Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει σοβαρη σχολη σε σχεση με Web Development/Computer Science στην Ελλαδα που να αξιζει?


ksz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Δινω για 2η φορα πανελληνιες(πρωτη φορα περασα σε μια σχολη στην οποια τελικα δεν μου εδινε προοπτικες-εκτος web development) και επειδη δεν βλεπω καμια σχολη που να ειναι του ενδιαφεροντος μου στην Ελλαδα(Computer Science)... εψαξα λιγο για σχολες(ιδιωτικες) οι περισσοτερες ασχολουνται με Web Design και το πολυ 1-2 με Web Development... αυτο το Web Development που σου μαθαινουν ειναι για αυτους που δεν ξερουν ποσο κανει 1+1...

 

Οποτε η μονη λυση που εχω ειναι να παω εξωτερικο για κατι σοβαρο με προοπτικες δουλειας σε εταιριες σαν engineer ή κατι παρομοιο ή υπαρχει και κατι παρομοιο και στην Ελλαδα που δεν εχω παρατηρησει?

 

Θα ηθελα να απαντησει περισσοτερο οποιος το εχει ψαξει ή ισως του εχει τυχει να ηταν στην θεση μου..

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Web development είναι ο προγραμματισμός όπως λέει του web. Έχει να κάνεις πιο πολύ με κώδικα, βάσεις δεδομένων κλπ.

To web design είναι ο σχεδιασμός, είναι πιο πολύ γραφιστικό το θέμα. Είναι δύο διαφορετικά αντικείμενα. Για δουλεία ως engineer τί ακριβώς? software engineer ή hardware engineer? Γενικά οι σχολές στην ελλάδα ΑΕΙ/ΤΕΙ έχουν πιο γενικές γνώσεις (τύπου λίγο από όλα). Από κει και πέρα βλέπεις το πρόγραμμα σπουδών της κάθε σχολής, αποφασίζεις τι σε ενδιαφέρει ΠΙΟ ΠΟΛΥ και επιλέγεις... Το ίδιο ισχύει και σε σχολές εξωτερικού απλά θα έχεις περισσότερες επιλογές(χωρίς να ξέρω)

 

εδιτ: Μη κολλάς στο όνομα της σχολής αλλά στα ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Αυτό ισχύει παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα φιλε γενικα λιγες σχολες ειναι τοσο εξειδικευμενες ,να στοχευουν τοσο σε εναν τομεα.

 

αν θελεις ΑΕΙ-ΤΕΙ να ξερεις οτι ειναι κατα 80-90% δικο σου ψαξιμο και οχι οι γενικες γνωσεις που σου παρεχουν.Με δικο σου ψαξιμο,καποια βασικα στοιχεια απο την σχολη και ανθρωπους να μπορεις να ρωτησεις,και μια διπλωματικη πανω στο θεμα οταν βγεις θα εισαι αψογος.

 

εγω ειμαι στην μηχανικων η/υ και για αυτην μιλαω.

 

Τελος μπορεις να δεις για καποιο ΙΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Web development είναι ο προγραμματισμός όπως λέει του web. Έχει να κάνεις πιο πολύ με κώδικα, βάσεις δεδομένων κλπ.

To web design είναι ο σχεδιασμός, είναι πιο πολύ γραφιστικό το θέμα. Είναι δύο διαφορετικά αντικείμενα. Για δουλεία ως engineer τί ακριβώς? software engineer ή hardware engineer? Γενικά οι σχολές στην ελλάδα ΑΕΙ/ΤΕΙ έχουν πιο γενικές γνώσεις (τύπου λίγο από όλα). Από κει και πέρα βλέπεις το πρόγραμμα σπουδών της κάθε σχολής, αποφασίζεις τι σε ενδιαφέρει ΠΙΟ ΠΟΛΥ και επιλέγεις... Το ίδιο ισχύει και σε σχολές εξωτερικού απλά θα έχεις περισσότερες επιλογές(χωρίς να ξέρω)

 

εδιτ: Μη κολλάς στο όνομα της σχολής αλλά στα ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Αυτό ισχύει παντού.

 

ξεχασα να επισημανω οτι ηδη σχολουμε με web development και προφανως δεν ειμαι νεος στον χωρο...

 

οποτε εννοω software engineer..

 

αλλα το θεμα ειναι να κατσω εδω, αξιζει? δηλαδη θα μπορουν να με παρουν π.χ. σε δουλεια τετοιου τυπου με πτυχειο απο Ελλαδα?

