Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο:Οπίσθια ανάρτηση σε IDEAL STROKE 01


Fuel7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!Θέλω τα φώτα σας!

Εχω το IDEAL STROKE 01(http://www.idealbikes.net/?section=1737&language=el_GR&itemid1494=1855), και δοξα το θεο είμαι ικανοποιημένος απο το ποδήλατο.Αυτή την περίοδο κάνω κάποιες διορθώσεις,ώστε το ποδήλατο να έρθει σε ποιο βατές κατα το σώμα μου και στο περιβάλλον του συνθήκες,χωρίς να το βιάσω.Εχω αλλαξει σέλα και λαστιχα, και το ποδήλατο πάει σούπερ.Ήρθε η το πλήρωμα του χρόνου έτσι ώστε να αλλάξω και την οπίσθια ανάρτηση.

Τα δεδομένα της ανάρτησης που ψάχνω είναι τα εξής:

1)Τιμή 150 με πολύ ζορι 200 ευρω

2)Αντοχή σε 130+ κιλα

3)Να μπορεί να κλειδώνει σε θέσεις

4)Αξιοπιστεία

5)Να είναι και για κοντινές και μακρινές αποστάσεις

 

Το ποδήλατο αυτη την στιγμη φοράει ένα Kind Shock A5-RE air shock.Δέν είναι άσχημο αλλά δέν με καλύπτει προς το παρόν

 

Περιμένω τις προτάσεις σας!

Ευχαριστώ πολύ

Μανώλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω κατα ποσο αξιζει να δωσεις τοσα λευτα για το συγκεκριμενο ποδηλατο αλλα anyway:

δες εδωLink

αφου πρωτα βρεις τις σωστες διαστασεις που παιρνει ο σκελετος σου.

κοιτα προς fox,dt,marzocchi.ειχα την fox rp2 πολυ καλη αναρτηση για το βαρος της,ιδανικη για xc καταστασεις.

 

εδιτ:εγω στη θεση σου θα αλλαζα πηρουνι πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω κατα ποσο αξιζει να δωσεις τοσα λευτα για το συγκεκριμενο ποδηλατο αλλα anyway:

δες εδωLink

αφου πρωτα βρεις τις σωστες διαστασεις που παιρνει ο σκελετος σου.

κοιτα προς fox,dt,marzocchi.ειχα την fox rp2 πολυ καλη αναρτηση για το βαρος της,ιδανικη για xc καταστασεις.

 

εδιτ:εγω στη θεση σου θα αλλαζα πηρουνι πρωτα.

 

Καλησπέρα johnyblack,

ευχαριστώ για την απάντηση σου,αλλά γιατι θεωρεις οτι δέν αξίζει να δώσεις λεφτα για το συγκεκριμένο ποδήλατο,θεωρείς οτι δέν είναι καλο;Είσαι ο πρώτος που μου αναφέρει κάτι τέτοιο.

Δηλαδη σε τι εύρος Χρημάτων θα έπρεπε να δαπανήσω για το συγκεκριμένο ποδήλατο;

Ο ιστοτοπος που μου παρέθεσες είναι αρκετα, κατατοπιστικό, και μπορώ να πώ οτι με βοήθησε αρκετα!Πάντως το μάτι έπεσε στη Fox RP2.

Κοιτώ και κάτι Rock SHOX Monarch ή Ario RL.

Ερώτηση, γιατί θεωρείς οτι το μπροστά πηρούνι είναι αυτο που πρέπει να αλλαχθει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα johnyblack,

ευχαριστώ για την απάντηση σου,αλλά γιατι θεωρεις οτι δέν αξίζει να δώσεις λεφτα για το συγκεκριμένο ποδήλατο,θεωρείς οτι δέν είναι καλο;Είσαι ο πρώτος που μου αναφέρει κάτι τέτοιο.

Δηλαδη σε τι εύρος Χρημάτων θα έπρεπε να δαπανήσω για το συγκεκριμένο ποδήλατο;

Ο ιστοτοπος που μου παρέθεσες είναι αρκετα, κατατοπιστικό, και μπορώ να πώ οτι με βοήθησε αρκετα!Πάντως το μάτι έπεσε στη Fox RP2.

Κοιτώ και κάτι Rock SHOX Monarch ή Ario RL.

Ερώτηση, γιατί θεωρείς οτι το μπροστά πηρούνι είναι αυτο που πρέπει να αλλαχθει;;;

 

ποια ειναι η χρηση που κανεις στο ποδηλατο?

δρομο,χωμα,μονοπατια,δασικους?

