Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τηλεόραση!!! Αυξομείωση Ήχου!


Denethor1663

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και 3 μέρες ταλαιπωρούμαι με το συγκεκριμένο πρόβλημα και δεν μπορώ να βρω τι φταίει..

 

Πριν 4 μέρες, λοιπόν, αγοράσαμε μια τηλεόραση LG από κατάστημα ηλεκτρικών ειδών. Αφού τη συνδέσαμε, όλα ήταν κανονικά(τέλεια εικόνα και ήχος). Την επόμενη μέρα αντιληφθήκαμε ότι ο ήχος αυξομειώνεται σε συγκεκριμένα κανάλια, ειδικότερα στον Alpha και στον ANT1. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η ένταση του ήχου, κατά την διάρκεια των διαφημίσεων αυξάνεται σε σχέση με την ένταση που έχει όταν προβάλλεται μια εκπομπή(οποιαδήποτε εκπομπή ή ειδήσεις για παράδειγμα). Έτσι, έχουμε διαφημίσεις κανονική/υψηλή ένταση -εκπομπές ή σειρές χαμηλή(σε σημείο να μην καταλαβαίνεις τι λέει ο άλλος στην τηλεόραση). Στον alpha είναι πιο έντονο, ενώ στον ΑΝΤ1 αντιληπτό μεν, υποφερτό δε...

 

Αποτέλεσμα όλως αυτών, ήταν να θεωρήσουμε ότι πρόκειται για ελαττωματικό προϊόν και για αυτό την επιστρέφουμε παίρνοντας το ίδιο μοντέλο της LG, αλλά άλλη συσκευή. Τα ίδια πάλι!! Επιστρέφουμε και την δεύτερη και παίρνουμε διαφορετική μάρκα( Funai(F&U)). Και όπως υποθέτετε πάλι τα ίδια...

 

Να σημειώσω εδώ, μερικά χρήσιμα στοιχεία...

 

1) Δεν φταίνε τα κανάλια, καθώς μια άλλη μικρότερη τηλεόραση που έχουμε εδώ και 4 χρόνια, δεν παρατηρήσαμε αυξομείωση ήχου.

 

2) Στην προσπάθεια μας να μην επαναληφθεί το φαινόμενο, δοκιμάσαμε να συνδέσουμε την τηλεόραση με καινούργιο καλώδιο(της κεραίας), πάλι τα ίδια!

 

3) Δοκιμάσαμε ακόμα να την συνδέσουμε στο υπνοδωμάτιο οπού είναι η μικρή τηλεόραση και δεν έχει τέτοια προβλήματα(με την έννοια ότι συνδέθηκε με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες που ήταν συνδεδεμένη και η μικρή τηλεόραση)...Και εκεί πάλι τα ίδια.

 

4)Σημαντικό επίσης είναι ότι δεν δείχνει να μειώνεται η ένταση ή να αυξάνεται, όπως δείχνει όταν το κάνεις με το τηλεχειριστήριο. Δηλαδή δεν υπάρχει ένδειξη ότι μειώνεται/αυξάνεται η ένταση(δηλαδή το έχουμε στο 20, παραμένει στο 20 η ένταση, αλλά γίνεται αντιληπτή με την ακοή η αλλαγη της έντασης)

 

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται...πάντως οι τηλεοράσεις δεν φταίνε(ή τουλάχιστον δεν νομίζω να είμαστε τόσο γκαντέμηδες)....Τί μπορεί να φταίει;;; Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει!

Επεξ/σία από Denethor1663
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως η τηλεόραση έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή και λαμβάνει αυτόματα το ψηφιακό σήμα και όλο αυτό να είναι θέμα ρυθμίσεων του αποκωδικοποιητή;

 

Αν έχει όντως αποκωδικοποιητή, έλεγξε μήπως χρειάζεται αναβάθμιση το STB του.

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η τηλεόραση έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή και λαμβάνει αυτόματα το ψηφιακό σήμα και όλο αυτό να είναι θέμα ρυθμίσεων του αποκωδικοποιητή;

 

Αν έχει όντως αποκωδικοποιητή, έλεγξε μήπως χρειάζεται αναβάθμιση το STB του.

