Προς το περιεχόμενο

Τέλος το Flash Player για Android στις 15 Αυγούστου


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο μετρο εχει ενσωματομενο το flash με μαζι το HTML 5!

Kαι δεν επιμενουμε σ'αυτο,αλλα προτιμουμε πρωτα HTML 5,να εχει καλυψει ενα ποσοστο της ταξεως των 80+% των βιντεο στο διαδικτιο και μετα να αρχισει να εγκαταλειπεται το φλασ και οχι το 25%!Ειναι πρακτικο το προβλημα και οχι συναισθηματικο!

Τελως παντων οι κερδισμενοι απ'ολη την ιστορια του φλασ,τελικα θα ειναι μονο οι χρηστες των windows8 tablets!

Ολοι οι υπολοιποι που νιωθουν δικαιωμενοι,ας καθισουν να απολαυσουν το 25% των βιντεο που εχουν προσβαση αυτη τη στιγμη,στην 600+ευρο συσκευη τους!

 

αχεμ,μονο το 23% του διαδικτυου υλοποιειται μεσω flash...

η πλειοψηφια των sites χρησιμοποιει javascript.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αχεμ,μονο το 23% του διαδικτυου υλοποιειται μεσω flash...

η πλειοψηφια των sites χρησιμοποιει javascript.

Δλδ βλεπουμε τα βιντεακια στα sites και του youtube,μεσο javascript?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ βλεπουμε τα βιντεακια στα sites και του youtube,μεσο javascript?

Στο youtube μπορείς να το ρυθμισεις να τα βλέπεις σε HTML5 youtube HTML5

αλλά δεν παίζουν όλα, κάποια θα παίζουν αυτόματα μέσω flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο μετρο εχει ενσωματομενο το flash με μαζι το HTML 5!

Kαι δεν επιμενουμε σ'αυτο' date='αλλα προτιμουμε πρωτα HTML 5,να εχει καλυψει ενα ποσοστο της ταξεως των 80+% των βιντεο στο διαδικτιο και μετα να αρχισει να εγκαταλειπεται το φλασ και οχι το 25%!Ειναι πρακτικο το προβλημα και οχι συναισθηματικο!

Τελως παντων οι κερδισμενοι απ'ολη την ιστορια του φλασ,τελικα θα ειναι μονο οι χρηστες των windows8 tablets!

Ολοι οι υπολοιποι που νιωθουν δικαιωμενοι,ας καθισουν να απολαυσουν το 25% των βιντεο που εχουν προσβαση αυτη τη στιγμη,στην 600+ευρο συσκευη τους![/quote']

 

Καλώς...αλλα κόψε κάτι...

http://www.skroutz.gr/c/1105/tablet.html?from=catspan&keyphrase=iPad+2

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία πέντε χρόνια γράφονται τόσα και τόσα για τα smartphones ενώ γίνονται επενδύσεις δεκάδων δισεκατομμυρίων δολαρίων και τελικά κανείς, μα κανείς δεν έχει καταφέρει να φτιάξει ένα κινητό τηλέφωνο που να έχει πλήρη υποστήριξη ιστοσελίδων με Java και Flash. Π.χ σε ιστοσελίδες θεάτρων η καλλιτεχνικών χώρων η επιλογή των θέσεων γίνεται μέσω Java εφαρμογών . Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να φτιαχτεί ένας πλήρης browser για κινητά. Το hardware έχει φτάσει στο ένα GByte μνήμης με τετραπύρηνους επεξεργαστές στο 1.5 Ghz. Σίγουρα εμπλέκονται πολλοί αλλά αδυνατούν να φτιάξουν το αυτονόητο.

 

 

 

 

Έτσι και αλλιώς η υποστήριξη flash για κινητά δεν ήταν πλήρης. Στην πράξη το flash video ήταν απαραίτητο. Το flash video έφερε επανάσταση σε αντίθεση μετά τα προβληματικά video από την real networks και microsoft . Σιγά σιγά πολλά sites υιοθετούν το html 5 video και η ανάγκη για flash video είναι μικρότερη αλλά θα αργήσει αρκετά για να μειωθεί πραγματικά.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ότι και να ακούγεται το flash και η Java κυριαρχεί ακόμα σε πολλές χρήσιμες ιστοσελίδες. Έχει τουλάχιστον 15 χρόνια πετυχημένης ιστορίας στο ίντερνετ και θα πέσει δύσκολα. Απορώ πως η google και adobe δεν γνωρίζουν πως πολύς κόσμος προτιμάει android λόγω της υποστήριξης flash έστω και με αρκετούς περιορισμούς.

