Προς το περιεχόμενο

Samsung ή Sony στις 46";


freedoom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να αγοράσω καινούρια τηλεόραση στις 46'' και είμαι μεταξύ Sony και Samsung.

Συγκεκριμένα:

Sony στα €1300.

Samsung στα € 1400.

Ψάχνοντας μόνο στο ίντερνετ είχα καταλήξει υπέρ της Samsung.

Το θέμα είναι ότι πετάχτηκα μέχρι το Πλαίσιο σήμερα, όπου εκεί μίλησα με δύο πωλητές της Samsung και της Sony αντίστοιχα και ο πωλητής της Sony μου είπε ότι τα panel της Samsung έχουν συχνότητα 100Hz, ενώ της Sony 200Hz.

Αυτό, πράγματι, στο site της Sony αναγράφεται, αλλά στο site της Samsung όχι!! Δηλ, στη Samsung λένε μόνο στον τομέα της συχνότητας το λογισμικό που χρησιμοποιούν, το Clear Motion Rate @400Hz και δεν κάνουν λόγο για τη "φυσική" συχνότητα του panel, που σήμερα έμαθα ότι είναι στα 100Hz.

Σε όλα αυτά, προσθέστε ότι με τη Sony παίρνω δώρο PS3, 160GB.

Το μόνο ελάττωμα της Sony είναι ο media player της τηλεόρασης, γιατί η Sony έχει πολλούς περιορισμούς στους τύπους αρχείων που παίζει μέσω USB. Ο πωλητής μου είπε ότι διαβάζει μόνο FAT32 και ότι δεν παίζει να εμφανίσει srt υποτίτλους σε mkv αρχεία κτλ. Αντιθέτως ο media player της Samsung φυσάει.

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Η διαφορά στη συχνότητα είναι πολύ σημαντική έτσι δεν είναι; Έχει κάποιος από εσάς κάποιο αντίστοιχο μοντέλο να μου περιγράψει την εμπειρία χρήσης του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τωρα πρόσφατα την 46HX820, και μου άρεσε πολύ. Η εικόνα είναι φοβερή, το μενού της είναι εύκολο ο ήχος καλός και έχει ΥΠΕΡΟΧΟ design. Τον media player δεν βρήκα χρόνο να τον δοκιμάσω όμως. Δεν εχω εμπειρία απο Samsung τηλεοράσεις, αλλα θα συμφωνήσω με τον φίλο απο πάνω.

Επεξ/σία από konger4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, η λέξη-κλειδί είναι X-reality. Μην πάρεις Sony με τον X-reality αλλά με τον Χ-reality Pro, ακόμα και αν πρέπει να ρίξεις λίγο τις ίντσες! Χαοτική διαφορά. Τα χρώματα των Samsung είναι λίγο πιο εντυπωσιακά αλλά υπολείπονται σε κίνηση.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγοράσεις τηλεόραση μόνο και μόνο επειδή έχει καλύτερο media player. Η Sony σου άρεσε σαν εικόνα; Αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Δυστυχώς καμιά απ' τις 2 δεν ήταν ανοιχτή. Από Samsung ήταν ανοιχτή η ΕS6800, η οποία πωλείται €150 πιο ακριβά απ' αυτή που αναφέρω παραπάνω και στο site της Samsung αν τις συγκρίνεις, δεν έχουν καμιά διαφορά!!! Όταν ρώτησα των πωλητή της Samsung τι παίζει, μου λέει, ένα γενικό κι αόριστο: "τιμολογιακή πολιτική"...

Πάντως και όσες ήταν ανοιχτές, ακόμα και κορυφαία μοντέλα δεν είναι εύκολο να τα κρίνεις. Είναι ταυτόχρονα 50 τηλεοράσεις ανοιχτές, δεν έχεις, τουλάχιστον στο Πλαίσιο, τον κατάλληλο χώρο να αποκτήσεις τη σωστή απόσταση θέασης και για να πω και μια άλλη αλήθεια, καμία τηλεόραση δεν είναι τοποθετημένη στο ύψος των ματιών μου!! Και δεν είμαι και κανάς κοντός ή πανύψηλος! Πώς να κρίνεις λοιπόν; Σε περίοπτες θέσεις ήταν τα high end μοντέλα.

