Προς το περιεχόμενο

Η Apple τροποποιεί τα διαφημιστικά της μηνύματα για την ασφάλεια του OS X


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα λειτουργικά έχουν φτάσει εκατέρωθεν σε πολύ υψηλό επίπεδο... και το mac os x και τα windows. Τα παράθυρα αντιμετωπίζουν περισσότερες ασυμβατότητες γιατί έχουν πλύ μεγαλύτερο hardware base να καλύψουν. Τώρα σε θέματα διαχείρισης μνήμης κλπ νομίζω πως τα windows είναι λίγο καλύτερα, το διάβασα σε κάποιο αρθρο αλλά δε θυμάμαι που. Anyway για να γελάσουμε και λίγο : http://www.youtube.com/watch?v=njos57IJf-0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα με το να είναι κανείς "άσχετος". Τεράστια μαγκιά της Apple, αν όλοι οι άσχετοι την προτιμούν, γιατί αυτή είναι η ουσία του υπολογιστή. Να έχω ένα εργαλείο και να με εξυπηρετεί χωρίς να χρειάζεται να κάνω 2 χρόνια εκπαίδευση στη χρήση του (ο οποίος χρόνος, παρεπιπτόντως, είναι λεφτά και μάλιστα πολύ περισσότερα από τα 300€ παραπάνω που θα δώσω για έναν Mac).

 

Δηλαδή για να χρησιμοποιήσω το ψυγείο μου, πρέπει μήπως να μάθω τα βασικά από ψυκτική; Για ποιο λόγο; Για να μη με λένε "άσχετο";

 

Το καλύτερο που θα μπορούσε να συμβεί, θα ήταν να είχαμε ακόμη 3-4 εταιρίες με τη φιλοσοφία της Apple, για να μην παίζει χωρίς ανταγωνισμό και να δούμε και καλύτερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασυμβατότητες; εν έτη 2012 στα μακ;;; μπααααα έκτος εάν ψάχνεις κάνα scsi driver από το pc του πάππου..

 

 

 

ότι να ναι.....τα laptop είναι φορητά και όχι κινητοί σταθερή υπολογιστές οπως πολλοί θέωρουν..Εκτος εάν εννοείς ότι και οι σταθεροί mac δεν έχουν 250.000 usb για να έχεις καρφωμένα μονιμα 15.000 στικακια

 

 

 

Και αυτό ασχολίαστο υπάρχουν άπλα ΟΛΑ τα εργαλεία που χρειάζεται κάποιος(τόσο ο μέσος όσο ο advance χρήστης)...

 

 

 

Ε βέβαια εάν είσαι ηλεκτρολόγος τι να το κάνεις το mac..

Μαν εχεις μεγαλο προβλημα,μαθε να δεχεσαι και καμια αποψη που και που η εστω μην γραφεις ποιο πριν "δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει προβλημα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα με το να είναι κανείς "άσχετος". Τεράστια μαγκιά της Apple, αν όλοι οι άσχετοι την προτιμούν, γιατί αυτή είναι η ουσία του υπολογιστή. Να έχω ένα εργαλείο και να με εξυπηρετεί χωρίς να χρειάζεται να κάνω 2 χρόνια εκπαίδευση στη χρήση του (ο οποίος χρόνος, παρεπιπτόντως, είναι λεφτά και μάλιστα πολύ περισσότερα από τα 300€ παραπάνω που θα δώσω για έναν Mac).

 

Δηλαδή για να χρησιμοποιήσω το ψυγείο μου, πρέπει μήπως να μάθω τα βασικά από ψυκτική; Για ποιο λόγο; Για να μη με λένε "άσχετο";

 

Το καλύτερο που θα μπορούσε να συμβεί, θα ήταν να είχαμε ακόμη 3-4 εταιρίες με τη φιλοσοφία της Apple, για να μην παίζει χωρίς ανταγωνισμό και να δούμε και καλύτερες τιμές.