 

κοιτα φιλε γενικα λιγες σχολες ειναι τοσο εξειδικευμενες ,να στοχευουν τοσο σε εναν τομεα.

 

αν θελεις ΑΕΙ-ΤΕΙ να ξερεις οτι ειναι κατα 80-90% δικο σου ψαξιμο και οχι οι γενικες γνωσεις που σου παρεχουν.Με δικο σου ψαξιμο,καποια βασικα στοιχεια απο την σχολη και ανθρωπους να μπορεις να ρωτησεις,και μια διπλωματικη πανω στο θεμα οταν βγεις θα εισαι αψογος.

 

εγω ειμαι στην μηχανικων η/υ και για αυτην μιλαω.

 

Τελος μπορεις να δεις για καποιο ΙΕΚ

 

εκει αν θυμαμε εχει ταξεις για web development(ή γενικα τουλαχιστον) π.χ. php, mysql, html και τετοια απο οτι ειδα δει σε ενα βιντεακι στο youtube... το οποιο ειναι πανω κατω οπως συμβαινει και στο εξωτερικο... δεν ξερω αν ισχυει αυτο ακομα βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το από που θα πάρεις πτυχίο δεν νομίζω να παίζει και τόσο ρόλο.

Στην Ελλάδα θα πάρεις τις ίδιες πάνω κάτω γνώσεις με το αν βγεις εξωτερικό.

ΑΛΛΑ στο εξωτερικό θα έχεις καλύτερες υποδομές και διασύνδεση με την αγορά εργασίας που εδώ στην Ελλάδα πρακτικά είναι ανύπαρκτες. (Σου μιλάει απόφοιτος)

 

Οπότε η γνώμη μου αν είσαι άνετος οικονομικά μη κάθεσαι Ελλάδα, άσε που τώρα τελευταία τα ΤΕΙ υπολειτουργούν.

Σχετικά με τα ΙΕΚ μην ασχολείσαι καν. Δεν θα έχεις τη δυνατότητα για μεταπτυχιακό ή μετέπειτα εξέλιξη στην καριέρα σου.

 

Και συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω ότι πρέπει να ψαχτείς από μόνος σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει κανείς να σπουδάσει, να έχει προοπτικές, να μάθει πράγματα κτλ. ξεχνάει τα ΙΕΚ. Το επίπεδο είναι χαμηλό, το ίδιο και ο ρόλος τους.

Πιστεύω μια φιλόδοξη πορεία είναι απαραίτητα η φοίτηση σε κάποιο πανεπιστήμιο και μετά εξειδίκευση με μεταπτυχιακό.

Μου φαίνεται αυτή τη στιγμή η καλύτερη λύση είναι οι σπουδές και η εργασία στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας σπουδάσει σε Ελλάδα και εξωτερικό(Computer Science) οι διαφορές και οι ομοιότητες που είδα ήταν οι παρακάτω.

 

Και στις 2 χώρες σου μαθαίνουν τα βασικά και εξαρτάται σε σένα το αν θα μάθεις 1-2 ή περισσότερες γλώσσες προγραμματισμού.

Και στις 2 χώρες διαθέτουν τον απαραίτητο εξοπλισμό για τα μαθήματα. (Μέτρια προς καλά μηχανήματα με Linux/Windows)

Και στις 2 χώρες βγαίνουν καλοί απόφοιτοι που με τις ικανότητες που έχουν αναπτύξει(όχι με το πτυχίο) μπορούν να βρουν δουλειά πάνω στο κλάδος τους

 

Στο εξωτερικό το πρόγραμμα σπουδών ήταν πιο "up to date" από την Ελλάδα (καλύπτεται με προσωπική ενασχόληση)

Στο εξωτερικό οι (περισσότερες) εταιρίες παίρνουν τους "πρακτικάριους" στα σοβαρά και τους δίνουν ενδιαφέροντα tasks, αλλά πολύ λίγα εώς καθόλου χρήματα... Στην Ελλάδα υπάρχει πρόγραμμα πρακτικής για τους φοιτητές ΤΕΙ, αλλά όχι απ ότι γνωρίζω για αυτών των πανεπιστημίων. Πολλές εταιρίες δε παίρνουν στα σοβαρά τους πρακτικάριους και ακόμη περισσότεροι φοιτητές δε παίρνουν στα σοβαρά τη πρακτική και προτιμούν αυτές που δίνουν τα περισσότερα χρήματα. π.χ. Φίλος μου έκανε πρακτική σαν τηλεφωνητής στον ΟΤΕ με 500+ ευρώ(καθαρά) το μήνα όταν εγώ έκανα πρακτική στο εξωτερικό με 250(μικτά) ...

