Προς το περιεχόμενο

Η Apple τροποποιεί τα διαφημιστικά της μηνύματα για την ασφάλεια του OS X


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γουστάρωωωω....

 

Η Apple και η Microsoft ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.

 

Διαίρει και βασίλευε!!!

 

Ο καλύτερος τρόπος να πουλάς τις υπηρεσίες και τα προϊόντα σου είναι να δημιουργήσεις fan και να τους βάζεις να τσακώνονται.

 

Συνεχίστε εσείς... για να ανεβαίνουν οι πωλήσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple και η Microsoft ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.

Διαίρει και βασίλευε!!!

Ο καλύτερος τρόπος να πουλάς τις υπηρεσίες και τα προϊόντα σου είναι να δημιουργήσεις fan και να τους βάζεις να τσακώνονται.

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Δε νομίζω ότι η πολιτική της Microsoft βασίζεται σε κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον όταν ελέγχει πάνω από το 80% της παγκόσμιας αγοράς ( Windows 8, 7, Vista , XP).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γίνεται μια τέτοια συζήτηση μεταξύ των χρηστών, δεν νομίζω να πιστεύει κανείς πως πρέπει οι μεν να πείσουν του δε να πετάξουν το PC ή Mac και να πάνε να αγοράσουν αύριο την "αντίπαλη" πλατφόρμα.

Το μόνο νόημα που έχουν οι δημοσιεύσεις αυτές είναι να ειδοποιήουν και τους χρήστες Mac πως πλέον είναι υπαρκτή και για τους υπολογιστές τους η απειλή "κακόβουλου λογισμικού", έστω σε μικρότερο βαθμό από τα Windows συστήματα, και θα πρέπει να είναι υποψιασμένοι και όχι χαρούμενοι ξέγνοιαστοί καταναλωτές.

Η "άμεση" αντίδραση της Apple επέτρεψε 500.000 χιλιάδες μολυσμένα συστήματα, των οποίων οι χρήστες ΔΕΝ γνώριζαν το πρόβλημα, πριν γίνει γνωστό δημοσίως το ζήτημα και ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα.

Πέρα από την ανταλλαγή πειραγμάτων και τον οπαδισμό, καλό θα ήταν να έχουν υπόψη τους το παραπάνω οι χρήστες Μακ, για να συνεχίσουν και στο μέλλον να πληρώνουν και να απολαμβάνουν ένα ανώτερο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω ανθρωπο να εχει δουλεψει χρονια mac και να πει αα με τι βλακεια παω πισω σε πισι...(και λεω πισω σε πισι γιατι ειναι πισωγυρισμα...)

Εγω ισως ειμαι ο πρωτος που θα στο πει αλλα περα απο την σουιτα της adobe και final cut και aperture δεν βρισκω αλλον ουσιαστικο λογο να καθομαι ωρες μπροστα απο το mac.Το εχω απο το γεναρη του 10 και ζητημα να το εχω χρησημοποιησει σαν main computer μια φορα που μου χαλασε το pc.Πραγματικα δεν βρισκω τον λογο να πω οτι το mac ειναι καλυτερο απο το Pc μου,γιατι πρωτον δεν ειναι pc με οτι αυτο συνεπαγετε με την εννοια δηλ οτι το μακ υστερει σε πολλα βασικα θεματα οπως ειναι πολλες ασυμβατοτητες τοσο σε θυρες οσο σε software.Επισης ενα μεγιστο θεμα που με χαλαει στο μακ ειναι οτι δεν μπορεις να του κανεις ουτε μια αναβαθμιση,Το pc του εχω αλλαξει τα φωτα.Μπορω επισης να σου πω οτι το Pc δεν ειναι μονο για games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι αλλαξε το κείμενο γιατι αρχίζει να λαμβάνει στα σοβαρά το θέμα της ασφάλειας.

Να γλυτώσει τυχόν μηνύσεις απο αμερικανάκια που πήραν το Mac "γιατι δεν κολλούσε ιο οπως τα PC" που θα την σείρουν στα δικαστήρια και άλλα τέτοια... Γι'αυτό το έκανε να έχει νομικό πάτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλές ασυμβατότητες

 

Ασυμβατότητες; εν έτη 2012 στα μακ;;; μπααααα έκτος εάν ψάχνεις κάνα scsi driver από το pc του πάππου..