 

 

 

Έμμεσες λύσεις για flash σε android και iPhone υπάρχουν αλλά κάθε άλλο παρά απροβλημάτιστες είναι. Η επίσημη υποστήριξη από την adobe είναι πολύ σημαντική. Δεν μπορώ να καταλάβω πως επιτρέπουν στον ινδό CEO της Adobe να κάνει τόσο μεγάλο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον

Όσον αφορά τη Microsoft και τα windows 8.

O IE ΔΕΝ θα υποστηρίζει το flash σε Metro mode, αλλά μόνο σε desktop. Γενικά δεν θα υποστηρίζει κανένα plugin.

Μερικές μέρες μετά από αυτή την ανακοίνωση, η Adobe ανακοίνωσε κι αυτή ότι σταματα την ανάπτυξη του flash.

 

Άρα, την χαριστρική βολή την έδωσε η MS από πέρσι και όχι η Google.

 

 

Δεύτερον

Περι δικαίωσης.

Δεν θέλω από κανέναν να δικαιώσει τον μακαρίτη. Αλλά τουλάχιστον, πρέπει να πάρει πίσω τις μπούρδες περι προβάτων και fashion victims που απηύθυνε σε όλους τους χρήστες που επέλεγαν iOS συσκευές και τα άκουγαν γι αυτό, λες και όλοι οι έξυπνοι μαζεύτηκαν στο Android.

 

Με την ευκαιρία, και επειδή δραστηριοποιούμαι στον χώρο και τα παρακολουθώ πολύ, θα θυμήσω μερικές αποφάσεις του Jobs.

- Όταν έβγαλε το Macbook Air, όλοι τον έκραζαν γιατί είχε καταργήσει το DVD και αν ήθελες, έπρεπε να πάρεις εξωτερικό USB DVD drive. Μερικά χρόνια μετά, έχω ξεμείνει με 2-3 πενηντάδες από κενά DVD στο πατάρι, και πρόσφατα κατάλαβα ότι το drive μου τα έφτυσε (είχα να το χρησιμοποιήσει πάρα πολλούς μήνες, χωρίς να το αντιληφθώ ότι πλέον περισσεύει). Τώρα όλοι βγάζουν ταμπλέτες και Ultrabooks χωρίς φυσικά, drive.

- Όταν έβγαλε το iPad, και πάλι όλοι γελούσαν με τη νέα αυτή συσκευή, και το αποκαλούσαν μεγάλο iPhone χωρίς το τηλέφωνο. Την συνέχεια την ξέρετε...

- Πέρσι έβγαλε το iCloud και έχουν σκοτωθεί όλοι να το αντιγράψουν (Google drive, Samsung, NOKIA).

- Για τα περί flash τα είπαμε.

 

Και αυτοί που γελούσαν, δεν είναι η θείτσα μου, ο μπάρμπας μου ή ο πεθερός μου, αλλά άνθρωποι του χώρου, επιστήμονες της τεχνολογίας και φυσικά οι χρήστες της.

Κλείνω λέγοντας, ότι πριν κοροιδέψετε κάποια εταιρία που αποδεδειγμένα πρωτοπορεί, σκεφτείτε μια δεύτερη φορά, μήπως μετά από 1-2 χρόνια γράφετε "τελικά είχαν δίκιο".

 

Τρίτον

Έχω το Samsung Galaxy Tab (άρα όχι μια κινεζιά), και έχω δει ότι παίζει flash. Κάθε σελίδα που έχει Flash, γονατίζει αμέσως, έστω και αν είναι banner. Youtube video δεν είναι ποτέ ολοκληρώμένο, γιατί κάνει σπασίματα. Το ανοίγω στο Youtube application.

Από πλευράς χρήσης δηλ, η εμπειρία είναι χάλια. Τί στο καλό θα σας λείψει ρε παιδιά, με την κατάργηση του flash ? (ειλικρινής απορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχεμ,υπαρχουν ultrabooks με dvd player.

Κάτι είπες τώρα...

Ποιος είναι ο κανόνας ? Και ποια είναι η εξαίρεση ? Και πόσα από αυτά θα έχουν DVD drive το 2013 ?

Ας κοιτάμε λίγο την ουσία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ουσια ειναι οτι εκανες λαθος οταν ειπες πως δεν υπαρχουν ultrabooks με dvd player.

επομενως αυτο το συγκεκριμενο παραδειγμα δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις στην επιχειρηματολογια σου.

savvy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

η ουσια ειναι οτι εκανες λαθος οταν ειπες πως δεν υπαρχουν ultrabooks με dvd player.

