθες τσιμπησα αυτοκινητο.τωρα πρεπει να το ασφαλισω,επιδη ειμαι ασχετος μετις ασφαλειες κτλπ, να κανω μικτη ασφαλεια(για να εχω το κεφαλι μου ησυχο)ή απλη?τι μου προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη κάνεις μεικτή. Το κόστος (ιδίως αφού είσαι νέος οδηγός) θα είναι τεράστιο. Απλά να φροντίσεις να μη κάνεις κάνα στούκο. Άλλωστε όλες οι μεικτές ασφάλειες έχουν απαλλαγή 200-300 ευρώ, ποσό το οποίο συνήθως είναι μεγαλύτερο από το κόστος επιδιόρθωσης για τα κλασσικά μικροχτυπηματάκια ενός νέου οδηγού.

 

Π.χ. αν "φας" το αμάξι σε καμιά γωνία (γρατσουνιές) η επιδιόρθωση θα είναι σίγουρα κάτω από 200€. Ποσό το οποίο δεν καλύπτει η ασφάλεια, οπότε τσάμπα θα την έχεις πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επασφάλιστρο ποτε βγαινει; (εχω διπλωμα απ τα 18 (τ 2007) και ειμαι γεννηθης του 89)

 

Ξερω οτι εκανα ψιλοασχετη παρεμβαση αλλα δεν ειναι εντελως μα εντελως ασχετο πιστευω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δύο επασφάλιστρα. Το ένα βγαίνει όταν κλείσεις ένα χρόνο ως οδηγός (άρα αυτό δε το έχεις) και το άλλο βγαίνει όταν κλείσεις τα 23 σου (do the math).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην κανεις τπτ..

εγω δεν εκανα τπτ ουτε ασφαλεια ουτε τπτ.. 2 φορες με χτυπησανε και εκανε την αιτηση ο πατερας μου λες και το χτυπησε αυτος..και τελος..

στην ελλαδα ζουμε.χεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη κάνεις μεικτή. Το κόστος (ιδίως αφού είσαι νέος οδηγός) θα είναι τεράστιο. Απλά να φροντίσεις να μη κάνεις κάνα στούκο. Άλλωστε όλες οι μεικτές ασφάλειες έχουν απαλλαγή 200-300 ευρώ, ποσό το οποίο συνήθως είναι μεγαλύτερο από το κόστος επιδιόρθωσης για τα κλασσικά μικροχτυπηματάκια ενός νέου οδηγού.

 

Π.χ. αν "φας" το αμάξι σε καμιά γωνία (γρατσουνιές) η επιδιόρθωση θα είναι σίγουρα κάτω από 200€. Ποσό το οποίο δεν καλύπτει η ασφάλεια, οπότε τσάμπα θα την έχεις πληρώσει.

 

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.αρκετοι φιλοι μου προτειναν να κανω μεικτη ασφαλεια για παν ενδεχομενο.πχ σε περιπτωση που γινει καποιο μικρο ατυχημα να μην χρειαστει να βαλω ολα τα λεφτα απο την τσεπη μου,μολις ειδα ομως τα πακετα,τα επαιξα..πανακριβα.επομενως απλη ασφαλεια.θα παω να μιλησω το απογευμα με την ασφαλιστρια,να δουμε.στο πακετο τις ασφαλειας ποιες καλυψεις προτεινεις να βαλω?

 

Να μην κανεις τπτ..

εγω δεν εκανα τπτ ουτε ασφαλεια ουτε τπτ.. 2 φορες με χτυπησανε και εκανε την αιτηση ο πατερας μου λες και το χτυπησε αυτος..και τελος..

στην ελλαδα ζουμε.χεχεχε

χαχαχα λες να κανω το ιδιο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.αρκετοι φιλοι μου προτειναν να κανω μεικτη ασφαλεια για παν ενδεχομενο.πχ σε περιπτωση που γινει καποιο μικρο ατυχημα να μην χρειαστει να βαλω ολα τα λεφτα απο την τσεπη μου,μολις ειδα ομως τα πακετα,τα επαιξα..πανακριβα.επομενως απλη ασφαλεια.θα παω να μιλησω το απογευμα με την ασφαλιστρια,να δουμε.στο πακετο τις ασφαλειας ποιες καλυψεις προτεινεις να βαλω?

