Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - Κaτευθύνσεις για Ποδήλατο Ideal Stroke 01


Fuel7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω τα φώτα σάς σε κάποια πραγματάκια.Το τελευταιο 1 χρονο το ποδήλατο έχει μπει ξανά στην ζωή μου μετα απο 27 χρόνια.Είχα την ευκαιρία να αγοράσω ένα ποδηλατο μαζεμένο και καθαρά mountainτο Ideal Stroke01.(http://www.idealbikes.net/?section=1737&language=el_GR&itemid1494=1855). Στόν 1 χρόνο αυτο έχω κάνει αρκετα χιλιομετρα με αυτο.Είχα την ευκαιρια και σε άσφαλτο,αλλα και σε χώμα. Οταν αγόρασα το ποδήλατο ζούσα επαρχεία στην ουσια και το ποδήλατο ήταν ποιο κοντά στην φυσικο του χώμα σαν φυσικό του περιβάλλον!Απο το Σεπτέμβρη μήνα έχω επιστρέψει στην Αθήνα μόνιμα. Απο τότε που έχω έρθει δέν το έχω ευχαριστηθεί τόσο, όσο περίμενα,παρόλες τι εξορμίσεις που κάνω.Οι λόγοι είναι οι εξής

Πρώτον η Σέλα, είμαι 2.05μ και 130 κιλά και πλέον η σέλα με κουράζει απίστευτά,υπάρχει κάποια άλλη ή οποία μπορεί να με βολέψει και να ανταποκριθει στα σωμματομετρικα μου δεδομένα;;

Δεύτερον λάστιχα, όπωσ ανέφερα το ποδήλατο είναι MTB και έχει offroad λάστιχα.Επειδή τα λάστιχα που έχω δέν είναι και ότι καλύτερο,θέλω να ρωτήσω εάν γίνεται να βάλω ασφάλτινα, τα οποία θα αποδίδουν διαφορετικά και καλύτερα στο ποδήλατο!Προυποθέσεις είναι η ποιότητα,το κράτημα,η ανταπόκριση σε βρεγμένο στεγνό δρόμο,και να φρενάρουν με αξιοπρέπεια!Τέλος σηματικο παραγοντα στις μέρες μάς να μήν κοστίζουν μία περιουσία!Αυτα που φοράει τώρα είναι κάτι Shwalbe Smart Sam 26*2.10.ΘΑ ήθελα να μου πείτε τι θα μπορούσα να βάλω σε αυτο το ποδήλατο και Value for money

Τρίτος Παράγοντας, αλυσίδα, το ποδήλατο έχει απο μαμάς μία KMC Z8,τις τελευταίες μέρες κατα τις εναλλαγές των ταχυτήτω αντιδράει άτσαλα και κάνει θορυβο σάν να σπάει.Μπορει να φταίει η αλυσίδα γιαυτό,και εάν ναι τι προτείνετε!

Τέταρτος και τελευταίος παράγοντας είναι και ο ποιο πολύπλοκος,ισως γιατι δεν μπορώ να τον εξηγήσω επακριβως.O Εμπρόσθιος εκτροχιαστής λοιπόν εάν το λέω σωστά,τις τελευταίες μέρες, αυτο το εξάτημα στα καλά καθούμενα, ένα μέρος του έχει αρχίσει και ακουμπάει στην αλυσίδα, και κανει έναν εκνευριστικό ήχο,αλλα ταυτόχρονα επιβραδύνει και τήν κύλιση της αλυσίδας,κ κατεπέκτασην του ποδηλάτου.Υπάρχει κάποιος που να μπορει να με βοηθήσειή να το ρυθμίσω,ή κάτι να κάνω,ώστε να το διορθώσω;;Ενημερωτικά, θα ανεβάσω φωτογραφία με το τί ενννοω!Ο Μηχανισμος που εξηγώ είναι περικυκλωμένος με κοκκινο!

Λοιπον επειδή έχω μακρηγορισει,ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας και περιμένω τις απαντήσεις σας!