 

Επειδή είμαι και άσχετος...τί είναι το STB? ...α για την ιστορία, μιλάμε για αυτη την τηλεόραση: Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα παλι μου φαινεται φυσιολογικη κατασταση το εχω παρατηρησει πολλες φορες να αυξανεται πολυ η ενταση του ηχου κατα τη διαρκεια των διαφημισεων

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλι μου φαινεται φυσιολογικη κατασταση το εχω παρατηρησει πολλες φορες να αυξανεται πολυ η ενταση του ηχου κατα τη διαρκεια των διαφημισεων

 

Ναι, αλλά όχι σε σημείο όταν ξεκινάν οι εκπομπές να μην καταλαβαίνεις τί λένε....είναι σημαντική διαφορά της έντασης...και να ανεβάσεις την ένταση μετά όταν θα πέσουν διαφημίσεις ξεσηκώνεται όλο το σπίτι... είναι τραγικό(tragic)!

Σημειώστε ότι γίνεται σε 2 μόνο κανάλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το STB, είναι το λειτουργικό του πρόγραμμα-να το πώ έτσι(το firmware).

 

Κάπου στο menu του αποκωδικοποιητή, υπάρχει η επιλογή "αναβάθμιση STB".

 

Στον δικό μου(που επίσης είναι F&U, αλλά εξωτερικός), Τα βήματα είναι τα εξής:

 

menu --> εγκατάσταση --> αναβάθμιση STB.

 

 

 

edit: Η τηλεόρασή σου, έχει όντως ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή-και ωραίο design :P .

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλι μου φαινεται φυσιολογικη κατασταση το εχω παρατηρησει πολλες φορες να αυξανεται πολυ η ενταση του ηχου κατα τη διαρκεια των διαφημισεων

Και είναι άκρως εκνευριστικό! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το STB, είναι το λειτουργικό του πρόγραμμα-να το πώ έτσι(το firmware).

 

Κάπου στο menu του αποκωδικοποιητή, υπάρχει η επιλογή "αναβάθμιση STB".

 

Στον δικό μου(που επίσης είναι F&U, αλλά εξωτερικός), Τα βήματα είναι τα εξής:

 

menu --> εγκατάσταση --> αναβάθμιση STB.

 

 

 

edit: Η τηλεόρασή σου, έχει όντως ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή-και ωραίο design :P .

 

καπου το χασες

stb ειναι set top box και ειναι αυτο που δινει ο οτε και "μετατρεπει" το dsl σε τηλεοπτικο σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Που το βλέπεις το πρόβλημα δεν ξέρω.Όλοι πάνω-κάτω,λίγο-πολύ το έχουμε διαπιστώσει.Είναι η πρώτη φορά που ακούω κάποιον να θεωρεί ελλατωματική την τηλεόραση ή να θεωρεί τον εαυτό του άτυχο.κι εγώ αγόρασα καινούργια τηλεόραση πριν 4 μήνες.Κι εγώ τα ίδια τραβάω(ειδικά με τον ΑΝΤ1).Τι να κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καπου το χασες

stb ειναι set top box και ειναι αυτο που δινει ο οτε και "μετατρεπει" το dsl σε τηλεοπτικο σημα.

Μάλλον εσύ το 'χασες(no offense :)).

 

Δεν ξέρω τί σημαίνει το "STB", αλλά η αναβάθμιση του firmware του συγκεκριμένου(έστω) αποκωδικοποιητή, γίνεται όπως ακριβώς περιέγραψα παραπάνω.

Παραδέχομαι ωστόσο, ότι παρέλειψα να διευκρινήσω στον topic starter ότι τις αναβαθμίσεις firmware θα τις εισάγει στο μηχάνημα, μέσω usb stick που θα περιέχει τα αρχεία αυτά.

 

Αναλυτικές οδηγίες, θα βρεί εδώ. Για τα αρχεία που ταιριάζουν στη τηλεόρασή του, ας κάνει αναζήτηση στο google.