 

Πολύ απλά γιατί αν είσαι "άσχετος" θα έπρεπε να χρησιμοποιείς windows με πιο πολλές mainstream εφαρμογές πιο εύκολα να βρεις λύσεις σε καθημερινά προβλήματα, shortcuts, λειτουργίες κάνοντας ένα search στο νετ ή ρωτώντας ένα φίλο..

Το "άσχετος" όπως χρησιμοποιήθηκε απο προηγούμενους κολλούσε στο γεγονός ότι όταν πας να αγοράσεις ψυγείο θα κοιτάξεις να πάρεις αυτό που κάνει την δουλειά σου και όχι ενα πιο ακριβό και πιο όμορφο. Αν θεωρείς οτι το MAC θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις σου ως χρήστης και το αγοράσεις, δεν είσαι άσχετος.

Είσαι "άσχετος" όμως αν θες παγάκια και δεν πάρεις ψυγείο με καταψύκτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ ναι φράγkατος είναι αυτός που παίρνει ένα mac και το έχει 10 χρόνια και όχι αυτός που έχει pc και κάνει 10 αναβαθμίσεις το χρόνο...Ποσό χρονών 5-7;;;

Ότι να ναι ...Συνέλθετε λίγο ρε παιδιά με τις μ@λ@κιες

 

 

post-199871-0-16752300-1340703520_thumb.jpg

 

 

10 αναβαθμισεις κανει τον χρονο για να παιξει παιχνιδια.

το mac ουτε καν παιχνιδια δεν εχει. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πολύ απλά γιατί αν είσαι "άσχετος" θα έπρεπε να χρησιμοποιείς windows με πιο πολλές mainstream εφαρμογές πιο εύκολα να βρεις λύσεις σε καθημερινά προβλήματα, shortcuts, λειτουργίες κάνοντας ένα search στο νετ ή ρωτώντας ένα φίλο..

 

 

Όταν έχω πρόβλημα με το ίντερνετ, ο Mac μου βγάζει μήνυμα να κάνω επανεκκίνηση το router. Τα Windows, τουλάχιστον μέχρι τη στιγμή που τα άφησα, έβγαζαν ένα κρυπτογραφημένο μήνυμα που μέχρι και σήμερα δε γνωρίζω τι ήθελε να κάνω.

 

Όσον αφορά τις εφαρμογές, τα Mac δεν έχουν πρόβλημα με τις mainstream εφαρμογές. Και Office έχουν, και Photoshop, και AutoCAD κτλ. Άλλο δεν έχουν τόσες εφαρμογές όσες τα Windows (που δεν έχουν) και άλλο δεν έχουν mainstream εφαρμογές. Οι λιγότερες και ποιοτικές επιλογές είναι ότι καλύτερο για έναν άσχετο χρήστη που δεν πρόκειται να κάτσει να ψάξει reviews (για παράδειγμα).

 

Επιπλέον, το γεγονός πως όλοι χρησιμοποιούν το ίδιο hardware, με μικρές διαφορές, και όχι εκατομμύρια συνδυασμούς, κάνει τη λύση των προβλημάτων πολύ πιο εύκολη με ένα search στο ίντερνετ.

 

Γενικά αυτό που γράφεις είναι εντελώς υποθετικό. Στην πράξη τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εμένα ως ημι-επαγγελματία δεν με καλύπτει κανένα λειτουργικό από τα δύο. Κυρίως λόγω εφαρμογών, όχι λόγω επιδόσεων και ασφάλειας.

Για αυτό ΠΡΕΠΕΙ να έχω και τα δύο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από την άλλη ο άλλος έγραφε ότι το OS X εκμεταλλεύεται καλύτερα το hardware. Ας ζήσει κι αυτός στο δικό του όνειρο. Benchmarks υπάρχουν και δείχνουν πολλά. Και δε δείχνουν αυτό που θα ήθελε.

 

 

Άσε τους αριθμούς φίλε μου.. Η εμπειρία χρήσης μετράει τι να το κάνω εγώ να σκοράρω εκατομμύρια όταν στην πράξη

δεν ο βλέπω;;

 

Μαν εχεις μεγαλο προβλημα,μαθε να δεχεσαι και καμια αποψη που και που η εστω μην γραφεις ποιο πριν "δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει προβλημα".