 

σε θυρες οσο

 

ότι να ναι.....τα laptop είναι φορητά και όχι κινητοί σταθερή υπολογιστές οπως πολλοί θέωρουν..Εκτος εάν εννοείς ότι και οι σταθεροί mac δεν έχουν 250.000 usb για να έχεις καρφωμένα μονιμα 15.000 στικακια

 

 

σε software.

 

Και αυτό ασχολίαστο υπάρχουν άπλα ΟΛΑ τα εργαλεία που χρειάζεται κάποιος(τόσο ο μέσος όσο ο advance χρήστης)...

 

 

Το pc του εχω αλλαξει τα φώτα.

 

Ε βέβαια εάν είσαι ηλεκτρολόγος τι να το κάνεις το mac..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που ξέρουν, μπορούν να βάλουν windows και να είναι ασφαλείς από Ιούς. Αυτοί που ξέρουν ακόμα περισσότερα βάζουν LINUX.

Οι άσχετοι και οι λεφτάδες (μαζί με τους μουσικούς+γραφίστες που τα θέλουν λόγο δουλειάς) αγοράζουν mac και μετά σου την "λένε" γιατί το δικό τους μηχάνημα δεν κολλάει ΙΟ.

 

Σας έχω νέα μάγκες... έχω windows+linux και τα έχω στίσει έτσι που ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ιο.

Και δεν πλήρωσα και μια περιουσία για τα μηχανήματα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι άσχετοι και οι λεφτάδες αγοράζουν mac και μετά σου την "λένε" γιατί το δικό τους μηχάνημα δεν κολλάει ΙΟ.

 

 

Και δεν πλήρωσα και μια περιουσία για τα μηχανήματα μου.

 

 

Εμ ναι φράγkατος είναι αυτός που παίρνει ένα mac και το έχει 10 χρόνια και όχι αυτός που έχει pc και κάνει 10 αναβαθμίσεις το χρόνο...Ποσό χρονών 5-7;;;

Ότι να ναι ...Συνέλθετε λίγο ρε παιδιά με τις μ@λ@κιες

 

 

post-199871-0-16752300-1340703520_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που ξέρουν, μπορούν να βάλουν windows και να είναι ασφαλείς από Ιούς. Αυτοί που ξέρουν ακόμα περισσότερα βάζουν LINUX.

Οι άσχετοι και οι λεφτάδες (μαζί με τους μουσικούς+γραφίστες που τα θέλουν λόγο δουλειάς) αγοράζουν mac και μετά σου την "λένε" γιατί το δικό τους μηχάνημα δεν κολλάει ΙΟ.

 

Σας έχω νέα μάγκες... έχω windows+linux και τα έχω στίσει έτσι που ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ιο.

Και δεν πλήρωσα και μια περιουσία για τα μηχανήματα μου.

 

Αν εξαιρέσεις το Ελλαδιστάν, δηλαδή 900 ευρώ στην Αμερική για τον απλό iMac είναι για λεφτάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμ ναι φράγkατος είναι αυτός που παίρνει ένα mac και το έχει 10 χρόνια και όχι αυτός που έχει pc και κάνει 10 αναβαθμίσεις το χρόνο...Ποσό χρονών 5-7;;;

Ότι να ναι ...Συνέλθετε λίγο ρε παιδιά με τις μ@λ@κιες

 

 

post-199871-0-16752300-1340703520_thumb.jpg

Εχω ενα hp compaq presario 7 χρωνων και δουλευει αψογα μεχρι σημερα,χωρις καποια αναβαθμηση,εκτος της ram!To συγκεκριμενο λαπτοπ ειναι 17αρι με αναλυση 1440χ900 και IPS PANEL κατι που αποκτησαν τα macbooks 7χρωνια μετα!!!!

