Προς το περιεχόμενο

Αγορα μετοχων τραπεζας


CROM271

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα δεν αξίζει να μπούμε σε τέτοιες λεπτομέρειες.

 

Τώρα δεν έχω.Αλλα θέλω να ξαναμπώ.Εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να περιμένω η όχι?

 

Εγω πιστευω πως ειναι τζογος αυτη την στιγμη. Μετα τις εκλογες θα ξεκαθαρισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλη επενδυση θα μπορουσε καποιος να πει

οτι ειναι οι ελληνικες επιχειρησεις που δουλευουν παγκοσμια

[μην τα θελετε ολα στο πιατο]

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν γίνει ανακεφαλαιοποιηση στις ελληνικές τράπεζες τι ζόρια πιστεύετε ότι θα τραβήξουν οι μέτοχοι και ειδικότερα οι μικροί?

 

 

 

Η Κύπρου telika πάει άκλαfτη.Krima!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος επειδή ζει σε χρεωκοπημένη χώρα, πρέπει σώνει και καλά να αγοράσει μετοχές εταιριών που δραστηριοποιούνται σε χρεωκοπημένη χώρα.

Είναι πέρα από τη λογική κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετοχες δλδ που εχουν πολλαπλασιασει την τιμη τους ακριβως επειδη οι εταιριες δραστιριοποιουνται σε ''χρεοκοπημενη'' χωρα - βλ εξαγωγες λογου χαρη - δεν αξιζουν δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος επειδή ζει σε χρεωκοπημένη χώρα, πρέπει σώνει και καλά να αγοράσει μετοχές εταιριών που δραστηριοποιούνται σε χρεωκοπημένη χώρα.

Είναι πέρα από τη λογική κάτι τέτοιο.

 

Χρεοκοπημένος, σε χρεοκοπημένη χώρα θέλει να αγοράσει μετοχές χρεοκοπημένης εταιρίας. Η απόλυτη επένδυση.

 

Υπάρχουν τόσες άλλες υγιεις εταιριες όπου μπορείς να αγοράσεις μετοχές, τα λεγόμενα blue chips. Microsoft, Apple, IBM, McDonalds και τόσες άλλες πολυεθνικές εταιρίες

 

Χρεοκοπημένο εννοώ τον μέσο Έλληνα-όχι τον φίλο που άνοιξε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έκανα το λάθος αντί να αρχίσω το 2013 επένδυσα πολύ νωρίτερα.Και δυστυχώς έχασα μάχες.

 

Αλλα είχα να παίξω από το 2007 και επειδή δεν έχω και πολλά να κάνω ξαναξεκινησα με το πολυαγαπημένο μου χρηματιστήριο στην Ελλάδα.Έχω αρχίσει και την μελέτη του Πορτογαλικού χρηματιστηρίου και σύντομα του Ισπανικού.Αναμφίβολα τέτοια χρηματιστήρια είναι ρίσκα αλλα πιστεύω με πολύ πιο ασφαλείς ορους...η επένδυση.Σεβαστά ποσα κερδίζουν όσοι είχαν επενδύσει τα κεφαλαια τους λόγου χάρη στις Βραζιλία και Ινδονησία πριν αρχίσουν η ανάπτυξη των χωρων αυτών.

 

Μπορεί πολύ πιθανόν ο ανόητος πάλι να είμαι εγώ ο μεσοαστός χρεοκοπημένος που είπε ένας χρηστης πιο πάνω.

 

Alla να μου απαντήσει κάποιος τα σενάρια με την επανακeφαλαιοποιηση. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος επειδή ζει σε χρεωκοπημένη χώρα, πρέπει σώνει και καλά να αγοράσει μετοχές εταιριών που δραστηριοποιούνται σε χρεωκοπημένη χώρα.

Είναι πέρα από τη λογική κάτι τέτοιο.

Ετσι βγαινουν τα κερδη. Επενδυεις σε κατι που ο πολυς κοσμος δεν βλεπει σαν καλη περιπτωση-->αρα ειναι φθηνο-->πιθανη ευκαιρια. Το αν θα αποδωσει στο μελλον η οχι, εξαρταται φυσικα απο πολλους παραγοντες μεταξυ των οποιων και η τυχη. Κερδος χωρις ρισκο, ερχεται σε περιπτωσεις για ολιγους και εκλεκτους. Οι υπολοιποι πρεπει να ρισκαρουν (και συνηθως χανουν).

 

Καποτε αγοραζε καποιος θειος μου οικοπεδο 1 στρεματος στο (σημερινο) Ψυχικο για ψιχουλα (πριν την αστυφιλια και πριν το νεοπλουτισμο) και του ελεγε γνωστος του πολιτικος μηχανικος "που πας και αγοραζεις οικοπεδο μεσα στα βραχια, θα σε φανε οι αλεπουδες ρε". Το οποιο ηταν και η κοινη αντιληψη εκεινη τη περιοδο για εκεινη την περιοχη. Μαντεψε, αν ζουσαν και οι 2 σημερα, πως θα επαναλαμβανοταν η ιδια συζητηση αυτη τη στιγμη.

 

Ποτε δεν ασχοληθηκα με τζογο/χρηματηστιρια κλπ αλλα αυτη τη λογικη την καταλαβαινω απολυτως και εν μερει την βρισκω και σωστη. Αν καποτε αποφασιζα να επενδυσω καπου θα ΨΑΧΝΟΜΟΥΝ πολυ καλα για τετοιου τυπου ευκαιριες γνωριζοντας φυσικα οτι ρισκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έκανα το λάθος αντί να αρχίσω το 2013 επένδυσα πολύ νωρίτερα.Και δυστυχώς έχασα μάχες.