Επίσης έπαιζε, στο Πλαίσιο πάντα, trailers ταινιών σε sd, οπότε στις μεγάλες οθόνες έχανε πάρα πολύ!

 

Λοιπόν, η λέξη-κλειδί είναι X-reality. Μην πάρεις Sony με τον X-reality αλλά με τον Χ-reality Pro, ακόμα και αν πρέπει να ρίξεις λίγο τις ίντσες! Χαοτική διαφορά. Τα χρώματα των Samsung είναι λίγο πιο εντυπωσιακά αλλά υπολείπονται σε κίνηση.

Αυτό που λες με την κίνηση το θεωρώ αναμενόμενο δεδομένου ότι τα panel της Samsung είναι στα 100Hz ενώ της Sony στα 200Hz.

Αυτό με το X Reality PRO δεν το ήξερα και μ' έπιασες αδιάβαστο! Βλέπω ότι το μοντέλο που έχω επιλέξει δεν το έχει, αλλά το έχει η 820, που είναι και καλά παλιά και η 850, η νέα, η οποία όμως είναι πολύ ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου freedom σε ποιο καταστημα και περιοχη ηταν ο πωλητης της Samsung που αναφερεις? Να περασουμε να του κανουμε μερικα ιδιαιτερα.. Ακου τιμολογιακη πολιτικη....

Αρχικα η 6800 απο την 6570 που εσυ λογικα ηθελες να παρεις εχουν διαφορες στον αλγοριθμο τοπικου ελεγχου ζωνων της εικονας. Αυτο επιφέρει ανωτερη ποιοτητα εικονας. Συμπληρωματικά φοραει dual core επεξεργαστή για ταχυτερη αποδοση στα βαρια apps.

 

Τα hertz που αναφερουν οι εταιριες ελέγχονται απο λογισμικο. Η samsung το ονομαζει cmr η sony το λεει motionflow, η LG MCI. Τη σημερον εποχη δεν παιζει καποιο ρολο, το ποια ειναι η εγγενης συχνοτητα του πανελ αλλα ποιος ειναι ο καλυτερος αλγοριθμος. Η εικονα πλεον ελεγχτεαι πληρως ψηφιακα. Λογικο να χρησιμοποιούνται ''ψηφιακες πατεντες'' Σημασια εχει το αποτελεσμα που φθανει στο ματι σου και οχι αυτούσια τα νουμερα. Ο πωλητης της sony σου ειπε την κλασσικη καραμελα που λενε σε ολους γιατι δεν εχουν καποιο μοντελο με αντιστοιχη συχνοτητα. Τα νεα του μοντελα θα εχουν, τοτε ρωτα τον τι ειναι το motionflow? Ποια η ομοιοτητα του με το CMR? Μηπως ειναι τα ιδια που κοροιδευει?

 

Δεν ειμαι samsunakias αλλα μου αρεσει η αντικειμενικότητα.

 

Απαιτησε να ανοιξουν οι tv και δες τις ζωντανα. Παιξε και λιγο με τα preset της εικονας και κατεληξε μονος σου.

 

ΥΓ. Τα panel με cmr 400 και 800Hz ειναι εγγενη στα 200...Πληροφοριακα.

 

Λοιπόν, η λέξη-κλειδί είναι X-reality. Μην πάρεις Sony με τον X-reality αλλά με τον Χ-reality Pro, ακόμα και αν πρέπει να ρίξεις λίγο τις ίντσες! Χαοτική διαφορά. Τα χρώματα των Samsung είναι λίγο πιο εντυπωσιακά αλλά υπολείπονται σε κίνηση.

