Προς το περιεχόμενο

Ο VLC player ξεπέρασε το 1δις μεταφορτώσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια κατι ασχετο..αμα χησιμοποιουμε οποιονδηποτε player πχ kmplayer,mpc hc,vlc θα πρεπει να χρησιμοποιουμε πχ και k-lite codecs???

κανεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κι όλοι λένε τις προτιμήσεις τους :Ρ

1) MPC-HC

2) GOM

3) VLC

Για κάποιον λόγο όποτε τον πρωτοχρησιμοποιούσα, ήθελε ορισμένες μικρορυθμίσεις ενώ οι άλλοι παίζαν out-of-the-box. Επίσης του gui του πάντα μου φαινόταν «κάπως».

Aκριβώς το ίδιο και εδώ.

Μετά το τελευταίο φορμάτ, δεν πέρασα καν τον VLC :/

Απαραίτητος ο CoreAAC στον gom, για να παίζει τα υπερσυμπιεσμένα .mp4 στα οποία βγαίνουν πλέον οι σειρές.

Σε hd, η εικόνα που δίνει ο mpc-hc πρέπει να είναι η καλύτερη με διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυεί επ ουδενί αυτό το οποίο μας λες. Ο KMplayer υποστηρίζει ΟΛΟΥΣ τους codecs που υπάρχουν, και παίζει όλες τις μορφές αρχείων βίντεου/ήχου... Και για να είμαι πιο σωστός και όχι απόλυτος, τουλάχιστον τις περισσότερες μορφές αρχείων out of the box. Δεν ξέρω αν το χρησιμοποίησες, δεν ήξερες κάποια ρύθμιση να κάνεις και για αυτό το λες, ούτε ξέρω αν δεν το χρησιμοποίησες ποτέ. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο το οποίο μας αναφέρεις.. Δεν θα παραθέσω εδώ τι υποστηρίζει ο ένας player και τι ο άλλος (όσον αφορά τις μορφές αρχείων βιντέου και ήχου) και με ποιον τρόπο. Κάνε την αντιπαραβολή σου συγκρίνοντας τα... Θα δεις πως αυτό που είπες είναι λάθος...Όσο για την.... "ευκολία" του... "VLC" ; Για τσέκαρε την επιλογή "για προχωρημένους" να δούμε, εξακολουθεί να είναι.... "εύκολος" ; Τότε ξανασυζητάμε ;) :rolleyes:

 

Διαφωνω πληρως με αυτα που υσχιριζεσαι. Εχω δοκιμασει να ανοιξω καποιους τυπους αρχειου τους οποιους κανενας player δεν μπορεσε να αναγνωρισει(μεταξυ αυτων και ο KMplayer) παρα μονον ο vlcplayer. Οσον αφορα την επιλογη "για προχωρημενους" οπως ειναι ευκολο κανεις να καταλαβει, αναφερεται σαφεστατα οτι ειναι για πιο εξιδικευμενους χρηστες... αλλα και με αυτην η επιλογη παραμενει πολυ πιο απλουστερος σε σχεση με αλλους δυσχρηστους players... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το description του add on: όταν σου βγάλει αυτά τα "γράμματα" πάτα ctrl+S για να τα αποθηκεύσει σαν αρχείο. Μετά πήγαινε το αρχείο αυτό στον φάκελο που γράφει παρακατω ανάλογα με το λειτουργικό σου (αν δεν υπάρχει ο φάκελος extensions μέσα στον φάκελο lua φτιάξε ένα φάκελο με αυτό το όνομα και βάλε το αρχείο μέσα):

 

Για Windows (all users): %ProgramFiles%\VideoLAN\VLC\lua\extensions\

Για Windows (current user): %APPDATA%\vlc\lua\extensions\

Για Linux (all users): /usr/share/vlc/lua/extensions/

Για Linux (current user): ~/.local/share/vlc/lua/extensions/

Για Mac OS X (all users): /Applications/VLC.app/Contents/MacOS/share/lua/extensions/

 

 

Μετά θα το βρεις από το μενού του vlc (Προβολή->VLsub). Δεν έχω δοκιμάσει αν δουλεύει καλά σαν πρόσθετο, από ότι βλέπω βγήκε πρόσφατα. Εγώ σε linux για όσες φορές χρειάστηκε να ψάξω υπότιτλους χρησιμοποίησα το SubDownloader.