Στο εξωτερικό αν δε τα καταφέρνεις, τότε θα σε πιέσουν να σταματήσεις ή να αλλάξεις σχολή. Στην Ελλάδα θα σε αφήσουν να παιδεύεσαι μερικά χρονάκια μέχρι να το πάρεις απόφαση να τη παρατήσεις μόνο σου.

 

 

Στο εξωτερικό τους ενδιαφέρει περισσότερο η γνώση του αντικειμένου παρά το αν έχεις πτυχίο (δε γνωρίζω πως είναι ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα, αλλά πιστεύω ότι συμβαίνει το ίδιο).

 

 

Συμπέρασμα:

Όπου και να σπουδάσεις, αν το αγαπάς αυτό που κάνεις θα τα καταφέρεις καλά. Επιστήμονες θα είναι και οι μεν καθηγητές σου, επιστήμονες και οι δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνώμη μου στην Ελλάδα τα έχουν λίγο κουτουρού ο Προγραμματιστής κάνει μόνος του το design δέν συνεργάζεται με γραφίστες όπως και πολλοί γραφίστες δέν συνεργάζονται με προγραμματιστές...Μόνο σε μεγάλα project.

Tώρα όλοι σου παρέχουν τις βασικές γνώσεις και μετά εξαρτάται απο εσένα, ειδικά ο web developer δέν σταματάει ποτέ να μαθαίνει καθώς πρέπει να ανανεώνει τις γνώσεις του...η τεχνολογία προχωράει. Για μένα το καλύτερο πανεπιστήμιο σε αυτό τον τομέα ειναι της Κρήτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις την δυνατότητα να φύγεις έξω, πήγαινε. Θα βρεις καλύτερο επίπεδο σε ένα καλό πανεπιστήμιο. Τόσο στην εκπαίδευση και στις εγκαταστάσεις όσο και στις παρέες σου και γενικά στην κοινωνική ζωή. (παντού βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις).

 

Το πτυχίο σαν πτυχίο και από που το πήρες τόσο έξω όσο και εδώ δεν παίζει ρόλο στο να βρεις δουλειά. Δεν ενδιαφέρει τον εργοδότη αν ήσουν στο Liverpool ή στην Κρήτη. Βέβαια, αν δεν έχεις ένα καλό βιογραφικό με πρακτική και εμπειρία, έξω δεν θα ασχοληθούν και πολύ μαζί σου. Εδώ θα ασχοληθούν.

Τόσο το πτυχίο όμως, όσο και το μεταπτυχιακό, παίζουν ρόλο στην μετ' έπειτα καριέρα σου. Ο ρυθμός που θα ανεβαίνεις μέσα σε μια εταιρεία, οι θέσεις που θα παίρνεις, ο μισθός, οι ευθύνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας επίσης σπουδάσει (και δουλέψει) σε Ελλάδα και εξωτερικό, πάνω κάτω ο x_maras τα λέει πολύ καλά παραπάνω.

 

@ksz: Σχολές όπου κάποιος μπαίνει άσχετος και βγαίνει με λιγότερες ή περισσότερες γνώσεις computer science υπάρχουν σε όλα τα καλά πανεπιστήμια, αν αυτός ήταν ο σκοπός το πρόβλημα θα ήταν περισσότερο να περάσεις και λιγότερο να τις βρεις.

 

Όμως: καμία, καμία, ΚΑΜΙΑ σχολή ούτε στην Ελλάδα ούτε στο εξωτερικό δεν υπάρχει που να παίρνει κόσμο με γνώσεις computer science (με την έννοια ότι αυτές είναι καθαρά ακαδημαϊκές) και να βγάζει software engineers (που κατά πλειοψηφία έχει να κάνει με πρακτικές γνώσεις).

 

Αν θέλεις να γίνεις world class software engineer, ορίστε πώς σε 3 απλά βήματα.

 

  1. Μη σταματάς να γράφεις κώδικα και να μαθαίνεις καινούρια πράγματα. Επίσης είναι πολύ πολύ σημαντικό να διαβάζεις κώδικα άλλων και απ' ό,τι διαβάζεις να κρατάς το καλύτερο (πασιφανές: ούτε μουσικός μπορείς να γίνεις χωρίς να διαβάζεις συνθέσεις άλλων, ούτε συγγραφέας χωρίς να διαβάζεις έργα άλλων, ούτε προγραμματιστής, ούτε τίποτα άλλο).
  2. Βρες καλύτερους engineers απο σένα και γίνε τους τσιμπούρι. Όταν κάποια στιγμή καταλάβεις ότι ο καλύτερος στο περιβάλλον σου είσαι εσύ, σημαίνει πως ήρθε η ώρα να αλλάξεις περιβάλλον.
  3. Go to 1.