 

Αλλα είχα να παίξω από το 2007 και επειδή δεν έχω και πολλά να κάνω ξαναξεκινησα με το πολυαγαπημένο μου χρηματιστήριο στην Ελλάδα.Έχω αρχίσει και την μελέτη του Πορτογαλικού χρηματιστηρίου και σύντομα του Ισπανικού.Αναμφίβολα τέτοια χρηματιστήρια είναι ρίσκα αλλα πιστεύω με πολύ πιο ασφαλείς ορους...η επένδυση.Σεβαστά ποσα κερδίζουν όσοι είχαν επενδύσει τα κεφαλαια τους λόγου χάρη στις Βραζιλία και Ινδονησία πριν αρχίσουν η ανάπτυξη των χωρων αυτών.

 

Μπορεί πολύ πιθανόν ο ανόητος πάλι να είμαι εγώ ο μεσοαστός χρεοκοπημένος που είπε ένας χρηστης πιο πάνω.

 

Alla να μου απαντήσει κάποιος τα σενάρια με την επανακeφαλαιοποιηση. :rolleyes:

 

Αν έχεις χρήματα που δεν σε απασχολεί να τα χάσεις και ξέρεις να κάνεις equity research τότε το χρηματιστήριο δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο η διαφοροποίηση στο χαρτοφυλάκιο σου (απο διαφορες αγορές). Anyway, οταν λες επανακεφαλαιοποίηση εννοείς των τραπεζών (πχ για το πρόσφατο με την ισπανία που δανείστηκε) ή το γνωστό παραλλήρημα με το ελληνικό χρέος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι σκέφτεστε να ασχοληθείται με Ισπανικό-Πορτογαλικό-Ιταλικό χρηματιστήριο να ΜΗΝ το κάνετε. Έχουν σοβαρότατα προβλήματα. Καλύτερα πουλήστε τις μετοχές τους. Αυτό είναι η αντίστροφη διαδικασία της αγοράς, δηλαδή πέφτοντας μια μετοχή βγάζεις κέρδος. Απευθυνθείτε σε μια καλή χρηματιστηριακή για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έκανα το λάθος αντί να αρχίσω το 2013 επένδυσα πολύ νωρίτερα.Και δυστυχώς έχασα μάχες.

 

Αλλα είχα να παίξω από το 2007 και επειδή δεν έχω και πολλά να κάνω ξαναξεκινησα με το πολυαγαπημένο μου χρηματιστήριο στην Ελλάδα.Έχω αρχίσει και την μελέτη του Πορτογαλικού χρηματιστηρίου και σύντομα του Ισπανικού.Αναμφίβολα τέτοια χρηματιστήρια είναι ρίσκα αλλα πιστεύω με πολύ πιο ασφαλείς ορους...η επένδυση.Σεβαστά ποσα κερδίζουν όσοι είχαν επενδύσει τα κεφαλαια τους λόγου χάρη στις Βραζιλία και Ινδονησία πριν αρχίσουν η ανάπτυξη των χωρων αυτών.

 

Μπορεί πολύ πιθανόν ο ανόητος πάλι να είμαι εγώ ο μεσοαστός χρεοκοπημένος που είπε ένας χρηστης πιο πάνω.

 

Alla να μου απαντήσει κάποιος τα σενάρια με την επανακeφαλαιοποιηση. :rolleyes:

 

αμα μπει το κρατος

τοτε οι μετοχες που εχεις για την συγκεκριμενη τραπεζα χανουν κατα πολυ την αξια τους

επειδη ο μεγαλυτερος μετοχος γινεται το κρατος

 

λαικα:

κρατικοποιηση

 

Η αγοραπωλησία μετοχών τα τελευταία χρόνια είναι "άθλημα" για καρχαρίες.

 

τα παντα ειναι για καρχαριες τωρα πια

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με trading να υποθέσω ασχολείσαι.. :)

 

Ακριβως. Αλλα οχι μετοχων, χρηματιστηριακων δεικτων. Απεχει παρα πολυ απο την απλη αγορα μετοχων. Ασχολουμαι κυριως με το χρηματιστηριο της Γερμανιας και τον Dow Jones. Αν υποθεσουμε οτι σημερα πχ ο Dow jones ειναι στις 13.000 μονάδες και εγω προβλέπω ότι η οικονομία της Αμερικής θα βελτιωθεί κι άλλο μέσα από από οικονομικές ανακοινώσεις, γεγονότα κλπ. τότε αγοράζω μερικά συμβόλαια του δεικτη και τα ξαναπουλώ σε μεγαλύτερη τιμή. Το ενδιάμεσο είναι το κέρδος μου. Το ξαναλέω ότι δεν εχει καμία μα καμία σχέση με την απλή αγορά μετοχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως. Αλλα οχι μετοχων, χρηματιστηριακων δεικτων. Απεχει παρα πολυ απο την απλη αγορα μετοχων. Ασχολουμαι κυριως με το χρηματιστηριο της Γερμανιας και τον Dow Jones. Αν υποθεσουμε οτι σημερα πχ ο Dow jones ειναι στις 13.000 μονάδες και εγω προβλέπω ότι η οικονομία της Αμερικής θα βελτιωθεί κι άλλο μέσα από από οικονομικές ανακοινώσεις, γεγονότα κλπ. τότε αγοράζω μερικά συμβόλαια του δεικτη και τα ξαναπουλώ σε μεγαλύτερη τιμή. Το ενδιάμεσο είναι το κέρδος μου. Το ξαναλέω ότι δεν εχει καμία μα καμία σχέση με την απλή αγορά μετοχων.

 

μπορεις απλα να μου πεις CFD.. :)

με τι δουλευεις? bloomberg, reuters?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...