Προς το περιεχόμενο

Η Apple τροποποιεί τα διαφημιστικά της μηνύματα για την ασφάλεια του OS X


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ ανέφερες αυτό:

"Μια φίλη μου δεν είχε ποτέ υπολογιστή ούτε ήξερε πως είναι εμφανισιακά δηλαδή τόσο άσχετη .."

Ομολογούμενος είναι κάτι παράξενο εκτός και αν η φίλη σου είναι 90-95 ετών :)

 

 

Κάλα υπερέβαλα λίγο σε αυτό το σημείο..για να δείξω ότι δεν είχε επαφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόσοι είναι αυτοί που έχουν παραπάνω γνώσεις...

Και στην τελική ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ο περισσότερος κόσμος παραπάνω γνώσεις..και κάλα κάνει

Δεν τον ενδιαφέρει ρε παιδί μου να μάθει πως να συντηρεί το πισούλα ώστε να μην το σέρνεται αυτός μετά από καιρό..

Δηλαδή ο άλλος παίρνει ένα αυτοκίνητο και είναι υποχρεωμένος να αλλάζει λάδια , φίλτρα κλπ μονός του;;

 

 

Εκεί τήνει ο κόσμος και ας μην το έχει καταλάβει...Όταν ασχολείσαι με κάτι τόσες ωρες καθημερινά,το εξερευνούν,θες να μαθαίνεις πράγματα.Ξες πόσοι μάθαν να κατεβάζουν απο torrent ταινίες,παιχνίδια,να ξεζιπάρουν,να τα σπάνε,να τα κάνουν mount με daemon tools;

Είναι κάτι αντίστοιχο του αμαξιού.Όταν πληρώνεις κάτι ακριβά,και δεν θέλεις να το δεις σε 1 χρόνο να υπολειτουργεί μαθαίνεις κάποια βασικά.

πχ.στο αμάξι δεν τραβάς την πρώτη ταχύτητα μέχρι τις 4k στροφές. στον υπολογιστή αποφεύγεις όσο γίνεται τα ads.

 

Τώρα για όσους που θέλουν ακόμα πιο λίγα πράγματα,ας πούνε έναν γνωστό τους,να έρθει να βάλει μερικά βασικά προγράμματα και το μηχάνημα θα κρατήσει για αρκετό καιρό,αν ο χρήστης αρκείται στο fb,office,ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ανέφερες αυτό:

"Μια φίλη μου δεν είχε ποτέ υπολογιστή ούτε ήξερε πως είναι εμφανισιακά δηλαδή τόσο άσχετη .."

Ομολογούμενος είναι κάτι παράξενο εκτός και αν η φίλη σου είναι 90-95 ετών :)

Συμβουλή: Την επόμενη φορά που θα ακούσεις την φράση "κλάνω μέντες", μην αρχίσεις να ψάχνεις για τις μέντες. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή: Την επόμενη φορά που θα ακούσεις την φράση "κλάνω μέντες", μην αρχίσεις να ψάχνεις για τις μέντες. :P

 

αααααχαχαχαχαχαχαχαχαααχαχαχααχαχα :cry: :cry: :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ ο καθένας επιλέγει και παίρνει. Εμένα αυτό που μου την δίνει είναι ότι κάνουν όλοι σαν τους χαζούς χωρίς να έχουν κάτσει πραγματικά να το ψάξουν, και υποστηρίζουν εταιρίες λες και παίρνουν ποσοστά. Πήρε ο άλλος ένα mac που πλέον είναι της μόδας, και κάνει σαν χαζός "Εεε η Apple είναι η καλύτερη, ουγκ ουγκ". Το ότι όλοι πουλάνε τις ελευθερίες τους για 1000$ και 2000$ δεν το σκέφτονται. Υποστηρίζετε εταιρίες (μαζί και η M$) που παράγουν κλειστά κουτιά που δεν ξέρετε καν τι τρέχουν από κάτω και τις προσκυνάτε. Γιατι; Επειδή το mac είναι άσπρο και το μήλο έχει φωτάκι, και κάπου ακούσατε ότι τρέχει UNIX το οποίο λένε ότι είναι ασφαλές. Σοβαρά επιχειρήματα από σοβαρά άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η ερωτηση που θα εκανα εγω ειναι η εξης:

 

Ενα mac ή Linux λειτουργικο ειναι πιο ασφαλες απο ενα Windows

λογω καλυτερης οχηρωσης απο την Apple ή εκαστοτε εταιρεια του ή απλα

επειδη δεν ασχολειται κανεις ?