επομενως αυτο το συγκεκριμενο παραδειγμα δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις στην επιχειρηματολογια σου.

savvy?

 

 

Σωστά, αυτή είναι η ουσία. Διάνα.

 

Όπως και αν έχει, ελπίζω να πάρουν πολύ πιο σοβαρά την HTML5.

 

Δλδ βλεπουμε τα βιντεακια στα sites και του youtube,μεσο javascript?

 

 

Δες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτον

Όσον αφορά τη Microsoft και τα windows 8.

O IE ΔΕΝ θα υποστηρίζει το flash σε Metro mode, αλλά μόνο σε desktop. Γενικά δεν θα υποστηρίζει κανένα plugin.

Μερικές μέρες μετά από αυτή την ανακοίνωση, η Adobe ανακοίνωσε κι αυτή ότι σταματα την ανάπτυξη του flash.

To flash στο metro ui των win8 ειναι ενσωματομενο,δε χρειαζεται plugin!Απλα δεν δουλευει,ακομη,για ολα τα site!

Αν ειχες ομως win8 και εκανες στο κοπο να μπεις στο utube απο το metro ui,θα εβλεπες οτι ΟΛΑ τα βιντεος,παιζουν κανονικοτατα!

Αλλα αυτα παθαινει καποιος,οταν βασιζεται σε δημοσιευματα ενως χρονου,σχεδων!

 

Το ειδα,απλα δεν εχει καμια σχεση και ουτε απαντα στην ερωτηση μου!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπενθυμίσω ότι η Adobe σταμάτησε την υποστήριξη flash και όχι η Google... Η Google έδωσε εδώ και 5 χρόνια το δικαίωμα επιλογής στους χρήστες του λειτουργικού της να χρησιμοποιούν flash κάτι που η Apple δεν έκανε...

 

... κανείς δεν είναι υπέρ του flash αλλά μη μου πείτε ότι αν υπήρχε ένα iPhone που υποστηρίζει flash και ένα ακριβώς ίδιο που δεν υποστηρίζει θα προτιμούσατε το δεύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To flash στο metro ui των win8 ειναι ενσωματομενο,δε χρειαζεται plugin!Απλα δεν δουλευει,ακομη,για ολα τα site!

 

 

Δηλαδή το δικαίωμα επιλογής που σου προσφέρουν τα Windows 8 είναι ότι παίρνεις δώρο το flash θες δεν θες; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίτον

Έχω το Samsung Galaxy Tab (άρα όχι μια κινεζιά), και έχω δει ότι παίζει flash. Κάθε σελίδα που έχει Flash, γονατίζει αμέσως, έστω και αν είναι banner. Youtube video δεν είναι ποτέ ολοκληρώμένο, γιατί κάνει σπασίματα. Το ανοίγω στο Youtube application.

Από πλευράς χρήσης δηλ, η εμπειρία είναι χάλια. Τί στο καλό θα σας λείψει ρε παιδιά, με την κατάργηση του flash ? (ειλικρινής απορία)

 

Συγνώμη φίλε μου , αλλά για την κακή σου εμπειρία χρήσης δεν φταίει η Adobe αλλα η Samsung που το δικό της

hardware δεν σηκώνει σωστά flash. Δούλεψε ένα S3/Htc One ή τη νέα σειρά Transformer της Asus και ξαφνικά

θα αναφωνήσεις , το flash είναι τέλειο !!!

 

Πέρα από αυτό , εγώ βασίζομαι στην χρήση Flash σελίδων καθημερινά και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το δικαίωμα επιλογής που σου προσφέρουν τα Windows 8 είναι ότι παίρνεις δώρο το flash θες δεν θες; :P

Ακριβος!

 

Τωρα αν εσυ γουσταρεις να σου προσφερουν λιγοτερα κ χωρις την επιλογη να τα προσθεσεις,υπαρχει εταιρια που θα σε ικανοποιησει σ'αυτο και σε περιμενει με ανοιχτες τις αγκαλες!Φτανει ομως, να εχεις γεματο πορτοφολι!:devil:

 

 

Ολοι μας θελουμε κατι καινουριο και πιο προηγμενο!Αλλα απο την αλλη θελουμε να μη χασουμε και ενα μεγαλο κοματι απο αυτα που ειχαμε,για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα(πιθανων κ χρονια),μεχρι να αντικατασταθει πληρος,απο τον νεο αντικαταστατη του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...