Σευχαριστω πολυ φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα καιρό να ακούσω τον VLC, όταν άρχισε αυτή η έκρηξη με τα διαφορετικά video format κτλπ. του είχα δώσει μια ευκαιρία στο σύστημα μου...

Απέτυχε παταγωδώς και είχα καταλήξει στον MPC.

Επίσης μου έχει τύχει αρκετοί φίλοι και γνωστοί να είχαν ένα πρόβλημα που μόνο σε όσους είχαν VLC το είχα συναντήσει.

Ξαφνικά όλα τα αρχεία στο pc γινόντουσαν assosiated με τον vlc με αποτέλεσμα να γίνει μπάχαλο το pc.

 

Πριν μερικά χρόνια ψάχτηκα και πάλι για να βρω έναν καλό player και είχα βρει τον KMPlayer...

Έρωτας με την 1η δοκιμή θα το χαρακτήριζα! Ο player είναι απλά απίστευτος και πανάλαφρος!

Επίσης εξίσου καλός είναι ο POT Player, με τον συγκεκριμένο έχω την καλύτερη απόδοση στο laptop μου...

Από το οποίο τρέχω mkv (720p, 8bit) μέσω δικτύου και τα παίζει τζάμι, χωρίς νερά, σπασίματα και προβλήματα συγχρονισμού ήχου - εικόνας.

 

Φτάνοντας στο θέμα μας...

Κατέβασα και δοκίμασα στο laptop μου τον vlc και... απαράδεκτος... :P

Δεν ξέρω αν είναι θέμα ρυθμίσεων αλλά με KMP και PotPlayer δεν έκανα καμία ρύθμιση και τα παίζει μια χαρά...

Και μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει video που να μην το παίζουν...

Μπορεί να είμαι κολλημένος με τους παραπάνω players ή προκατειλημμένος με τον vlc αλλά δεν μου έχει κάτσει καλά μέχρι στιγμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν καταλαβα γιατι εχει τοση περαση ο vlc... Τα πραγματα ειναι απλα, kmplayer (μακραν ο καλυτερος) και στις λιγες φορες που υπαρχουν θεματακια (σπασιματα κτλ) classic. Το Vlc δεν μου εκανε καμμια αισθηση, ενας player της σειρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσεις που χρησιμοποιειτε τον Kmplayer,γιατι δεν δοκιμαζετε τον Potplayer?

 

Ο Kmplayer εχει πουληθει εδω και χρονια σε ιδιωτικη εταιρεια και απο τοτε εχει εξελιχθει ελαχιστα.

Ο Potplayer αποτελει το πνευματικο παιδι του Kmplayer,αφου αναπτυσσεται απο τον original developer του Kmplayer.

Aνανεωνεται σχεδον καθημερινα,μοντερνος,γρηγορος,ελαφρυς και σταθερος,υποστηριζει τα παλια icon packs και skins του kmplayer ενω η φιλοσοφια σχεδιασης του ειναι παρομοια με αυτη του Kmplayer.