το rst μπορει να ειναι καλο(αδιαφορο)για δρομο αλλα για βουνο και μονοπατια κρινεται πληρως ανεπαρκες...

τωρα για την πισω αναρτηση που δεν σε καλυπτει αυτη που εχει?

για το χρηματικο το λεω γιατι ισως δεν αξιζει να επενδυσεις χρηματα σε βαρυ ποδηλατο με μετρια περιφερειακα...

(πολυ καλη και η Monarch παντως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Φίλε !

Πλέον το ποδήλατο θα χρησιμοποιείται μόνο σε άσφαλτο, και άντε σε χώμα, υπο νορμαλ συνθήκες!Μονοπάτια και δασικους έκανα μέχρι και τον Οκτώμβρη καθώς τοτε έμενα επαρχία.Οχι πια!

Βασικα θέλω μια ανάρτηση για δρόμο, να αντέχει τα 130+ κιλα μου!Και τα 2.05μετρα μου.Αυτο που έχω ειναι συμπαθητικο αλλα δεν κανει για ασφαλτινο δρομο!Είναι για δάσικους δρομους και μονοπάτια βουνού να φανταστεις δεν κλειδώνει.

Στην πράξη με το υπάρχον ελατήριο χάνεται η αίσθηση της σέλας(και έχω καλή σέλα) και ειλικρινα μου γονατιζει τον προστάτη!Ασε άμα κατέβω κανα πεζοδρόμιο ή κράσπεδάκι τι γινεται!

Θέλω μία ανάρτηση να μπορει να κλειδώνει σε σκάλες ώστε να απολαμβάνω και τα ωφέλη της Ενεργής γεωμετρίας στο φούλ.

Θέλω κάτι αξιοπρεπές ωστε να κάνω την δουλεια μου με επάρκεια πολύ απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες χανεται η αισθηση της σελας εννοεις οτι δε δουλευει καλα η αναρτηση?τερματιζει?

μηπως δεν εχει πολυ αερα στο θαλαμο για τα κιλα σου?(πανε αναλογα)

 

παντως αφου ειναι για χρηση σε δρομο(αν και σχεδιασμενο για χωμα) δε χρειαζεται να αλλαξεις πηρουνι.

μετρα ακριβως τη διασταση eye to eye(αναμεσα στις 2 τρυπες της αναρτησης) για να ξερεις τι ψαχνεις ακριβως(αλλη διασταση δεν παιρνει).

μετα ψαχνεις για κατι τετοιο στις σωστες διαστασεις.

τωρα για το κλειδωμα η fox εχει το propedal που θεωρητικα δεν κλειδωνει ακριβως απλα απορροφα μονο τους μεγαλους κραδασμους και μερικες εχουν και σκαλες αναλογα με το ποσο θελεις να κλειδωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως δεν αξίζει να επενδύσεις πάνω σε full suspension για χρήση σε πόλη.

Ένα trekking ποδήλατο νομίζω είναι ό,τι πρέπει.

28άρα ζάντα για να ρουφάς χιλιομετρα πιο γρήγορα

μετάδοση a la ΜΤΒ

και μόνο μπροστινό αμορτισέρ με μικρότερη διαδρομή από αυτή ενός MTB

 

δηλαδή κάτι σαν MTB hardtail φαντάσου με τις διαφορές χονδρικά που σου είπα.

 

200€ από εδώ, 100€ απ' εκεί... το βγάλαμε το ποδήλατο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την διευκρινηση :-)

Εχω το ποδήλατο λίγοτερο απο χρόνο,και δεν με παιρνει για αγορά καινούριου!800 Ευρά έδωσα για το σκασμένο!

Εκτος και εάν το πουλήσω που δύσκολα θα πουληθει λογικά!

 

Είμαι σε δίλλημα άλλοι μου λένε άλλαξε απλα ελατήριο,εδω μου λένε πάρε άλλο ή πουλα το. Για να αγοράσω καινουριο αδύνατον, καθότι ειμαι άνεργος ,και σε 2 μήνες τελειώνει και το ταμείο.

 

Δύδκολα πραγματα παιδια!!!