Και επειδη αναφερθηκαν και οι γραφιστες,απο τα 7 παιδια που ξερω γραφιστες μονο 1 εχει mac υπολογιστη και οι υπολοιποι εχουν ακριβα επαγγελματικα pc!Και αυτος που εχει μακ,ειναι επειδη ειναι κολημενος με την apple,οχι για καποιο ιδιεταιρο αλλο λογο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε παιδιά βγήκε και ένας Ίος μετά από 20 χρόνια και κάτι τρέχει στα γύφτικα...

 

Βάλτε κάνα antivirus anti trojan anti anti anti anti και firewall αφού κάνετε ανασυγκρότηση και refresh το desktop και format επειδή βαρύνατε το pc με προγράμματα..

 

Μετά κάντε update τους drivers βρείτε το patch του crack εφόσον πατήσετε ctrl+alt+del για να τερματίσετε το πρόγραμμα που κόλλησε ένα restart για να είστε σίγουροι και μετά update το bios για να είστε οκ ....Βαλτε προγράμματα τυπου cc cleaner και defragment tools και ένα καλο unistaller διότι των windows δε λέει βαλτε unzip , pdf reader , unrar και dvd player , και το τελευταίο direct X...

 

Ε μετά χαλαρώστε και σκεφτείτε τι άλλο μπορεί να ξεχάσατε για να δουλέψει σωστά το computer....ααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

post-199871-0-12205800-1340646315_thumb.jpg

 

no offence... :X

 

Από πότε έχεις να δουλέψεις Windows? Απο τα 95?

Το κάθε λειτουργικό έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του.

Το οτι δεν υπήρχαν ιοί μέχρι τώρα στα OS X δεν οφείλεται στο αδιαπέραστο σύστημα ασφαλείας του αλλά στο γεγονός του μικρού αριθμού χρηστών..

Όσο αυξάνεται το μερίδιο τους στην αγορά τόσο θα αυξάνονται και οι προσπάθειες κακόβουλων να σπάσουν το σύστημα ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ απλα και κατανοητα :

 

Οσο αυξανεται το μεριδιο χρησης των mac υπολογιστων τοσο θα αυξανονται και τα κακοβουλα προγραμματα για την συγκεκριμενη πλατφορμα

 

αντιστοιχο παραδειγμα στους browsers

 

οσο αυξανοταν η χρηση του firefox τοσο και τα προβληματα ασφαλειας του ερχονταν στο φως

 

τελεια και παυλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γενικεύσεις και οι αφορισμοί μου τη δίνουν και από τις δύο μεριές.

 

Ο ένας λέει ότι το OS X δεν κολλάει ιούς καθαρά και μόνο επειδή δεν υπάρχουν, λόγω χαμηλού market share. Όχι φίλε μου. Είναι και αυτό, αλλά στο OS X δε τρέχεις ως root μόνιμα, όπως ήταν το σύνηθες μέχρι και τα Windows XP. Τα «σκουλήκια» δεν έχουν δικαιώματα να πειράξουν το σύστημα. Τώρα με το UAC στα Windows ισχύει το ίδιο, αλλά μέχρι πριν 3 χρόνια όλοι έτρεχαν Windows XP. Και ήταν εκτεθειμένοι.

 

Άλλος λέει ότι οι Mac είναι μόνο για... άσχετους. Οκ, ζήσε στο όνειρό σου κι εσύ. Αλλά last time I checked, δεν ήταν και οι χρήστες Windows και πολύ «ψαγμένοι» στους Η/Υ. Είναι οι ίδιοι χρήστες που στα Windows 7 κλείνουν το UAC και επιστρέφουμε στο προηγούμενο πρόβλημα: ασφάλεια.

 

Από την άλλη ο άλλος έγραφε ότι το OS X εκμεταλλεύεται καλύτερα το hardware. Ας ζήσει κι αυτός στο δικό του όνειρο. Benchmarks υπάρχουν και δείχνουν πολλά. Και δε δείχνουν αυτό που θα ήθελε.

 

Και πιο πάνω έχουμε κι έναν που έλεγε για την Apple και την υϊοθέτηση νέων τεχνολογιών. Οκ, μόνο που η ίδια η Apple δεν έχει ξαναγράψει ως τώρα τον Finder σε Cococa και έχουμε την αηδία το Carbon και κράζει την Adobe που έκανε το ίδιο με το Photoshop.

 

Ό,τι να'ναι γενικότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...