 

Και αν ασχοληθει τι θα γινει με τους χιλιαδες του κοσμου που βασιζονται στην

δηθεν ασφαλεια του λειτουργικου.

 

Απορία: γιατί δεν ασχολείται ΚΑΝΕΙΣ; Δηλαδή, ΟΚ, τα Mac δεν είναι πολύ δημοφιλή, η συντριπτικότητα πλειοψηφία του κόσμου έχει PC με Windows. Αν, όμως, τα Mac είναι τόσο ανασφαλή όσο λέτε, δε θα έπρεπε, έστω κάποιοι, να έχουν πάρει χαμπάρι ότι εδώ "υπάρχει ψωμί" και να επιτεθούν συστηματικά; Στο κάτω-κάτω, δεν πρόκειται και για εντελώς αμελητέο ποσοστό χρηστών.

 

Θέλω να πω, ότι ενδεχομένως τα Mac να είναι λιγότερο ασφαλή από τα Windows, αλλά δεν μπορεί να είναι και τόσο ξέφραγα αμπέλια, αλλιώς θα είχε γίνει της παλαβής. Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άλλη η αρχιτεκτονική του ενός άλλη του άλλου (ώστε να γράψει κάποιος ένα Malware from scratch) και ναι είναι σχεδόν αμελητέο το ποσοστό. Μπροστά στα 75-80% που έχουν τα windows το 9-10% είναι αμελητέο. Γιατί από αυτό το 10% το 60-70% δεν βάζουν σπασμένα προγράμματα, σε αντίθεση με τους χρήστες των windows.

Και κατά καιρούς αν δεις τα mac os ναι είναι ξέφραγα αμπέλια. Πχ το ASLR μπήκε με το OS X Lion (2010!), ενώ στο windows υπήρχε ακόμα και στα XP με το SP3. Για linux ας μην μιλήσουμε. Ναι βασίζεται σε UNIX (ότι και αν σημαίνει αυτό, που δεν σημαίνει τίποτα αλλά ας το λέμε να χαιρόσαστε), όχι δεν είναι ασφαλές. Και μην βάλουμε και τον safari στην κουβέντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραμύθι με το market share ακόμα το πιστεύετε; Ξέρετε για τι βιομηχανία μιλάμε, και σε τι αριθμό χρηστών αντιστοιχεί το 10% που χαρακτηρίζετε "μικρό"; Δε μιλάμε για κάτι ανύπαρκτο. Μιλάμε για εκατομμύρια χρήστες, οι οποίοι σίγουραν δεν αφήνουν αδιάφορο τον οποιονδήποτε θέλει να κλέψει δεδομένα από κάρτες, κλπ.

 

Ας το πάρουμε αλλιώς:

 

Τα στατιστικά του Android στον "χάρτη" είναι κάπου ανάμεσα σε 0,9% - 3,8%.

 

Πολύ μικρότερο market share από το OS X, αλλά κάθε λίγο ακούμε για νέα threats με στόχο το Android, άλλοτε επιτυχημένα και άλλοτε όχι. Οι επιτήδειοι δηλαδή ενδιαφέρονται για για το <3,8% αλλά όχι για το 10%; B_tch please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραμύθι με το market share ακόμα το πιστεύετε; Ξέρετε για τι βιομηχανία μιλάμε, και σε τι αριθμό χρηστών αντιστοιχεί το 10% που χαρακτηρίζετε "μικρό"; Δε μιλάμε για κάτι ανύπαρκτο. Μιλάμε για εκατομμύρια χρήστες, οι οποίοι σίγουραν δεν αφήνουν αδιάφορο τον οποιονδήποτε θέλει να κλέψει δεδομένα από κάρτες, κλπ.

 

Ας το πάρουμε αλλιώς:

 

Τα στατιστικά του Android στον "χάρτη" είναι κάπου ανάμεσα σε 0,9% - 3,8%.