 

Τόσο το πτυχίο όμως, όσο και το μεταπτυχιακό, παίζουν ρόλο στην μετ' έπειτα καριέρα σου. Ο ρυθμός που θα ανεβαίνεις μέσα σε μια εταιρεία, οι θέσεις που θα παίρνεις, ο μισθός, οι ευθύνες.

 

Αυτό μη το δένεις και κόμπο γιατί εξαρτάται από τον τομέα, και στο συγκεκριμένο τομέα θα διαφωνήσω. Όποτε κάνω technical screening ρωτάω μεν τι σχολή έχει βγάλει ο υποψήφιος κλπ αλλά η απάντηση δεν παίζει ούτε 1% ρόλο στην τελική μου σύσταση. Μπορεί να παίξει ρόλο στο αν θα φτάσεις μέχρι το screening ή όχι, αλλά ως εκεί. Και φυσικά υπάρχουν πράγματα όπως π.χ. "έχω συνεισφέρει στο τάδε project, ο κώδικάς μου είναι εκεί μπορείτε να τον δείτε" που μετράνε περίπου όσο και 3276 πτυχία. :-D

 

Ένα άλλο αγαπημένο μου παράδειγμα είναι πως για θέσεις εργασίας προγραμματιστή στην Blizzard (όπου θα τρώγαμε πόρτα όλοι εδω μέσα) το μόνο που ζητούσαν είναι "πτυχίο θετικής κατεύθυνσης" -- κι αυτό όχι βέβαια γιατί το πτυχίο Φυσικής αυτό καθαυτό θα παίξει κάποιο ρόλο (ούτε και το CS πτυχίο θα παίξει ρόλο μ' αυτή την έννοια γιατί το επίπεδό του είναι αβυσσαλέα χαμηλότερο από αυτά που θα πρέπει ξέρεις για τη συγκεκριμένη θέση) αλλά γιατί η κατοχή πτυχίου δείχνει πως μια φορά στη ζωή σου έκατσες να δουλέψεις με σύστημα και υπομονή (ή, αν είσαι Έλληνας, γράφτηκες σε νεολαία γνωστού κόμματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Μη σταματάς να γράφεις κώδικα και να μαθαίνεις καινούρια πράγματα. Επίσης είναι πολύ πολύ σημαντικό να διαβάζεις κώδικα άλλων και απ' ό,τι διαβάζεις να κρατάς το καλύτερο (πασιφανές: ούτε μουσικός μπορείς να γίνεις χωρίς να διαβάζεις συνθέσεις άλλων, ούτε συγγραφέας χωρίς να διαβάζεις έργα άλλων, ούτε προγραμματιστής, ούτε τίποτα άλλο).
  2. Βρες καλύτερους engineers απο σένα και γίνε τους τσιμπούρι. Όταν κάποια στιγμή καταλάβεις ότι ο καλύτερος στο περιβάλλον σου είσαι εσύ, σημαίνει πως ήρθε η ώρα να αλλάξεις περιβάλλον.
  3. Go to 1.

 

Από τους καλύτερους αλγοριθμους που έχω διαβασει!!! +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ξεχαστικα λιγο με τις σκατο πανελληνιες...

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες απο ολους!

 

θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα...

 

απο οτι ξερω στην Ελλαδα εχουμε ενα ΑΕΙ Επιστιμης Υπολογιστων στην Κρητη... η σχολη ειναι καλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι ξερω στην Ελλαδα εχουμε ενα ΑΕΙ Επιστιμης Υπολογιστων στην Κρητη... η σχολη ειναι καλη?

 

Καλή είναι :)

 

καλή εβδομάδα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

αν και ξεχαστικα λιγο με τις σκατο πανελληνιες...

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες απο ολους!

 

θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα...

 

απο οτι ξερω στην Ελλαδα εχουμε ενα ΑΕΙ Επιστιμης Υπολογιστων στην Κρητη... η σχολη ειναι καλη?

Αν τυχει και δεις αυτο που σου γραφω, χρονια μετα την αναρτηση σου, που μπηκες τελικα;

Απο ποια σχολη μπορεις να ασχοληθεις με ντεβελοπμεντ?

Περασα φετος επιστημη υπολογιστων και ειμαι στα χαμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...