Προς το περιεχόμενο

euro 2012 hd


ilias_97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν κοιταω το προγραμμα τηλεορασης και εχει καποιον αγωνα για το euro λεει σε παρενθεση οτι ειναι και σε hd. Η τηλεοραση μου ειναι hd ready. Πως γινεται να βλεπω εναν αγωνα σε hd; Πρεπει να αγορασω καποιον αποκωδικοποιητη ή κατι τετοιο ή ρυθμιζεται μονο του; (αν εχει σημασια εδω που μενω δεν εχουμε ψηφιακο σημα ακομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Προφανώς εννοείς το ERT HD.Μόνο με ψηφιακό σήμα θα το πιάσεις το κανάλι,ουχί αναλογικό.Πάντως να ξέρεις κάτι:Η ανάλυση είναι 720p οπότε δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα που έχεις HD Ready.Όλα αυτά βέβαια όταν θα έρθει και η ψηφιακή "εποχή" στα μέρη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εννοείς το ERT HD.Μόνο με ψηφιακό σήμα θα το πιάσεις το κανάλι,ουχί αναλογικό.Πάντως να ξέρεις κάτι:Η ανάλυση είναι 720p οπότε δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα που έχεις HD Ready.Όλα αυτά βέβαια όταν θα έρθει και η ψηφιακή "εποχή" στα μέρη σου.

 

δεν ειναι 720p Ειναι 1080i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειναι 720p Ειναι 1080i

Αν δεν κανω λαθος ετσι δεν ειναι η σειρα?

720p

1080i

1080p

 

Παντως 720p και 1080i πυοστηριζει σιγουρα σε τετοιες αναλύσεις παίζω στο ps3.

 

Μπορείς να βάλεις και NOVA ή ΟΤΕ TV βέβαια για να βλεπεις τα ΗD ψηφιακά κανάλια

Nova εχω (θα βγει μολις ερθει και η digea απο εδω :D). Δεν χρειαζεται ομως να πληρωσω παραπανω λεφτα για να βλεπω hd (βαλε και τον καινουριο αποκωδικοποιητη που θα χρειαστει)

Επεξ/σία από ilias_97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εικόνα που εκπέμπει το EΡΤ HD είναι ανάλυσης 1440×1080 50i (16:9 anamorphic). Δηλαδή η 16:9 εικόνα μεταδίδεται με λόγο 4:3 «συμπιεσμένη» ως προς τον οριζόντιο άξονα και όταν προβάλλεται στην τηλεόραση «αποσυμπιέζεται» για να γίνει 1920×1080 (Full HD)

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εικόνα που εκπέμπει το EΡΤ HD είναι ανάλυσης 1440×1080 50i (16:9 anamorphic). Δηλαδή η 16:9 εικόνα μεταδίδεται με λόγο 4:3 «συμπιεσμένη» ως προς τον οριζόντιο άξονα και όταν προβάλλεται στην τηλεόραση «αποσυμπιέζεται» για να γίνει 1920×1080 (Full HD)

 

ετσι ηταν στην αρχη,καπου διαβασα οτι τωρα ειναι 1920X1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτούμε σε τι χάλι βλέπαμε το mundial πριν 2 χρόνια πρέπει να ευχαριστούμε το θεό...

 

Το μόνο πρόβλημα που έχει είναι οτι κάνει κάποια κολλήματα και σπασίματα η εικόνα κατα διαστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά είναι χαώδης αν το γυρίσετε στην ΕΤ1 που δείχνει και αυτή το EURO σε sd.Σου βγαίνουν τα μάτια πραγματικά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...