Προς το περιεχόμενο

Εξωπραγματικές θερμοκρασίες


ChrisMitsis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε βλεπω εχεις αλλαξει σε windows 8. Πριν τι windows ειχες; antivirus εχεις; Φτιαξε ενα liveCD linux τρεξτο κ δες τι παιζει απο θερμοκρασιες. Η θερμοκρασια δωματιου ποσο ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε βλεπω εχεις αλλαξει σε windows 8. Πριν τι windows ειχες; antivirus εχεις; Φτιαξε ενα liveCD linux τρεξτο κ δες τι παιζει απο θερμοκρασιες. Η θερμοκρασια δωματιου ποσο ειναι;

Και στα Vista που έχω σε άλλο partition το ίδιο πράγμα γίνεται. Όσο για την θερμοκρασία δωματίου μου πόσο να είναι; Σε φούρνο ζω; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα Vista που έχω σε άλλο partition το ίδιο πράγμα γίνεται. Όσο για την θερμοκρασία δωματίου μου πόσο να είναι; Σε φούρνο ζω; :P

 

:-) μπορει αν εχεις θερμοκρασια πανω απο 30 να το επιρεαζει αλλα νταξει οχι και τοσο. Σου ειπα να τρεξεις τα linux που ειναι διαφορετικο λειτουργικο μηπως εχεις πιασει κανενα ιο στο pc σου και επιρεαζει το ρευμα που περνει το hardware. Δηλαδη μηπως καποιος ιοσ σου κανει overvolatge αλλα οχι για να αυξηθουν τα GHz αλλα για να σου καψει hardware. Οσο και υπερβολικο να σου φαινετε ειχα παλια τετοιο ιο και μου ειχε σκασει ολους τους πυκνωτες της μητρικης απο το overvolatge. Αν δεν πιστευεις σου εχω και εικονα (η ποιοτητα ειναι χαλια την ειχα βγαλει το 2007).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αταρχήν να πω ότι είστε πολύ γρήγοροι. Δεύτερων προσπαθώ να κουνήσω την ψυκτρα και δεν κουνιέται, είναι καλά κουμπωμένη. Τρίτων όταν κλίνω το PC βγάζω την ψύκτρα και ακουμπάω το CPU και ζεματάει. Δεν έχει χαλάσει το θερμόμετρο. Τι να φταίει άραγε...

 

κάθε φορά που βγάζεις την ψυκτρα, καθαρίζεις την παλιά πάστα και βάζεις καινούργια; ή το αφήνεις όπως είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκόμα και την ίδια πάστα να αφήνει δεν δικαιολογείται θερμοκρασία τοσο ψηλή... κάτι άλλο παίζει. Εγώ νομίζω ότι η ψύκτρα του δεν πατάει καλά παρόλο που φαίνεται σταθερή όπως λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατα πάσα πιθανότητα η ψυκτρα δεν ακουμπάει καλά. Φυσικά οι θερμοκρασίες ειναι εντελώς λάθος.

Αν εχεις αλλη ψυκτρα δοκίμασε την.Αλλιως ένα γρήγορο τεστ είναι να ανοιξεις τον υπολογιστη με ανοιχτο πλαινο και να ειναι ξαπλωμενος. Πιεσε από τα ακρα το ανεμηστηρακι ωστε να πιέσει την ψύκτρα καλυτερα.Βλέπεις καμια διαφορα?

Προσωπικά ειχα προβλημα σε ενα παλιο P4 οπου Οι ασφάλειες της ψυκτρας είχαν χαλαρωσει.Τελικά με πατέντα (ροδέλες μεταλλικες στα ακρα της ψυκτρας) κατάφερα να πατάει καλά η ψυκτρα και ολα οκ..

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω δοκιμάσει να πιέζω την ψύκτρα ενώ λειτουργεί ο υπολογιστής αλλά τίποτα. Αφού σας λέω έχω δοκιμάσει τα πάντα. έχω δοκιμάσει να έχω το PC με ανοιχτό το καπάκι με ένα μεγάλο ανεμιστήρα να το δροσίζει με κανένα αποτέλεσμα. Είμαι 99.99% σίγουρος ότι όλα είναι εγκατεστημένα σωστά. Κατά την γνώμη μου κάτι παίζει με τον επεξεργαστή ή τον έλεγχο voltage της μητρικής. Σε λίγο θα πάω σε έναν ξάδερφο μου που έχει πάνω κάτω το ίδιο Hardware και θα δοκιμάσουμε να αλλάξουμε διάφορα αντικείμενα μέχρι να δούμε τι φταίει. Θα σας ενημερώσω για ότι θα βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε τον επεξεργαστή σου στο μηχάνημά του να δείς μέχρι που φτάνει η θερμοκρασία. Ενημέρωσέ μας.

 

Δε μας είπες... όσο δουλευει και υποτίθεται η θερμοκρασία είναι ψηλά, όταν ακουμπάς την ψύκτρα, καίει? Την ψύκτρα όχι τον επεξεργαστή αφού το σβήσεις όπως μας είπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε τον επεξεργαστή σου στο μηχάνημά του να δείς μέχρι που φτάνει η θερμοκρασία. Ενημέρωσέ μας.

 

Δε μας είπες... όσο δουλευει και υποτίθεται η θερμοκρασία είναι ψηλά, όταν ακουμπάς την ψύκτρα, καίει? Την ψύκτρα όχι τον επεξεργαστή αφού το σβήσεις όπως μας είπες...

Εκεί που μπορώ να ακουμπήσω την ψύκτρα δεν καίει γιατί είναι πολύ μακριά από τον επεξεργαστή αλλά είναι αρκετά ζεστή για να καταλάβω πόσο καίει πιο κοντά στον επεξεργαστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε μου σε έναν P4 3.4Ghz που έχω με χάλικινη ψύκτρα και πιάνει 80 βαθμούς, η ψύκτρα καίει σε κάθε σημείο.... Πόσο μάλλον αν χτύπαγε 145 που λές. Δεν έχω πειστεί ότι πατάει καλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...