Προς το περιεχόμενο

WWDC 2012 : Φήμες για νέα σειρά MacBook Pro, ενισχυμένο iOS 6.0 και iCloud


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Retina display = αντίο μπαταρία!?

Η λογική λέει ότι δεν θα μειωθεί η αυτονομία μιάς και μάλλον θα βάλουν ssd στην θέση του σκληρού.

Απλά αν λεώ αν μπει retina βλέπω τα macbook να γίνονται ipad δλδ να παίζουν μόνα τους στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αν λεώ αν μπει retina βλέπω τα macbook να γίνονται ipad δλδ να παίζουν μόνα τους στην αγορά.

Κανε λιγο το κοπο να κοιταξεις στο θεμα των laptops,και προσεξε σε τι επιπεδα τιμων κυμενεται 99,9% αυτων που ψαχνουν,για ενα φορητο υπολογιστη,που μαλυστα,προοριζεται για το κυριο υπολογιστη τους!

Και μετα ελα να μας πεις οτι θα παιζουν μονα του!

 

Ασε που 1-2 ατομα καθε τριμηνο,εμφανιζονται να ζητανε ενα λαπτοπ με fullhd αναλυση,λογο κοστους!

Το ποιο χαρακτηριστικο απ'ολα,ειναι να προσεξεις και τι απαιτησεις εχουν απο ενα μηχανημα 500-600ευρο!Θα σου φυγει το κεφαλι! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να δούμε και τιμές για να τσεκάρουμε τι θα περιμένουμε, ένα άρθρο για το θέμα υπάρχει και εδώ http://www.freegr.gr/freenuke/modules.php?name=News&file=article&sid=551 από τους φίλους συνεργάτες μου, το οποίο νομίζω ότι είναι διαφωτιστικό. Εκείνο που περιμένω με αγωνία είναι η 6.0 για να δούμε αν επιτέλους αλλάξει κάτι σε ότι αφορά το UI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω μια πρόταση για να αντάλλαξω το MacBook pro mid 2009 με iMac 21.5 2010 τι λέτε να κάνω ;;;

Ευχαριστω

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Εγω προσωπικά αν τα νεα MacBook έρθουν με retina display θα πουλησω το iPad 3 και θα το τσίμπησω σίγουρα.

Τώρα φίλε μου για την περίπτωση σου δεν ξέρω γιατι είναι εντελώς διαφορετικά μηχανήματα......εξαρτάται για τι το θες.

Πάντως πιστεύω ότι αξίζει να περιμένεις μέχρι 15 Ιουνίου να δούμε τι καινούριο θα δούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά, αλλά αν δεν πειστώ ότι η Apple ξαναμπήκε στον ίσιο δρόμο στο θέμα του Mac OS X, δεν ξαναπαίρνω Mac.

 

 

Sent from my (god blessed) Snow Leopard - running MacBook (αφού το Lion... δεν...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει ότι δεν θα μειωθεί η αυτονομία μιάς και μάλλον θα βάλουν ssd στην θέση του σκληρού.

Παιδιά μην λέμε ότι θέλουμε....η διαφορά στην κατανάλωση μεταξύ ενός ssd και ενός συμβατικού 2.5" δίσκου είναι αμελητέα. Μπροστά μάλιστα στη συνολική κατανάλωση του υπολογιστή αποτελεί μάλλον σταγόνα στον ωκεανό.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για μείωση της αυτονομία στα MACBOOK καθώς είναι από τα παραδοσιακά ατού της εταιρείας. Το θέμα προφανώς θα επιλυθεί με ακόμη πιο εξελιγμένες και αποδοτικές μπαταρίες, ένα τομέα που μόνο respect μπορώ να πω για την Apple.

 

Οταν μου δωσουν σε cloud τοσο χωρο ,εστω στο κοστος του να αγοραζα τον αντιστοιχο σε σκληρους δισκους, και να μου διασφαλιζουν οτι δεν θα βαζουν χερι στα αρχεια μου (εδω γελαμε), τοτε το συζηταμε. Προς το παρον θα χρειαστω 2 tb χωρο και ανεβαινει...