 

Johnyblack,ναι δεν θελω να αλλαξω πηρούνι.Θέλω μόνο πίσω είμαι καλυμμενος με την μπροστά!Οταν λεω οτι χάνεται η αισθηση της σέλας,εννοω οτι τερματιζει η πισω αναρτηση.Και ισψς γιατι δεν εχει αρκετο αέρα,ίσως μικρή διαδρομη, πάντως δεν πολυεπαρκει για 140 κιλακια μου!Θέλω ακριβως κατι και απορροφα μονο τους μεγαλους κραδασμους αλλα να εχουν και σκαλες αναλογα με το ποσο,και που θελεις να τις κλειδωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Johnyblack,ναι δεν θελω να αλλαξω πηρούνι.Θέλω μόνο πίσω είμαι καλυμμενος με την μπροστά!Οταν λεω οτι χάνεται η αισθηση της σέλας,εννοω οτι τερματιζει η πισω αναρτηση.Και ισψς γιατι δεν εχει αρκετο αέρα,ίσως μικρή διαδρομη, πάντως δεν πολυεπαρκει για 140 κιλακια μου!Θέλω ακριβως κατι και απορροφα μονο τους μεγαλους κραδασμους αλλα να εχουν και σκαλες αναλογα με το ποσο,και που θελεις να τις κλειδωσεις.

 

 

η αναρτηση αυτη εχει βαλβιδα για να παρει αερα ετσι?

γιατι δε δοκιμαζεις να της βαλεις λιγο μπας και γλυτωσεις και το εξοδο της νεας?

προσοχη μη βαλεις σε βενζιναδικο θα γινει μεγαλη εκρηξη καθως εχει μικρο θαλαμο και σηκωνει psi αμεσως.

πηγαινε σε ενα σοβαρο ποδηλαταδικο να βαλουν αερα και πεστους να στη ρυθμισουν βασει του sag δηλαδη να καθεσαι και συ πανω.εγω ετσι εκανα στην rp2 που ειχα...

επισης μετρησες διαστασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναρτηση αυτη εχει βαλβιδα για να παρει αερα ετσι?

γιατι δε δοκιμαζεις να της βαλεις λιγο μπας και γλυτωσεις και το εξοδο της νεας?

προσοχη μη βαλεις σε βενζιναδικο θα γινει μεγαλη εκρηξη καθως εχει μικρο θαλαμο και σηκωνει psi αμεσως.

πηγαινε σε ενα σοβαρο ποδηλαταδικο να βαλουν αερα και πεστους να στη ρυθμισουν βασει του sag δηλαδη να καθεσαι και συ πανω.εγω ετσι εκανα στην rp2 που ειχα...

επισης μετρησες διαστασεις?

 

Καλημερα φιλε!

Σημερα πήγα για Ελατηριο, παράγγειλα την Rp2.

Πήγα στο Κασσιμάτη στο Πειραια(ειχε παλια IdeaL),και μου ειπαν οτι αυτη που εχει δεν ειναι,απο αυτες που πέρνουν ευκολα αερα,κάπου με κούφανε να σου πω την αληθεια,επίσεις μου ειπαν οτι ειναι πολυ απλο ελατηριο, και δεν συμφερει γεμισμα αερα,γιατι σκαει πολυ ευκολα μετα.Με αυτα και με τα άλλα,αναγκάστικα και έστειλα ε-μαιλ στην Ideal.Οι οποιοι μου απάντησαν κάπως κουκουρουκου.

 

Σύμφωνα με τα παρακάτω στοιχεία μπορείτε να επιλέξετε ή να ζητήσετε το

αμορτισέρ που σας ενδιαφέρει.

Σημαντικό είναι το μέγεθος του ποδηλάτου.

 

Size ποδηλάτου 42cm: E2E: 150mm (6 inches)

Shock stroke: 27mm (1.06 inches)

Wheel travel: 55.1mm

Leverage ratio: 2.04

 

Size ποδήλατου 47/53/58 cm: E2E: 165mm (6.5 inches)

Shock stroke: 30mm (1.2 inches)

Wheel travel: 60mm

Leverage ratio: 2.06

 

 

Με μέτρο μέτρησα τις δυο κλειδες και ειναι 16CM αποσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν εχανες τιποτα να εβαζες παραπανω αερα το πολυ πολυ θα τον πεταγε απο τις τσιμουχες δε θα πηγαινες και για downhill!

μια χαρα μου φαινεται εμενα η απαντηση παντως.

και το eye to eye σου δινουν και το shock stroke!δε χρειαζεσαι κατι αλλο.

το μεγεθος το γραφει στο σκελετο αρα ξερεις τι διασταση rp2 να παραγγειλεις χωρις να μετρησεις.

ελπιζω να παρηγγειλες το σωστο γιατι αλλη διασταση δε μπαινει!

κατι τελευταιο:τι τιμη σου ειπανε και τι μοντελο(ετος)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...