 

Μια χαρά δέχομαι απόψεις που στέκουν και τεκμηριώνονται...Την αερολογία δεν μπορώ του να έχω λέω...

Μάλλον εσύ έχεις πρόβλημα που σώνει και ντε να σου πω έχεις δίκιο..

 

Τώρα εάν κάτσω να δω στους εκατομμύρια χρήστες τους 1000 που έχουν θέμα ασυμβατότητας ok we can leave with that...

Δεν θεωρώ πρόβλημα πάντως το ότι δεν μου διαβάζει το vlc τους υπότιτλους πχ..

 

 

Πρόβλημα είναι θέλω να κάνω αυτό...Και δεν υπάρχει με κανέναν τρόπο να γίνει.. ε ναι τότε μπορούμε να μιλάμε για πρόβλημα..

Άλλα υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να λυθεί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Δε νομίζω ότι η πολιτική της Microsoft βασίζεται σε κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον όταν ελέγχει πάνω από το 80% της παγκόσμιας αγοράς ( Windows 8, 7, Vista , XP).

 

 

Είναι παλιό το σύστημα... και δουλεύει.

βλ.

Πάοκ -Άρης

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

Ορθόδοξοι - Καθολικοί

και ένα σωρό άλλα παραδείγματα.

 

Ή είναι τυχαίο που η Apple ανέκαμψε με την επιστροφή του Bill Gates, αλλάζοντας την φιλοσοφία της εταιρείας, να απευθύνεται πλέον και σε απλούς χρήστες;

 

Εγώ έχω και τα 2.

 

Κλασσικό θύμα.

 

Δεν θα τελειώσει ποτέ αυτή η κοντρά... και δεν πρέπει να τελειώσει.

 

Θα βγάζουν λιγότερα λεφτά... αν σταματήσουμε να φαγωνόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Προσωπικά εμένα ως ημι-επαγγελματία δεν με καλύπτει κανένα λειτουργικό από τα δύο. Κυρίως λόγω εφαρμογών, όχι λόγω επιδόσεων και ασφάλειας.

Για αυτό ΠΡΕΠΕΙ να έχω και τα δύο..

 

Και εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο. Γι' αυτό έχω Mac. Γιατί τρέχει και Windows. Βέβαια, αυτή τη στιγμή τα χρησιμοποιώ μόνο για το Pro Evolution και ένα πρόγραμμα εκμάθησης Γερμανικών. Α, και το Sopcast όταν έχει κανέναν αγώνα (γιατί δεν έχω τηλεόραση).

 

Από παιχνίδια σε Mac, καλύπτομαι από τα Civilization, Warcraft, Starcraft, Witcher, Half Life, Portal, Machinarium, Monkey Island, Sims, World of Goo, Football Manager, Braid, Rome Total War, Bioshock, Batman Arkham Asylum, Assasin's Creed, Knights of the Old Republic, Call of Duty, DiRT, Sid Meier's Pirates και πολλά ακόμη. Όλα από πολύ καλά ως εξαιρετικά παιχνίδια. Έτσι, για να τελειώνουμε και με αυτό το μύθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο. Γι' αυτό έχω Mac. Γιατί τρέχει και Windows. Βέβαια, αυτή τη στιγμή τα χρησιμοποιώ μόνο για το Pro Evolution και ένα πρόγραμμα εκμάθησης Γερμανικών. Α, και το Sopcast όταν έχει κανέναν αγώνα (γιατί δεν έχω τηλεόραση).

 

Από παιχνίδια σε Mac, καλύπτομαι από τα Civilization, Warcraft, Starcraft, Witcher, Half Life, Portal, Machinarium, Monkey Island, Sims, World of Goo, Football Manager, Braid, Rome Total War, Bioshock, Batman Arkham Asylum, Assasin's Creed, Knights of the Old Republic, Call of Duty, DiRT, Sid Meier's Pirates και πολλά ακόμη. Όλα από πολύ καλά ως εξαιρετικά παιχνίδια. Έτσι, για να τελειώνουμε και με αυτό το μύθο.