Πέρα από το σοβαρό θέμα που υπάρχει με το θέμα της ασφάλειας των δεδομένων, θα πρέπει να επιλυθούν και άλλα ζητήματα που έχουν να κάνουν με την ταχύτητα των γραμμών μας. Προς το παρών δεν υπάρχουν τέτοιες υποδομές.

 

Καλά όλα αυτά, αλλά αν δεν πειστώ ότι η Apple ξαναμπήκε στον ίσιο δρόμο στο θέμα του Mac OS X, δεν ξαναπαίρνω Mac.

Αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα...αν επιχειρήσουν να μετατρέψουν το MACBOOK σε ένα γρήγορο ipad με πληκτρολόγιο τότε θα φάνε μούντζα και από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην λέμε ότι θέλουμε....η διαφορά στην κατανάλωση μεταξύ ενός ssd και ενός συμβατικού 2.5" δίσκου είναι αμελητέα. Μπροστά μάλιστα στη συνολική κατανάλωση του υπολογιστή αποτελεί μάλλον σταγόνα στον ωκεανό.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για μείωση της αυτονομία στα MACBOOK καθώς είναι από τα παραδοσιακά ατού της εταιρείας. Το θέμα προφανώς θα επιλυθεί με ακόμη πιο εξελιγμένες και αποδοτικές μπαταρίες, ένα τομέα που μόνο respect μπορώ να πω για την Apple.

 

 

Πέρα από το σοβαρό θέμα που υπάρχει με το θέμα της ασφάλειας των δεδομένων, θα πρέπει να επιλυθούν και άλλα ζητήματα που έχουν να κάνουν με την ταχύτητα των γραμμών μας. Προς το παρών δεν υπάρχουν τέτοιες υποδομές.

 

Στο "αμελητέα" δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ (πάντα με βάση την "αίσθηση" που έχω αποκομίσει, δεν έχω ούτε τεχνικά επιχειρήματα για να το στηρίξω, ούτε προσωπική εμπειρία, οπότε δεν επιμένω!). Στα υπόλοιπα με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο! Δεν είναι ακόμα η ώρα που θα αντικατασταθούν οι δίσκοι από το cloud, όχι τουλάχιστον αν θες να ονομάζεις το μοντέλο σου "pro".

 

 

 

Αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα...αν επιχειρήσουν να μετατρέψουν το MACBOOK σε ένα γρήγορο ipad με πληκτρολόγιο τότε θα φάνε μούντζα και από μένα.

Αν κάνουν αυτό που περιγράφεις, θα κάνουν κατά τη γνώμη μου τεράστιο φάουλ. Έχεις ένα λειτουργικό - θρύλο (ασχέτως αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με την αξία του) που κάποτε ήταν η επιλογή των επαγγελματιών διαφόρων χώρων και τώρα σιγά-σιγά πας να το μετατρέψεις σε λειτουργικό για γκάτζετ (ναι, respect στο iOS, καταπληκτικό για εκεί που προορίζεται -ως τώρα- αλλά έτερον εκάτερον)...

 

Καταλαβαίνω τους εμπορικούς λόγους που χρειάζεται να γίνει αυτή η περίφημη "ενοποίηση" των λειτουργικών και αν είναι αυτό απαραίτητος όρος για να διασφαλιστεί η βιωσιμότητα της εταιρείας (και άρα, να υπάρχει πάντα ένα πραγματικά καλό MAC OS), ας γίνει! Αλλά... να έχω κι εγώ ένα πραγματικά καλό MAC OS, ε; Γιατί για να γίνει η ενοποίηση πρέπει να δανείζεται μόνο το MAC OS στοιχεία από το iOS και όχι και το αντίστροφο;

 

Δεν ξέρω... λίγο το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ Lion (με... key features το Launchpad και την αποκλειστικότητα του iCloud*), λίγο κάτι τέτοιες ειδήσεις που "μυρίζουν" ακόμα μεγαλύτερη "επιβολή" του iCloud, αρχίζω και φοβάμαι ότι μάλλον αυτά που έγραψες είναι βάσιμα...

