Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται να μη πληρωσει καποιος μεγαλο ποσο στην εφορια;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχυει οτι ολοι ανεξαιρετως θα πληρωσουν απο 400 ευρω και πανω; Τι ακριβως πρεπει να προσεξουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει οτι ολοι ανεξαιρετως θα πληρωσουν απο 400 ευρω και πανω;

 

από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα;

το ότι άτομα που πριν μπορει να παίρνανε επιστροφή φόρου και΄τωρα θα βρεθούνε να πληρώνουν ναι και μάλιστα αρκετοί αλλά αυτό απέχει πολύ από αυτό που λες.

μη παραπλανούμε - τρομοκρατούμε τον κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα;

το ότι άτομα που πριν μπορει να παίρνανε επιστροφή φόρου και΄τωρα θα βρεθούνε να πληρώνουν ναι και μάλιστα αρκετοί αλλά αυτό απέχει πολύ από αυτό που λες.

μη παραπλανούμε - τρομοκρατούμε τον κόσμο

Φιλε μαλλον ζεις σε αλλο κοσμο; Εγω θα πληρωσω 750 ευρω, οι γονεις μου κοντα στα 1500. Βασικα δε ξερω καποιο γνωστο μου που να πληρωσει λιγοτερο απο 550 ευρω.

 

Τωρα αν εισαι τιποτα ανεργος ή γερακος, αλλαζει το θεμα. Εννοειται οτι αναφερομαι σε εργαζομενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα πραγματα.....ΔΕΝ κανεις δηλωση καθολου.......αστους να χρεωκοπισουν να βαλουν μυαλο.......

 

Φοβερή η λογική σου!

 

 

@Luxx σίγουρα δεν θα πληρώσουν όλοι αλλά θα ανέβει αρκετά η φορολογία, καμιά σχέση με πέρυσι που έκαναν αυτή τη πατάτα με την επιστροφή φόρου ανάλογα το πόσες αποδείξεις μάζευες.

Όταν λες "Τι ακριβως πρεπει να προσεξουμε;" τι εννοείς;Κάποιο παραθυράκι να γλιτώσεις φόρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μαλλον ζεις σε αλλο κοσμο; Εγω θα πληρωσω 750 ευρω, οι γονεις μου κοντα στα 1500. Βασικα δε ξερω καποιο γνωστο μου που να πληρωσει λιγοτερο απο 550 ευρω.

 

Τωρα αν εισαι τιποτα ανεργος ή γερακος, αλλαζει το θεμα. Εννοειται οτι αναφερομαι σε εργαζομενους.

 

Τι στο; Τι εισοδημα εβγαλες; Αποδειξεις εβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω το πολύ απλό. Εγώ δήλωσα 0 εισόδημα φέτος και έχω ένα σπίτι το οποίο ιδιοκατοικώ. Μου ήρθε μόνο απο τα τεκμήρια να πληρώσω 205€.

 

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι οι αποδείξεις που θα δηλώσεις πρέπει να είναι το 25% του τεκμαρτού εισοδήματος. Το ότι υπάρχεις απλά, συνιστά τεκμήριο 3.000€ ενώ αν είσαι παντρεμένος 2500€. Άρα αν βγάζεις 7000€ το χρόνο, το τεκμαρτό σου εισόδημα είναι 10.000€, οπότε πρέπει να δηλώσεις 2500€ αποδείξεις για να ισχύσει το αφορολόγητο των 5.000. Αν τις μαζέψεις θα φορολογηθείς στα υπόλοιπα 5.000. Άρα θα πληρώσεις ένα 500αρικάκι. Σχεδόν ένας μισθός δηλαδή.

 

Περαστικά...

 

Φυσικά ενοίκιο, αποδείξεις απο γιατρούς, υποχρεωτικές ασφαλιστικές εισφορές, προστατευόμενα μέλη το μειώνουν λίγο ακόμα, αλλά μη νομίζεις και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν βγάζεις 7000€ το χρόνο, το τεκμαρτό σου εισόδημα είναι 10.000€, οπότε πρέπει να δηλώσεις 2500€ αποδείξεις για να ισχύσει το αφορολόγητο των 5.000.

 

 

συγνώμη αλλά πως το υπολόγισες αυτό;

αν βγάζεις 7000 γιατί το τεκμαρτό σου εισόδημα θα είναι 10000;

προσθέτεις στα 7000 τα 3000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχετε καταλάβει ότι φέτος οι περισσότεροι θα πλερώ.