 

Λυπαμαι αλλα και σε αυτο διαφωνω. Σε motion test που εχουμε κανει σε 1080/50, 720/60 και 1080/24 οι σονυ δεν τα πηγαν τοσο καλα. Ειχαμε διαφορα stack στα κυλιομενα και πολλα τυχαια artifacts. Το juder δε ηταν παρον. Οχι και πολυ ασχημα μεν οχι τοσο καλα δε οπως η Samsung απο 6100 και ανω και η πολυ καλη sharp 830.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μένεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά του Marketing. Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις πολύ μεγαλύτερη TV, που στο τέλος αυτό μετράει τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λυπαμαι αλλα και σε αυτο διαφωνω. Σε motion test που εχουμε κανει σε 1080/50, 720/60 και 1080/24 οι σονυ δεν τα πηγαν τοσο καλα. Ειχαμε διαφορα stack στα κυλιομενα και πολλα τυχαια artifacts. Το juder δε ηταν παρον. Οχι και πολυ ασχημα μεν οχι τοσο καλα δε οπως η Samsung απο 6100 και ανω και η πολυ καλη sharp 830.

Δε χρειάζεται να λυπάσαι, το μόνο που θέλω είναι να μου πεις είναι ποιο μοντέλο της Sony είχες εξετάσει. Γιατί κολληματάκια και artifacts όχι μόνο δεν έχω δει στα x-reality pro μοντέλα, αλλά τα συναντώ συνεχώς στα μοντέλα της Samsung (τουλάχιστον στα φθηνά και μεσαία μοντέλα).

 

ΥΓ. Σιχαίνομαι τη Sony. Αυτή πήρε ο αδερφός μου και θεωρώ πως έκανε πολύ καλά.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τεστ ειχαν εκτελεστει σε ΗΧ 820, ΗΧ 720 και ΝΧ 720. Ιντσες δεν θυμαμαι. Σε επιπεδο ταινιας ειναι δυσκολο να διακρινεις τετοια προβληματα. Τα τεστ αυτα φερνουν τη συσκευη στα ορια της και ειναι ευκολα να διακρινεις διαφορα στις επιδοσεις. Οι samsung θελουν τις καταληλες ρυθμισεις στο cmr για να δωσουν σωστα αποτελεσματα.

 

Στο site που παραθετεις εχω δημοσιευσει μια λιστα με αποτελεσμα απο δικα τους τεστ που εχω εκτελεσει. Κανε ευρεση καποιο θεμα με motion test. Εχω το ιδιο nickname και εκει απο το 2007.

 

Το βρηκα motion tests

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα στα MediaMarkt και τις είδα κι από κοντά.

Την 6710 της Samsung δεν την είδα, αλλά είδα την κορυφαία, την S8000 στις 40 ίντσες. Δίπλα της η 750 της Sony.

Αν και η μία είναι το κορυφαίο μοντέλο της Samsung και η άλλη, ένα κάπως κατώτερο της κορυφής από τη Sony, είδα διαφορές στα χρώματα, στη Sony ήταν πιο έντονα. Το άσπρο ήταν πιο άσπρο στη Sony και το κόκκινο "πορτοκάλιζε" λίγο στη Samsung. Ρώτησα αν έχει πειραχτεί κάτι στις ρυθμίσεις, αλλά μου απάντησαν αρνητικά!

Σε άλλο σημείο, μόνη της είδα και την 850, το ολοκαίνουριο high end μοντέλο της Sony, στις 46'' που ενδιαφέρομαι και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Μου έκανε εντύπωση, στις μαύρες μπάρες του Mega, πάνω και κάτω, δεν μπορούσες να διακρίνεις τη διαφορά ανάμεσα στο μαύρο της μπάρας στην οθόνη και στο μαύρο του φινιρίσματος του πάνελ! Επίσης, από μικρή απόσταση θέασης 1.5-2 μέτρα, έβλεπες χωρίς να αλλοιώνονται τα πρόσωπα (είχε και την Αντωνοπούλου εκείνη την ώρα :rolleyes: ), πόσο μάλλον από πιο μακριά που θα βλέπω εγώ στο σπίτι μου.