 

Το μυστικό είναι σε αυτό που περιέγραψα παραπάνω: στην απαλλαγή. Δηλαδή μπορεί να κάνεις κάνα ελαφρύ στούκο, ζημιά ας πούμε 400€ και η ασφάλεια να μη σου δίνει τα πρώτα 300€ λόγω αυτού του όρου. Έτσι λοιπόν θα πάρεις 100€, (τα άλλα τα βάζεις από την τσέπη σου!) ενώ για το "πακέτο" θα έχεις πληρώσει έως και... 600€. Sounds fair?

 

Η μεικτή συμφέρει αν παίζεις να κάνεις γερό στούκο (π.χ. 1,500+ ευρώ ζημιά) ή αν έχεις πανάκριβο αυτοκίνητο, όπου ακόμα και ένα φτερό μπορεί να κοστίζει 500€.

 

Πάμε στις καλύψεις τώρα...

 

Πέρα από τις απαραίτητες από το νόμο, οι συνήθεις καλύψεις είναι:

 

  1. Κλοπή ολική
  2. Κλοπή μερική
  3. Θεομηνίες και φυσικές καταστροφές
  4. Θραύση κρυστάλλων
  5. Τρομοκρατικές ενέργειες
  6. Κάλυψη για ατύχημα με ανασφάλιστο όχημα
  7. Ζημιές σε χώρους πλοίων, parking, κλπ
  8. Προστασία bonus malus

 

Οι (1) και (2) πάνε συνήθως πακέτο. Θα πρέπει να αναπροσαρμόζεις σε κάθε ανανέωση του συμβολαίου την πραγματική αξία του οχήματός σου (τη βρίσκεις εύκολα από αγγελίες) διότι αν χρειαστείς αυτή την κάλυψη (μακριά από 'μας) θα σου δώσουν σε cash την πραγματική αξία, βάση παλαιότητας και χιλιομέτρων και όχι την αξία αγοράς.

 

Προσοχή! Σκέτη η (1) δεν έχει λόγο ύπαρξης και την πατάνε αρκετοί.

 

Πάμε στην (3). Σχεδόν αδύνατο να σου τύχει κάτι τέτοιο, ιδίως αν το όχημα φυλάσσεται σε γκαράζ. Για μένα άχρηστη.

 

Η (4) απαραίτητη κατά τη γνώμη μου, προσθέτει μια πολύ μικρή επιβάρυνση ενώ αν σου τύχει θα κληθείς να δώσεις πολλά. Και δεν είναι δύσκολο με τους μα***ες που κυκλοφορούν, έχω ακούσει ακόμα και "για πλάκα" σπασίματα τζαμιών.

 

Η (5) ψιλο-άχρηστη, μιας και για να σε πληρώσουν σε τέτοια περίπτωση συνήθως θέλουν... ανάληψη ευθύνης από τρομοκρατική οργάνωση. Διάφορα του στυλ "που το έκαναν λαμπόγυαλο στην πορεία στο κέντρο" δε πιάνουν.

 

Η (6) απαραίτητη, υπάρχουν μπόλικοι μα***ες, το έγραψα και πιο πάνω.

 

Για την (7) ΔΞ/ΔΑ. Προσωπικά δεν έχω, αλλά σε πλοίο πριν κάνα τετράμηνο μου έφαγαν όλη τη δεξιά μεριά. Ίσως έπρεπε να έχω τελικά.

 

Η (8) είναι καρα-απαραίτητη, ιδίως σε νέο οδηγό. Με αύξηση του bonus malus* πληρώνεις περισσότερα. Και η κάλυψη αυτή κοστίζει ελάχιστα.

