Προς το περιεχόμενο

Περιοχή γούβα με πολύ ασθενές τηλεοπτικό σήμα που την "αποφεύγουν" οι εγκαταστάτες.


jimgeo10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά χαιρετίσματα στην παρέα.

 

Εγώ αντιμετωπίζω εδώ και χρόνια το εξής πρόβλημα:

 

Από την ταράτσα μου δεν υπάρχει άμεση επαφή με κανένα αναμεταδότη ενώ η περιοχή χαρακτηρίζεται ως γούβα. Πολλοί από τα διπλανά σπίτια είχαν δυσκολία να "πίασουν" τηλεοπτικό σήμα , αλλά είναι και πιο κάτω στο δρόμο, και οι εγκαταστάτες τηλεοπτικών κεραιών δυσκολεύονται. Έχω βάλει τα βασικά (Start) κανάλια με δορυφόρο και εδώ και 5 χρόνια δεν έχω ασχοληθεί. Πριν χρόνια είχε μπει κεραία με ενισχυτή από τεχνικό, αλλά τζίφος: Nulla. Επειδή, όμως, έγινε μεγάλο το κόστος να συντηρώ δορυφορική σύνδεση αποφάσισα να το παλέψω μόνος μου φέτος, χωρίς τεχνικό.

 

Έχω προμηθευτεί:

1) Κεραία πλέγμα με ενισχυτή για τις ανακλάσεις.

2) Κεραία τρίαινα 15dB.

3) Ενισχυτή 2 εισόδων 35 dB UHF και

4) Ενισχυτή 32 dB. Όλα μαζί με κόστος 68€.

 

Θα το παλέψω με όλους τους τρόπους και ελπίζω να ξενοιάσω για πάντα από το κόστος της δορυφορικής.

Ακόμα και αν μου μείνουν κομμάτια αχρησιμοποίητα δεν με πειράζει. Θα δοκιμάσω τα πάντα (σε συνδυασμούς), κάτι που αποφεύγουν όσοι τεχνικοί μιλάνε για την περιοχή. Εννοείται χελιδόνα δεν πήρα καθώς δεν υπάρχει άμεση επαφή με αναμεταδότη, αφού είναι κατευθυντική κεραία.

 

Ερωτήσεις:

1) Μπορείτε να μου πείτε κάποια πρόταση για το ποίος θα ήταν ο πιθανότερος τρόπος να "βρω σήμα";

2) Είναι 3 ενισχυτές. Μπορώ να συνδέσω μετά το πλέγμα με ενισχυτή και την τρίαιανα τον ενισχυτή διπλής εισόδου (ή ακόμα και την τρίανα στον ενισχυτή 32db και μετά και τις 2 κεραίες στον διπλής εισόδου ενισχυτή; Ομολογώ ότι αυτή είναι η ιδέα που έχω.

3) Δεν υπάρχει πρόβλημα , νομίζω, αν οι 2 κεραίες μπουν στον ίδιο γερό ιστό. Έτσι;

4) Τα καλώδια που υπάρχουν από το τροφοδοτικό και προς το σπίτι , μέσα στους τοίχους, πρέπει να αλλαχτούν; Το σπίτι είναι 20ετίας. Εννοείται ότι ως το τροφοδοτικό που θα βάλω θα τοποθετήσω νέα καλώδια. Αυτά τα νέα καλώδια ως το τροφοδοτικό είναι καλύτερο να είναι χάλκινο με ταινία χαλκού ή το επαργυρωμένο με διπλή ταινία αλουμινίου (και τα δύο είναι πλέγμα 96*0,12mm με αγωγό 1,13mm, 15,1-15,5 dB/100m) ή αρκεί το επικασιτερωμένο με ταινία αλουμινίου πλέγμα 32*0,12 mm με αγωγό 0,9mm 18,5dB/100m;

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...