Προς το περιεχόμενο

Warframe [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 244
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Αν πουλάς πράγματα για platinum, ναι. :P

Μπλέξαμε δηλαδή.....😅😅😅 Αλλιώς είναι ωραίο παιχνίδι αν εξαιρέσεις ότι δεν μπορώ να πάρω ότι έχω κάνει Κραφτ λόγο χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Moderators

Αν και είναι ξεχωριστό παιχνίδι, είχαμε νέο preview του Soulframe από το Tennocon:

Όσο για το ίδιο το Warframe, τα επόμενα 2 content updates:

και μέσα στο 2024:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα λίγο από αυτό το 30-κάτι-λεπτο gameplay video, αλλά δεν άντεξα να το δω έως τη μέση.

Ο λόγος ?
Όσο και να θέλω να συμμεριστώ το ότι μιλάμε για έναν φανταστικό κόσμο
και οι "γλώσσες" συνεπώς θα μπορούσαν να είναι φανταστικές / διαφορετικές...δεν μπορεί να συμβαδίσουν τα αυτιά μου, τα μάτια μου και ο εγκέφαλος με την προσπάθεια του voice actor στον "Ancestor Orlick"
και τα subs / tips όπου αυτά υπάρχουν,
ενώ σε σημεία που απουσιάζουν και έχεις σκέτο voice acting
το "σύστημά" μου δεν μπορεί να συμβαδίσει με (και να επεξεργαστεί / κατανοήσει) την απόδοση στην...."Αγγλική" 

Το σπάσιμο της φωνής, το σπάσιμο των λέξεων σε 2-3 σημεία σαν να βάζει άνω τελεία στο μέσω ή 1/3 της λέξης
και η προφορά δείχνουν σαν να έχουμε έναν Έλληνα voice actor που δεν ξέρει να μιλήσει αγγλικά αλλά προσπαθεί να διαβάσει ένα κείμενο
το οποίο είναι γραμμένο στα Ελληνικά ώστε στην ανάγνωση να ακούγεται Αγγλικά.

"Αλλού πάτά και αλλού βρίσκεται", με ανούσιες στάσεις μέσα στις λέξεις σαν να προσπαθεί και ο ίδιος να καταλάβει τι έχει στο κείμενο και πως να το προφέρει / τι είναι αυτό που λέει....

Και σαν να έχουμε πέσει σε άτομο που ενώ μπορεί να ξέρει / καταλαβαίνει τη σημασία των λέξεων, δεν ξέρει να μιλήσει, το κλασικό "καταλαβαίνω αγγλικά αλλά δεν τα μιλάω"

Πιο πολύ μου μοιάζει σαν προσάθεια ανάγνωσης κειμένου με σημειώσεις σε σχέση με το τι αίσθημα / χροια πρέπει να δώσει ο v.a. αλλά να είναι λανθασμένος ο τρόπος ανάγνωσης. 

Σαν να διαβάζει μια λέξη, στην οποία τονίζει εκεί που καταλαβαίνει ενώ "κολλάει" για κάποιο λόγο (μάλλον στην προσπάθεια να καταλάβει τι πρέπει να "πει"),
ενώ εν συνεχεία συνειδητοποιεί πως υπάρχει υποσημείωση για άλλη χροιά και αλλάζει τα πάντα στα τελευταία γράμματα της κάθε λέξης σχεδόν.

Σαν να μην έχει κάνει καν μια πρόχειρη ανάγνωση, μια πρόβα, σαν να πήρε ένα κείμενο και 10 δευτερόλεπτα αργότερα να έκανε απευθείας και μονοκοπανιά την εγγραφή.

Και ενώ αυτό είναι παρόν και στους άλλους χαρακτήρες στο video, στον "Ancestor Orlick" είναι εκνευριστικά αποπροσανατολιστικό.

Πόνεσε ο εγκέφαλός μου στην προσπάθεια να επεξεραστεί αυτό που βλέπει, αυτό που ακούει και να βγάλει συμπέρασμα για το τι πρέπει να καταλάβει....

Αν είχα αυτό το παιχνίδι έτσι όπως είναι στο βίντεο, σίγουρα θα έψαχνα τρόπο να έχω μόνο τα subs αντί για v.a. - σίγουρα για τον "Ancestor Orlick", στους άλλους είναι υποφερτό - και κανένα mod για καλύτερη διαχείριση tips και subs (παραμετροποίηση σε γραμματοσειρά, χρώμα, θέση, διαφάνεια κλπ).
 

 

ΔΙΣ ΙΖ ΔΕ ΓΟΥΑΪΤ ΤΑΟΥΕΡ, ΟΥΕΛΚΑΜ ΤΟΥ ΓΚΡΙΣ, ΛΙΒ ΓΙΟΡ ΜΙΘ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ....
 

 

Επεξ/σία από SoullessRider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...