Να ειστε όλοι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

 

Για σελα δε ξερω τι.να σου προτεινω...για τα λαστιχα, το θεμα ειναι πιο συνθετο. Ναι μεν αν βαλεις ασφαλτινα θα.γλιτωσεις απ τις τριβες αλλα οι 26" και η γεωμετρια του θα το οαθιστουν κουραστικο γι ασφαλτινα χλμ

 

Καλυτερα.μπες στο cyclist.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Isay, δεν υπάρχει κάποια άλλη κατηγορία έτσι ώστε να το ποστάρω εκει, οπότε το ποσταρα αναγκαστικά εδώ.

Μαργαριτα ευχαριστω για την απάντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον για τα λαστιχα δεν θα αλλαζα καθαρα σε ασφαλτινα..καλυτερα παρε κουρσα αμα ειναι ετσι.

πηρες mtb για να πηγαινεις μονο ασφαλτο ακουγεται λιγο χαζο.!!

 

2ον για σελα πηγαινε σε ποδηλαταδικο και δοκιμασε καμμια δεν ειναι ντροπη.

 

3ον οσο για τον εκτροχιαστη που λες.ισως αν εχει στραβωσει λιγο η αλλιως εχασε την ρυθμιση του..το μπροστινο εχει 2 βιδες αν θυμαμαι καλα..οσες και το πισω σασμαν τοπ ρυθμιζεις και τελος.

 

4ον αμα η αλυσιδα κανει θορυβο μην την αλλαξεις απλα καθαρισε την με πετρελαιο μαζι και το σασμαν και τους δισκους..και μετα λαδωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε Kezar

Τα ασφάλτινα λάστιχα,τα θέλω για ευκολια στην πόλη,δέν είμαι στην επαρχια πλέον να τα χρησιμοποιω και σε χωμα.Γιαυτο προτιμω να βαλω αποκλειστικα ασφάλτινα.θα ήθελα πολυ να παρω κούρσα αλλα στα κυβικα μου δεν βγαινει!Η άλλη σκέψη είναι για λάστιχα για χώμα και άσφαλτο

Για την σέλα αυτο προτίθεμαι να κάνω ντροπή δέν υπάρχει,άντε η μισή δική τους, η μιση δική μου! :-)

Με τον εκτροχιαστη θα ασχολειθω το βράδυ, εχω δει κάποια βίντεο,οπότε με υπομονη και σύνεση θα δοκιμάσω να το ρυθμισω.Το μόνο μειονεκτιμα είναι οτι δεν έχω εμεπειρία απο τέτοια μαστορέματα.

Την αλυσιδα την καθάρισα προ μιας βδομάδας με βούρτσα WD40 και μετά με κανονικό λάδι για αλυσίδες ποδηλάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα το θες για πόλη αλλάζεις λάστιχα. πιο άνετα θαναι στην άσφαλτο. εγω πανω σενα zig zag εχω michelin country rock και 26x1.75 αι κυλάει απίστευτα. δοκίμασε να λαδώσεις/καθαρίσεις την αλυσίδα. το μπροστινό ντεραγιέ προφανώς έχει χάσει τη ρύθμιση του. κανενα κομματι του δε πρεπει να ακουμπαει στην αλυσίδα.

μπορείς να βρεις αρκετά βιντεο στο youtube για το πως ρυθμίζεται...πχ εδω

 

αμα δε θες να μπλέξεις πας σε ενα ποδηλατάδικο και κανεις ενα γενικότερο σερβις. ~5€ η ρυθμιση ντεραγιέ.

αν επιλέξεις αυτή τη λύση, ρώτα απο πρίν ποσο θα σου πάρει για να το κοιτάξει. τζαστ ιν κεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντρέα εύχαριστώ πολύ για την πληροφορια, ερώτηση τα μισελεν αυτα ,ταιριάζουν για το δικό μου τύπο ποδηλάτου όμως;;;Για το ντεςραγιε θα δοκιμασω απόψε βράδυ!Ας ελπίσουμε οτι δέν θα ξεκάνω το ποδήλατο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...ερώτηση επιπλέων επειδη το ποδήλατο μου είναι full suspension, πιστεύεις οτι πρεπει να σκληρήνω και τις αναρτήσεις μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...