 

Που το βλέπεις το πρόβλημα δεν ξέρω.Όλοι πάνω-κάτω,λίγο-πολύ το έχουμε διαπιστώσει.Είναι η πρώτη φορά που ακούω κάποιον να θεωρεί ελλατωματική την τηλεόραση ή να θεωρεί τον εαυτό του άτυχο.κι εγώ αγόρασα καινούργια τηλεόραση πριν 4 μήνες.Κι εγώ τα ίδια τραβάω(ειδικά με τον ΑΝΤ1).Τι να κάνουμε;

Φίλε μου, εγώ ας πούμε δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα(και φαντάζομαι κι άλλοι)!

Γιατί θεωρείς ότι δεν χρειάζεται να ψάξει το τρόπο να το διορθώσει αν μπορεί;

 

Εξάλλου, το ότι υπάρχει κάτι στη ψυχαγωγία που του προσφέρεται με τη συνδρομή τρίτων(εταιρία της τηλεόρασης, τηλεοπτικοί σταθμοί κλπ), που δεν τον ικανοποιεί και πληρώνει για να έχει τις υπηρεσίες τους, το θεμιτό(τουλάχιστον κατά εμένα) είναι να αναζητήσει τη λύση του προβλήματος. Θεωρώ αποδοχή της μετριότητας, αν έχει τη δυνατότητα να το κάνει και δεν το κάνει...

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ το 'χασες(no offense :)).

 

Δεν ξέρω τί σημαίνει το "STB", αλλά η αναβάθμιση του firmware του συγκεκριμένου(έστω) αποκωδικοποιητή, γίνεται όπως ακριβώς περιέγραψα παραπάνω.

Παραδέχομαι ωστόσο, ότι παρέλειψα να διευκρινήσω στον topic starter ότι τις αναβαθμίσεις firmware θα τις εισάγει στο μηχάνημα, μέσω usb stick που θα περιέχει τα αρχεία αυτά.

 

Αναλυτικές οδηγίες, θα βρεί εδώ. Για τα αρχεία που ταιριάζουν στη τηλεόρασή του, ας κάνει αναζήτηση στο google.

 

 

Φίλε μου, εγώ ας πούμε δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα(και φαντάζομαι κι άλλοι)!

Γιατί θεωρείς ότι δεν χρειάζεται να ψάξει το τρόπο να το διορθώσει αν μπορεί;

 

Εξάλλου, το ότι υπάρχει κάτι στη ψυχαγωγία που του προσφέρεται με τη συνδρομή τρίτων(εταιρία της τηλεόρασης, τηλεοπτικοί σταθμοί κλπ), που δεν τον ικανοποιεί και πληρώνει για να έχει τις υπηρεσίες τους, το θεμιτό(τουλάχιστον κατά εμένα) είναι να αναζητήσει τη λύση του προβλήματος. Θεωρώ αποδοχή της μετριότητας, αν έχει τη δυνατότητα να το κάνει και δεν το κάνει...

εσυ ειπες οτι το stb ειναι firmware

εχω σου λεω οτι ειναι hardware...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ ειπες οτι το stb ειναι firmware

εχω σου λεω οτι ειναι hardware...

Φαίνεται ότι το κατέχεις το θέμα. Απλά εφόσον την αναβάθμιση του firmware την έκανα πατώντας την επιλογή "αναβάθμιση STB", συμπέρανα πως το λογισμικό ονομάζεται "STB"!

 

Εν το μεταξύ, τη σχέση έχει ο ΟΤΕ και η μετατροπή του σήματος dsl σε τηλεοπτικό;

Αφού δεν έχει να κάνει η συσκευή με καλωδιακή τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το stb συνδεεται στο ρουτερ του οτε και παιρνει ιντερνετ για να δειξει το connx tv

Μα οι αποκωδικοποιητές που αναφέρουμε εδώ, είναι για τη λήψη του ψηφιακού σήματος της digea!

 

Γιατί η funai να αναφέρει ένα hardware που έχει σχέση με intenet, σε κάτι που έχει να κάνει με software και λήψη ψηφιακού σήματος απο κεραία της τηλεόρασης;

Μου περνάει απο το μυαλό πως πρόκειται για συνωνυμία και μας μπερδεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...