 

*θεωρώ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να μην υπάρχει iCloud app για Snow Leopard και να υπάρχει για Windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο "αμελητέα" δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ (πάντα με βάση την "αίσθηση" που έχω αποκομίσει, δεν έχω ούτε τεχνικά επιχειρήματα για να το στηρίξω, ούτε προσωπική εμπειρία, οπότε δεν επιμένω!). Στα υπόλοιπα με βρίσκεις απόλυτα

Οι διαφορές είναι συνήθως της τάξεως του 1watt ( ή και λιγότερο) που πρακτικά είναι αδύνατον να επηρεάσουν την αυτονομία . Υπάρχουν μάλιστα πολλοί συμβατικοί δίσκοι με ακόμη μικρότερη κατανάλωση από κάποιους SSD.

 

Μια ενδεικτικά κανανάλωση σε Idle από τρεις SSD:

- Vertex 3 240GB 1.8 Watt

- o Corsair F120 120GB 0.7 Watt

- ο Vertex 3 120GB 0.8 Watt

 

Αντίστοιχα:

- WD 750GB 2.5" 5400rpm 0.63 Watt

- Hitachi 320GB 2.5" 5400rpm 0.5 Watt

- WD 500GB 2.5" 7200rpm 0.8 Watt.

 

Φυσικά υπάρχουν διαφοροποιήσεις σε μοντέλα προς τα πάνω ή προς τα κάτω, αλλά η ουσία είναι ότι είναι αδύνατον να επηρεάσουν σημαντικά την αυτονομία ενός μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ενδεικτικά κανανάλωση σε Idle από τρεις SSD:

- Vertex 3 240GB 1.8 Watt

- o Corsair F120 120GB 0.7 Watt

- ο Vertex 3 120GB 0.8 Watt

 

Αντίστοιχα:

- WD 750GB 2.5" 5400rpm 0.63 Watt

- Hitachi 320GB 2.5" 5400rpm 0.5 Watt

- WD 500GB 2.5" 7200rpm 0.8 Watt.

 

Αφού ξανατονίσω ότι δεν μιλάω ως γνώστης και ρωτάω καθαρά για "να μαθαίνω", έχει νόημα η σύγκριση σε idle status;

Στην "πραγματική" λειτουργία δεν γίνεται η ουσιαστική κατανάλωση, όπου τα μηχανικά μέρη των συμβατικών δίσκων (λογικά) υστερούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξανατονίσω ότι δεν μιλάω ως γνώστης και ρωτάω καθαρά για "να μαθαίνω", έχει νόημα η σύγκριση σε idle status;

Στην "πραγματική" λειτουργία δεν γίνεται η ουσιαστική κατανάλωση, όπου τα μηχανικά μέρη των συμβατικών δίσκων (λογικά) υστερούν;

Είναι ένα σημείο αναφοράς και συνήθως αναλογικό. Πάντως και σε read/write καταστάσεις πρέπει να συγκρίνουμε όμοια μεγέθη (π.χ. 128ΚΒ sequential read/write ή 4ΚΒ random write). Ακόμη και εκεί όμως για παράδειγμα ο WD Scorpio Blue 750GB είναι λιγότερο ενεργοβόρος από τον Vertex 3 240GB. Δεν έχει όμως τόσο μεγάλη σημασία να μπούμε σε λεπτομέρειες.

Αυτό που ήθελα να διευκρινίσω είναι ότι με τόσο μικρή διαφορά στην κατανάλωση (είτε υπέρ είτε κατά του SSD) είναι πρακτικά αδύνατον να επηρεαστεί η αυτονομία του φορητού μας σε μεγάλο βαθμό. (φαντάζομαι δεν μιλάμε για +- 5 λεπτά).

Να φανταστείς ότι ο επεξεργαστής από μόνος του μπορεί να φτάσει στα 45watt κανατάλωση, οπότε το μισό ή το ένα watt του ssd είναι όπως είπα και παραπάνω σταγόνα στον ωκεανό. Τα ίδια περίπου ισχύουν και για την οθόνη του φορητού, όπου η τεχνολογία (led κτλ) και η φωτεινότητα της επηρεάζουν σε πολύ μεγάλο βαθμό την αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...