 

Σε ένα μισθωτό που παίρνει 850 ευρώ το μήνα αντιστοιχεί ακριβώς 700 ευρώ φόρος.

Αυτό είναι το ραβασάκι. 1 μισθός άμεσος φόρος. Βάλτε και τους έμμεσους να δείτε τι μένει στον υψηλόμισθο/υψηλοεισοδηματία (= εισόδημα>5000 ευρώ)

 

Γιατί νομίζετε οι ημερομηνίες των δηλώσεων πήγαν μετά τις εκλογές..

και περιμέντε έρχονται χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχετε καταλάβει ότι φέτος οι περισσότεροι θα πλερώ.

 

Σε ένα μισθωτό που παίρνει 850 ευρώ το μήνα αντιστοιχεί ακριβώς 700 ευρώ φόρος.

Αυτό είναι το ραβασάκι. 1 μισθός άμεσος φόρος. Βάλτε και τους έμμεσους να δείτε τι μένει στον υψηλόμισθο/υψηλοεισοδηματία (= εισόδημα>5000 ευρώ)

 

Γιατί νομίζετε οι ημερομηνίες των δηλώσεων πήγαν μετά τις εκλογές..

και περιμέντε έρχονται χειρότερα.

 

 

κυριολεκτικά ο ορισμός της κλοπής.

ακόμα χειρότερα μάλλον διότι και να μην έχεις θα σε αναγκάσουν, υπό προϋποθέσεις να πληρώσεις.

το πως δεν έχει σημασία. πούλα το σπίτι σου, πούλα το κορμί σου αρκεί να πληρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη αλλά πως το υπολόγισες αυτό;

αν βγάζεις 7000 γιατί το τεκμαρτό σου εισόδημα θα είναι 10000;

προσθέτεις στα 7000 τα 3000;

 

Έτσι ακριβώς. Εσύ ο ίδιος είσαι τεκμήριο αξίας 3.000 ή 2.500 αν είσαι παντρεμένος. Προσθέτεις το τεκμήριο με το εισόδημα και βγαίνει το τεκμαρτό εισόδημα. Αν είχες και κανα σπίτι στο όνομά σου θα ήταν κανα 4-5χιλ τεκμήριο ακόμα και κανα αυτοκίνητο εκεί να δεις γλέντια :P

 

Υπόψη ότι το αφορολόγητο για όσους γεννήθκαν απο το 81 και μετά είναι 9.000.

 

Υπάρχουν χιλιάδες που ενώ κάθε χρόνο είχαν επιστροφή κανα 400-500 φέτος πληρώνουν 1000ρικο και πάνω.

 

Νομίζω ότι η διαφήμιση της Wind τα λέει όλα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς. Εσύ ο ίδιος είσαι τεκμήριο αξίας 3.000 ή 2.500 αν είσαι παντρεμένος. Προσθέτεις το τεκμήριο με το εισόδημα και βγαίνει το τεκμαρτό εισόδημα.

 

 

δεν έχω κάνει ακόμα δήλωση για να δω τα ευχάριστα αλλά δε νομίζω να στέκει αυτό που λες.

το τεκμήριο δεν προτίθεται στο εισόδημα.

απλά αθροίζονται όλα τα τεκμήρια και αν το εισόδημα σου είναι χαμηλότερο των τεκμηρίων απλά θεωρείται σαν εισόδημα το σύνολο των τεκμηρίων.

 

ελπίζω να έχω δίκιο γιατί αν όχι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λεμε ρε παιδια οτι να ναι υπαρχει το δηλωθεν εισοδημα και το τεκμαρτο αλλα ΔΕΝ προστιθεται το ενα με το αλλο!

Φορολογησε για οποιο ειναι μεγαλυτερο.Αν εχει δηλωθεν 7000 αλλα το τεκμαρτο ειναι 15000 θα φορολογηθεις για τα 15000

Εγω ειχα κανει το λαθος να παρω ενα χοντα σιβικ πριν 4χρονια με δανειο που αποπληρωσα με χιλια ζορια και τωρα αν και ειμαι ανεργος εδω και 2 χρονια θα κληθω να πληρωσω φορο γιατι για το αμαξι υπαρχει τεκμηριο 7500 ευρω συν τεκμηριο επειδη ειμαι παντρεμενος και θα μου βγαλουν ενα εισοδημα πανω απο 10000 ενω εγω ειμαι ανεργος!!!

Δεν πληρωνω τιποτα βεβαια γιατι απλα δεν εχω αλλα αυτα δεν τα γλιτωνεις θα ερθει η ωρα που θα τα δωσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...