Προς το περιεχόμενο

Ο VLC player ξεπέρασε το 1δις μεταφορτώσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ χρησιμοποιώ τον SBplayer κύρια γιατί με βοηθά πολύ με τους υπότιτλους που χρειάζομαι για την παρακολούθηση των τηλεοπτικών σειρών. Τον VLC δεν έμαθα αν υπάρχει αντίστοιχη βοήθεια σε υπότιτλους δηλαδή να τους βρεί και να τους χρησιμοποιήσει σχεδόν αυτόματα. Επίσης για τον KMPlayer δεν ξέρω αν υπάρχει επίσης κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η τελευταία έκδοση MPC HC + Lavfilters, παίζει τα πάντα πραγματικά. Αν κάποιος βλέπει και anime, θα ξέρει ότι δεν κολλάει πουθενά (10bit mkv, flac κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ τον SBplayer κύρια γιατί με βοηθά πολύ με τους υπότιτλους που χρειάζομαι για την παρακολούθηση των τηλεοπτικών σειρών. Τον VLC δεν έμαθα αν υπάρχει αντίστοιχη βοήθεια σε υπότιτλους δηλαδή να τους βρεί και να τους χρησιμοποιήσει σχεδόν αυτόματα. Επίσης για τον KMPlayer δεν ξέρω αν υπάρχει επίσης κάτι αντίστοιχο.

 

Υπάρχει ένα add-on για το vlc που κάνει αυτή τη δουλειά, δεν το έχω δοκιμάσει να δω κατά πόσο δουλεύει καλά:

 

http://addons.videolan.org/content/show.php/?content=148752

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα add-on για το vlc που κάνει αυτή τη δουλειά, δεν το έχω δοκιμάσει να δω κατά πόσο δουλεύει καλά:

 

http://addons.videolan.org/content/show.php/?content=148752

θα το δοκιμάσω!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο vlc player ειναι με διαφορα ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ media player που υπαρχει καθως εκτος του γεγονοτος οτι ειναι ο πιο ευκολος στην χρηση player ειναι και ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ που μπορει να υποστηριξει ολους τους codecs που υπαρχουν, πραγμα που αδυνατουν οι KMplayer και gomplayer...

Το μονο προβλημα που ειχε μεχρι προσφατα ητανε καποια σπασιματα κατα την διαρκεια αναπαραγωγης, πραγμα που επιδιορθωθηκε απο την ΜΟΝΑΔΙΚΗ εκδοση 2.0 και πανω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο vlc player ειναι με διαφορα ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ media player που υπαρχει καθως εκτος του γεγονοτος οτι ειναι ο πιο ευκολος στην χρηση player ειναι και ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ που μπορει να υποστηριξει ολους τους codecs που υπαρχουν, πραγμα που αδυνατουν οι KMplayer και gomplayer...

Το μονο προβλημα που ειχε μεχρι προσφατα ητανε καποια σπασιματα κατα την διαρκεια αναπαραγωγης, πραγμα που επιδιορθωθηκε απο την ΜΟΝΑΔΙΚΗ εκδοση 2.0 και πανω!!!

 

Δεν ισχυεί επ ουδενί αυτό το οποίο μας λες. Ο KMplayer υποστηρίζει ΟΛΟΥΣ τους codecs που υπάρχουν, και παίζει όλες τις μορφές αρχείων βίντεου/ήχου... Και για να είμαι πιο σωστός και όχι απόλυτος, τουλάχιστον τις περισσότερες μορφές αρχείων out of the box. Δεν ξέρω αν το χρησιμοποίησες, δεν ήξερες κάποια ρύθμιση να κάνεις και για αυτό το λες, ούτε ξέρω αν δεν το χρησιμοποίησες ποτέ. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο το οποίο μας αναφέρεις..

 

Δεν θα παραθέσω εδώ τι υποστηρίζει ο ένας player και τι ο άλλος (όσον αφορά τις μορφές αρχείων βιντέου και ήχου) και με ποιον τρόπο. Κάνε την αντιπαραβολή σου συγκρίνοντας τα... Θα δεις πως αυτό που είπες είναι λάθος...