 

Aξιζει να του ριξετε μια ματια.η αγγλικη εκδοση,η οποια διατιθετεαι σε 32bit και 64bit,βρισκεται εδω:

 

http://www.dvbsupport.net/download/index.php?act=category&id=16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιον προτεινετε σαν καλυτερο player??απο θεμα ποιοτητα εικονας,ηχου και υποστηριξης αρχειων??χρησιμοποιω χρονια τον kmplayer και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...επισης εχω και τον mpc hc εγκτεστημενο αλλα δεν τον πολυ χρησιμοποιω..πιο παλια ειχα χρησιμοποιησει bsplayer και vlc αλλα δεν μου γεμισαν το ματι και εφαγαν ξυλωμα :P

 

edit:οσο εχω ψαξει παντως καλυτερος ολων βγαινει o mpc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιον προτεινετε σαν καλυτερο player??

 

Καθένας θα σου πει τον player που τον βόλεψε. O vlc είναι ο player που χρησιμοποιώ και σε windows και σε linux και προτείνω αυτόν, είναι και ανοιχτού κώδικα σε αντίθεση με άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσεις που χρησιμοποιειτε τον Kmplayer,γιατι δεν δοκιμαζετε τον Potplayer?

 

Ο Kmplayer εχει πουληθει εδω και χρονια σε ιδιωτικη εταιρεια και απο τοτε εχει εξελιχθει ελαχιστα.

Ο Potplayer αποτελει το πνευματικο παιδι του Kmplayer,αφου αναπτυσσεται απο τον original developer του Kmplayer.

Aνανεωνεται σχεδον καθημερινα,μοντερνος,γρηγορος,ελαφρυς και σταθερος,υποστηριζει τα παλια icon packs και skins του kmplayer ενω η φιλοσοφια σχεδιασης του ειναι παρομοια με αυτη του Kmplayer.

 

Aξιζει να του ριξετε μια ματια.η αγγλικη εκδοση,η οποια διατιθετεαι σε 32bit και 64bit,βρισκεται εδω:

 

http://www.dvbsupport.net/download/index.php?act=category&id=16

 

H αληθεια ειναι οντως αυτη, οι νεες εκδοσεις του Κ δεν προσεφεραν και τιποτα καινουργιο, ουτε στην αναπαραγωγη.

 

Θα το δοκιμασουμε :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα πάντως ο vlc πάντα υπάρχει στο σύστημα μου ως backup player. Υπάρχουν μερικά βίντεο απο streaming νομίζω, που δεν παίζουν με τα lav filters που έχω στο σύστημα μου και καταφεύγω στην εύκολη λύση του vlc.

Είναι μια σταθερή αξία, και το αξίζει η ομάδα που το αναπτύσει.

 

Ο potplayer είναι πιο βαρύς στο σχετικά αδύναμο laptop μου, αλλιώς ναι, είναι ο κορυφαίος για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιον προτεινετε σαν καλυτερο player??απο θεμα ποιοτητα εικονας,ηχου και υποστηριξης αρχειων??χρησιμοποιω χρονια τον kmplayer και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...επισης εχω και τον mpc hc εγκτεστημενο αλλα δεν τον πολυ χρησιμοποιω..πιο παλια ειχα χρησιμοποιησει bsplayer και vlc αλλα δεν μου γεμισαν το ματι και εφαγαν ξυλωμα :P

 

edit:οσο εχω ψαξει παντως καλυτερος ολων βγαινει o mpc

 

PotPlayer + LAV + madVR + ReClock = perfection

 

Ο παραπανω συνδυασμος ισχυει και για τους Media Player Classic - Home Cinema (MPC-HC) και Zoom Player αντι του PotPlayer.

Γενικα σημαντικοτερο ρολο στην αναπαραγωγη βιντεο παιζουν τα codecs/filters παρα ο ιδιος ο media player,του οποιου ο κυριος ρολος ειναι αυτος του μεσαζοντα.

 

Αν εχω χρονο θα ανεβασω οδηγο για το πως να στησετε τον παραπανω συνδυασμο.δεν ειναι δυσκολο και αξιζει ο κοπος να το κανετε,καθοτι πλεον ειναι ο πιο διαδεδομενος τροπος για

βελτιστη ποιοτικη αναπαραγωγη βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...