 

Πολύ μικρότερο market share από το OS X, αλλά κάθε λίγο ακούμε για νέα threats με στόχο το Android, άλλοτε επιτυχημένα και άλλοτε όχι. Οι επιτήδειοι δηλαδή ενδιαφέρονται για για το <3,8% αλλά όχι για το 10%; B_tch please.

 

Τότε καταλαβαίνεις σε τι ποσοστό αντιστοιχεί το 80%...

Και με ποια λογική συγκρίνεις pc με smartphones? ότι ναναι ε;

http://news.cnet.com/8301-1023_3-57429192-93/android-reclaims-61-percent-of-all-u.s-smartphone-sales/

Τα κινητά είναι ΑΛΛΗ αγορά. Φτάσαν τα Android στον θεό (61%) προφανώς και γέμισε ο τόπος. Αν και νομίζω σε αυτή την περίπτωση δεν ευθύνεται το λειτουργικό αλλά ο διαφορετικός τρόπος λειτουργίας των Markets. Στο Play store πρέπει να είναι λίγο πιο χύμα.

Άρα λοιπόν οι επιτήδειοι δεν ενδιαφέρονται για το 0,9% αλλά για το 61%. Μην συγκρίνουμε ότι νάναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 60%+ που έχει το Android είναι ανάμεσα στα smartphones. Δε μας ενδιαφέρει αυτό, μας ενδιαφέρει το ποσοστό που έχει στους χρήστες συνολικά, τόσο των desktop Λ/Σ όσο και των mobile. Δεν είναι άλλοι αυτοί που χτυπάνε τα desktop Λ/Σ και άλλοι τα mobile.

 

Εγώ που φτιάχνω ιούς ενδιαφέρομαι να χτυπήσω όσους πιο πολλούς γίνεται, ανεξάρτητα πλατφόρμας. Άρα το Android του ~3% με νοιάζει λιγότερο απ'το OS X του 10% και ακόμα λιγότερο απ'τα Windows του 80%.

 

Και όμως, οι ιοί είναι πιο διάσημοι στο Android παρά στο OS X. Εξήγησέ το. :)

 

Να σε δυσκολέψω λίγο ακόμα; :)

 

Οι mobile πλατφόρμες συνδέονται πολύ περισσότερο με πιστωτικές κάρτες από ότι οι desktop. Έχουμε Apple AppStore, έχουμε Android Market, έχουμε γενικά "πράμα". Είναι λοιπόν πολύ καλύτερος στόχος. Πάμε στα desktop Λ/Σ τώρα. Το OS X έχει market; Ναι. Τα Windows έχουν market; Όχι, όχι ακόμα έστω. Άρα δε θα έπρεπε το OS X να είναι μεγαλύτερος στόχος, αφού οι χρήστες του χρησιμοποιούν πιστωτικές πολύ πιο εύκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 60%+ που έχει το Android είναι ανάμεσα στα smartphones. Δε μας ενδιαφέρει αυτό, μας ενδιαφέρει το ποσοστό που έχει στους χρήστες συνολικά, τόσο των desktop Λ/Σ όσο και των mobile. Δεν είναι άλλοι αυτοί που χτυπάνε τα desktop Λ/Σ και άλλοι τα mobile.

 

Εγώ που φτιάχνω ιούς ενδιαφέρομαι να χτυπήσω όσους πιο πολλούς γίνεται, ανεξάρτητα πλατφόρμας. Άρα το Android του ~3% με νοιάζει λιγότερο απ'το OS X του 10% και ακόμα λιγότερο απ'τα Windows του 80%.

 

Και όμως, οι ιοί είναι πιο διάσημοι στο Android παρά στο OS X. Εξήγησέ το. :)

 

Να σε δυσκολέψω λίγο ακόμα; :)

 

Οι mobile πλατφόρμες συνδέονται πολύ περισσότερο με πιστωτικές κάρτες από ότι οι desktop. Έχουμε Apple AppStore, έχουμε Android Market, έχουμε γενικά "πράμα". Είναι λοιπόν πολύ καλύτερος στόχος. Πάμε στα desktop Λ/Σ τώρα. Το OS X έχει market; Ναι. Τα Windows έχουν market; Όχι, όχι ακόμα έστω. Άρα δε θα έπρεπε το OS X να είναι μεγαλύτερος στόχος, αφού οι χρήστες του χρησιμοποιούν πιστωτικές πολύ πιο εύκολα;

