Προς το περιεχόμενο

Στήνοντας ένα low budget HTPC


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιά παιχνίδια???? :shock:

 

Λέω το εξής:

 

α) Είναι για τους γονείς μου που μάθανε με το στανιό τα xp

β) Ήδη με τα 7 θα πάθουνε πολιτισμικό σοκ

γ) Δεν ξέρουν τίποτα εκτός από το να ακούν μουσική, να σερφάρουν και να βλέπουν ταινίες

 

Επιμένεις ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ok εξέφρασα απλά την γνώμη μου καθώς έχω στήσει htpc δυνατά και μή κατα καιρούς και τελικά κατέληξα σε κάτι όπως το παραπάνω. Άλλη φάση πιστεύω.

Συγκεκριμένα πήρα ένα έτοιμο κουτάκι ΖΟΤAC ZBOX με Ε450' date='HD6320.... σαν το παρακάτω:

http://www.ebay.de/itm/ZOTAC-ZBOX-AD04-AMD-E-450-DDR3-1333-supported-AMD-Radeon-HD-6320-WLAN-BT-Remote-/150805487774?pt=DE_Technik_Computer_Peripherieger%C3%A4te_PC_Systeme&hash=item231cb5209e

του πέταξα 4GB ram και έναν ssd και κυριολεκτικά πετάει.

Επίσης το τοποθέτησα στο πίσω μέρος της τηλεόρασης και πραγματικά ξένοιασα. Ούτε χώρο πιάνει ούτε φαίνεται.

 

Πάντως dino καλορίζικο το pc και εύχομαι να το χαρείς ταμάλα. :)

 

Ασε lion σε ενα ολοκληρο θεμα προσπαθουσα να τον πισω για zacate.. αλλα στου τυφλου την πορτα οσο θελεις βροντα!

Τι περιμενεις απο καποιον που κοιματε με το αυτοκολλητο της Intel κολλημενο στο προσκεφαλο του! :Ρ :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά παιχνίδια???? :shock:

 

Λέω το εξής:

 

α) Είναι για τους γονείς μου που μάθανε με το στανιό τα xp

β) Ήδη με τα 7 θα πάθουνε πολιτισμικό σοκ

γ) Δεν ξέρουν τίποτα εκτός από το να ακούν μουσική, να σερφάρουν και να βλέπουν ταινίες

 

Επιμένεις ακόμα?

 

ναι επιμένω διότι είναι απλά ένα περιβάλλον όπως πχ να χειρίζεσαι το menu του dvd σου, δηλαδή με λίγα λόγια μπορεί ο καθένας που δεν έχει καμμία σχέση με υπολογιστές και δεν γνωρίζει καν τα windows ή καποιο λειτουργικό. Βελακια πανω κατω δεξια αριστερα, play...τοσο απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους atom δεν δίνουν αυτοκόλλητο? Γιατί δεν πήρα ατομ? ε?

 

Ενταξη ειπαμε.. fanboy σε λεμε... αν επερνες ΑΤΟΜ τοτε θα σε λεγμε κατι αλλο... :lol: :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ τόση ώρα να παίξω μα το scaling ώστε να μην ξεχειλίζει η επιφάνεια εγασιας από την οθόνη αλλά τίποτα. Κανείς καμια ιδέα?

 

Aπο την στιγμή που του έχεις βάλει win7 απορώ γιατί έχεις τέτοιο θέμα.

Δεν μπήκε αυτόματα στην recommended ανάλυση της TV σου?

Στην προκειμένη 1920x1080? (η όποια έχεις).

Διαφορετικά δοκίμασε με δεξί κλίκ στην επιφάνεια εργασίας > ιδιότητες γραφικών > ρυθμίσεις οθόνης και βάλε πλήρης οθόνη χωρίς περιθώρια.

Αν δεν φτιάξει και έτσι τότε the hard way πήγαινε στις ρυθμίσεις της tv σου (απο τα settings του remote) και κάνε τα αντίστοιχα με παραπάνω προκειμένου να φτιάξεις το scaling. (φτιάξεις δηλαδή τα περιθώρια). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μία hd ready που το σύνδεσα, τα ίδια μου έκανε.

 

Τι λες για τη λύση να αφήσω την τηλεόραση όπως είναι και να κάνω custom resolution από το panel της intel?

 

Η επιφάνεια εργασίας είναι μεγαλύτερη από την οθόνη (περισσεύει δεξιά, αριστερά, πάνω κάτω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μία hd ready που το σύνδεσα, τα ίδια μου έκανε.

 

Τι λες για τη λύση να αφήσω την τηλεόραση όπως είναι και να κάνω custom resolution από το panel της intel?

 

Η επιφάνεια εργασίας είναι μεγαλύτερη από την οθόνη (περισσεύει δεξιά, αριστερά, πάνω κάτω)

 

Δεν ξέρω ποιά tv έχεις αλλά δοκίμασε the hard way.

Μπές δηλαδή απο το τηλεκοντρόλ στις ρυθμίσεις της tv σου και φτιάξε τα περιθώρια όπως πρέπει.

Εννοείται μην πειράξεις τίποτα απο τις ιδιότητες γραφικών απο το pc. Αστο όπως είναι στην recommended ανάλυση που έχει αυτόματα 1920x1080p. Αρκεί φυσικά να έχεις τις ιδιότητες γραφικών που σου έγραψα πρίν στο "πλήρης οθόνη χωρίς περιθώρια".

Προφανώς είναι θέμα τηλεόρασης ή μπορεί παλιότερα να είχες πειράξει τις ρυθμίσεις της tv σου γιαυτό στο βγάζει αυτό.

Ποιά tv έχεις αν επιτρέπεται μήπως ταιριάζει με την samsung που έχω για να σου πώ τι να κάνεις. :)

 

edit: Εμένα στην δικιά μου tv οι ρυθμίσεις είναι menu > επιλογές εικόνας > μέγεθος > 16:9.

Mπορεί καταλάθος αντί 16:9 να είναι σε wide zoom ή μεγέθυνση ή what ever. Δοκίμασέ το & πές μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panasonic vt 30 αλλά το ίδιο μου έκανε και σε μια samsund lcd.

 

Kάνε αυτό που σου έγραψα παραπάνω και θα φτιάξει. Δεν ξέρω πώς είναι το menu της tv σου και πώς αναγράφει τα παραπάνω αλλά το πρόβλημα είναι εκεί. Για να σου ξεχειλίζουν τα περιθώρεια κάποια απο τις ρυθμίσεις έχει πειραχτεί (υποθέτω zoom ή μεγέθυνση) οπότε βάλτο 16:9 ή auto ή αυτόματη ευρεία ή όπως το γράφει η δικιά σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Αυτό βρίσκω, φαντάζομαι κάνει:

 

Aυτή η εικόνα είναι απο το menu της tv σου?

Aν ναι βάλτο 1080p FULL ή FILL ανάλογα τι θέλει για να στρώσει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...