Προς το περιεχόμενο

panasonic tx-p42ut30 προβληματακι


discoboyminimal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα πηρα αυτη την τηλεωραση.με εχει ξετρελανει , ειδικα στα χρωματα της.τωρα αλλου ειναι το προβλημα παρατηρησα οταν βλεπω hd εικονα να χανει καπου καπου..αραια και που FPS και απο εκει που τρεχει στα πχ 60 παει στα 15-20...μετα απο 1-2 δευτερολεπτα επανερχεται...εβλεπα roland garros και στο μπαλακι φαινοταν αυτο...

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης εχθες το βραδυ προσεξα καποιες σκιες 'ειδολα' στην τηλεοραση καθος την εσβησα...απο τα σηματα των καναλιων, ισα ισα που φενοταν..πρεπει να ανυσηχω απο τωρα?εχει δουλεψει καμια 400αρια ωρες..και οι πρωτες 200 ηταν με χαμηλη φωτεινοτητα, αντιθεση κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν ειχα ιντερνετ αυτο το καιρο και δεν μπορεσα να βρω το πως να την στρωσω ρωτησα 2 ατομα και μου ειπαν πωσ της πρωτες 200 ωρες την παιζεις σε cinema mode με contrast brightness color sharpness χαμηλοτερα απο το κανονικο γυρω στο -6 , -10 απο το κανονικο επισης δουλευε σε ζοομ για να μην υπαρχουν στεθερες εικονες.αυτο εκανα.δεν την εστρωσα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα είδωλα δύσκολα αποφεύγονται στις plasma. Εγώ έχω την p42u20 και έχει γεμίσει είδωλα.

Αν είναι προσωρινά και δεν έχουν γίνει burn in υπάρχουν κάποιοι τρόποι να τα καθαρίσεις αλλά θα ξαναβγουν αν δεν προσέχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πωσ να την καθαρισω?εκεινο το εργαλειο που εχει με τη μπαρα που περναει οριζοντια στην οθονη?ποση ωρα πρεπει να το τρεχω αυτο και καθε ποτε?και οταν λες να προσεχω?πως ακριβως?οτι μπορω να αποφυγω απο σταθερη εικονα για ωρες το αποφευγω..δηλαδη να την εχω παντα ζοομ οταν παιζει τηλεωραση??

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωσ να την καθαρισω?εκεινο το εργαλειο που εχει με τη μπαρα που περναει οριζοντια στην οθονη?ποση ωρα πρεπει να το τρεχω αυτο και καθε ποτε?και οταν λες να προσεχω?πως ακριβως?οτι μπορω να αποφυγω απο σταθερη εικονα για ωρες το αποφευγω..δηλαδη να την εχω παντα ζοομ οταν παιζει τηλεωραση??

 

Πρέπει να παίξεις στην τηλεόραση κάποιο noise.

Δες εδώ

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/54775-antiIR-%28anti-image-retention%29-mpeg-for-plasma-screens

 

Αλλιώς βάλε κάποιο αναλογικό κανάλι στην τηλεοραση με χιόνια που δεν παίζει καλά και άσε το για 4-5 ώρες να παίζει.

 

Για να το αποφύγεις,το θεωρώ δύσκολο αν βλέπεις κανάλια.Εμένα τώρα στο euro που έχει μείνει το σήμα της ert hd..Το zoom είναι μια λύση αν το αντέχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα την εστρωσες, οι περισσοτεροι κανουν τα μισα απο αυτα που εκανες. Το κακο ειναι οτι οτι η σειρα 30 ηταν η χειροτερη σε IR και η 50 δεν το διορθωσε καθολου. Θα μαθεις να ζεις με αυτα τα θεματα των πλασμα. Εαν δεν το παρακανες με τις στατικες εικονες λογικα θα επανελθει μονη της. Αλλα μην το παρακανεις γιατι θα γινει μονιμο (burn).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σασ ευχαριστω.Αρα οποτε βλεπω να εμφανιζεται κανενα νεο ειδωλο θα την αφηνω να καθαρισει με χιονι η την μπαρα της τηλεορασης ολο το βραδυ.αλλα ρε παιδια απαντηστε μου λιγο και για το αρχικο ποστ.γιατι να χανει fps στο ertHD ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...