Προς το περιεχόμενο

VHS player με σκληρό δίσκο


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδάκια,

 

έχω ένα σωρό VHS (με υλικό δικής μου παραγωγής, όχι ταινίες κλπ) τις οποίες και θέλω να μεταφέρω στο πισί. Επειδή δεν έχω χρόνο και διάθεση να περάσω μία μία μέσω Video-in ή κάτι σχετικό, σκέφτηκα να βρω ένα VHS player με ενσωματωμένο σκληρό δίσκο οπότε να τις περάσω εκεί και μετά να τις αντιγράψω στο πισί. Δεν θέλω να τις περάσω σε dvd, θέλω να τις έχω σε αρχεία στο πισί για να μπορώ να τις επεξεργαστώ, μεταφέρω κλπ.

 

Βρίσκω λοιπόν 2-3 μοντέλα στο ιντερνετς που νομίζω ότι μου κάνουν άλλα δυστυχώς δεν πουλιούνται πλέον. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο συγκεκριμένο; Διαβάζω ότι αυτό που χρειάζομαι να υποστηρίζει το player είναι 6-way dubbing (VHS, DVD, HDD) έτσι ώστε να μετατρέπει από το ένα μέσο στο άλλο on the fly.

 

Να σημειώσω ότι δεν έχω ιδέα από VHS, δεν είχα ποτέ μου player (είμαι πιτσιρικάς ντε) και το υλικό ήρθε στα χέρια μου από τρίτο άτομο.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω ότι είναι καλή λύση αυτή που σκέφτεσαι, πέρα από το γεγονός ότι αυτά τα μηχανήματα δεν κυκλοφορούν πλέον.

Κυκλοφορούν πολλά κινέζικα grabbers, με τα οποία κάνεις μετατροπή του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό, στο pc, αλλά, προσωπικά, δεν έκανα δουλειά με αυτά.

Έχω φυλάξει μια Canon MV530 που είχα αγοράσει το 2000, από τις πρώτες με miniDV, η οποία μετατρέπει το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό σε avi.

Αγόρασα, για τη δουλειά αυτή, ένα εξωτερικό WD 2TB usb 3.0 και αποθήκευσα σ' αυτόν όλο το ψηφιακό υλικό από τη μετατροπή (110 ώρες περίπου σε 800 GB avi).

Χρησιμοποιώ τον ίδιο δίσκο για την αποθήκευση και του υλικού της επεξεργασίας του avi και της δημιουργίας bluray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω χρόνο και διάθεση να περάσω μία μία μέσω Video-in ή κάτι σχετικό, σκέφτηκα να βρω ένα VHS player με ενσωματωμένο σκληρό δίσκο οπότε να τις περάσω εκεί και μετά να τις αντιγράψω στο πισί.

Για σου παιδάκι...

Δεν στέκει αυτή η λογική,πάλι θα πρέπει να βάζεις μια-μια κασέτα να βάζεις το μηχάνημα να γράφει και να περιμένεις δεν κάνει καμία σχεδόν διαφορά από το να το κάνεις στον Η/Υ άσε που αν βρεις τέτοιο μηχάνημα θα είναι πανάκριβο και ο δίσκος του δεν θα είναι συμβατός με τον Η/Υ δεν θα μπορείς δηλαδή απλά να τον συνδέσεις και να πάρεις έτοιμα αρχεία..

 

Βρίσκω λοιπόν 2-3 μοντέλα στο ιντερνετς που νομίζω ότι μου κάνουν άλλα δυστυχώς δεν πουλιούνται πλέον. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο συγκεκριμένο; Διαβάζω ότι αυτό που χρειάζομαι να υποστηρίζει το player είναι 6-way dubbing (VHS, DVD, HDD) έτσι ώστε να μετατρέπει από το ένα μέσο στο άλλο on the fly.

 

Αν θες να κάνεις μόνο αυτό που λες τότε είναι άχρηστο το 6-way αφού θες να γράφει απευθείας από vhs στον δίσκο.Μπορείς να πάρεις και «απλό» dvd με εγγραφή σε σκληρό και να συνδέσεις ξεχωριστό vhs,και τέτοιο δύσκολα θα βρεις και όπως είπα δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες

 

Δεδομένου ότι μιλάμε για VHS, αποκλειστικά, καταλήγω ότι η καλύτερη λύση είναι κάτι σαν αυτό. Σωστα;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γράψει παραπάνω ότι κυκλοφορούν πολλά κινέζικα grabbers και αυτό του e-shop είναι ένα από τα πολλά με τη διαφορά ότι φαίνεται ακριβό σε σχέση με τα υπόλοιπα που τα βρίσκεις με 20 ευρώ περίπου.

 

Έχω ένα από αυτή την κατηγορία (το πήρα πέρυσι από το Lidl) αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω ψηφιακό υλικό και το παράτησα, αλλά χρησιμοποιώ τα καλώδιά του κάθε φορά που κάνω μετατροπή αναλογικού σήματος σε ψηφιακό με την digital camera Canon MV530 που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...