Δεν μιλάω για παιχνίδια αλλά για εφαρμογές. Αν θέλω παιχνίδια έχω PS3 και XBOX με χιλιάδες τίτλους να διαλέξω. Όχι 20 που μόλις αράδιασες.

Υπάρχουν εφαρμογές στον τομέα μου που δεν τρέχουν σε MAC όπως άλλες που δεν τρέχουν σε windows, τουλάχιστον όπως θα έπρεπε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά δέχομαι απόψεις που στέκουν και τεκμηριώνονται...Την αερολογία δεν μπορώ του να έχω λέω...

Μάλλον εσύ έχεις πρόβλημα που σώνει και ντε να σου πω έχεις δίκιο..

 

Τώρα εάν κάτσω να δω στους εκατομμύρια χρήστες τους 1000 που έχουν θέμα ασυμβατότητας ok we can leave with that...

Δεν θεωρώ πρόβλημα πάντως το ότι δεν μου διαβάζει το vlc τους υπότιτλους πχ..

 

 

Πρόβλημα είναι θέλω να κάνω αυτό...Και δεν υπάρχει με κανέναν τρόπο να γίνει.. ε ναι τότε μπορούμε να μιλάμε για πρόβλημα..

Άλλα υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να λυθεί;;

Δεν σου ζητησα να μου πεις αν εχω δικιο.Εισαι επιθετικος και προσπαθεις να αποδειξεις οτι το μηχανημα σου ειναι το υπεργαματο και δεν υπαρχει κτλ.Ξερεις κατι?αυτο που κανεις λεγεται ματαιοδοξια γιατι αγορασες κατι το οποιο το πληρωσες ακριβα και σε τσουζει αν σου λενε το αντιθετο,Οταν μιλησα για ασυμβατοτητες βαλτο λιγο να δουλεψει με ειδες να λεω για usb?ξυπνα σου λεω εξαρχης εχω μακ και το εχω δουλεψει πολυ στην ζωη μου αλλα δεν με καλυπτει τωρα οτι κ να λες εσυ.μαθε να δεχεσαι κριτικη,μπενεις σε ενα φορουμ και λες κατι μην περιμενεις ολοι να συμφωνησουν μαζι σου η να σου πουν "μπραβο εκανες την καλυτερη αγορα" η το μακ ειναι απο τον θεο πλασμενο και τα windows τρωνε ταπες και μλκιες και τα δυο εχουν και τα καλα τους και τα κακα τους μαθε να τα ξεχωριζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν μιλάω για παιχνίδια αλλά για εφαρμογές. Αν θέλω παιχνίδια έχω PS3 και XBOX με χιλιάδες τίτλους να διαλέξω. Όχι 20 που μόλις αράδιασες.

Υπάρχουν εφαρμογές στον τομέα μου που δεν τρέχουν σε MAC όπως άλλες που δεν τρέχουν σε windows, τουλάχιστον όπως θα έπρεπε..

 

Το ξέρω. Σε σένα πήγαινε η πρώτη παράγραφος. Η δεύτερη δεν απευθύνεται σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ξεκίνησε λοιπόν επειδή η apple άλλαξε τη διαφήμισή της (η οποία έλεγε κατα γράμμα: Τα MAC δε κολλάνε ιούς!)

και βρέθηκε άνθρωπος απο την 1η σελίδα να κατηγορεί τα windows.

9 σελίδες offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν μιλάω για παιχνίδια αλλά για εφαρμογές. Αν θέλω παιχνίδια έχω PS3 και XBOX με χιλιάδες τίτλους να διαλέξω. Όχι 20 που μόλις αράδιασες.

Υπάρχουν εφαρμογές στον τομέα μου που δεν τρέχουν σε MAC όπως άλλες που δεν τρέχουν σε windows, τουλάχιστον όπως θα έπρεπε..

 

 

Άσχετο με τη συζήτησή μας, αλλά δεν υπάρχουν χιλιάδες παιχνίδια καλύτερα από αυτά που ανέφερα. Εκτός αν σε ενδιαφέρει απλώς να έχεις την επιλογή να παίζεις χειρότερα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...