Προς το περιεχόμενο

Χτυπημένος HDD. Μια και κάτω???


kgv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας 6άρης δίσκος μου έχει "χτυπήσει" στην κυριολεξία: κατά τη διάρκεια λειτουργίας ακούγονται οι κεφαλές να χτυπούν δυνατά μέσα στο δίσκο. Με fdisk, format ακόμα και norton disk doctor των system works 2003 δεν κατάφερα να φέρω τον δίσκο σε κατάσταση να μπορέσει να δεχτεί πίσω το ghost file που ίσα-ίσα πρόλαβα να αντιγράψω σε άλλον δίσκο. Γνωρίζει κανείς αν έστω με κατσαβίδι υπάρχει κάποιο σημείο μέσα στο δίσκο που επισκευάζεται ώστε να παραταθεί η διάρκεια ζωής του για λίγο ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eisai poli tixeros pou boreis na bootaris ta win etsi wste na trexeis afta pou trexeis!

 

Emena se ibm40gb otan arxise na kanei ta click of death de borousa kan na 3ekinisw ta win kai na ton exw sindemeno! (ws slave disko)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ανοίξεις ένα σκληρό δίσκο χρειάζεσαι τουλάχιστον ενα δωμάτιο χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ σκόνη, και ίσως πολύ χαμηλής πίεσης. Οπότε να ανοίξεις έναν σκληρό στο σπίτι σου το μόνο που θα κάνεις είναι να τον αχρηστεύσεις. Κι εμένα μου είχε χτυπήσει ένας σκληρός παλιότερα και τον άνοιξα από περιέργεια (ενώ ήξερα ότι κάτι τέτοιο θα ήταν καταστροφικό). Όταν τον έκλεισα και τον έβαλα να δουλέψει πάλι, δεν τον αναγνώριζε καν η μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παιδεύεσαι άδικα, δε φτιάχνεται (μπορείς όμως να τον ανοίξεις να δεις πώς είναι μέσα, έτσι από περιέργεια).

Να λες πάλι καλά που πρόλαβες να σώσεις το περιεχόμενό του.

Αν χρειάζεσαι κι άλλο χώρο, πάρε άλλο δίσκο, τώρα πια έχουν πάμφθηνα.

 

franky.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den yparxei periptwsi na to ftiakseis.

1) Den briskeis efkola katsabidi gia tis vides poy exei

2) akoma kai an ton anoikseis estw kai liga moria skonis na mpoyne....

3) Pws 8a ftiakseis tin kefali ???? 8a tin sikwseis me to xeri ? An akoumpiseis apla ton disko i tin kefali paei...

 

Sou proteinw na ton anoikseis kai na ton afiseis gia diakosmitiko panw sto grafeio sou. Prosoxi min akoumpiseis ton disko giati afhnei poly entones daxtylies kai den 8a einai omorfo diaksomitiko !!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kyriakidis

said:

Oxi re kai oti den ton eblepe i mitriki. Ego exo anoiksi 2 sklirous pou me xalasane kai oi 2 brethikan apo tin mainboard. Malista katafera ton 1 na ton kano na doulepsi gia kanena misaoro.

Θες να πεις πως εγώ δεν έβλεπα ότι αναγνώριζε το σκληρό η μητρική; Κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό. Ένα είναι σίγουρο όμως. Αν ανοιχτεί ο σκληρός έχει τελειώσει επιτόπου (τι αμέσως τι μετά από μισή ώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opos eipes kathe problima einai diaforetiko(Sorry den katalaba auto pou eipes). Ostoso omos an anoikseis to HD den simenei oti einai kateuthian gia ton kado. Mporeis na diabaseis data apo auton oso kai na grapsis. Ostoso eiani sigouro oti tha emfanistoun bad sectors stin kaliteri periptosi. (gia na min nomizeis oti eimai asxetos sou leo oti eimai teliofitos tou tmitatos pliroforikis tou sheffiled.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον κυριακίδη αν και διαφωνω με το αν πρεπει να λεμε και όλες μας τις σπουδές εδώ....

 

Υπάρχουν σελίδες στο internet που μπορέις να κανεις Mod στο σπίτι τον σκληρό και να του βάλεις π.χ. διαφανές περίβλημα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σου μείνει στα χέρια (πρέπει να προσέχεις ιδιαίτερα βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως ακόμα και αν σωματίδια σκόνης κάτσουν πάνω στην επιφάνεια του δίσκου υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δημιουργήσουν πρόβλημα, πόσο μάλλον σε κάποιον σκληρό που ήδη έχει χτυπήσει. kyriakidis δεν είπα, ούτε εννούσα ότι είσαι άσχετος. Ξεφύγαμε και από το θέμα:) Επισκευή πάντως δε νομίζω να γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...