 

Όχι μας ενδιαφέρει. Η πίτα που έχεις έιναι λάθος. Ο χρήστης που έχει android και iOS έχει ΚΑΙ pc. Αυτά τα ποσοστά βγαίνουν αλλιώς. Είναι ΑΛΛΗ αγορα. Δεν είναι το ίδιο πράγμα το κινητό με το πισι πως να το κάνουμε. Αν είναι να βάλουμε και τις φριτέζες μέσα (ω ναι μερικές παίρνουν και bsd). Δεν γίνεται να χτυπήσεις όσους πιο πολλούς γίνεται ανεξαρτήτως πλατφόρμας, δεν δουλεύουν έτσι τα πράγματα.

Από την πλευρά του μαυροκαπελάκια:

Θέλω να φτιάξω μία botnet, να κλέψω πιστωτικές τι κάνω; Χτυπάω πισι. Ποιος έχει το μεγαλύτερο μερίδιο; Windows, τέλος

Θέλω επαφές, πιστωτικές, να κλέψω καμιά κλήση, να παίρνω τσάμπα τηλέφωνα και δεν ξέρω τι άλλο, χτυπάω smartphones. Ποιος έχει το μεγαλύτερο μερίδιο; Android, τέλος.

 

Δεν χτυπάς εύκολα πλατφόρμες που έχουν markets, γιατί ότι είναι στο market είναι ελεγμένο και ο χρήστης πολύ δύσκολα θα πάρει κάτι εκτός market. Το να χτυπήσεις το ίδιο το market είναι πάρα πολύ δύσκολο. Και ξαναλέω το 10% του ΟSX δεν είναι αρκετά μεγάλο σε σχέση με το 80% των windows. Και να είχαν όλοι πιστωτικές (και το 10%), ένα 40-50% να έχει σε windows ξεπερνάει κατά πολύ το ποσοστό αυτό. Και δεν θέλουν όλοι να κλέψουν πιστωτικές..

 

Και οι χρήστες συνολικά (2-3 δις;) δεν έχουν μόνο 0.3% android. Αυτά τα ποσοστά βγαίνουν αλλιώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά ο ιός για το os x, για τον οποίο έγινε και γίνεται τόσο ντόρος.., δεν έμπαινε με εγκατάσταση; Δηλαδή για να κολήσεις τον ιό έπρεπε να βάλεις το password σου και να τον κάνεις install... Αυτό το θεωρείται ιό εσείς :confused: ; Όσες φορές κόλησα ιό σε windows πάντως δεν ήταν έτσι.. :whistle:

 

Γιατί ασχολείστε τόσο για το λόγο που δεν υπάρχουν ιοί για mac;...αν φταίει το χαμηλό market share ή η αρχιτεκτονική το os x. Εμένα προσωπικά το αποτέλεσμα με ενδιαφέρει..αν κάτι αλλάξει στο μέλλον ξαναμιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεφτιλίζεις τη συζήτηση βάζοντας μέσα φριτέζες. Διότι last time I checked, μια φριτέζα δε μπορούσε να γίνει bot. Ούτε ξέρω κανέναν που να δίνει τον αριθμό της πιστωτικής του στη φριτέζα.

 

:)

 

Δε καταλαβαίνεις ότι όταν στοχεύεις στο κέρδος κοιτάς το σύνολο, όχι απλά το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας. Μπορεί τα Windows να είναι το 80% της αγοράς, αλλά ακόμα και το 10% αφορά πολλά εκατομμύρια χρήστες. Δεν είναι αριθμός που αγνοείται, δεν είναι ούτε 0,5% ούτε 0,7%. Σε καμία αγορά και ποτέ δεν αγνοήθηκε κάτι που έχει τέτοια διείσδυση.

 

Φυσικά και παίζει το ρόλο του, αλλά αυτές οι αφοριστικές απόψεις του στυλ «το OS X δεν έχει ιούς λόγω του 10% στην αγορά» είναι απλά αστείες. Παίζει το ρόλο του το σχετικά μικρό ποσοστό αλλά έως εκεί. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που εμποδίζουν τους ιούς στο OS X (οι οποίοι όχι, δεν είναι τεχνικοί- δεν έχει κάτι ανώτερο σαν Λ/Σ σ' αυτό τον τομέα). Ψάξε στους χρήστες και στο πως χρησιμοποιούν τον Η/Υ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ και στα windows έτσι ήταν απλά δεν το κατάλαβες :P Απλά λέει στα windows δεν είχα καν κωδικό, ε να και εκεί που πατάω κλικ κλικ βγαίνει μία προειδοποίηση αλλά πατάω ναι ναι ναι.. ωπ κόλλησα ιό χωρίς να κάνω τίποτα!