 

Όσο για την.... "ευκολία" του... "VLC" ; Για τσέκαρε την επιλογή "για προχωρημένους" να δούμε, εξακολουθεί να είναι.... "εύκολος" ; Τότε ξανασυζητάμε ;) :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός Player παίζει τα πάντα και κυρίως χωρίς προβλήματα!

 

Υ.Γ. Οι δυο Players που δουλεύω είναι VLC & KMplayer τώρα θα μου πείτε γαιτί.. έτσι για γούστο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στο DXVA, το KMPlayer το υποστηρίζει... Δεν μπορώ να εντοπίσω κάποιον τομέα στον οποίο υστερεί σε σύγκριση με άλλους "ελαφριούς" και "πλήρης" players...

 

Tώρα για toolbars δεν ξέρω τι εννοείς, εγώ στον/στους browser που χρησιμοποιώ δεν υπάρχει κάτι σχετικό με kmplayer toolbar. Αν εννοείς κάτι άλλο με συγχωρείς :(

 

Εξάλλου δεν νομίζω εύκολα να βρείς τον "οποιοδήποτε" movie player σήμερα, που να μην υποστηρίζει επιτάχυνση υλικού/γραφικών.. Και αν βρείς, έναν σύγχρονο movie player που να μην έχει με κάποιον τρόπο DXVA, η GPU Acceleration στο Linux, θα είναι μια είδηση αντίστοιχη με την.... ανακάλυψη της "ταχύτητας" δίνης :P

 

όταν τρέξεις 4K video με VLC και με ΚΜ θα καταλάβεις την διαφορά. smilie.png αναφέρομαι σε Windows. Μπορώ όμως να σου πω σε Linux ότι πχ ο Parole αδυνατεί να παίξει 720p σε Intel N450, όταν με VLC παίζει και μάλιστα σε 1920x1080 ανάλυση οθόνης.

 

γενικότερα όταν έκανα την σύγκριση ανάμεσα σε VLC και οτιδήποτε άλλο σε πραγματικά αδύναμο σύστημα (αφού εκεί φαίνονται οι διαφορές απόδοσης), ο VLC υπήρξε νικητής κατά κράτος.

 

Σε Linux είναι ακόμη καλύτερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικότερα όταν έκανα την σύγκριση ανάμεσα σε VLC και οτιδήποτε άλλο σε πραγματικά αδύναμο σύστημα (αφού εκεί φαίνονται οι διαφορές απόδοσης), ο VLC υπήρξε νικητής κατά κράτος.

 

True!

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιο πολυ χρησιμοποιω vlc για ολα τα αρχεια βιντεο και για μουσικη windows media player.

 

Υπάρχει ένα add-on για το vlc που κάνει αυτή τη δουλειά, δεν το έχω δοκιμάσει να δω κατά πόσο δουλεύει καλά:

 

http://addons.videolan.org/content/show.php/?content=148752

Δεν μπορω να κανω download to add on μου βγαζει κατι γραμματα οταν παει να γινει download.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να κανω download to add on μου βγαζει κατι γραμματα οταν παει να γινει download.

 

 

Με βάση το description του add on: όταν σου βγάλει αυτά τα "γράμματα" πάτα ctrl+S για να τα αποθηκεύσει σαν αρχείο. Μετά πήγαινε το αρχείο αυτό στον φάκελο που γράφει παρακατω ανάλογα με το λειτουργικό σου (αν δεν υπάρχει ο φάκελος extensions μέσα στον φάκελο lua φτιάξε ένα φάκελο με αυτό το όνομα και βάλε το αρχείο μέσα):

 

Για Windows (all users): %ProgramFiles%\VideoLAN\VLC\lua\extensions\

Για Windows (current user): %APPDATA%\vlc\lua\extensions\

Για Linux (all users): /usr/share/vlc/lua/extensions/

Για Linux (current user): ~/.local/share/vlc/lua/extensions/

Για Mac OS X (all users): /Applications/VLC.app/Contents/MacOS/share/lua/extensions/

 

 

Μετά θα το βρεις από το μενού του vlc (Προβολή->VLsub). Δεν έχω δοκιμάσει αν δουλεύει καλά σαν πρόσθετο, από ότι βλέπω βγήκε πρόσφατα. Εγώ σε linux για όσες φορές χρειάστηκε να ψάξω υπότιτλους χρησιμοποίησα το SubDownloader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...