 

Bonus-malus. Ήντα είναι; *

 

Είναι μια κλίμακα αξιολόγησης του πόσο "κακός" είναι ο οδηγός από 0 έως το 10. Μικρότερο νούμερο σημαίνει "καλύτερος οδηγός". Προφανώς, μικρότερο νούμερο σημαίνει και λιγότερα ασφάλιστρα.

 

Με κάθε στούκο για το οποίο ευθύνεσαι ανεβαίνεις δύο σκάλες στο bonus-malus. Εάν δηλαδή είσαι στο 5 και μου την ανάψεις πας στο 7 με τη μία. Αντίθετα για κάθε σαιζόν χωρίς ατύχημα, κατεβαίνεις μία σκάλα. Φυσικά δεν έχει διαφορά αν το ατύχημα είναι ένα αμάξι με ολική που πάει για scrap ή απλά μια αμυχή στον προφυλακτήρα, το bonus malus θα ανέβει. Και επειδή ως νέος οδηγός αναμένονται 2-3 τέτοια μικρο-ατυχηματάκια (τα μεγάλα τα απευχόμαστε) καλό είναι να έχεις την προστασία bonus-malus.

 

Με αυτή σου λέει η ασφαλιστική, ότι για έως και 2 (συνήθως) περιστατικά, δε σου ανεβάζω bonus-malus. Φυσικά πληρώνεις για κάτι τέτοιο, αλλά συμφέρει. Π.χ. πριν μισό χρόνο εγώ έσκασα πάνω σ' ένα μηχανάκι και το 'στειλα στο διάολο (:fear:). Δε μου αυξήθηκαν τα ασφάλιστρα λόγω της προστασίας bonus-malus. Αλλιώς παίζει να έδινα 10-20 ευρώ παραπάνω στην επόμενη ανανέωση.

 

 

Δε το 'στειλα στο διάολο, απλά ακουμπήσαμε. Σχεδόν καμία ζημιά. Είπα να κάνω πιο δραματικό το post όμως. :P

 

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.αρκετοι φιλοι μου προτειναν να κανω μεικτη ασφαλεια για παν ενδεχομενο.πχ σε περιπτωση που γινει καποιο μικρο ατυχημα να μην χρειαστει να βαλω ολα τα λεφτα απο την τσεπη μου,μολις ειδα ομως τα πακετα,τα επαιξα..πανακριβα.επομενως απλη ασφαλεια.θα παω να μιλησω το απογευμα με την ασφαλιστρια,να δουμε.στο πακετο τις ασφαλειας ποιες καλυψεις προτεινεις να βαλω?

 

 

χαχαχα λες να κανω το ιδιο? :P

 

εγω τουλαχιστον ετσι ημουν.τωρα τι να σου πω..αμα εισαι προσεχτικος και το κατεχεις το αμαξι δεν θα συμβει τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δύο επασφάλιστρα. Το ένα βγαίνει όταν κλείσεις ένα χρόνο ως οδηγός (άρα αυτό δε το έχεις) και το άλλο βγαίνει όταν κλείσεις τα 23 σου (do the math).

 

ευχαριστω. οποτε 2012-1989 = 23 ,so απο τον Αυγουστο δλδ , δεν θα χω. Ξερεις τι γινεται σε περιπτωση που κλεισω τα 23 ενω υπαρχει εν ισχυ συμβολαιο με επασφαλιστρο;επειδη αυτο που εχουμε ληγει 1/7 και εχω 29/8 γενεθλια :/ Ευχαριστω για την απαντηση :)

 

Επισης μια αποψη για τη νομικη προστασια; Δλδ αν ω μη γεννητω γινει κατι ,να σου πληρωσουν τα δικαστικα εξοδα ή τον δικηγορο; [να το κανω το 9. στη λιστα σου? :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αφου μιλατε για σσφαλειες να ρωτησω κατι αν γνωριζετε.τωρα που καλοκαιριασε κυκλοφορω με το παπι κ το αμαξι τοχω στο γκαραζ παρατημενω.γινεται να κανω διακοπη ασφαλειας αμαξιου για μερικους μηνες κ μετα να συνεχιστει το συμβολαιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...