Σορρυ αλλά αυτός είναι ο ορισμός του απρόσεκτου - αφελούς χρήστη

 

Μη ξεφτιλίζεις τη συζήτηση βάζοντας μέσα φριτέζες. Διότι last time I checked, μια φριτέζα δε μπορούσε να γίνει bot. Ούτε ξέρω κανέναν που να δίνει τον αριθμό της πιστωτικής του στη φριτέζα.

 

:)

 

Δε καταλαβαίνεις ότι όταν στοχεύεις στο κέρδος κοιτάς το σύνολο, όχι απλά το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας. Μπορεί τα Windows να είναι το 80% της αγοράς, αλλά ακόμα και το 10% αφορά πολλά εκατομμύρια χρήστες. Δεν είναι αριθμός που αγνοείται, δεν είναι ούτε 0,5% ούτε 0,7%. Σε καμία αγορά και ποτέ δεν αγνοήθηκε κάτι που έχει τέτοια διείσδυση.

 

Φυσικά και παίζει το ρόλο του, αλλά αυτές οι αφοριστικές απόψεις του στυλ «το OS X δεν έχει ιούς λόγω του 10% στην αγορά» είναι απλά αστείες. Παίζει το ρόλο του το σχετικά μικρό ποσοστό αλλά έως εκεί. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που εμποδίζουν τους ιούς στο OS X (οι οποίοι όχι, δεν είναι τεχνικοί- δεν έχει κάτι ανώτερο σαν Λ/Σ σ' αυτό τον τομέα). Ψάξε στους χρήστες και στο πως χρησιμοποιούν τον Η/Υ τους.

 

Μα αυτό είπα και εγώ πιο πάνω. Οι χρήστες τους ΟS X έχουν μάθει να πληρώνουν. Και αν θέλουν κάποιο πρόγραμμα το αγοράζουν (όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι). Αν και στα windows ήταν έτσι, οι ιοί θα ήταν πολύ λιγότεροι. Δεν γίνεται να μου βάζεις λειτουργικό σπασμένο και να μου μιλάς για ασφάλεια. Γιαυτό και είναι πιο δύσκολο να ξεγελάσεις τον χρήστη (ειδικά σε Linux boxes). Αλλά το θέμα μας είναι η ασφάλεια του λειτουργικού (νομίζω αυτό εννοεί και το τοπικ). Και το linux φοβερό και τρομερό, το αγαπάω αλλά ναι δεν έχει malware γιατί έχει χαμηλό market share. Κακά τα ψέματα. Τεχνικά το OS X είναι πολύ πίσω σε ασφάλεια. Ο συνδιασμός του χαμηλού Market share Και των λιγότερο αφελών χρηστών (όχι ακριβώς, απλά η διαφορετική τους φιλοσοφία του "τα σκάω") το κάνει, όχι πιο δύσκολο, αλλά μη προσιτό σε κάποιον που φτάχνει Malware. Και όπως φαίνεται έχει ιούς καονικά, και τον τελευταίο χρόνο έχει αυξηθεί η εμφάνισή τους, με την αύξηση του market share τους . Αν φτάσει το 30-40% να δεις γέλια που θα πέφτουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά ο ιός για το os x, για τον οποίο έγινε και γίνεται τόσο ντόρος.., δεν έμπαινε με εγκατάσταση; Δηλαδή για να κολήσεις τον ιό έπρεπε να βάλεις το password σου και να τον κάνεις install... Αυτό το θεωρείται ιό εσείς :confused: ; Όσες φορές κόλησα ιό σε windows πάντως δεν ήταν έτσι.. :whistle:

 

Στα Windows πως τους κολλάς δηλαδή; :P

Δεν νομίζω στο OSX να σε ρώτησε "θέλετε να εγκατασταθεί ο ΙΟΣ στο σύστημά σας;" και πάτησες ναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...