Το ενδιαφέρον δε κομμάτι είναι ότι αν δε δεχτείς το PS3 που κάνουν δώρο, σου αφαιρούν €200, που το θεωρώ εξαιρετικά δελεαστικό, μιας και εγώ δεν καίγομαι για την παιχνιδομηχανή, καθώς παίρνεις με €1500 μια κορυφαία τηλεόραση από τη Sony, όταν με €1400 παίρνεις ένα μεσαίο μοντέλο της Samsung.

Επεξ/σία από freedoom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που γράφεις, μου φαίνεται πως έχεις ήδη αποφασίσει για Sony.

Άντε και καλορίζικη.

Ε ναι, προς τα εκεί κλίνω, μιας και δε θα πάρω μάλλον το PS3, για να κερδίσω την επιπλέον έκπτωση των €200. Τη θεωρώ άκρως δελεαστική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογη σου ειναι πολυ καλη, οι νεες sony εχουν βελτιωθει πολυ σε εικόνα αλλα και στο 3d. Δυστυχώς σε κινηση δεν ακολούθησαν την ιδια επιτυχία.. Η παλετα των χρωματων τους συμφωνώ εχει επισης βελτιωθεί αν και ξεφεύγει λιγο απο το κλασσικό flat προφιλ της sony.

 

Η σύγκριση με την es8000 ειναι πλήρως ανουσια. Τόσο σε κίνηση, οσο σε contrast levels, οσο και σε εξοπλισμό και δυνατότητες. Καμια σχεση και η τιμή βέβαια. Οι samsung εχουν το αρνητικό οτι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις ειναι υπερβολικά κορεσμένες. Με το καλημέρα θέλουν 20 με 25 μοναδες κάτω. Απο την αλλη μην εμπιστευεσαι του πωλητες. Μονος σου επρεπε να δεις ποιο preset επαιζε η καθεμια. Οταν τις στηνουν το 80% δεν ασχολούνται με τα settings. Θυματα του χαμηλόμισθου 8ορου ειναι, λογικο να τα εχουν ολα γραμμένα.

 

Στα λεφτα αυτα διατιθεται η samsung es6570 η οποια εχει πολυ καλη κινηση, media player που παιζει τα παντα, web brower ου μπαινει παντου, apps store οπου αποκτας νεες δυνατοτητες και τελος δορυφορικο δεκτη.

 

Εαν δεν σε ενδιαφερουν αλα αυτα η sony αποτελει μια τιμια και καλη προταση που δεν θα σε απογοτευσει σε επιπεδο μετριων απαιτησεων για all day use.

 

Για την hx750 που ειναι περιπου ιδια εχω κανει και review εδω. Avclub HX750 review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τεστ ειχαν εκτελεστει σε ΗΧ 820, ΗΧ 720 και ΝΧ 720. Ιντσες δεν θυμαμαι. Σε επιπεδο ταινιας ειναι δυσκολο να διακρινεις τετοια προβληματα. Τα τεστ αυτα φερνουν τη συσκευη στα ορια της και ειναι ευκολα να διακρινεις διαφορα στις επιδοσεις. Οι samsung θελουν τις καταληλες ρυθμισεις στο cmr για να δωσουν σωστα αποτελεσματα.

 

Στο site που παραθετεις εχω δημοσιευσει μια λιστα με αποτελεσμα απο δικα τους τεστ που εχω εκτελεσει. Κανε ευρεση καποιο θεμα με motion test. Εχω το ιδιο nickname και εκει απο το 2007.

 

Το βρηκα motion tests

Διαβασα αυτα που εγραψες για το motion test και επειδη ειμαι μεταξυ της es8000 και es7000,ξερεις αν εχουν καποια ουσιαστικη διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...